Emzirme Parası Sorgulama

Güncelleme Tarihi: 19.03.2018
emzirme parasi sorgulama

Emzirme parası sorgulama işlemleri genellikle E Devlet internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. E Devlet şifreniz varsa bu işlem bir kaç dakikanızı alacak, E Devlet şifreniz yok ise yeni bir E Devlet şifresi almanız gerekecektir. Emzirme parası sorgulama ve başvuru işlemlerine geçmeden önce emzirme parası kimlere verilir? emzirme parası nedir? gibi soruların cevaplarını açıklayalım.

Emzirme parası, yeni doğan (Dünyaya sağlıklı gelen) her bebek için Devlet tarafından ödenen karşılıksız bir yardımdır. Her doğan bebek için ödenecek olan yardım tutarı 149 TL’dir. Bu yardım SGK tarafından başvuru yapan kişi adına yatırılmaktadır.

Emzirme parası almak için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır.

 • Anne ya da babanın sigortasının bulunması (Doğumdan önce 120 gün kesintisiz sigortalı olunması) gerekir.
 • Eğer babanın sigortası yok annenin var ise bu durumda anne başvuru yapmalıdır.
 • Eğer annenin sigortası yok ise babanın sigortası var ise bu durumda baba başvuru yapmalıdır.
 • Bebeğin canlı olarak dünyaya gelmiş olması gerekmektedir.

Eğer anne ya da baba sigortalı olarak çalışmıyor, kendi işlerini yapıyorsa yani Bağkurlu ise bu durumda Bağkurlu süt parası yazımımızı incelemeniz faydalı olacaktır. Emzirme parası ödemeleri her ayın 8’i ile 14’ü arasında yatırılmaktadır. Yazımız içerisinde bazı yerlerde süt parası geçebilir, aklınız karışmasın. Süt parası ile emzirme ödeneği aynı anlamı taşımaktadır.

emzirme parasi

emzirme parasi

TC ile Emzirme Parası Sorgulama

TC ile emzirme parası sorgulama işlemi E Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. E Devlet internet sitesine giriş yaptıktan sonra sosyal yardım başlığı altında TC ile süt parası sorgulama alanına ulaşabilirsiniz. Bu alanda hem emzirme ödeneği, hem de diğer yardımlar ile ilgili bilgileriniz yer almaktadır.

E Devlet üzerinden yapılacak olan TC ile emzirme parası sorgulama işlemi kesin sonucu vereceğinden dolayı öncelikle sorgulamanızı bu şekilde yapmanızı tavsiye ederiz. Ancak E Devlet şifresiniz bulunmuyor ya da şifre almak istemiyorsanız, bu durumda PTT ile emzirme parası sorgulama işlemini tercih edebilirsiniz.

Benzer İçerik:  PTT Üzerinden Süt Parası Nasıl Alınır?

PTT’den Emzirme Parası Sorgulama

Bir diğer emzirme parası sorgulama yöntemi PTT üzerinden yapılacak bireysel kontroldür. Bu sorgulama işleminde en yakın PTT şubesine uğrayarak emzirme ödeneği paranızın yatırılıp yatırılmadığını sorabilirsiniz. Süt parası ödemesi adınıza yatırılacağından dolayı PTT şubesine giderken kimliğinizin yanınızda olması gerekmektedir.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

10 Yorumlar
 1. 15 Ocak 2019
  • 17 Ocak 2019
 2. 3 Ocak 2019
  • 3 Ocak 2019
 3. 17 Aralık 2018
  • 21 Aralık 2018
 4. 14 Ekim 2018
  • 15 Ekim 2018
 5. 6 Ekim 2018

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir