Emeklilik

Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı hesaplama işlemleri, milyonlarca çalışan vatandaşı yakından ilgilendiren bir konudur. Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında belirlenen 4A (eski adıyla SSK), 4B (eski adıyla BAĞKUR) ve 4C (eski adıyla Emekli Sandığı) statülerine bağlı olarak çalışma hayatını sürdüren işçi, esnaf ve memurlar bir an önce emekli olabilme hayalini kurmaya devam ediyor. Yoğun ve yorucu çalışma hayatlarında 2019 yılı itibarıyla yeni bir döneme giren çalışanlar, şimdiden emekli olduklarında ne kadar maaş alacaklarına ilişkin hesaplamalar yapmaya başlıyor. Emekli maaşı hesaplama işlemleri ile ilgili olarak hazırladığımız rehber niteliğindeki bu yazımızda;

 • Emekli maaşı hesaplama nedir ve neden yapılması gereklidir?
 • 4A statüsüne bağlı çalışan işçiler emekli maaşı hesaplama işlemlerini nasıl yapar?
 • 4B statüsüne bağlı çalışan esnaf ve sanatkarlar emekli maaşı hesaplama işlemlerini nasıl yapar?
 • 4C statüsüne bağlı çalışan memurlar emekli maaşı hesaplama işlemlerini nasıl yapar?
 • Emekli maaşı sorgulama nereden ve nasıl yapılır?
 • 2019 yılı itibarıyla emekli maaşları ne kadar oldu?

gibi konuya ilişkin en çok merak eden soruların kapsamlı yanıtlarını ve bilinmesi gereken tüm detayları bulabilirsiniz.

Emekli Maaşı Hesaplama Nedir, Neden Yapılır?

Emekli maaşı hesaplama hususu, emekliye ayrılmayı dört gözle bekleyen tüm çalışanların uyguladığı bir işlemdir. Nitekim Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında özel sektörde veya devletin resmi kurumlarında çalışma hayatlarını sürdüren vatandaşlar emekli olmaya hak kazandıklarında söz konusu kurumdan ne kadar emekli maaşı alacaklarını merak etmektedir.

Emekli maaşları; işçi, esnaf veya memur çalışanın çalışma süresi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen prim miktarı gibi pek çok özel kritere göre hesaplanmaktadır. Dolayısıyla çalışma hayatında uzun süre emek veren ve bununla birlikte kuruma yüksek miktarda prim ödeyen sigortalı vatandaşlar, bu koşulları kısmen yerine getiren çalışan vatandaşlara göre emekli olduklarında daha fazla aylık almaya hak kazanmaktadır. Bu durumda aynı işte farklı sürelerde çalışan iki işçi, emekli olduklarında birbirlerinden farklı tutarlarda emekli maaşı almaktadır.

Hal böyle olunca çalışan vatandaşlar da kendi çalışma süreleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödedikleri prim gün sayısı gibi hususlara dikkat ederek emekli maaşı hesaplama işlemleri yapmaktadır.

4A (SSK) Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

4A, eski adıyla SSK’ya bağlı çalışanın emekli maaşı hesaplama işlemleri, ilgili kanunda belirtilen 3 farklı döneme göre yapılmaktadır. Bu bağlamda 2000 ve 2008 yıllarında ilgili mevzuatlarda değişiklik yapılmasından sonra şu şekilde bir hesaplanma söz konusu olmaktadır:

2000 tarihinden önce 4A yani SSK sigorta girişi bulunan çalışanların emekli maaşı hesaplaması;

 • Kat sayı
 • Aylık bağlama oranı
 • Gösterge rakamı

hususlarıyla birlikte gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda dışarıdan bakışta oldukça karışık görünün bu işlemin yapılışında şöyle bir örnek vermek mümkündür: 2019 yılında emekli olması mümkün olan bir çalışan için esas alınan değerler, emekli olma tarihinden bir önceki yıla göre yani 2018 yılına göre belirlenmektedir. Bunun gibi değerlerin bulunması için yapılması gerekenler ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • Gösterge rakamı için, kişinin yılda ortalama ne kadar kazandığı hesaplanır. Bu hesaplamanın kapsamı son 10 yılın kazancı olarak sınırlandırılır. Bunun akabinde kişinin son 10 yıldaki kazancı 10’a bölünür ve yıllık ortalama kazanç elde edilir. Gösterge tablosunda karşılaştırılan bu değere en yakın değer, gösterge rakamı olarak kabul edilir.
 • Katsayı için; 12000 kabul edilmektedir.
 • Aylık bağlama oranı için; %60 esas alınmaktadır.

Dolayısıyla yukarıdaki değerlere göre 2000 yılından önce 4A yani SSK girişi bulunan bir çalışanın maaş hesaplanmasında kullanılan formül;

 • Gösterge rakamı x Aylık Bağlama oranı x Katsayı = 4A (SSK) emekli maaşı tutarıdır.

2000 ila 2008 arasındaki yıllarda 4A yani SSK sigorta girişi bulunan kişilerin emekli maaşı hesaplamalarında gösterge rakamının yerine güncelleme katsayısı kullanılmaktadır. Bununla birlikte hesaplamada baz alınan değerler şu şekilde belirlenmiştir:

 • Güncelleme katsayısı; TÜFE rakamları üzerinden alınmaktadır.
 • Aylık bağlama oranı; ilk 10 yıl için %3,5 üzerinden, sonraki 5000 gün için %2 oranı üzerinden, sonrasındaki 9000 gün için ise %1,5 oranı üzerinden yapılmaktadır.

Bu bağlamda 2000 ila 2008 yılları arasında ortaya çıkan formül;

 • Güncelleme katsayısı x Aylık bağlanma oranı = 4A (SSK) Emekli maaşı tutarıdır.

2008 yılından sonraki 4A SSK girişi olanların emekli aylığı hesaplanmasında kullanılan formül;

 • Ortalama aylık kazanç güncelleme katsayısı ile hesaplanır.
 • Aylık bağlanma oranı; %40 olarak alınır.

4B (BAĞKUR) Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

4B yani BAĞKUR emekli maaşı hesaplama işlemlerinde de 3 farklı tarihten söz etmek mümkündür. Bu bağlamda;

 • 2000 yılından önce emekli aylığı hesaplamasında en son basamaktan 1 tam yıl prim ödemesi yapılmış ise primin %70’i maaş olarak bağlanır.
 • 2000 – 2008 yılları için; Ağırlıklı ortalama x Aylık bağlanma oranı = 4B emekli maaşı formülü kullanılır.
 • 2008 yılından sonraki dönemde aylık hesaplama formülü ise Ağırlıklı ortalama x Aylık Bağlanma oranı = 4B emekli maaşı şeklindedir.

4C (Emekli Sandığı) Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

4C yani Emekli Sandığı’na bağlı çalışanların emekli maaşı hesaplama işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun elektronik hizmetleri ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Sağlıklı bir şekilde emekli maaşı hesaplama sonuçlarına ulaşılabilmesi için;

 • Derece
 • Kademe
 • Aylık Tarihi

alanlarının doldurulması gerekmektedir. Bununla birlikte Makam Temsil Görev Tazminat göstergeniz bulunması halinde hesaplamaya bunu da dahil etmeniz gerekmektedir.

4A (SSK) Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

4A yani SSK emekli maaşı sorgulama Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden veya e-Devlet Kapısı sistemi platformundan yararlanarak yapılabilmektedir. Bu sorgulamada izlenecek adımlara bakıldığında doldurulması gereken alanların eksiksiz bir şekilde doldurulması ve sorgula butonuna basılması gerekmektedir. Sorgulanması istenen bilgiler ise;

 • C. Kimlik Numarası
 • SSK Sicil Numarası
 • Baba Adı
 • Nüfus İl
 • Doğum Tarihidir.

4B (BAĞKUR) Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

4B yani BAĞKUR’a bağlı olarak çalışanların emekli maaşı sorgulaması da aynı şekilde SGK’nın resmi internet sitesi veya e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bu noktada sisteme T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra kurumun elektronik işlemler menüsü altından 4B’li çalışanların esnaf veya tarım seçeneklerinden birini seçerek sorgulama işlemini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

4C (Emekli Sandığı) Emekli Maaşı Sorgulana Nasıl Yapılır?

4C yani Emekli Sandığı’na bağlı olarak emekli aylığı sorgulama yapmak isteyen çalışanlar da e-Devlet kapısı sistemine T.C kimlik numaraları ve şifreleriyle giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’nun elektronik hizmetler menüsü altından “4C emekli aylık bilgisi” seçeneğiyle sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabilirler.

2019 Yılında Emekli Maaşları Ne Kadar Oldu?

2019 yılı itibarıyla emekli maaşlarının tutarları; zamlanarak artış gösterdi. Bu bağlamda;

 • En düşük 4A yani SSK emekli aylığı 1747 TL’den 1904 TL’ye
 • En düşük BAĞKUR emekli aylığı ise 1475 TL’den 1608 TL’ye.
 • En düşük BAĞKUR tarımdan emekli aylığı ise 1164 TL’den 1269 TL’ye yükseldi.

2019 yılının ilk 6 ayında görülen bu tablodan sonra yılın ikinci yarısında emekli aylıklarına yeniden getirilen güncelleme ile zam yapılması bekleniyor.

Emeklilik Hesaplama İle İlgili Soru ve Cevaplar

3600 Günden Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

4B BAĞ-KUR Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu