E-Nabız İlk Giriş İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-Nabız ilk giriş işlemleri e-nabız uygulamasına giriş için mutlaka yapılması gereken bir işlem olmakla birlikte, e-nabız uygulamasındaki tüm işlemlere ulaşılmasını sağlayan bir anahtar konumundadır. E-nabız nedir sorusuna verilecek en iyi cevap; sağlık kuruluşlarından alınan her türlü sağlık hizmetine tek bir yerden ulaşılmasını sağlayan e-nabız uygulaması, her türlü randevu, tahlil, röntgen ve operasyon verilerine kişinin izin verdiği her türlü hekimin ulaşmasını da sağlayarak sağlık hizmetlerine ulaşım kolaylığı sağlar. Böylece niteliği ne olursa olsun alınan her türlü sağlık hizmeti hem kişilerin hem de hekimlerin kontrolünde ve sonuçlanması da daha hızlı olmaktadır.

E-nabız uygulamasına hem bilgisayar hem de mobil cihazlardan ulaşılabilirken, uygulamadaki verilerin hangi sağlık kurumu, hangi hastane ve hangi hekimin sorumluluğunda olduğu da önem arz etmemektedir. E-nabız uygulaması sayesinde tıbbi tedaviler nerede yapılmış olursa olsun, tüm tıbbi öz geçmişe tek bir yerden kolaylıkla ulaşılabilmesi mümkündür. Bu sayede bizzat kişi tarafından izin verilen hekimler tarafından değerlendirilen veriler ışığında tedaviler daha çabuk yapılabilirken, alınan sağlık hizmetinin kalitesi de en üst seviyede olacaktır. İnternet üzerinden ulaşılabilen bu veriler dünya üzerindeki en kapsamlı ve en geniş altyapı ve tam güvenlikli sistem sayesinde hem hastaların hem de hekimlerin 24 saat kontrolü altındadır.

E-Nabız Uygulaması Neler Getirmektedir?

E-nabız ne işe yarar sorusu için e-nabız uygulaması https://enabiz.gov.tr adresinde de ayrıntılı olarak görüleceği üzere bizzat “siz yorulmayın artık e-Nabız var!” sloganıyla hayata geçirilirken;

 • Randevum saat kaçtaydı
 • Röntgen filmimi evde unutmuşum
 • Tahlil sonucum çıktı mı acaba
 • Kalp krizi riskimi nasıl öğrenebilirim
 • İlaç alerjimi doktora söylemeyi unutmamam lazım
 • Çocuğun aşı günü ne zamandı
 • Aile hekimimi değiştirmek istiyorum
 • En yakın hastane nerede
 • Bütün sonuçlarımı yanıma almayı unutmamalıyım
 • Organ bağışında bulunmak istiyorum
 • MR sonucumu yanıma almadım
 • İlacımı almış mıydım
 • Raporumun tarihi neydi gibi soru ve sorunlarla kişilerin uğraşmaması ve kaçırılan herhangi bir nokta için sağlık hizmetlerinin aksamaması için, e-nabız sağlıkla ilgili her şeyin her an hastaların yanında olmasını sağlarken, Sağlık Bakanlığı tarafından kişisel sağlık sistemi olan e-nabız sayesinde hastaların da her türlü bilgiye kolaylıkla ulaşması mümkün olmaktadır.

E-Nabız İlk Giriş İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

E-nabız uygulamasına ilk giriş için iki yöntem bulunurken, bunlardan birincisi e-devlet şifresiyle sisteme girildikten sonra e-nabız üzerinden şifre belirlenmesi, ikincisi de aile hekiminden konuyla alakalı geçici şifre talep edilmesidir. Bu sayede kişilerin ve ailelerinin sağlığı 7 gün 24 saat kontrol altında olurken e-nabız tahlil sonuçları erişimi de gayet kolay bir şekilde yapılabilmektedir. İnternet üzerinden ilk giriş yapmak istemeyen ya da e-devlet şifresi olmayan kişiler aile hekimlerinden e-nabız uygulamasına girebilmek için tek kullanımlık şifre alıp verilere kolaylıkla erişim sağlayabilirken, kalıcı ve devamlı girişler için de e-devlet üzerinden e-nabız uygulamasına girilmesi gerekmektedir.

E-Devlet Yoluyla E-Nabız Uygulamasına Giriş Yapılabilmesi

E-devlet uygulamasına giriş için kişilerin T.C kimlik numaraları ve e-devlet şifrelerini kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra, arama bölümüne e-nabız ya da nabız yazdıklarında e-nabız giriş linki ekrana gelecektir. Burada e-nabız giriş için yeni kayıt oluşturma ekranı geldiğinde kişinin yaşadığı ülke, yaşadığı şehir, boy, kilo ve kan grubu bilgilerini sisteme girmesi gerekmektedir. Ardından gelen bölümde sağlık verilerinin kimler tarafından görülebildiğinin yetki onaylarının kullanıcı tarafından verilmesi gerekirken verilerin sadece aile hekimi, sadece muayene olunan hekim, muayene olunan hastanedeki tüm hekimler, Sağlık Bakanlığı’ndaki tüm hekimlerin görebilmesi için ilgili kutucuklara istene işaretlemelerin yapılması gerekir.

İstenirse hiçbir hekimin verileri görmemesi de sağlanabilir. Daha sonra kişinin e-posta adresi, cep telefon numarası, belirleyeceği şifre ve belirleyeceği şifre tekrarı girişlerinden sonra sistem kişinin cep telefonuna bir şifre gönderecek, gelen şifrenin de ilgili bölüme girilmesinin ardından e-nabız üyeliği aktif hale gelmiş olacaktır.

İnternet üzerindeki E-nabız yorumlar bölümlerinden de görüleceği üzere e-nabız uygulaması kişisel sağlık verilerine ve tıbbi öz geçmişe ulaşılabilme bakımından başlı başına bir milat olarak kabul edilmekle birlikte, kişilerin herhangi bir test sonucu ya da randevuyu unutmasının da önüne geçmiş olacaktır. Ayrıca nitelikli sağlık konularında hastanın kolayca ilgili birime hekime ulaşımı da sağlanırken, uygulamaya her geçen gün yeni özellikler eklendiği de gözden kaçmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu