E-Nabız Üzerinden Tahlil Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İnternetten ve e-nabız üzerinden tahlil sonucu öğrenmek isteyenlerin uygulayabilecekleri yöntemler şu şekildedir:

 • E-devlet sistemi üzerinden tahlil sonucu öğrenilebilmektedir.
 • E-nabız aracılığı ile tahlil sonuçları sorgulanabilmektedir.
 • Hastanelerin resmi web siteleri üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.
 • MHRS sisteminden tahlil sonucu sorgulanabilmesi mümkündür.

Tahlil sonucu sorgulamasının yapılabilmesi için hasta dosya numarası, hasta kabul numarası, işlem numarası ve kimlik numarası istenebilmektedir. Ayrıca bazı sistemlerde de hasta kabul numarası, doğum tarihi ve barkod numarası istenmektedir. Tahlil sonucu sorgulaması için istenen bilgiler, sorgulamanın yapıldığı sisteme göre değişiklik göstermektedir. Online sorgulama yapmak istemeyenler ise; tahlil yaptırdıkları hastaneye giderek tahlil sonucunu alabilmektedirler.

Hastanelerin Web Siteleri Üzerinden Tahlil Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Devlet hastanelerinin web sitelerinde tahlil sonuçları için ayrı bir menü bulunmaktadır. Buradan giriş yaparak tahlil sonuçlarının sorgulamasını yapabilmek mümkündür. İstenen bilgiler girilmeden önce hastanelerin gov.tr uzantılı resmi web sitelerinden sorgulama yapıldığından emin olunmalıdır. Doğum tarihi ve barkod numarası gibi bilgiler istenebilmektedir.

MHRS Üzerinden Tahlil Sonucu Nasıl Öğrenilir?

MHRS sisteminden tahlil sonucu sorgulamak mümkündür. Bunun için MHRS sistemine kayıtlı olunması gerekmektedir.

İzlenmesi gereken adımlar ise aşağıdaki gibidir:

 • https://www.mhrs.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfanın sağ kısmında bulunan randevu al butonuna tıklanmalıdır.
 • T.C. kimlik numarası ve MHRS şifresi ile giriş yapılacak ekran açılmaktadır. Şifresini hatırlamayanlar hatırlamıyorum butonu aracılığı ile şifrelerini sıfırlayabilmektedirler. MHRS şifresi ile giriş yapmak istemeyenler, e-devlet ile giriş butonuna tıklayarak giriş yapabilmektedirler. Üye olmayanlar ise; üye ol butonundan üyelik oluşturabilmektedirler.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra hangi hastanede tahlil yaptırılmış ise; o hastane tercih edilmelidir.
 • Ardından tahlil sonuçları görüntülenebilmektedir. Bu sonuçlar eğer istenir ise telefona da indirilebilmektedir. Randevu alınmış olan saat ve hekim de bu kısımdan görülebilmektedir.

E-Devlet Sisteminden Tahlil Sonuçları Nasıl Görüntülenir?

E-devlet üzerinden tahlil sonuçlarını görüntülemek isteyenlerin izleyebilecekleri 2 yöntem bulunmaktadır:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Bu adres üzerinden öncelikle e-hizmetler içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır. Ardından bu kurum üzerinden yapılabilecek işlemler içerisinden Tedavi Bilgileri Sorgulama tercih edilmelidir. Kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. Bunun için e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik numarası veya internet bankacılığı tercih edilebilmektedir. E-devlet şifresi ücreti karşılığında PTT şubelerinden alınabilmektedir. Açılan sayfada bütün tedavi bilgileri görülebilmektedir. Dolayısı ile tahlil sonuçları da sorgulanabilmektedir.
 • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra buradan e-nabız sistemine geçiş yaparak sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

E-Nabız Aracılığı İle Tahlil Sonucu Nasıl Öğrenilir?

E-nabız sisteminden tahlil sonucunu sorgulamak isteyenlerin https://enabiz.gov.tr/ adresine giriş yapmaları gerekmektedir. Bu sayfadan kimlik doğrulaması yapılabilmesi için e-devlet üzerinden, e-nabız şifresi ile veya e-imza ile giriş yapılabilmektedir. Ayrıca e-devlet üzerinden e-nabız sistemine kayıt olabilmek de mümkündür. İnternetten tahlil sonucu öğrenmek isteyenlerin en sık tercih ettikleri yöntemdir. Sistemde kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra sağlık işlemleri ile ilgili her sonuç bu sayfa üzerinden görülebilmektedir.

MR Sonucu İnternetten Nasıl Öğrenilir?

MR sonucunu online olarak öğrenmek isteyenler, e-nabız sisteminden sorgulama yapabilmektedirler. İlk etapta hastadan kendisine verilmiş olan sonuç alma belgesindeki bilgileri yazması istenmektedir. Sonrasında barkod numarası ile verilen bilgiler karşılaştırılmaktadır ve eşleşmeleri durumunda MR sonucu kişiye gösterilmektedir.

Patoloji Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

E-nabız sisteminden patoloji sonuçları görüntülenebilmektedir. Bunun için öncelikle e-devlet sisteminden veya direkt olarak e-nabız sisteminin web sitesinden e-nabız’a giriş yapılmalıdır. Kimlik bilgileri girildikten sonra barkod üzerindeki kodu girerek sonuçların öğrenilebilmesi mümkün olmaktadır.

Biyopsi Sonuçları İnternetten Öğrenilebilir Mi?

E-nabız ve MHRS sistemlerinden biyopsi sonuçları öğrenilebilmektedir. Ayrıca en yakın sağlık kurumundan da biyopsi sonuçları sorgulanabilmektedir.

Sağlık Ocaklarının Kan Tahlili İçin Belirledikleri Saat Aralıkları Nedir?

Sağlık ocaklarında kan tahlili yaptıranlar, tahlil sonuçlarını ancak 1 iş günü sonrasında alabilmektedirler. Sağlık ocaklarının kan tahlili yaptırabilmesi için kan verme saatleri bulunmaktadır. Sağlık ocaklarının açık olduğu günler 09:00 ile 11:00 arasında kan verilebilmektedir. Ertesi gün sonuçlar çıktığında sağlık ocağına giderek veya MHRS sistemine giriş yaparak tahlil sonucunu görüntüleyebilmek mümkündür. Tahlil eğer Cuma günü yaptırılmış ise; pazartesi günü sabah 09:00 ile beraber internetten tahlil sonucu öğrenilebilmektedir.

Devlet Hastanesi İnternetten Randevu Nasıl Alınır ?

E-Nabız Aile Hekimi Randevu Alma Nasıl Yapılır?

SGK Tahlil Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu