E-Nabız’a Nasıl Kayıt Olabilirim?

E-Nabız kayıt sistemine giriş için olmazsa olmaz bir işlem olmanın yanında, kişisel veriler ve bilgilerin korunabilmesi için de oldukça gerekli bir güvenlik önlemi olarak nitelendirilebilir. E-nabız 2015 yılı itibariyle hayatımıza giren, bu yönde dünyadaki en kapsamlı ve en geniş alt yapıyı kullanan sistem olarak göze çarparken, her geçen gün eklenen özellikler sayesinde de niteliğini arttırmaya devam etmektedir.

E-nabız bizzat Sağlık Bakanlığı tarafından bilim ve iletişimin hasta ve doktor arasında kesintisiz paylaşımı olarak nitelendirilirken, bu yönde verilen sağlık hizmetlerinin kesintisiz ve kaliteli olarak hastalara ulaştırılmasına da oldukça önem verilmektedir.

E-nabız sistemi sayesinde kullanıcılar her türlü randevu bilgilerine kolaylıkla ulaşabilirken, herhangi bir tahlil ya da röntgeni hangi hastaneden yaptırmış olurlarsa olsunlar, tüm verilere oturdukları yerden tek tıkla ulaşabilmekte ve tüm sonuçları istedikleri hekimlerin değerlendirmesine de sunabilmektedirler.

Aynı zamanda e-nabız sayesinde kişiler her türlü tedavi sonuçlarını sürekli yanlarında taşıma zorunluluğu olmadan diledikleri her an ulaşabildikleri gibi, her türlü eski reçete, istirahat raporları, ilaç raporları, tahlil sonucu, röntgen ve radyoloji sonuçları, varsa ilaç alerjilerinin doktorlara ulaştırılması, geçmişte yaşanan hastalıklar, koyulan tanılar ve bu doğrultuda verilen ilaç tedavileri gibi tıbbi geçmişlerine de kolayca ulaşabilmektedirler.

Ek olarak e-nabız kemik iliği ve kan bağışı sekmesinden bu yönde Türk Kızılayı ile kesintisiz iletişim kurulmasının yanında, organ bağışı için de gerekli birimle irtibat kurulabilmektedir.

E-Nabız Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir, Dilekçe Nereye Verilir

E-Nabız Aile Hekimi Randevu Alma Nasıl Yapılır?

E-Nabız Şifresi Nasıl Alınır?

E-Nabız Giriş İşlemleri Yapılması

E-nabız giriş için e-nabız üyeliğinin oluşturulması gerekmekte olup e-nabız üyeliği;

  • E-devlet sistemi kullanılarak
  • Aile hekiminden alınacak şifre vasıtasıyla yapılabilmektedir.

E-devlet şifresi olmayanlar ya da e-devlet vasıtasıyla e-nabız girişi yapmak istemeyen kullanıcılar aile hekimlerinden alacakları geçici şifreyle birlikte https://enabiz.gov.tr adresine giriş yaptıklarında T.C kimlik numaralarının yanında aile hekiminden alınan şifre girişinin ardından yeni bir şifre belirlemesi yapabileceklerdir. E-devlet kullanıcıları ise öncelikle e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama bölümüne nabız yazdıklarında e-nabız sistemine giriş için yönlendirilecekler ve ilgili sekmeye tıkladıklarında e-nabız ana sayfaya giriş yapabileceklerdir.

E-Nabız Giriş Sayfası Bilgilerinin Sisteme Girilmesi

Gerek aile hekiminden alınan geçici şifre ve T.C kimlik numarasıyla e-nabız sistemine girilmesi, gerekse de e-devlet üzerinden e-nabız sayfasına yönlendirilmesi esnasında kişinin kendi bilgilerini gireceği bir sayfa ile karşı karşıya gelinmektedir. Eğer e-devlet üzerinden sisteme giriş yapıldıysa kişinin ad ve soyad bilgileri MERNİS sisteminden otomatik olarak alınırken, geçici şifreyle yapılan girişlerde kişinin ad ve soyad bilgilerinin sisteme girilmesi gerekecektir. Bu bilgilerden sonra sistem kişinin e-nabız boy ve kilo ve kan grubu bilgilerini isteyecek, hemen ardından da kullanıcı e-nabız sağlık verilerinin hangi doktorlar tarafından görüleceği bölüm işaretlemelerini yapacaktır. Bu bölümde tahlil sonucu ve röntgen gibi verilerin;

  • Hiçbir hekim tarafından görülememesi
  • Sadece aile hekimi tarafından görülebilmesi
  • Sadece muayene olunan hekim tarafından görülebilmesi
  • Sadece muayene olunan hekimin bağlı bulunduğu sağlık kurumundaki tüm hekimler tarafından görülebilmesi
  • Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm hekimler tarafından görülebilmesiyle alakalı değişik onay seçenekleri bulunurken, kullanıcı tarafından verilen bu onaylar istenildiği an değiştirilebilme özelliğine de sahiptir.

E-Nabız Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir, Dilekçe Nereye Verilir

E-Nabız Üzerinden Tahlil Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Nabız Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

E-Nabız Şifresi Nasıl Alınır?

E-Nabız Sistemi Giriş Son Aşama

E-nabız kayıt sorusunun cevabı ayrıntılı olarak açıklanmakla birlikte kullanıcıların hekimlere verdikleri onayın hemen ardından sistem kişinin cep telefonu numarası, e-posta adresi gibi bilgileri isteyecek ve ek olarak kullanıcıdan 10 haneli bir e-nabız şifresi belirleme talebi iletecektir. Kullanıcı belirleyeceği 10 hanelik e-nabız şifresini sisteme girdikten ve teyit amaçlı bir kez daha şifreyi sisteme tanımladıktan sonra sistem tarafından kişinin cep telefonuna şifre doğrulama için bir SMS gönderilecek, SMS ile gelen şifrenin de tekrar e-nabız uygulamasına girilmesiyle birlikte üyelik aktif hale gelmiş olacaktır.

Bunun haricinde e-nabız şifresi kişinin profil detaylarının düzenlendiği bölümden istenildiği her an kolaylıkla değiştirilebileceği gibi, ilk girişte şifrenin unutulması gibi yaşanabilecek olumsuzluklarda da aynı şekilde cep telefonuna gelecek şifreyle birlikte sisteme girildikten sonra değiştirme işlemi yapılabilecektir.

E-nabız sadece tahlil ve röntgen sonuçlarına ulaşım ve bunun hekimle paylaşımı açısından değil, herhangi bir acil durumda 112 butonuyla acil servise ulaşım, onlara önemli notların iletilmesi gibi birçok yönden de dünya ölçeğine bir hizmet getirisi sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu