Sosyal Yardım Platformu

Emzirme Parası Sorgulama

Emzirme Parası Sorgulama

Emzirme parası sorgulama işlemleri genellikle E Devlet internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. E Devlet şifreniz varsa bu işlem bir kaç dakikanızı alacak, E Devlet şifreniz yok ise yeni bir E Devlet şifresi almanız gerekecektir. Emzirme parası sorgulama ve başvuru işlemlerine geçmeden önce emzirme parası kimlere verilir? emzirme parası nedir? gibi soruların cevaplarını açıklayalım.

Emzirme parası, yeni doğan (Dünyaya sağlıklı gelen) her bebek için Devlet tarafından ödenen karşılıksız bir yardımdır. Her doğan bebek için ödenecek olan yardım tutarı 149 TL’dir. Bu yardım SGK tarafından başvuru yapan kişi adına yatırılmaktadır.

Emzirme parası almak için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır.

 • Anne ya da babanın sigortasının bulunması (Doğumdan önce 120 gün kesintisiz sigortalı olunması) gerekir.
 • Eğer babanın sigortası yok annenin var ise bu durumda anne başvuru yapmalıdır.
 • Eğer annenin sigortası yok ise babanın sigortası var ise bu durumda baba başvuru yapmalıdır.
 • Bebeğin canlı olarak dünyaya gelmiş olması gerekmektedir.

Eğer anne ya da baba sigortalı olarak çalışmıyor, kendi işlerini yapıyorsa yani Bağkurlu ise bu durumda Bağkurlu süt parası yazımımızı incelemeniz faydalı olacaktır. Emzirme parası ödemeleri her ayın 8’i ile 14’ü arasında yatırılmaktadır. Yazımız içerisinde bazı yerlerde süt parası geçebilir, aklınız karışmasın. Süt parası ile emzirme ödeneği aynı anlamı taşımaktadır.

emzirme parasi

emzirme parasi

TC ile Emzirme Parası Sorgulama

TC ile emzirme parası sorgulama işlemi E Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. E Devlet internet sitesine giriş yaptıktan sonra sosyal yardım başlığı altında TC ile süt parası sorgulama alanına ulaşabilirsiniz. Bu alanda hem emzirme ödeneği, hem de diğer yardımlar ile ilgili bilgileriniz yer almaktadır.

E Devlet üzerinden yapılacak olan TC ile emzirme parası sorgulama işlemi kesin sonucu vereceğinden dolayı öncelikle sorgulamanızı bu şekilde yapmanızı tavsiye ederiz. Ancak E Devlet şifresiniz bulunmuyor ya da şifre almak istemiyorsanız, bu durumda PTT ile emzirme parası sorgulama işlemini tercih edebilirsiniz.

PTT’den Emzirme Parası Sorgulama

Bir diğer emzirme parası sorgulama yöntemi PTT üzerinden yapılacak bireysel kontroldür. Bu sorgulama işleminde en yakın PTT şubesine uğrayarak emzirme ödeneği paranızın yatırılıp yatırılmadığını sorabilirsiniz. Süt parası ödemesi adınıza yatırılacağından dolayı PTT şubesine giderken kimliğinizin yanınızda olması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Semra dedi ki:

  İyi günler ben hemşireyim eşim de sağlık memuru çocuğumuz 6 aylık oldu ama başvurmadık.geriye dönük alabilir miyiz ve biz alabilir miyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum parası ve süt parasında süre 5 yıldır. 5 yıl içinde başvuru yaptığınızda alabilirsiniz.

 2. Turan dedi ki:

  Ben kadrolu öğretmenim. Eşim dogum yaptı. Sgk başvuruyu kurumunuz yapacak diyor. Kurum biz başvuru yapmiyoruz diyor. (Emekli sandiģina bağliyim) yani alamadık süt parasını

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigorta ve Bağ-Kurlular başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumuna memurlar/kamu çalışanları ise çalıştıkları kuruma yapıyor. Doğum raporu, çocuğun kimliğini dilekçenize ekleyerek çalıştığınız okula başvurunuzu yapın. Başvurunuzu okul Milli Eğitim onlarda SGK’ya gönderir. Uygulama bu şekilde.

 3. Kadir ÇELEBİ dedi ki:

  Süt parasını zamanında almadım şimdi geri gittigini yazıyor ne yapılabilir…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar müracaat ederek süt parası alabilirsiniz.

 4. Firuze dedi ki:

  8900tl emzirme parası yattı diye mesaj geldi bu mümkünmüdür sözleşmeli devlet memuruyum Doğum iznimde maaşımı aldım bu para nedir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çalışmadığınız dönemler varsa yada çalışmadığınız dönemlerde eksik ödeme yapılmışsa olabilir. Çalıştığınız kurumu arayıp detayını öğrenebilirsiniz.

 5. Gzem dedi ki:

  Ben 20 gün önce doğum yaptım doğum parası almak istiyorum fakat eşim çalışmıyor sigortasıda yok para alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olmayanlar doğum raporu ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek doğum parası ve emzirme parası alabiliyorlar. Sizde müracaat ederek paranızı alabilirsiniz.

 6. Hatice dedi ki:

  Süt parası benim sigortam yok ama eşimin var bende eşimin üstüne sigortalıyım ben alabilirmiyim yada eşim alabilirmi bana yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ailede bir kişinin sigortalı olması yeterli. Doğum raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek süt parasını alabiliyorsunuz. Süt parası müracaat eden kişinin hesabına yatmaktadır.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/emzirme-parasi-sorgulama