Emeklilik

Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır?

Emekli maaşım bağlandı mı, ne zaman bağlanır ? günümüzde online olarak yapılabilmekte olup hızlı ve pratik sonuçlar alınması sağlanmaktadır. Ülkemizde bulunan yaklaşık 12 milyon emekli vatandaşa yeni katılacak olanlar ne kadar emekli maaşı alırım? ne zaman emekli olabilirim? emekli maaşı nasıl hesaplanır? gibi soruların cevabını merak etmektedir. Emekli maaşı başvurusundan sonra ne zaman bağlanacağı sürecini etkileyen birçok değişkenlikler bulunur. Bu değişkenlikler;

 • Başvuru yapılan Sosyal Güvenlik kurumunun çalışma yoğunluk durumu,
 • Emeklilik başvurusu yapılan sigorta kolunun yerleri,
 • Emeklilik sigorta türü şeklinde sıralamak mümkün olabilir.

Emekli Maaşı Bağlanma Süreci Ne Kadar Olur?

Başvuru sahiplerinin emekli olma sürecini etkileyen durumlar arasında sigortalı vatandaşın birden fazla sigorta kolunda hizmet vermiş olması sayılabilir. Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-kur, Emekli sandığı veya yurt dışı gibi hizmet kurumları arasında birden fazlasında hizmeti bulunan vatandaşların emekli maaşlarının bağlanma süresinde etkisi bulunmaktadır. Genel olarak verilen en erken maaş bağlanma süresi, başvuru tarihinden bir buçuk ay sonrası olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu yoğunluğuna göre verilen bir buçuk aylık süre genellikle iş yoğunluğu az olan kurumlarda geçerli olmaktadır.

Özellikle küçük yerleşim yerleri ve sakin beldelerde yaşayan vatandaşların emekli maaşlarının bağlanması bir buçuk aylık sürede gerçekleşmektedir. Büyük şehirlerde özellikle İstanbul da yaşayan vatandaşların emekli maaşlarının bağlanma süresi daha uzun olmakta ve iki veya üç aylık süreleri bulmaktadır. Belirtilen bu süreler tek sigorta kolunda hizmet vererek başvuru yapan vatandaşlar için geçerli olmaktadır.

Birden fazla sigorta kolunda hizmet vermiş olan vatandaşların emekli maaşlarının bağlanma süresi daha uzun olmaktadır. Birden fazla sigorta kolunda hizmet vermiş olan vatandaşların emeklilik bağlanma süreçlerini kısaltmaları için emeklilik tarihleri gelmeden önce başvuru hizmet birleştirmesi yapmaları gerekmektedir. Emeklilik tarihleri gelmede önce hizmet birleştirmesi başvuru yapan vatandaşların emeklilik bağlanma süreçleri daha kısa süre gerçekleşmektedir.

Emekli Maaşının Bağlandığı Nasıl Öğrenilebilir?

Emeklilik zamanları gelmiş olan vatandaşlar gerekli evrakları tamamlayarak ilgili kurumlara başvurularını yapmaktadırlar. Emeklilik işlemlerini hızlandırma çabası ile maaşlarını erkenden almak isteyen vatandaşlar bir süre sonra maaşlarının bağlanıp bağlanmadığı sorusuna cevap aramaya başlamaktadırlar.

Gerekli belgeleri ilgili kurumlara teslim eden vatandaşların belgeleri kurum tarafından incelemeye alınmaktadır. Kurum tarafından yalpan incelemeler sonucunda emekli maaşının bağlandığına dair hazırlanan belge başvuru sahiplerine gönderilmektedir. Bu belgeyi alan kişilerin maaşları bağlanmış olmaktadır. Bu belge ile vatandaşlar, ne kadar emekli maaşı alırım? Hangi tarihte maaş alırım? Ve ödeme yapan banka hangisi? Bilgilerinin detaylarına ulaşabilirler. Kurum tarafından gönderilen belgede emeklilik ile ilgi bütün detaylar bulunmaktadır.

Emeklilik Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emeklilik maaşı sorgulamalarını yapmak isteyen vatandaşlar; belgeleri ellerine ulaşmadan önce, kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumlarına giderek ya da E-devlet sistemi üzerinden online olarak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. E-devlet sistemine giriş yapmak için PTT şubelerinden temin edilen şifre kullanılmaktadır.

Vatandaşlar sahip oldukları E-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak; emeklilik maaş sorgulamaları yapılabilir ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulamaya konulmuş olan ‘Ne zaman emekli olurum’ uygulaması ile emeklilik yaşını ve şartlarını öğrenebilir.

E-Devlet sistemi üzerinden emeklilik hizmet dökümleri ve Emekli maaşı hesaplama 4A, 4B ve 4C işlemleri uygulamasından yararlanarak emeklilik hesaplama işlemleri yapılabilmektedir. Emekli maaşı sorgulama işlemi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

Memur Emeklileri Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Memur emekli maaşı hesaplama işlemlerini yapmak için memurun memuriyet derecesinin, kademesinin, memurun hizmet verdiği süre ve ek göstergesinin bilinmesi gerekmektedir. Memur emeklilik maaşı hesaplamaları şu şekilde olmaktadır;

 • 657 sayılı kanunun 43. maddesindeki memurun gösterge rakamı
 • Kanunun ekinde bulunan cetvelin 1 ve iki sayılı ek gösterge rakamı
 • Memur maaş katsayısı(her yıl güncellenmektedir)
 • Memurun kıdem ve taban aylığı
 • 5434 sayılı kanunun ek 70. maddesindeki oran (memurun unvanına göre)
 • Memurun özel hizmet tazminatı
 • Memura ait olan diğer tazminatlar (görev, makam ve temsil)
 • Memurun hizmet verdiği süre olmaktadır.

Memur maaşlarını en fazla etkileyen ise ek gösterge rakamları olmakta ve memurun unvanına göre değişmektedir. Memurların emekli maaşlarının hesaplanma formülü diğer sosyal güvence sistemlerine göre biraz daha karmaşıktır.

İlk Kez Alınacak Olan Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İlk emekli maaşı nasıl hesaplanır sorusunun cevabı yeni emekli olacak kişiler tarafından merak edilmektedir. Ülkemizde 2000 yılına kadar olan süreçte BAĞ-KUR, Emekli Sandığı ve SSK gösterge ve katsayı sistemi kapsamında hesaplanmaktaydı. Yapılan değişiklik sonrasında Emekli Sandığı emekli maaşı hesaplama sistemi aynı kalırken, SSK ve BAĞ-KUR için yeni bir sistem oluşturulmuştur. Sonrasında 2008 yılında da emekli maaşı hesaplama işlemlerinde ufak değişikler yapılmıştır.

Emekli maaşı hesaplama formülü BAĞ-KUR ve SSK güvencelerinde; 2000 yılı öncesi, 2000 ila 2008 yılları arası ve 2008 sonrası olarak hesaplanmaktadır. Emekli Sandığı emekli maaşı hesaplamaları ise memurun kademesine, derecesine, ek göstergesine ve hizmet süresine göre değişiklik göstermektedir. Emekli Sandığı’ndan emekli olacak bir memurun emekli maaşını en çok etkileyen faktör ek göstergedir. Memurların emekli maaşı hesaplanırken;

 • Her yıl güncellenmekte olan memur maaş katsayısı
 • 657 sayılı Kanun kapsamında memurun sahip olduğu gösterge rakamı
 • Memurun taban aylığı ve kıdem aylığı
 • Özel hizmet tazminatı
 • Hizmet süresi
 • Var ise makam, temsil gibi diğer tazminatlar

BAĞ-KUR’lular için ilk emekli maaşı hesaplaması, asgari ücret esas alınarak yapılmaktadır. SSK ilk emekli maaşı hesaplama işleminde ise; 2000 yılında önce olan hizmete başlama tarihlerinde, o dönemde çalışılan toplam gün sayısı maaşın durumunu belirlemektedir. İlk emekli maaşının hesaplanması ister SSK ister BAĞ-KUR ister Emekli Sandığı güvencesinde olun kişiden kişiye ve farklı kriterlere göre değişiklik göstermektedir.

Telefon aracılığıyla sorgulama yaparak, emekli maaşı hesaplama işlemlerinizi yaptırmanız mümkündür. Bunun için Alo 170’i aramanız yeterlidir. Ne zaman emekli olabileceğinizi, ilk emekli maaşınızın ne kadar olacağını ya da ihtiyacınız olan tüm bilgileri sorgulama imkanına sahipsiniz. Bunun yanı sıra www.alo170.gov.tr adresine giriş yaparak, online bir şekilde danışmanlarla yazışabilirsiniz. 7/24 verilen hizmet sayesinde; kolay, hızlı ve güvenilir hizmet almanız mümkündür. Site üzerinden işaret dili bilen danışmanlarla görüntülü konuşma şansına da sahipsiniz.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu