Emeklilik

Emeklilik Yaşı Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Emeklilik yaşı hesaplama, yeni düzenlemede bir kişinin bugüne kadarki hizmet süresi, prim miktarı ve işe giriş tarihi gibi hususlar dikkate alınarak yapılmaktadır. Devletin yapmış olduğu son düzenlemeyle birlikte, 2008 yılının 30 Nisan tarihinden sonra ilk kez sigortalı olanlar için emeklilik yaşı 2036 yılından itibaren her yıl bir yaş artarak; erkekler için 2044 ve sonrası, kadınlarda ise 2048 ve sonrası için 65 yaşa çıkarıldı. Ve prim ödeme gün sayısında da değişiklik yapılarak gün sayısı arttırıldı. Ayrıca SSK’lılar 4A, BAĞ-KUR’lular 4B ve de Devlet Memuru 4C statülerine göre emeklilik durumları farklılıklar göstermektedir.

Emeklilik Yaşını E-Devlet Üzerinden Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden emekli olabileceğiniz yaş şartını kolay ve pratik bir şekilde sorgulayabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden emeklilik yaşınızı sorgulayabilmeniz için öncelikle e-Devlet sistemi kimlik doğrulama işlemine yaparak, giriş yapmanız gerekmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresini ziyaret ederek, kimlik doğrulamasından sonra açılan ekranda sorgulamanızı yapabilirsiniz

Ardından açılacak olan sayfada gerekli bilgileri seçerek sorgulamanızı yapabilirsiniz. Açılan sayfada Sigorta Kolu ve Hizmete Başlama Tarihi bilgilerinizi doldurarak sorgula butonuna basmanız gerekmektedir. Emeklilik yaşı ve prim günü ödemelerinizin ne kadar kaldığını bu şekilde öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama işlemini Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ya da SSK için yapabilirsiniz. Bunun için en başta yapmanız gereken Sigorta Kolu bölümünde sosyal güvenceniz hangi kurumdan ödeniyorsa, o kurumu seçmektir.

SSK Emeklilik Yaşı SGK Üzerinden Hesaplama Nasıl Yapılır?

SSK emeklilik yaşı hesaplama için, emeklilik yaşlarını bekleyen ya da bilmeyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulamaya koyulan ‘Ne Zaman Emekli Olurum’ uygulamasıyla emeklilik yaşını öğrenebiliyorlar. SGK’nın resmî web sitesi üzerinden https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ adresini ziyaret ederek, burada sizden istenen kişisel bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra, hizmete başlama tarihinizi gün, ay, yıl olarak girin.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu, staj ve çıraklık dönemleriniz hizmete başlama tarihinize dahil edilmemektedir. Ardından son olarak prim ödeme gün sayısını girin ve bütün bilgilerinizin eksiksiz olduğundan emin olduktan sonra ‘GÖNDER’ butonuna basarak emeklilik yaşı hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

BAĞ-KUR Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR emeklilik hesaplama işlemlerinizi SSK’lı çalışanlarda olduğu gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmin web sayfası üzerinden https://uyg.sgk.gov.tr/EMEKTARWEB/hakKazanma.do adresinden ulaşabilirsiniz. SGK’nın ‘4/b Ne Zaman Emekli Olabilirim’ uygulaması ile emeklilik yaşınızı ve kalan emeklilik sürenizi öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken, emeklilik bilgilerinizin istenildiği kısma emeklilik türünüzün tam ya da kısmi olduğunu, doğum tarihinizi ve cinsiyetinizi girin. Daha sonra özel bir durum içeren bilgileriniz varsa onları da girin.

Örneğin; maluliyetinizin olup olmadığı, varsa maluliyet dereceniz, bakıma muhtaç malul çocuğunuzun olup olmadığı gibi. Son olarak da yurt dışı borçlanmasıyla emekli olma istiyorsanız yanındaki kutucuğa çek atarak, girilen bütün bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulduğundan emin olduktan sonra ‘TAMAM’ butonuna basarak BAĞ-KUR emeklilik yaşı hesaplama işleminizi sonuçlandırabilirsiniz.

Emekli Sandığı Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı emeklilik hesaplama ve sorgulama işlemlerinizi SGK resmî web sitesi üzerinden, https://uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/ adresini ziyaret ederek yapabilirsiniz. Bu sorgulama sonucunda hizmet sürenizi ve emeklilik yaşınızı öğrenebilirsiniz. Bu sayfada doğum tarihinizi, cinsiyetinizi ve 4/C’ye (Emekli Sandığı) tabi hizmetlerinizin başlama ve bitiş tarihlerini girmeniz gerekmektedir.

Hizmetten ayrılarak tekrardan başladıysanız ya da BAĞ-KUR’a hizmetiniz varsa ‘EKLE’ butonuna basarak tekrardan hizmete başlama ve bitiş tarihlerinizi girmelisiniz. Bunun dışında diğer hizmetler başlığı adı altında başka kurumlarda hizmetiniz mevcut ise hizmete başlama ve bitiş tarihlerini girin. Son olarak da Emekli Sandığı’na tabi borcunuzun başlama ve bitiş tarihlerini girerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Memur emeklilik yaşı, yani 4/C statüsüne tabi çalışanların emeklilik süreleri işe başlama tarihlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Özellikle 2008 yılında sonra işe başlamış olan memurlar emeklilik şartları 2036 yılından sonra kademeli olarak yükselmektedir. Emeklilik yaşları ve süresi, kadın ve erkek memurlara göre de değişebilmektedir.

Kadınlarda emeklilik yaşı hesaplama 2036 yılından 2048 yılına kadar prim süreleri değişmezken yaş kademeli olarak artmaktadır. Torba yasa ile getirilen yürürlükte kadınların doğum öncesi ve sonrası aldıkları izinlerde borçlanma olarak ödeyebilirler. Sigortalı işte çalıştığı sürede doğum yapan bir kadın, doğum sonrasında 2 sene çalışmamışsa 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak primlerini tamamlayabilmektedir.

Sigorta başlangıç tarihi ve 3600 gün prim sayısı göre emeklilik yaşı tablosu basit bir hesaplama ile şu şekilde sıralanabilmektedir,

  • Sigorta giriş tarihi 2002 yılından önce başlamış olanlar için 15 yıl hizmet karşılığında 3600 prim sayı ile 50 yaşında emeklilik hakkına sahip olur,
  • 2002 ve 2005 yılları arasında sigorta girişleri bulunan ve 15 yılını tamamlamış 3600 prim sayısı ile 52 yaşında emeklilik hakkına sahip olur,
  • 2005 ve 2008 tarihleri arasında sigorta başlangıcı olan ve 15 yıl hizmet süresini bitirmiş olup 3600 prim sayısına 54 yaşında emeklilik hakkına sahip olur,
  • 2008 – 2011 yılları içerisinde sigortası başlayan ve 15 yıllık hizmet süresini dolduran 3600 prim sayısı ile 56 yaşında emeklilik hakkına sahip olur,
  • 2011 yılında sonra sigorta girişi bulunan ve 25 yıl hizmet süresini sonunda 3600 prim sayısı ile 58 yaşında emekli olunabilmektedir

SSK Kademeli Emeklilik Tablosu

Ülkemizde her vatandaş sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Sosyal güvenlik hizmetlerinin alınabileceği üç kurumdan birine, çalışma boyunca yapılan ödemeler sonucunda belli şartlar sağlandığında aylık olarak maaş ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemelere emekli maaşı denilmektedir. Bir kişinin emekli olabilmesi ve emekli maaşı alabilmesi için gerekli şartlar kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Şartlar arasında üç kurumda da genel olarak ödenen prim günü sayısı, yaş ve sigortalılık süresi yer almaktadır. Bu şartlara uygunluk online olarak veya tablolar üzerinden hesaplanabilmektedir. Bunun haricinde sosyal güvencenin bulunduğu kuruma gidilerek, T.C kimlik numarası ile de sorgulamalar yapılmaktadır.

SSK kademeli emeklilik tablosu, sigorta başlangıç tarihine göre kaç yıl sigortalılık süreci olması gerektiği, ödenmesi gereken prim günü ve yaşa göre farklılık göstermektedir. İlk sigorta giriş tarihlerine göre emeklilik için gereken şartlar değişmektedir. SSK emeklilik yaşı sorgulama işlemlerini online olarak SGK ve e-Devlet üzerinden yapabildiğiniz gibi tablodan sigorta başlangıç tarihinize göre de hesaplayabilirsiniz. Online olarak yapılan işlemlerde bilgiler doğru girildiği takdirde daha net sonuç almanız mümkün olacaktır. Günümüz online olarak yapılabilen işlemler oldukça kolay bir şekilde yapılmakta olup pratik çözümler sunulmaktadır.

SSK’dan emekli olunabilmesi için ilk şart 25 yıllık bir sigortalılık sürecinin tamamlanmış olmasıdır. Bu şart uygun olduğunda ilk sigorta giriş tarihine göre yaş ve prim günü şartları değişiklik göstermektedir. SSK emeklilik tablosu bu şartlara göre değişiklik göstermektedir. 01.05.2008’den sonrası için 7200 gün prim ödemesi yapılması, 60 yaşın doldurulması ve 25 yıllık sigortalılık süreci gerekmektedir. İlk sigorta giriş tarihleri geriye doğru gittikçe prim sayısı ve yaşta aynı oranda azalmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Sosyal Güvenlik Kurumu resmî web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu