Emeklilik

Emekliler Özel Hastanede Ne Kadar Fark Öder?

Emekliler için özel hastane farkı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Buna göre özel hastaneler, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hastaneye ödenen ücret kadar alınmaktadır. Emekliler Özel Hastanede Ne Kadar Fark öder:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu özel hastanelere belirli bir ücret ödemektedir. Özel hastaneler kapsamında ayrıcalıklı olarak tedavi olan vatandaşların ödediği miktarın bir kısmı SGK tarafından ödenmektedir.
 • Karşılanmayan bölüm yalnızca devlet hastanesi tarafından talep edilmektedir.
 • Özel hastane fark ücretleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hastaneye ödenen ücretin yüzde 200’ünden daha fazla olamamaktadır.

Emekliler için Özel Sağlık Kuruluşlarına Ne Kadar Ödemek Gerekir?

Emekliler için özel sağlık kuruluşlarına ödenecek tutar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Buna göre emeklinin bu kuruluşlarda alacağı hizmet en fazla SGK tarafından karşılanan ücretin 2 katı olabilecektir. Bu kural tüm sigortalı vatandaşlar için geçerlidir. Özel hastane ücretlerinin belirli bir kısmı SGK tarafından karşılanır. SGK tarafından karşılanan ücretin 2 katı ise özel hastaneler genel sağlık sigortasına sahip olan vatandaşlar tarafından karşılanmaktadır. Bunun dışında emeklilerden katılım payı kesintisi de yapılır. Bu ücewr ise hastane fiyat politikasına göre değişmektedir.

Emekli vatandaşların devlet hastanesinden muayene olması için 6 TL katılım payı kesintisi yapılmaktadır. Ancak özel sağlık kuruluşlarından tedavi hizmeti alan vatandaşlar için devlet 30 TL ücreti karşılamaktadır. Bu durumda özel hastane fark tutarı olarak 60,48 TL katkı payı alınmaktadır. Öte yandan özel hastane kapsamında tedavi olan emekliler için 15 TL katılım payı kesintisi yapılır. Bu durumda özel hastanelerde yapılan muayeneler neticesinde 105 TL ücret alınabilir.

SGK Emekli Muayenesinin Yüzde Kaçını Karşılar?

SGK tarafından emekli maaşı karşılaması ödenen primlere göre değişmektedir. Genel olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından muayene için verilen tutar 30 TL olmaktadır. Polikliniklere göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan tutarlar ise:

 • Ağız, yüz ve çene cerrahisi, ortopedi, travmatoloji, böbrek hastalıkları ve kulak-burun-boğaz muayenesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’nu tarafından karşılanan tutar 25,92 TL,
 • Alerjik göğüs hastalıkları, göğüs hastalıkları, plastik, estetik ve üroloji muayenesi olan kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu’nu tarafından karşılanan tutar 28,08 TL,
 • Deri ve zührevi hastalıkları ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon muayenesi olan için Sosyal Güvenlik Kurumu’nu tarafından karşılanan tutar 27 TL,
 • Beyin ve sinir cerrahisi, metabolizma hastalıkları, mide hastalıkları ve enfeksiyon, mikrobiyoloji polikliniğine için Sosyal Güvenlik Kurumu’nu tarafından karşılanan tutar 29,16 TL,
 • Genel cerrahi, yaşlılık hastalığı olarak bilinen geriatri ve iç hastalıklarda muayene olan vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’nu tarafından karşılanan tutar 30,24 TL,
 • İş ve meslek hastalıklarında muayene olan vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’nu tarafından karşılanan tutar 24,84 TL,
 • Kadın hastalıklarından muayene olan vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’nu tarafından karşılanan tutar 33,48 TL,
 • Kardiyoloji muayenesi olan vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’nu tarafından karşılanan tutar tutar 36,72 TL,
 • Ruh sağlığı hastalıkları muayenesi olan vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’nu tarafından karşılanan tutar 32,40 TL.

Özel Hastaneden Fazla Ücret Alınması Durumunda Ne Yapılmalı?

Özel hastaneden fazla ücret istenmesi durumunda vatandaşlar şikayet edebilir. Özel hastaneler yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen ücretinin 2 katını alabilmektedir. Bu ücretten daha yüksek olan tutarların talep edilmesi söz konusu değildir. Bu noktada vatandaşların mutlaka muayene, ameliyat ya da tedavi için fatura talep etmesi gerekmektedir. Emekliler Özel Hastanede Ne Kadar Fark öder ve fazla ücret ödemesi:

 • Vatandaşların daha yüksek ücret ödeyip ödemediğini tespit etmesi için gss.sgk.gov.tr/ozelshsbilgi/ adresine tıklaması gerekmektedir.
 • Bu linke tıkladıktan sonra şehir, hastane, branş, doktor seçimi yapılmalıdır. Seçimler yapıldıktan sonra emekli olan vatandaşın ödeyeceği tutarlar çıkacaktır.
 • Hastanenin yüksek ücret alması halinde fatura ile beraber hastaneye giderek ödenmiş olan fazla ücretin iadesi talep edilebilmektedir.
 • Şayet hastane fazla ödenen ücretin iadesini yapmıyorsa Alo 170 hattının aranması gerekmektedir. Bu aşamada Sosyal Güvenlik Müdürlükleri’ne de ulaşarak hastaneyi şikayet edebilir ve ödenen tutarı geri alabilirsiniz.

Özel Hastanelerin Acillerine Fark Ödenir mi?

Özel hastane acilleri için fark ödemesi yapılmamaktadır. Özel hastanelerin tedavi ve muayene poliklinikleri için özel hastane fark ücreti talep edilmektedir. Fakat acil hizmetler için herhangi bir fark talep edilemez. Acil sebeplerle hastaneye ulaşan vatandaşlar için ücretsiz muayene hizmetinin verilmesi gerekmektedir. Bu aşamada vatandaşlar ücretsiz olarak pansuman, iğne ve acil tedavi hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilir. Fakat vatandaşın hastanede kalma süresi 24 saati geçerse, bu aşamada hastane konaklama ücreti talep edebilir. Ek sürelerde hastane konaklama ücreti ödeyebilir. Bunu engellemek için vatandaş devlet hastanesine nakil talebinde bulunabilmektedir. Özel hastanelerde vatandaşların aciliyet durumlarının olup olmadığına doktorlar karar vermektedir. Şayet doktor tarafından vatandaşın acil durumunun olmadığına karar verilirse, fark ücreti talep edilebilir. Vatandaşın bu duruma karşı çıkması halinde Alo 170 aranarak şikayet talebinde bulunabilir.

Emekli Maaşından Ne Kadar Muayene Parası Kesilir?

Emekli maaşından muayene kesintisi katılım ücreti ve eczane ücretleri olmaktadır. Emekli vatandaşlar için doktor tarafından yazılan reçeteler için katılım ücreti yüzde 10 olmaktadır. Bu ücret emekli vatandaşlardan otomatik olarak kesilmektedir. Sigortalı olarak çalışan vatandaşlar için yapılan kesinti yüzde 20 olmaktadır. Bunun dışında emekli maaşından yapılan kesintiler ise:

 • Devlet hastaneleri için katılım ücreti 6 TL’dir.
 • Özel sağlık kuruluşları için muayene katılım ücreti 15 TL olarak belirlenmiştir.
 • Reçeteler için kesintiler farklıdır. 3 kutu ilaç için ödenmesi gereken katkı payı 3 TL iken, 3 kutudan sonraki ilaçlar için ekstra 1 TL ücret kesilmektedir.

Muayene Katılım Ücreti Nereden Sorgulanır?

Muayene katılım ücreti sorgulama e-devlet sistemi ile yapılabilmektedir. Emekli olunan kuruma göre muayene katılım payı da değişmektedir. Muayene katılım payını sorgulamak için izlenmesi gereken adımlar ise:

Devlet Hastanesine Ödenen Katkı Payı Ne Kadar?

Devlet hastanesi için katkı payı muayene olunan kuruma göre değişmektedir. Buna göre:

 • Devlet hastanesi için 6 TL,
 • Eğitim ve araştırma hastanelerine 7 TL,
 • Özel hastanelere 15 TL,
 • Aile hekimi ücretsiz olarak belirlenmiştir.

Kimler Katkı Payı Ödemek Zorunda Değildir?

Katkı payı ödemeyecek kişiler yasalar kapsamında belirlenmiştir. 1005 sayılı olan kanun kapsamında şeref maaşı alan vatandaşlar katkı payı ödememektedir. Bunun dışında 3713 sayılı olan kanun kapsamında maaş alan vatandaşlar da katkı payı ödememektedir. Emekliler Özel Hastanede Ne Kadar Fark öder:

 • Emekli olunan kuruma göre ödenen katkı payı farklıdır.

Hastanenin özelliklerine ve kuruma bağlı olarak katkı payı ödemeleri değişmektedir.

Emekli Maaşına En Uygun Kredi Nasıl Alınır?

PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Emeklilere En Yüksek Promosyon Veren Bankalar

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu