Emeklilik

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır?

Emeklilik dilekçesi verildikten sonra maaş bağlanma süresi emeklilik için başvuranların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bu durumla ilgili net ve tam bir tarih verilememekle birlikte ilgili süre kişinin sitemdeki verilerinin tam ve eksiksiz olması ve emeklilik dilekçesinin verildiği sosyal güvenlik kurumundaki iş yoğunluğuyla da doğru alakalıdır.

Emeklilik Dilekçesi Verildikten Sonra Emekli Maaşlarının Başlama Tarihi

Emeklilik başvurusu yapıldıktan sonra emekli maaşı bağlanma süresi ortalama olarak 1.5 ile 2.5 ay arası olarak ifade edilse de, emekli maaşının hangi tarihte başlayacağıyla alakalı kesin bir tarih verilmesi mümkündür. Halk arasında emeklilik maaşı ne zaman birikmeye başlar olarak da ifade edilen bu durumla alakalı kanunda belirtilen tarih, başvuru yapılan ayın ertesindeki ilk gündür. Yani kişi örneğin 20 Mart tarihinde emeklilik dilekçesini Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim ettiğinde, evrakların tam ve eksiksiz olması ve kişinin kanunda belirtilen şartlar çerçevesinde emekliliğe hak kazanması durumunda 01 Nisan tarihi itibariyle emekli maaşı almaya hak kazanır.

Burada emekli maaşı bağlanma süresi 2.5 ayı bile bulsa, kişinin emekli maaşı 01 Nisan tarihi itibariyle birikmeye başlayacaktır. Bu durum 4-A SSK emeklileri için geçerli olmakla beraber 4-B BAĞKUR ve 4-C kapsamı içerisinde aynı ayrıntıların belirtilmesinde bir sakınca yoktur. Her üç durumda da kişilerin yetkili makamlardan aldıkları sevk onayının yanında Sosyal Güvenlik Kurumuna verdikleri dilekçenin ardından takip eden ayın ilk günü maaş hak edişi başlamaktadır.

Emeklilik Maaşı Bağlanma Süresi

Kişinin emeklilik maaşının hak etme tarihi başlangıcı kanunla belirtilmiş olmakla beraber,2 emeklilik maaşının ne kadar sürede bağlanacağıyla alakalı kesin bir hüküm bulunmamaktadır. Bu süre kişinin özellikle kayıtlarının tam ve eksiksiz olmasıyla alakalı bir durum olmakla beraber; kişinin çalışma hayatı boyunca bağlı olduğu sigorta kollarının çeşitli olması yani emeklilik başvurusu yaptığında geçmiş hizmetlerinin hem SSK hem BAĞKUR hem de Emekli Sandığı sürelerinden ikisi ya da üçünü içermesi durumunda birleştirme işlemi yapılacağından emeklilik maaşı bağlanma süresinin uzayabilmesi oldukça olasıdır.

Aynı zamanda özellikle büyükşehirlerde yaşayan başvuru sahiplerinin dilekçelerinin incelendiği Sosyal Güvenlik Merkezlerindeki iş yoğunluğu da sürenin artmasında belirleyici olan bir diğer etkendir. Ortalama olarak 1.5 ile 2.5 ay arası bir süreden bahsedilmekle beraber başvuru sahiplerinin hak edişlerinde herhangi bir kayıp olması söz konusu değildir.

İlk Emekli Maaşının Alınması

Uzun yıllar boyunca çalışma hayatında bulunan ve emekli olma hayalleri kuranlar için emekli maaşı almaya başlamak çok önemli bir eşiktir. Bu yönde süreç aşağıdaki gibi işlemektedir;

 • Kişinin emeklilik başvuru dilekçesini ikamet ettiği ya da bağlı bulunduğu il ve ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etmesiyle birlikte emeklilik ile alakalı süreç başlamaktadır.
 • Kurum tarafından kişinin emeklilik dilekçesi ve geçmiş dönemlerdeki hizmet süreleri ayrıntılarıyla incelenir. Burada önemli olan husus başvuru sahibinin her anlamda emeklilik şartlarını taşıyıp taşımadığıdır. Bu yönde kişinin yaş, ilk işe giriş tarihi, toplam çalışma süresi, prim ödeme gün sayısı ile ilgili detayların kanunda belirtilen şekillerde olup olmadığına bakılır. Burada kişinin geçmişte farklı sigorta kollarına tabi olması ve her birinde çalışma süreleri bulunması (4-A, 4-B ve 4-C) emeklilik işlemlerinin tamamlanma sürecini biraz uzatmasına rağmen kayırlarda bir eksiklik yoksa emekli aylığı bağlanması ne kadar sürer sorusu için verilecek cevap en geç 2.5 ay içerisinde emekli maaşlarının ödenmeye başlayacağıdır.
 • Tüm şartlar sağlanmışsa ve kişinin emekli olmasında bir sakınca yoksa emekli maaşı bağlanma işlemi tamamlanır. Bu noktada da ilk emekli maaşı nereye yatıyor sorusu sıkça sorulmaya başlamaktadır. Eğer başvuru sahibi Sosyal Güvenlik Kurumuna verdiği emeklilik dilekçesinde emekli olması durumunda emekli maaşı almak istediği bankayı belirtirse başvuru sahibi adına o bankada hesap açılarak ilk emekli maaş ödemesi yapılır. Bu bankanın kamu bankası ya da özel banka olup olmaması önemli değildir.
 • Emeklilik başvurusu yapan kişi dilekçesinde emekli olması halinde emekli maaşı almak istediği bankayı belirtmezse, emekliliğe hak kazanması durumunda emekli maaşı Ziraat Bankası’na yatmaktadır. Bu yönde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından başvuru yapılan il ve ilçedeki Ziraat Bankası Şubesinden kişi adına hesap açılarak maaş ödemesi yapılır.
 • Emekli olmaya hak kazandıktan sonra emekli aylığı herhangi bir bankaya yatan başvuru sahibinin bu yönde banka değişikliği yapması da oldukça kolaydır. Özellikle 2018 yılından itibaren sistemsel entegrelerin tamamlanmasıyla beraber e-devlet üzerinden banka değişikliği yapmak oldukça kolay hale gelmiş, işlem süresi bir dakikadan daha aza indirilmiştir.

Emekli Maaşları Hangi Tarihlerde Alınmaktadır?

Kişinin gerek ilk emekli maaşı alacağı tarih, gerekse de emeklilik hayatı boyunca düzenli olarak emekli maaşı alacağı tarih SSK ya da BAĞKUR sicil numarasına göre değişkenlik göstermektedir. Türkiye’de genel anlamda emekli maaş ödemeleri her ayın 16’sı ile 26’sı arasında yapılmakta burada tahsis ya da sicil numarasına göre gerekli ayarlamalar yapılmaktadır.

 • Emeklilik tahsis rakamının son rakamı 0 olan emekliler her ayın 26’sında,
 • Emeklilik tahsis rakamının son rakamı 2 olan emekliler her ayın 25’inde,
 • Emeklilik tahsis rakamının son rakamı 4olan emekliler her ayın 24’ünde,
 • Emeklilik tahsis rakamının son rakamı 6 olan emekliler her ayın 23’ünde,
 • Emeklilik tahsis rakamının son rakamı 8 olan emekliler her ayın 22’sinde,
 • Emeklilik tahsis rakamının son rakamı 9 olan emekliler her ayın 21’inde,
 • Emeklilik tahsis rakamının son rakamı 3 olan emekliler her ayın 20’sinde,
 • Emeklilik tahsis rakamının son rakamı 5 olan emekliler her ayın 19’unda,
 • Emeklilik tahsis rakamının son rakamı 7 olan emekliler her ayın 18’inde,
 • Emeklilik tahsis rakamının son rakamı 1 olan emekliler her ayın 17’sinde emeklilik maaşlarını almaktadır. Bu noktada maaş ödeme günü Pazar gününe denk gelen emeklilerin ödemeleri Pazartesi günü yapılırken, Cumartesi günü de dahil olmak üzere haftanın altı günü ödemelerin zamanında yapıldığı görülmektedir. Resmi tatil ve bayram günlerinde ise hükümet tarafından daha önce belirlenen takvime göre emekli ödemeleri yapılmaktadır. İlk emekli maaşı nasıl hesaplanır sorusu için de kişinin çalışma hayatı boyunca prim ödeme gün sayısı ve ödenen prim miktarlarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ayrıntılı bir değerlendirme yapılmaktadır.

Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama

SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı birikmiş maaş sorgulama işlemleri yalnızca e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu yönde emekli olabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe veren kişiler e-devlet üzerinden sorgulama işlemi yapabilmekte, birikmiş maaş detaylarına kolayca ulaşabilmektedirler. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama bölümüne emekli aylık bilgisi yazıldığında gelen bağlantı adresine tıklanması birikmiş maaş detayına ulaşılabilmesinin anahtarı konumundadır.

İlk emekli maaşı neden fazla sorusu için de emeklilik başvurusu yapılan ayın hemen ertesinde maaş hak edişleri başladığı için ortalama 2.5 aylık maaş alınması olasıdır. Emeklilik işlemlerinin hızlandırılması için başvuru sahibinin yapacağı pek fazla bir şey bulunmamakla birlikte kurum tarafından başvurunun çabuk değerlendirilmesinden daha çok hatasız olarak maaş bağlanmasının çok daha önemli olduğu söylenebilir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu