Diğer Yardımlar

2019 Emeklilere, Dul Maaşı Alanlara 1000 TL Bayram İkramiye Yardımı

2018 yılında gündeme gelen torba yasa ile birlikte emeklilere, dul maaşı alanlara 1000 TL ikramiye yardımı yapılacak. Yapılacak olan yardım henüz meclisten geçmedi ancak yankısı daha şimdiden hem emeklilerin hemde emekli yakınlarının yüzünü güldürdü. Yasanın tam olarak bilinmemesi nedeniyle öğrenebildiğim kadarıyla cevapları sizlerle paylaşacağım. Kurban bayramına yaklaşık 45 gün kala açıklanan bu yardım ile birlikte, gözlerde torba yasanın ne zaman meclisten geçeceğine çevrildi. Son zamanların en fazla yapılan aramalarından bir tanesi de dul maaşı alanlara ikramiye yardımı yapılacak mı? oldu.

Sözü uzatmadan bu sorunun yanıtını vermek istiyorum. Evet bu yardımdan dul maaşı alanlar da faydalanabilecek. Ancak burada ince bir kırılım söz konusu… Gelelim bu kırılımın ne olduğuna… Dul maaşı alan kişi aynı zaman da emekliyse bu durumda 2.000 TL ikramiye mi alacak, yoksa 2 emekli maaşı almasına rağmen 1.000 TL ikramiye mi alacak? Bu sorunun yanıtı henüz bilinmiyor. Bir çok site de farklı bilgiler yer alıyor olsa da bu konuda net bir bilgi olmadığını altını çizerek sizlere söyleyebilirim.

Dul maaşı alan kişilerde bir istisnai durum daha bulunuyor. O durumda maaşın hem eş hem de çocuklar tarafından alınıyor olması. Böyle bir durumda alınacak olan 1000 TL tutarındaki ikramiye yardımı da bölünecek, herkesin payı oranında ikramiye alması sağlanacak. Bu kısım biraz kafaları karıştırıyor olabilir o nedenle bir örnekle açıklamak daha iyi olacaktır. Vefat eden kişinin eşi ve iki kızı bulunuyorsa, bu durumda 1.000 TL tutarındaki ikramiyenin %50’lik kısmı eşe, %25’lik kısmı bir kızına, kalan %25’lik kısım da diğer kızına verilecek.

1000 TL Bayram İkramiye Yardımı Kimlere Verilecek? 

• SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri,
• Şehit yakını ve gaziler,
• Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar,
• Geçici köy korucuları,
• Şeref aylığı sahipleri,
• Şampiyon sporcular,
• Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri
• Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri ikramiye alacak.

2019 Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Yatacak ?

Emeklilere 2018 yılı itibariyle Ramazan ve Kurban bayramlarında bin TL ikramiye ödenmesine başlanmıştı. 2019 yılın gelmesi ve ilk ikramiyenin yatacağı Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte emekliler “Emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak?” sorusunun cevabını araştırmaya başladı.

Ramazan Bayramı 2019 yılında 4, 5 ve 6 Haziran’da kutlanacak. 3 Haziran arefe günü pazartesiye denk geliyor ve bankalar yarım gün çalışıyor. 1 ve 2 Haziran da hafta sonuna denk geldiği için maaşların en geç 27 Mayıs’ı takip eden 5 günde yani 27 – 28 – 29 – 30 ve 31 Mayıs günlerinde ödenmesi bekleniyor.

Eğer yukarıdaki listede bulunmuyorsanız, hemen karamsarlığa kapılmayın. Henüz torba yasa meclisten geçmediğinden dolayı yeni bir şeylerin eklenmesi ya da kaldırılması söz konusu olabilir. Yapılacak olan 1.000 TL’lik ikramiye yardımının ilki önümüzdeki ramazan bayramı öncesinde yapılacak.

Bu başlık altında elimden geldiğince sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım. Aşağıda yer alan yorum bölümünden tüm sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Dul Maaşı Alanlara Bayramda İkramiye Verilecek Mi?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

51 Yorum

 1. En geç ayın 9unda ödemeler yapılacak dediğiniz ancak bugün postaneye gittiğimizde 550 lira olarak aldığımız dul maaşının yatmayacağını öğrendik. Sosyal yardımlaşmaya gidin dediler gittik gününde alırsınız dediler bu nasıl oluyo acaba?

  1. Merhaba
   Bize verilen bilgiye göre sorularınızı cevaplamış durumdayız. Verilen bilgi bayram öncesi tüm yardım ödemelerinin yapılacağı yönünde olmaktadır.

 2. Dul maaşları bayram öncesinde yatırılacaķ ama ayın 10 ve 11i haftasonuna denk geliyor yani en geç 9unda yatmış olur mu ?

  1. Merhaba
   11 Ağustos Bayramın 1. günü bayram öncesi en geç cuma olmak üzere ödemeniz yapılır.

 3. Iyi günler bu yıl kurban bayramında 550 lira olarak alınan dul maaşları ayın kaçınca yatırılacak

  1. Merhaba
   Bayram öncesi tüm ödemelerin yapılması planlanmaktadır.

 4. Annem 2 ayda bir dul maaşı alıyor. Emekli değil baska bir geliri ve maaşı yok geçen yıl ikramiyeden yararlanamadı. Bu yıl yararlanabilecek mi bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba
   Verilen bilgilere göre yararlanabilir görünüyor, fakat net bir şey söylemek mümkün değil zira torba yasası tam olarak meclisten geçmiş durumda değil.

 5. esimden bosandim 2 cocugum var sosyal yardimlasmadan her ay maas liyorum 2 cocugumdan biri okula gidiyo ilk oretim 3600 ek gostergeden bizde yaraelaniyozmu

 6. Babam 19 mayısta vefat etti
  22 nayısta maas gunu idi sgk 27 günlük maas odenesi yapmadı işçi emeklisi idi

 7. sgk emeklisiyim eşimdende dul aylığı almaktayım bu durumda tek mi 2 mi ikramiye alacağım

 8. Benim babam emekli annem vefat etti ben dul maasi olarak yarisini aliyorum ve diger yarisini babam aliyor. Babam kendi emeklisinden ikramiyesini aldi annemin maasina yatmamis babamin ustune olan ikramiyesi bana ise maasima gore az biseu yatti ikramiye. Yatar mi daha sonradan yoksa yatmazmi ikramiye kendi emeklisinden aldigi icin?

 9. Annemin kendisi emekli ve babam vefat etti dul maaşı aliyor . Tek yerden mi 1000 tl ikramiye alacak yoksa ikisindende 1000 tl ikramiye alacakmi ?

 10. Babamdan kalan bağkur emekli maaşını ablamla birlikte yarı yarıya alıyoruz bayram ikramiyesi ne kadar düşer kişi başı olarak bilgi verirmisiniz saygılarımla

 11. Annem 2 ayda 550 tl alıyor kendisinin başka geliri yok .Bayram ikramiyesi alacakmı alacaksa ne zaman alacak

 12. Annem 2 ayda 550 Tl alıyor hiç bir gelirıde yok.Anem bayram ikramiyesi ve maaşına iyileştirme oldumu kendisi aynı zamanda sakat bigiverirsenz kendisine anlatacam Annem 88 yaşında

 13. Nihal hanıma katılıyorum bende aradım sosyal yardimlasmayi benim annemde öyle ne kendi emek ne babam emekli 2 ayda 1 550 dul maaşı aliyor.vakif onları kapsamiyor sadece eşi emekli dul maaşı olanları kapsıyor diyor kaymakamlıkta 150 tl bir yardim yapicak dedi ne maaslari erken yaticak nede onlara ikramiye yok dedi..

 14. Merhaba annem emekli sandigindan maas almakta birde bagkurdan babamdan dolayi maas almakta bayram ikramiyesi iki maasa yansiyacakmi yoksa bir ikramiyemi alacak saygilar

 15. Slm kayinvalidem esi vefaat ettigi icin kayknbabamin emekli maasinj aliyor ve kayinbabamin gazilik maasinida aliyor ve kendi babasinin maasinida aliyor bu maaslar ssk emekli sandigi ve bagkur olarak geciyor kayinvalidem sadece tek bir ikramiyemi alicak yoksa diger maaslarinada aylik alicakmi

  1. 1000 TL ikramiye Sosyal Güvenlik Kurumundan maaş alanlara verilmektedir.

 16. Anem iki ayda bir 550 TL alıyor dulluk maaşı diye ne kendisinin ne kocasından emekli değil bu durumda bayram ikramiye sinde yararlanacak mı PPT ye sormuş bize ikramiye varmı diye yok demişler ama siz yazinizda var diyorsunuz ikramiye alacak mı almayacak mı ? teşekkürler

  1. Bayram ikramiyesi Sosyal Güvenlik Kurumundan maaş alanlara verilmektedir

  1. Konu hakkında bilgimiz bulunmamaktadır. Ancak yapılan araştırmada 2022 maaşı alanların alamayacağı bilgisi ortaya çıkmaktadır.

  1. Bayram ikramiyesi Sosyal Güvenlik Kurumundan maaş alanlara veriliyor

  1. Maalesef oğlunuz ikramiye alamayacaktır. Sadece emeklileri kapsamaktadır.

 17. Babamdan 520 tl yetim aylığı alıyorum 1 oğlum var onu okutuyorum sosyal yardimlasmadan dul maaşı alabilirmiyim

 18. Değerli admin annem 2 ayda bir 550 tl alıyor ne kendisi emekli nede babamdan emekli değil ikramiye alıcağını söylüyorsunuz fakat vakıf öyle birşey yok diyor ama sizin açıklamada ise var diyor lütfen net bi bilgi verirmisiniz efendım

  1. Yasada geçiyor Nihal hanım, konu hakkında ilgili kurumun bilgisi olmayabilir. Daha ayrıntılı bilgi için resmi kaynaklardan yapılan açıklamaları baz alan bir içeriği yayınlayacağız.

 19. Merhaba annem 2 ayda 550 tl vefat etmiş eşinden dolayı dulluk maaşı alıyor 1000 tl ikramiye alacak mı. Teşekkür ederim

 20. Merhaba annem babamdan kendisine kardeşlerime bağlanan malulen emekli maaşını alıyor
  Dedemden de kendisine bağlanan SSK emekli maaşını da alıyor bu durumda ikramiye nasıl olur

 21. merhaba annem 2 ayda bir 550 tl dul maaşı alıyor bu ikramiyden faydalanabilecek mi teşekkürler

 22. Merhabalar ben 2 ayda bir sosyal yardımkaşma vakfįnda 550 tl dulluk maaşı alıyorum bizede 1000 tl ikramiye verilecekmi acaba teşekkūrler.

  1. merhaba annem 2 ayda bir 550 tl dul maaşı alıyor 65 aylığı alanlara yapılan zam onlara da yapılacak mı teşekkürler

  2. Bu konuda net bilgi alarak gerekli açıklamayı sizlerle paylaşacağız.

 23. Merhaba Annem iki ayda bir 550 TL dul maaşı alıyor annem bu ikramiyeden faydalanacakmı ve annemin bekar olan oğlu veya kızı yok annemin alacağı tutar eğer alırsa 1000 TL mi olacak? Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu