Sosyal Yardım Platformu

2019 Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım, Maaş Sorgulama

2019 Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım, Maaş Sorgulama

2019’da emekli olursam ne kadar emekli maaşı alırım ? emeklilik süreci yaklaşan vatandaşlar tarafından sorgulanmaktadır. Emekli maaş miktarı ve ne zaman emekli olunacağı internet üzerinden öğrenilebilir. Alınabilecek emekli maaşından önce bilinmesi gereken en önemli nokta, emeklilik hesaplamalarının ayrı ayrı yapıldığıdır.

Yürürlükte olan Sosyal Güvenlik mevzuatına göre emeklilik hesabı 3 farklı döneme göre yapılır. Bunlar ise:

 • 2000 yılı,
 • 2000 – 2008 yılı,
 • 2008 yılı sonrası olarak belirlenmiştir.

Aylık olarak emekli maaşlarının en yüksek olduğu süreç ise 2000 yılı öncesi olmaktadır. 2000 senesinden önce yapılan hizmet süresinin fazla olması durumunda emekli maaşı da oldukça yüksek olacaktır. Alınacak olan emekli maaş miktarında hizmetin geçtiği dönemlerin dışında prime esas kazanç da oldukça önem teşkil etmektedir.

Yüksek emekli maaşı için öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken unsur ise; Sigorta primlerinin gerçek kazanç üzerinden bildirilmesi gerekmektedir. Alınan maaş miktarına en uygun şekilde sigortanın yatması gerekmektedir. Aksi halde emekli maaş kademeli olarak düşer ve devlete yatan prim oranları azalır.

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

2019 emekli maaşı hesaplama için yasalara göre belirli sürelere göre hesaplama yapılmaktadır. 2000 yılından öncesi, 2000 – 2008 yılı arasındaki dönem ve 2008 sonrası dönem oldukça önemlidir. 2000 senesinden önce emekli olan kişiler daha yüksek emekli maaş almaktadır.

Bunun yanı sıra sigorta prim miktarı da emeklilik döneminde alınacak olan maaş için belirleyici unsurdur. SSK kapsamında 3600 prim gününden alınacak olan maaşlar ise şu şekildedir:

 • 2000 senesinden önce emekli olan kişiler 1700 – 1900 TL olarak,
 • Hizmet süresi 2000 ve 2008 yılı arasında olan kişiler ise 1300 – 1500 TL arasında olmaktadır,
 • Hizmet süresi 2000 senesinden sonra tamamlanmış ise 900 – 1100 TL arasında olmaktadır.

SSK kapsamında prim gününü ve yaşını dolduran kişilerin ortalama emekli maaşları bu şekilde belirlenmiştir. Ancak maaşlar yatırılan prime ve alınan maaşa göre de artabilmektedir. Bunun yanı sıra Bağ-kur sistemine bağlı olarak çalışan kişiler için 2 emeklilik şekli bulunmaktadır. Normal emeklilik için 9000 prim günü üzerinden gerekli olan tüm hesaplamalar yapılmaktadır.

Yaş sınırını dolduran kişiler ise 5400 gün üzerinden emeklilik maaşının hesaplanmasını gerçekleştirir. Bağ-kur sisteminde çalışan kişilerin yaş haddi sebebiyle emekli olmasına kısmi emeklilik ismi verilmektedir. İki tür emeklilik için oranlar ise:

 • Normal emekli olan Bağ-kur’lu çalışanlar esnaf ya da ortaklık durumlarında 1100 – 1300 TL,
 • Çiftçi ya da Tarım kapsamında Bağ-kur’lu çalışanlar ise 900 – 1100 TL,
 • Kısmı emekli olan esnaf ya da şirket ortakları 900 – 1100 TL,
 • Çiftçi ve tarım Bağ-kur’lu emeklileri ise 700 – 900 TL olarak belirlenmiştir.

SSK Emekli Maaşı Hesaplama – Ne Kadar Maaş Alırım?

SSK dan ne kadar emekli maaş alırım hesabını yapmak için e-SGK üzerinden sorgulama yapılabilir. Bu sorgulamayı yapmak için e- devlet üzerinden sisteme girmek gerekmektedir. E- devlet sistemine TC kimlik numarası ve E- devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır.

E-devlet şifresi olmayan kişiler PTT şubelerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alabilir. SSK emekli maaşı hesaplama için önemli olan en önemli unsur, sigortalı olunan dönem ve prim günüdür.

4/A Emekli Maaşı Hesaplama

Memurların Emekli Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Memur emekli maaşı hesaplama için memurun derecesi, kademesi, hizmet süresine ve ek göstergeleri dikkate alınmaktadır. Bundan dolayı da memurlar, çalışmaya başladıklarında alacakları emekli maaşı hakkında fikir edinmektedir.

4/C Memur Emekli Maaşı Hesaplama

Memurların emekli maaşları hesaplanırken Memur Kanunlarının 657 sayılı kanunun 43. Maddesine göre hesaplama yapılır. Bunlar:

 • 657 sayılı kanunun 43. Maddesindeki gösterge rakamları,
 • Her sene için güncellenen memur maaş katsayıları,
 • Memurun taban aylığı ve kıdem aylığı,
 • Memurların unvanına ve sıfatın göre özel hizmet tazminatı,
 • Makam ya da göre tazminatları,
 • Memurun çalışma sürelerine göre emekli maaş miktarı belirlenir.

Bağ-Kur Emekli Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Bağ-kur emekli aylığı hesaplama için 4b sigorta bilgilerinden faydalanılır. Emekli aylığı hesabı SSK’da yapılan hesaplamalar ile benzer olmaktadır. Bağ-kur’lu çalışan kişiler için emekli maaşı hesaplanırken 2000 öncesi, 2000 – 2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere 3 ayrı dönemden bahsedilmektedir.

Genel olarak 2000 sonrası primlerin güncellenme oranları da katsayılara göre kontrol edilmektedir. Bağ-kur’lu olan çalışanların emekli maaşları hesaplanırken maaşın yüksek olması için en önemli unsur 2000 senesi öncesinden ödenen primlerdir.

4/B Emekli Maaşı Hesaplama

Bağ-Kur maaşının yanı sıra SSK ya da Emekli Sandığı kapsamında çalışmayan ya da emekli olmayan kişiler 65 yaş maaşı alabilmektedir. 65 yaş maaşı ise sahipsiz ve geliri olmayan kişilere devlet tarafından verilen yardımdır. 65 yaş maaşına başvurabilmek için Kanuni halleri yerine getirmek gerekmektedir. Devlet tarafından verilen 65 yaş maaşını sorgulamak için de e- devlet sistemine giriş yapılabilir.

Emekli Maaşı Sorgulama Nereden Yapılır?

E-devlet üzerinden emekli maaşı sorgulama için Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile emeklilik ile ilgili tüm detaylar öğrenilebilir. Emekli maaşı sorgulama için bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilebileceği gibi e-devlet kapısına da giriş yapılarak TC kimlik numarası ile emeklilik durumu öğrenilebilir.

E-devlet aracılığı ile primlerinizi sorgulayabilir ve ne zaman emekli olunacağı hakkında bilgi sahibi olunabilir. Emeklilik sorgularında e-devlet sisteme giriş yapamayan kişiler bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilebilir. Bu noktada kurumda çalışan görevliler emeklilik bilgileri hakkında detaylı dokümanı kişilere verecektir.

 • Sigortasının başlangıç tarihi 8.9.1976’dan önce olan kişiler 5000 gün ve 25 yıllık sigorta süresinden sonra emekli maaşı alabilir,
 • Sigortasının başlangıç tarihi 9.9.1976 ile 23.5.1979 arasında olan kişiler 5000 gün, 44 yaş ve 25 yıllık sigorta süresinden sonra emekli maaşı alabilir,
 • Sigortasının başlangıç tarihi 24.5.1979 ile 23.11.1980 arasında olan kişiler 5000 gün, 45 yaş ve 25 yıllık sigorta süresinden sonra emekli maaşı alabilir,
 • Sigortasının başlangıç tarihi 1.5.2008 tarihinden sonra olan kişiler 7200 gün, 60 yaş ve 25 yıllık sigorta süresinden sonra emekli maaşı alabilmektedir.
 • Sigortasının başlangıç tarihi 8.9.1999 tarihinden önce olan kişiler ise 3600 gün ve 15 yıllık sigorta süresinin tamamladıktan sonra emeklilik maaşı alabilmektedir.

E-Devlet ile Ne Kadar Emekli Maaşı Alacağını Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-devlet ile emekli maaş sorgulama ve ne zaman emekli olunacağına dair tüm bilgileri edinebilirsiniz. E-devlet kapısına TC kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz. E-devlet şifresi olmayan ya da şifreyi kaybeden kişiler herhangi bir PTT şubesinden e- devlet şifresini 2 TL aracılığı ile alabilirsiniz.

E-devlet kapısı üzerinden işlem yapmak için E-devlet kapısı üzerinden bilgilerinizi girdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu kısmına giriş yapmanız gerekmektedir. Bu alanda:

 • 4A,
 • 4B,
 • 4C emeklilik bilgilerinin tamamı bulunmaktadır.

Emekli maaşının sorgulanmasının yanı sıra:

 • Tescil hizmet dökümü,
 • Emekli aylığındaki kesintiler,
 • Emekli aylık bilgileri,
 • Emekli ödeme bilgileri,
 • Sigorta tescil kaydı tespiti,
 • Zamlar gibi tüm detaylara ulaşılabilir.

Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır?

Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM