Ehliyete Yazılan Ceza Nasıl Öğrenilir? Nasıl Ödenir?

Ehliyete yazılan ceza; nakit veya kredi kartı ile ödenebilmektedir. Ödeme yapılabilecek anlaşmalı kurumlara giderek veya internet üzerinden ceza ödemesi yapılabilmektedir. Ehliyete yazılan ceza sorgulaması yapmak isteyenler ise; e-devlet sisteminden, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden veya Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan ceza sorgulaması yapabilmektedirler. Sorgulama sonrasında, son 1 yıl içerisinde kesilmiş olan trafik cezaları görülebilmektedir. Trafik cezasına itiraz edilecek ise; önce cezanın ödenmesi ve sonrasında itiraz işlemlerinin başlatılması gerekmektedir. Trafik cezalarının ödemelerinin erken yapılması durumunda, erken ödeme indirimi yapılmaktadır. Trafik cezasından daha erken haberinin olabilmesi için kişinin online olarak trafik cezası yazılıp yazılmadığını sorgulaması gerekmektedir.

E-Devlet Üzerinden Ehliyete Yazılan Cezanın Sorgulaması

E-devlet sistemi üzerinden sürücü belgesine yazılan cezanın sorgulanabilmesi mümkündür. Bunun için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

  • https://www.turkiye.gov.tr adresine gidilmelidir.
  • Ana sayfadan e-hizmetler menüsü açılmalıdır.
  • Kurumlar içerisinden Emniyet Genel Müdürlüğü seçilmelidir.
  • Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama seçeneğine tıklanmalıdır.
  • Açılan sayfada kimlik doğrulaması yapılması istenmektedir. E-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı seçeneklerinden herhangi biri ile kimlik doğrulaması yapılmalıdır. E-devlet şifresi PTT şubelerine gidilerek ücreti karşılığında alınabilmektedir. Yurt dışında yaşayanlar ise; konsolosluklardan e-devlet şifresi talep edebilmektedirler.
  • Açılan sayfada sürücü belgesi ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Sürücünün ismi, aday sürücü olup olmadığı, ehliyetinin verildiği yer, yeni tip belge olup olmadığı, belge numarası, aktif ceza puanı ve ilk belge tarihi görülebilmektedir. Ayrıca sürücü belgesine ait sınıflar, geçerlilik başlangıç ve bitiş tarihleri de listelenmektedir. Sürücü belgesine ilişkin bir kısıt var ise; belirtilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bilgi sisteminden alınan bilgiler olduğu için sürücü belgesine ilişkin iptal veya ceza bilgisi bu sayfada gösterilmektedir. Olmaması durumunda da bulunamadığı belirtilmektedir.

Ehliyet Ceza Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Ehliyete Yazılan Ceza Sorgulaması  

Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığı ile sürücü belgesine yazılmış olan trafik cezalarını sorgulamak isteyenler; https://onlineislemler.egm.gov.tr/Sayfalar/TrafikCezaSorgulama.aspx adresine giriş yapmalıdır. Ardından Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Yönlendirilen sayfada kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra cezaların belirtildiği sayfa açılmaktadır.

EGM Ehliyet Ceza Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Ehliyete Yazılan Cezalar Hangi Kanallar İle Ödenebilir?

Sürücü belgesine ceza yazılan kişilerin cezalarını ödeyebilecekleri kanallar aşağıdaki gibidir:

  • Banka şubelerine gidilerek ehliyete yazılan ceza ödenebilmektedir.
  • PTT şubeleri üzerinden sürücü belgesine yazılan cezaları ödeyebilmek mümkündür.
  • Vergi dairesi üzerinden trafik ceza ödemeleri yapılabilmektedir.
  • İnternet aracılığı ile trafik cezaları online olarak ödenebilmektedir.

Ehliyete Yazılan Cezanın Ödemesi Online Olarak Nasıl Yapılır?

Ceza sürücüye tebliğ edildikten sonra, sürücü Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine girerek trafik cezasının ödemesini online olarak yapabilmektedir. Kredi kartıyla ödeme yapabilmesi mümkündür. https://ivd.gib.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra ana sayfada yapılabilecek işlemler listelenmektedir. Bu işlemler içerisinden MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme butonuna tıklanması gerekmektedir. Öncelikle ceza tutarının sorgulanması için T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarası, plaka, özel plaka olup olmadığı bilgisi verilmelidir. Ardından güvenlik kodu yazılarak sorgula butonuna tıklanmalıdır. Ceza çıkması durumunda, kart ile ödeme yapılabilmektedir.

Ehliyet Cezası Ödemek İçin TIKLAYINIZ

Ehliyete Yazılan Cezalar Üzerinden İndirim Yapılır Mı?

Trafik cezalarının kesildiği tarih itibari ile 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda; ehliyete yazılan cezalarda %25 indirim yapılmaktadır. Ceza tutarı üzerinden bu şekilde tasarruf edilebilmektedir. Ancak eğer trafik cezasının ödeme süresi geciktirilir ise; bu durumda gecikme cezası uygulanmaktadır. Geciktirme yapılan her ay için ceza tutarının %5’i oranında borç arttırılmaktadır.

Yeni Çipli Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İşlemi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu