E-Nabız Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

E-Nabız şifresini değiştirme e-nabız kullanıcılarının sıkça kullandığı ve nasıl yapıldığı konusunda araştırmalar yaptığı bir işlemdir. E-nabız kişiye özel bir sağlık portalı olması dolayısıyla bilgi paylaşımları gereği kullanıcıların bazı zamanlarda şifre değiştirme ihtiyaçları görülebilirken, e-nabız şifre yenileme işlemi e-nabız kaydına göre çok daha kolay ve pratik yapısıyla dikkat çekmektedir.

E-Nabız Nedir?

E-nabız nedir sorusuna verilecek en yalın cevap kişilerin sağlık bilgilerine oturdukları yerden ulaşabildikleri, bu sayede her türlü randevu, tahlil sonucu ve röntgen çekimlerine saniyeler içerisinde ulaşabildiği, bu verilere aile hekimi başta olmak üzere istediği hekimle anlık olarak paylaşabildiği bir sistem olduğudur. E-nabız sayesinde kişilerin tüm tahlil sonuçlarını ve görüntüleme raporlarını sürekli yanlarında taşımasına gerek olmamakla birlikte, ortaya çıkan acil durumların sistemlerinde görülmesi dolayısıyla da hekimlerin kolaylıkla kişinin her türlü tıbbi geçmiş, ilaç alerjisi ve özel durumlara ulaşabilmesi de mümkün olmaktadır. Aynı zamanda kullanıcılar her türlü sağlık işlemlerine e-nabız sayesinde tek bir sayfa üzerinden ulaşabildikleri gibi, kendi değerlendirmelerini de ayrıntılı olarak yapabilmekte, tedavinin seyri konusunda da bilgi sahibi olabilmektedirler.

Anlatılan tüm bu faydalar kişinin tedavi sürecini de oldukça kısaltırken, yapılan tedavinin kesintisiz, kaliteli ve daha sağlıklı ilerlemesinin de kapılarını açmaktadır. Ayrıca e-nabız sisteminde kişinin geçmiş tanıları ve bu tanıya uygun olarak geçirdiği tedavi süreçleri, kullandığı ilaçlar ve ilaç dozları, randevu bilgileri, aşı takvimi de yer almaktadır. Ek olarak kan ve ilik bağışı gönüllüleri bu sistem üzerinden Türk Kızılay’ına kolaylıkla ulaşabilmekle birlikte gönüllü kan bağışçısı olabilir, eski kan bağışı bilgilerine de kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Kan ve ilik bağışı haricinde e-nabız sisteminde bulunan organ bağışı sekmesinden (e-nabız organ bağışı) kişi ön talep olarak hangi organlarını bağışladığıyla alakalı yapacağı seçimlerin ardından “organ bağış birimi” de en kısa sürede kişiyle bu konuda irtibat kurarak gerekli prosedürlerin sonuçlanmasını da sağlayacaktır.

E-Nabız Şifresi Nasıl Alınır?

E-Nabız Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

E-Nabız Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir, Dilekçe Nereye Verilir

E-Nabız Giriş İşlemleri

E-nabız sistemine yapılacak girişler;

  • E-devlet üzerinden e-nabız sistemine giriş şeklinde
  • E-Nabız Platformu Üzerinden Giriş İçin TIKLAYINIZ
  • Aile hekiminden alınacak şifre vasıtasıyla yapılabilmektedir.

E-devlet üzerinden e-nabız sistemine yapılacak giriş işlemi için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. E-devlet girişleri kullanıcının T.C kimlik numarası ve bir defaya mahsus Türkiye genelindeki tüm PTT şubelerinden alınan ve e-devlet şifresiyle yapılabileceği gibi, mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı ve T.C kimlik kartı uygulamalarından herhangi biriyle de yapılabilmektedir. Bu yönde e-devlet sistemine giriş yapılmasının ardından üst bölümdeki arama kısmına e-nabız sözcüğü yazıldığında e-nabız uygulamasına giriş için gerekli olan link ekrana gelecek ve bu link seçildiğinde sistem kişiyi otomatik olarak e-nabız ana sayfasına yönlendirecektir. https://enabiz.gov.tr/ internet sitesine bu şekilde e-devlet vasıtasıyla yapılan girişlerde sistem kişinin nüfus bilgilerini otomatik olarak e-nabız sistemine aktaracağı gibi, kişinin bağlı olduğu sağlık ocağı ve aile hekimi bilgileri de ekrana gelecektir. Bununla alakalı kullanıcı yaşadığı ülke, şehir ve ilçe bilgilerini tekrardan sisteme girdikten sonra e-nabız yorumlar kısmında da görüleceği üzere kendi boy, kilo, kan grubu bilgileri kısmını da dolduracaktır.

Daha sonra sistemdeki sağlık verilerinin hangi hekimler tarafından görüleceğiyle alakalı yapacağı seçimden (sağlık verilerinin hiçbir hekim tarafından görülmemesi, sağlık verilerinin sadece aile hekimi tarafından görülebilmesi, sağlık verilerinin sadece muayene olduğu hekim tarafından görülmesi, sağlık verilerinin muayene olduğu hastanelerdeki tüm hekimler tarafından görülebilmesi ve sağlık verilerinin Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nda görevli tüm hekimler tarafından görülebilmesi) sonra ilgili kutucukların seçiminin yapılmasının ardından sistem kullanıcıdan 10 haneli bir şifre belirlemesini isteyecek; şifre belirlendikten ve şifre tekrarı teyit edildikten sonra da kişinin cep telefonuna gelen onay kodunun sisteme girilmesiyle e-nabız şifresi aktif olarak kullanıma açılmış olacaktır.

E-Nabız Şifre Yenileme

Herhangi bir sebeple (şifrenin unutulması, kaybolması ya da değişiklik ihtiyacı) gibi durumlarda e-devlet şifre değiştirme yapılması mümkündür.

  • Kişi kendi e-nabız sistem sayfasındayken değişiklik yapmak istediğinde profil resminin olduğu bölüme tıklayıp, profil düzenleme kısmına girdiğinde sayfanın alt bölümünde “e-nabız şifresini değiştir” bölümünde öncelikle mevcut şifreyi, daha sonra da belirlenen yeni e-nabız şifre bilgileri girilip, yeni şifrenin tekrar girilmesi durumunda şifre değişikliği kolaylıkla yapılmaktadır.
  • E-Nabız uygulamasına henüz girilmeden şifrenin unutulması ve yeni şifre talep edileceği durumlarda kişinin T.C kimlik numarasını ve sisteme kayıtlı cep telefonu numarasını girdikten sonra “SMS gönder” butonu tıklandığında kişinin cep telefonuna e-nabız şifresi gelmektedir.

İlgili Makaleler

4 Yorum
  1. E nabız şifre değişikliği için purofil sayfamda çıkmıyor ne yapmam gerek teşekkür ederim

    1. Merhaba, e-devlete giriş yaparak e-nabız yazıp arattığınızda Sağlık Bakanlığı ve hizmet listesi karşınıza çıkıyor. İşlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu