Bilgi Arşivi

Emekli Maaşı Kesinti Sorgulama

Emekli olmak için yıllarca çalıştıktan sonra düzenli bir şekilde çalışmadan maaş almayı herkes hak ediyor. Tabi bu maaşı düzenli olarak alsanız da bazı haklardan yararlanmanız dolayısıyla devlet bundan bazı kesintiler yapılıyor. Bu kesintilerin ne kadar olduğu ve neden yapıldığını öğrenmek içinse yapmanız gereken internet üzerinden bir sorgulama olacaktır. Emekli maaşı kesinti sorgulama işlemi gelişen sistemler ile birlikte e-devlet sistemi üzerinden basit bir şekilde yapılabiliyor. Sizde bu sorgulamayı yapmak istiyorsanız ilk olarak bir PTT şubesine giderek e-devlet şifrenizi almanız gerekiyor. Ardından sisteme giriş yapmalısınız.

Emekli Maaş Kesinti Sorgulama

Emekli maaşı kesinti sorgulama SGK’nın e-devlet sistemi içinde bulunan sayfası üzerinden basitçe yapılmaktadır. Sizin elinizde bulunan şifre ve kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Maaşınız üzerinden tam olarak hangi tutarların kesinti yapıldığını ve bunun neden yapıldığını rahatlıkla öğrenme şansınız var. Emekli maaşı kesinti sorgulama işlemi sigorta ve Bağkur için bu sayfa üzerinden yapılabiliyor.

emekli maas kesintisi sorgulama
emekli maas kesintisi sorgulama

Soysal Güvenlik Kurumu sayfasında çok sayıda sorgulama ve bilgi içerek başlık vardır. Sizin emekli aylığı kesintileri yazan noktaya tıklamanız gerekiyor. Emekli maaşı kesinti sorgulama birkaç saniye sürecektir, sonrasında sistem tarafından maaşınızda yapılan tüm kesintileri bu şekilde rahatlıkla görebileceksiniz.

Genelde kesintilerin sağlık harcamaları nedeniyle olduğu düşünülse de son günlerde 2011 yılında yapılan sistem değişikliği nedeniyle birçok emekliden haksız yere kesinti yapıldığı ortaya çıkmıştır. Bu konuda yapılan açıklama ile birlikte sorgulamalar daha çok önem kazanmıştır. Sizin de başınıza böyle bir iş geldiğini düşünüyorsanız başvuru dilekçeniz ile giderek SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuz incelendikten sonra kesintiler ortaya çıkacaktır. Eğer haksız yere bir kesinti yapılmışsa bunun geri ödemesini almak için talepte bulunabilirsiniz.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu