Sosyal Yardım Platformu

2019 Emekli Maaşım Ne Kadar Öğrenmek İstiyorum

2019 Emekli Maaşım Ne Kadar Öğrenmek İstiyorum

2019 emekli maaşları ve emekli maaş sorgulama emeklilik dönemi yaklaşan vatandaşların internet üzerinden kolayca alabilecekleri bir hizmettir. 2019 emekli maaşı hesapla hizmetlerinin yanı sıra SGK aracılığı ile emekli olacağınız yaşı ve alacağınız maaşı kontrol edebilirsiniz. Maaş hesaplamaları yaparken önemli olan unsurlar ise:

 • İlk sigorta girişinin yapıldığı tarih,
 • Sigortalı olarak çalışılan dönem,
 • Sigortalı olarak çalışan kişiye yatan sigorta değerleri önem teşkil etmektedir.

Emekli olabilmek ve emekli maaşı alabilmek için belirli bir hizmet süresini doldurmak gerekmektedir. Emeklilik için tüm şartların yerine getirilmesi durumunda, emeklilik işlemlerinin tamamlanması gerekir. E- devlet sistemi üzerinden maaş bilgilerini sorgulanması ile emekli maaş oranları görüntülenebilir. 4A, 4B ve 4C emekli aylık bilgilerinin tamamını e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu – SGK ile çalışan kişiler 4A sınıfında bulunmaktadır. Bağ – Kur çalışanları 4B ve Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışanlar 4C olarak sınıflandırılır ve bu grupların emeklilik yaşları ve alacakları emekli maaşları farklı şekillerde hesaplanmaktadır.

Kişinin çalışma ve hizmet süresi sonunda alacağı emekli maaş miktarında hizmetin geçtiği dönemler oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra emekli maaşının yüksek ya da düşükten yatmasını belirleyen en önemli unsur ise prime esas kazanç da oldukça önem teşkil etmektedir.

Yüksek emekli maaşın yatabilmesi için Sigorta primlerinin gerçek kazanç üzerinden bildirilmesi gerekmektedir. Bu noktada kişinin hizmet süresinde aldığı maaş miktarına en uygun şekilde sigortanın yatması gerekmektedir. Aksi halde emekli maaş kademeli olarak düşer ve devlete yatan prim oranları azalır.

2019 Emekli Maaşları Ne Kadar?

Emekli maaşım ne kadar oldu sorusu emekli olacak vatandaşlar tarafından e- devlet sistemine giriş yaparak yanıtlandırılabilir. Emekli maaşlarına her sene belirli düzeyde zam gelmektedir. Emekli maaşına 2019 senesinde yüzde 10. 19 oranlarına zam yapılmıştır. Bu zam oranlarına göre en düşük maaşı alan emekliler esnaf emeklisi olarak Bağ-Kur’da çalışanlar olmaktadır.

Genel ortalama ile Bağ-Kur hizmetinden emekli olan kişilerin aylık maaşı ise Bin 189 TL olarak belirlenmiştir. 2000 senesinden önce emekli olan Bağ-Kurlu kişilerin maaşı ise Bin 888 TL olarak belirlenmiştir. 2000 sonrası emekli olan memur emeklileri ise 2 Bin 379 TL maaş almaktadır.

Emekli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

TC kimlik no emekli maaşı sorgula hizmetlerinden faydalanmak için E- devlet kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden emeklilik durumu ile ilgili tüm detaylı bilgilere hizmet dökümü aracılığı ile ulaşabilirsiniz. SGK hizmetlerinden internet üzerinden faydalanmak için e-devlet şifresi talep etmeniz oldukça önem teşkil etmektedir. Bu alana TC kimlik no ve e-devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır.

E-devlet şifresini herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile e- devlet şifresi alabilir ve sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu alandan tüm emeklilik bilgilerini sorgulayabilirsiniz. Sisteme giriş yapabilmek için tüm bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir. Ardından 4/A ya da 4/B emekli aylığı bilgilerine ulaşabilir ve tüm emeklilik bilgilerinizi detaylı şekilde görebilirsiniz.

Bu noktada görebileceğiniz bilgiler ise:

 • Maaş ve ek ödeme bilgileri,
 • Aylık başlangıçların tarihi,
 • 2000 senesinden önceki aylık bağlanma oranları,
 • 2008 yılının ekim ayı sonrasında aylık bağlanma oranları,
 • 2000 senesi ve 2008 senesi arasındaki aylık bağlanma durumları,
 • İntibak aylık bağlanma oranları,
 • Sigorta durumu ile ilgili tüm göstergeler,
 • Sigortalı olan kişinin çalıştığı sektör ve unvanı,
 • Toplam gün bilgileri ve prim gün sayısı gibi tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra e- devlet sistemi üzerinden tüm bu bilgilere 4B ve 4C çalışanları da ulaşabilmektedir. İnternet üzerinden bu bilgilerin sorgulanmasının dışında Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile de sigorta durumuna dair tüm bilgileri bizzat kurumdan sorgulayabilirsiniz.

Emekli Aylığı Nasıl Sorgulanır?

E devlet girişi maaş sorgulama sistemlerinden emekli maaşınızla ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Maaşın yatacağı tarihlerin yanı sıra bugüne dek ödenmiş ve ödenmemiş tüm prim ve iş detaylarınıza da aynı sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. E-devlet ile bu bilgilere ulaşmanın yanı sıra direkt olarak Sosyal Sigortalar Kurumu’na giderek maaş bilgilerini sorgulayabilir ve dokümanları alabilirsiniz. Bunun yanı sıra e-devlet sistemi üzerinden maaş kesintileri ve maaş bilgileri ile ilgili de tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

E-devlet sistemine T.C kimlik numarası ve PTT şubelerinden verilen e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına 4/A, 4/B ya da 4/C yazarak bağlı olduğunuz kuruma göre tüm emeklilik bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra – Hizmetler bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile aylık maaşınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı şekilde Almanya ya da Bulgaristan gibi yurt dışı kaynaklı ödemeler hakkında da tüm bilgilere bu alandan ulaşabilirsiniz.

2019 Senesinde Emekli Maaşlara Yapılan Zam Kaç Oldu?

Emekli maaşı sorgulama hizmetlerinin yanı sıra emekli maaşına 2019 senesinde yapılan zamları da öğrenebilirsiniz. Meclis Genel Kurulu’nun gündeminde olan yasa tasarısı ile 5510 sayılı Kanunu’nun ilgili maddelerine göre:

 • Malulen emekliler,
 • Yaşlılık sigortasından ödenen maaşlar bin TL’den daha az olamayacak şekilde düzenlenmiştir.

Yeni yasa kapsamında ek ödemeler dahil olarak maaşı bin TL altında olan emekliler Bin TL almaya başlayacak. Özellikle 600 ve 999 TL alan 220 bin kişi bu düzenleme ile daha yüksek maaş alabilecek. Bunun yanı sıra emekli maaşlarının hesaplanabilmesi için kişinin çalıştıkları ve sigortalı olarak hizmet ettikleri süreç oldukça önem teşkil eder. Prim miktarının yanı sıra çeşitli kriterler de göz önünde bulundurularak emekli maaşları hesaplanmaktadır.

Emekli maaşlarına yapılan zamlarda da enflasyon oranları ve ülkenin ekonomik durumu göz önünde bulundurulmaktadır. 4A SSK çalışanları için emeklilik maaşının hesaplanması ve öğrenilmesi için E- devlet kapısına giriş yapılması yeterli olacaktır. Bu alanda TC kimlik numarası ile beraber diğer kişisel bilgileriniz ile emekli maaşınızı sorgulayabilir ve yapılan zam oranlarını öğrenebilirsiniz.

Bağ-Kur Çalışanları için Emekli Aylığı Nasıl Sorgulanır?

Bağkur emekli maaşı sorgulama sistemleri için de e-devlet kapısına giriş yapabilirsiniz. SGK kapısına giriş yaptıktan sonra kimliğinizi doğrulayarak, kurumunuzun sayfasından tüm bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. 4C kapsamında çalışan Emekli Sandığı çalışanları da SGK kapısı üzerinden bu detaylara ulaşabilir. Bu alanda:

 • Kademeler,
 • Hizmet yılı bilgileri,
 • Hizmet ayı bilgileri,
 • Aylık tarihler,
 • Kıdem yılı bilgileri,
 • Pay ve Payda bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Bağkur emekli aylığının hesaplanabilmesi için ise 4b sigorta bilgileri göz önünde bulundurulmaktadır. Emekli aylığı hesabı SSK’da yapılan hesaplamalar ile benzer şekilde yapılır. Bağ – Kur’lu çalışan kişiler için emekli maaşı hesaplanırken 2000 öncesi, 2000 – 2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere 3 ayrı dönemden bahsedilmektedir.

Genel olarak 2000 sonrası primlerin güncellenme oranları da katsayılara göre kontrol edilmektedir. Bağkur’lu olan çalışanların emekli maaşları hesaplanırken maaşın yüksek olması için en önemli unsur 2000 senesi öncesinden ödenen primler olarak belirtilmiştir.

Yurtdışı Emeklilik Şartları Nelerdir ?

SGK Emeklilik Dilekçesi Örneği

4B BAĞ-KUR Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM