Sosyal Yardım Platformu

2019 Emzirme Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

2019 Emzirme Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Emzirme parası sorgulamak 2019  işlemleri hem e-devlet hem de telefon aracılığı ile yapılabilmektedir. Emzirme parası, devlet tarafından verilen bir hizmettir. Süt parası; evli kadınlara ve yalnızca kadınlara verilen bir ödemedir. Kriterleri karşılayan anne adaylarına yalnızca bir defa verilen bir ödemedir. Süt parası almak gerekli bazı koşulları yerine getirmek gerekmektedir. Bu koşullar ise:

 • Emzirme parasını hem çalışan hem de çalışmayan annelerin alabileceği bir ödemedir.
 • Emzirme parası alabilmek için babanın ya da annenin sigortalı olarak çalışmış ve prim günlerinin yatmış olması gerekmektedir.
 • 4B Bağkur kapsamında çalışan kişilerin, sigorta kapsamında bu hizmeti alabilmesi için SGK il müdürlüklerine gitmesi ve başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Bağ –Kur’lu olarak çalışan kişilerin emzirme parası alması için hiçbir prim borcunun kalmaması gerekmektedir.

PTT Emzirme Parası Sorgulama

Emzirme parasını sorgulama işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden saniyeler içerisinde yapabilirsiniz. Bunun dışında dilerseniz Alo 170 numarasını arayabilirsiniz. Emzirme parası almak için SGK tarafından bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu kriterler ise:

 • Resmi nikahlı olmak koşulu ile sigortalı olarak çalışan babalar, çalışmayan eşleri doğum yapmış ise süt parası almaya hak kazanmaktadır. Emzirme parası almak için doğum yapılan tarihten önce resmi nikahlı olmak gerekmektedir.
 • 4B sözleşmeleri kapsamında görev alan kişiler SSK kapsamında çalıştıkları için süt parası ödeneği almaya hak kazanmaktadır.
 • İşçiler ve sürekli çalışanlar SSK kapsamında kabul edilir. Bundan dolayı da bu ödemeleri almaya hak kazanmaktadır.

Süt Parası Sorgulama Numarası

Süt parasını sorgulama Alo 170 aracılığı ile yapılmaktadır. Alo 170 numarasını ev telefonlarından ya da cep telefonlarından arayabilirsiniz. Emzirme parası dışında SGK ile ilgili tüm sorularınızı da bu hat üzerinden sorabilirsiniz. Süt parasını sorgulamak için Alo 170 yöntemi dışında e-devlet sistemine de giriş yapabilirsiniz. Bunun çin:

 • E-devlet sistemine giriş yapmak için e-devlet şifresi ve TC kimlik numaranızın olması gerekmektedir.
 • E-devlet şifresini herhangi bir PTT şubesi üzerinden 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz.
 • E-devlet’e giriş yaptıktan sonra sayfanın üzerinde bulunan arama kısmına Süt parası yazarak süt parasını sorgulayabilirsiniz.

Çalışan Babaların Süt Parası Alabilir mi?

Çalışan babalara süt parası verilmemektedir. Bu parayı yalnızca anne adayı çekebilmektedir. Ancak, kadın eş çalışmıyorsa ancak baba çalışıyorsa, bu noktada gene süt parası verilmektedir. Bebek doğmadan önce, babanın minimum 120 gün boyunca SSK kapsamında çalışmış olması öncelikli kriterdir. Bu unsurların yanı sıra eşinin doğum yapmış olması ve sağ olması gerekmektedir. Fakat emzirme ödemesi yapılsa da bu ödenek yalnızca anne adayı tarafından çekilebilmektedir.

Emzirme Parası için Nasıl Başvuru Yapılır?

Süt parası başvurusu yapmak için herhangi bir form doldurmaya gerek olmamaktadır. Doğum yapan ve SGK kapsamında çalışan tüm anne ve baba adayları süt ödeneği almaya hak kazanmaktadır. Hak sahibi olan 4A sigortalı olan aileler, başvuru yapmadan, doğum yapar yapmaz bu ödeneği almaya hak kazanmaktadır. Doğum yapıldıktan sonra, hastane tarafından gerekli bilgiler SGK’ya gönderilmektedir. Bu adımlardan sonra Ziraat Bankası ya da PTT şubelerinden emzirme parası alınmaktadır. Eğer kişi Bağkur’lu ise bizzat başvurusu gerekmektedir. Bu başvurular için gerekli belgeler:

 • Süt parası başvuru talep dilekçesi
 • Doğum raporu
 • Kimlik belgesi

Eğer doğum olduktan sonra başvuru yapılmamış ise, bebek 5 yaşına gelene kadar başvuru yapabilir ve emzirme parası alabilmektedir. Ancak bebek 5 yaşını doldurmuş ise aile emzirme ödeneği alma hakkını kaybedecektir.

Emzirme Ödeneği Sorgulama

Emzirme ödeneğini sorgulama işlemlerini yapmak için e-devlet sistemine giriş yapabilir ya da Alo 170 hattı üzerinden sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Ödeneği yatmış olan anneler; kimlikleri ile PTT ve Ziraat Bankası şubelerinden ödeneklerini alabilmektedir. Emzirme parası genel olarak ayın 8’i ve 14’ü arasında yatmaktadır. Bu para sadece bir seferliğine mahsus olarak yatan bir ödemedir.

Emzirme Parası Ne Kadar 2019

Emzirme parası miktarı 2019 senesinde 180 TL verilmektedir. 180 TL sadece bir kerelik yatmaktadır. Bu detayın dışında bu parayı alabilecek kişiler ise:

 • 4A kapsamında görev alan kişilerin doğumdan önceki bir sene içerisinde minimum 120 gün boyunca sigorta priminin eksiksiz olarak yatmış olması gerekmektedir.
 • Prim gün detaylarının karşılanmasının yanı sıra prime ilişkin tüm borçların ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Süt parası almak için aranan diğer koşullar arasında dünyaya gelen çocukların hayatta olması gelmektedir.
 • Emzirme ödeneğinin alınmasının iptal edilmesi mümkün değildir.
 • Alınacak olan süt parası e-devlet sistemi üzerinden kolayca sorgulanabilmektedir.

SGK  Yatan Emekli Parası Sorgulama

Emzirme parası sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden saniyeler içerisinde yapılabilmektedir. Emzirme parasını sorgulama işlemleri için e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yeterlidir. Eğer e-devlet şifresi yoksa bu noktada, herhangi bir PTT şubesinden şifreyi satın almanız da mümkündür. İşlemleri yapmak için:

 • Emzirme parası sorgulama işlemleri için e-devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
 • Bu aşamadan sonra e-devlet sistemi üzerinden e-devlet sistemi içerisinden şahıs ödemeleri sorgulama adresine giriş yapılmalıdır.
 • Bu adımlardan sonra şahıs ödemeleri sorgulama kısmına tıklamak gerekmektedir.
 • Açılacak olan sayfa üzerinden emzirme parası sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Emzirme Parası ve Doğum Parası

Emzirme parası 2019 senesinde de SGK kapsamında çalışan anne-babalar için bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir. Doğum parası ise doğum yapmış olan ve çalışan annelere verilmektedir. Emzirme parası bir kereliğine mahsus olmak üzere SSK kapsamında çalışan ve bu ödeneği almaya hak kazanan kişilere verilmektedir. Emzirme parasını aynı zamanda mavi kart sahipleri de almaya hak kazanmaktadır. Bu detayların yanı sıra SSK doğum parası; iş göremezlik parası bir yardım ödeneği olarak da verilebilmektedir. Annenin çalışması emzirme parası için aranan bir koşul değildir. Ancak anne ya da babanın bebek dünyaya gelmeden bir sene önceden en az 120 günlük SSK priminin yatacağı kadar çalışması gerekmektedir.

Emzirme Parası Ne Zaman Yatar?

Emzirme parası yatma zamanı doğumun gerçekleşmesinden sonra en kısa sürede yatmaktadır. Emzirme parası; her ayın 8 ve 14’ü arasında ödenmektedir. Emzirme parası vatandaşlara 2019 senesinde 180 TL ödenmektedir. Emzirme parası yalnızca bir kere ödenmektedir. Emzirme parası ödenekleri, PTT şubelerinden, Ziraat Bankası şubelerinden alınabilir. Şayet kişinin Ziraat Bankası’nda hesabı varsa, ödemeler Ziraat Bankası’na yapılmaktadır. Ziraat Bankası’na tanımlı bir hesap yoksa ödemeler PTT şubesine yapılmaktadır.

Emzirme Parası Yattı mı Sorgulama

Emzirme parasının yatması ayın başında yatmaktadır. Anne adaylarının hesabına başvurunun yapılmasından sonraki 15 gün içerisinde ödeme yapılmaktadır. Yapılan ödemenin yatıp yatmadığını ise Alo 170’i arayarak ya da e-devlet sistemine giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Emzirme parası yattığı zaman annenin kimlik belgesi ile beraber PTT şubesine ya da Ziraat Bankası’na gitmesi parayı çekmesi için yeterlidir.

 • Online olarak sorgulama işlemlerini yapmak için 170 hattını arayarak durumu öğrenebilirsiniz.
 • Emzirme parasının yatıp yatmadığını öğrenmek için e-devlet sistemi üzerinden online olarak sorgu işlemlerin yapabilirsiniz.

Sigortasız Anneler İçin Süt Parası Alma Yöntemi

PTT Üzerinden Süt Parası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Doğum Parası Yardımı Başvuru ve Şartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Semra dedi ki:

  İyi günler ben hemşireyim eşim de sağlık memuru çocuğumuz 6 aylık oldu ama başvurmadık.geriye dönük alabilir miyiz ve biz alabilir miyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum parası ve süt parasında süre 5 yıldır. 5 yıl içinde başvuru yaptığınızda alabilirsiniz.

 2. Turan dedi ki:

  Ben kadrolu öğretmenim. Eşim dogum yaptı. Sgk başvuruyu kurumunuz yapacak diyor. Kurum biz başvuru yapmiyoruz diyor. (Emekli sandiģina bağliyim) yani alamadık süt parasını

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigorta ve Bağ-Kurlular başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumuna memurlar/kamu çalışanları ise çalıştıkları kuruma yapıyor. Doğum raporu, çocuğun kimliğini dilekçenize ekleyerek çalıştığınız okula başvurunuzu yapın. Başvurunuzu okul Milli Eğitim onlarda SGK’ya gönderir. Uygulama bu şekilde.

 3. Kadir ÇELEBİ dedi ki:

  Süt parasını zamanında almadım şimdi geri gittigini yazıyor ne yapılabilir…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar müracaat ederek süt parası alabilirsiniz.

 4. Firuze dedi ki:

  8900tl emzirme parası yattı diye mesaj geldi bu mümkünmüdür sözleşmeli devlet memuruyum Doğum iznimde maaşımı aldım bu para nedir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çalışmadığınız dönemler varsa yada çalışmadığınız dönemlerde eksik ödeme yapılmışsa olabilir. Çalıştığınız kurumu arayıp detayını öğrenebilirsiniz.

 5. Gzem dedi ki:

  Ben 20 gün önce doğum yaptım doğum parası almak istiyorum fakat eşim çalışmıyor sigortasıda yok para alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olmayanlar doğum raporu ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek doğum parası ve emzirme parası alabiliyorlar. Sizde müracaat ederek paranızı alabilirsiniz.

 6. Hatice dedi ki:

  Süt parası benim sigortam yok ama eşimin var bende eşimin üstüne sigortalıyım ben alabilirmiyim yada eşim alabilirmi bana yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ailede bir kişinin sigortalı olması yeterli. Doğum raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek süt parasını alabiliyorsunuz. Süt parası müracaat eden kişinin hesabına yatmaktadır.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/emzirme-parasi-sorgulama