Engelli

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

Engelli annesinin erken emekliliği düzenlenen yeni yasalara göre mümkün olmaktadır. Engelli yüzdeki büyük olan ve bakıma muhtaç çocuk sahibi anneler, erken emeklilik imkanlarından faydalanmaktadır. Yeni yapılan düzenlemeye göre engelli annesi olan vatandaşların emeklilik prim gün sayısı dörtte bir oranında indirilmiştir. Engelli çocuk annelerinin erken emeklilik imkanlarından faydalanması için çocuklarının engel durumunu gösteren belgeyi beyan etmesi ve bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Devlet tarafından engelli kişilere her alanda destek sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra erken emeklilik hizmetinden yararlanmak için düzenlenmiş olan şartları da yerine getirmek gerekmektedir.

Engelli Çocuk Annelerinin Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Engelli annelere erken emeklilik imkanı elde etmesi için belirlenen şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Engelli çocuğuna daha iyi bakabilmesi için tanınan bu fırsattan faydalanmak için:

 • Çocuğun engel oranı ve engel durumu annelerin erken emekliliği için belirleyici olmaktadır.
 • Çalışan annelerin erken emeklilik hakkı kazanmaları için çocuklarının tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık raporu alması gerekmektedir.
 • Çocuğun bakıma muhtaç olduğunu gösteren sağlık raporu heyet kurulu tarafından hazırlanmalıdır.
 • Çocuğun bakıma muhtaç olduğu durumun başlangıcı ile sona erdiği tarih arasındaki zaman, prim ödeme gün sayısına eklenmektedir. Bu sayede emeklilik yaş haddinden indirilir.
 • Engelli annesi olarak erken emeklilik imkanlarından faydalanmak için 2008 sonrasında başvuru yapmak gerekmektedir. Engelli çocuk anneleri; erken emeklilik imkanından 2008 sonrası çalışmaları ile yararlanabilmektedir.

Engelli Annelerin Erken Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Engelli annelerin erken emeklilik hesabı 2008 sonrası çalışma süreci için geçerli olmaktadır. Bu tarihten sonra çalışan annelerin 1 gün 1,25 gün olarak hesabı yapılmaktadır. Bu durumda şayet anne 20 sene çalışmışsa, 24,5 yıl çalışmış sayılacaktır. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalıştıkları her seneye 90 gün eklenmekte ve hesaplamalar buna göre yapılmaktadır. Bunun yanı sıra annelerin primlerine de 360 gün için 90 prim günü de eklenmektedir. Bu sayede anneler daha erken dönemde emeklilik hakkı elde edebilmektedir.

Engelli Çocuk Babalarının Erken Emeklilik Hakkı Var mı?

Engelli çocuk babalarının erken emekliliği söz konusu olmamaktadır. Bu haktan yalnızca anneler yararlanabilmektedir. Annelerin erken emeklilik hakkından faydalanması için çocuğun engel durumunu gösteren bir raporun hazırlanması gerekmektedir. Engelli çocuk sahibi olan anneler, çocuğun sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra raporun en erken dönemde alınması gerekmektedir. Rapor ne kadar geç alınırsa, emeklilik şansı da o kadar azalmaktadır. Erken emeklilik hakkından faydalanacak olan kişiler:

 • Engelli çocuklarını evlat edinmiş anneler,
 • İşçi ve esnaf olarak çalışan anneler,
 • İsteğe bağlı sigortası yapılmış anneler,
 • Engelli çocuğu olan memur anneler erken emeklilik imkanından faydalanmaktadır.

Kimler Erken Emeklilik Hakkından Yararlanabilir?

Erken emeklilik hakkı yasalarca düzenlenmiştir. Yasalar tarafından sunulan kriterleri karşılayan anneler erken emeklilik hakkı elde etmektedir. Erken emeklilik hakkından babalar faydalanamaz. Bunun dışında erken emeklilik için aranan şartlar ise:

 • Sürekli olarak ya da sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavisi olmayan psikoz hastalıklar ve engeller söz konusu ise erken emeklilik için başvuru yapılabilir.
 • Tedavisi imkansız olan bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme sorunları ve aşırı kilo kaybı durumlarında başvuru yapılabilir.
 • Engelli sebebiyle sürekli bakım gerektiren durumlar ve hastalıklarda erken emeklilik için yalnızca anneler başvuru yapabilir.
 • Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı,
 • Her iki bacağın altında en az üçte birlik kayıp,
 • İki gözde tam görme kaybı varsa erken emeklilik için başvuru yapılmaktadır.

Engelli Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli aylığı engelli vatandaşlara ödenen bir aylıktır. Yüzde 40 üzeri engeli olan vatandaşlar engelli aylığı almaya hak kazanmaktadır. Engelli aylığı 18 yaşından küçük olan engelli vatandaşları için aile yakınları tarafından alınmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumlarından herhangi birinde sosyal güvence sahibi olmamak gerekmektedir. Bu şartları sağlayan engelli vatandaşlara engelli aylığı verilmektedir. Bunun yanı sıra engelli vatandaşlara bağlanan maaşlar engel oranlarına göre bağlanır. Buna göre:

 • Vatandaş eğer yüzde 40 ve yüzde 69 engel oranına sahipse aldıkları maaş aynı almaktadır.
 • En yüksek engelli maaşı yüzde 70 ve üzeri engel yüzdesi olan vatandaşlara verilmektedir.

Engelliler Nasıl Muhtaç Aylığı Alır?

Engelliler için muhtaç aylığı 18 yaşında altında olan engelli çocuklar için verilmektedir. Muhtaç aylığı, engelli maaşından farklı olarak anne ya da babası vefat etmiş kişilere verilmektedir. Muhtaç aylığından yararlanmak için gereken şartlar ise:

 • Kişinin hiçbir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.
 • Vatandaşın herhangi bir aylığı olmaması ve gelir sahibi olmaması gerekmektedir.
 • Evde bakım ücreti alan kişilerin muhtaç aylığı alması söz konusu değildir.
 • Mahkeme kararı ile kişinin bakım altında olduğunu da ispatlama yükümlülüğü bulunmaktadır.
 • Kişinin herhangi bir mal varlığına (taşınır ve taşınmaz) sahibi olmaması gerekmektedir.

Engellilere Evde Bakım Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelliler için evde bakım aylığı Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilmektedir. Engelli evde bakım aylığı yüzde 50 oranında engelli olan vatandaşlara verilmektedir. Engelli vatandaşın sağlık durumunu gösteren ve devlet hastaneleri tarafından verilmiş bir sağlık raporu gerekmektedir.

 • Evde bakım aylığı nakit olarak verilen bir destektir. Bakıma muhtaç olan engellilere ödenmektedir.
 • Evde bakım parası almak için hanede yaşayan kişilerin gelir düzeyleri asgari ücretin üçte ikisinden daha az olmalıdır.
 • Kişilerin bakıma muhtaç oldukları belgeler ile ispat etmesi gerekmektedir.

Engel Raporu Almak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Engelli raporu yalnızca devlet hastanelerinden alınmaktadır. Devlet hastanelerinden engelli raporu almak için başvuruda bulunan vatandaşın tüm muayeneleri detaylı olarak yapılmaktadır. Sabah erken saatlerde rapor almak için hastaneye başvuran vatandaşların başvuru süreçleri başlar ve bu süreçte 7 gün içerisinde tüm muayeneler yapılmaktadır. Engelli statüsü kapsamında dahil olan tüm sağlık sorunları engel yüzdesini etkilemektedir. Engelli sağlık raporu ise yalnızca devlet ve üniversite hastanelerinden alınabilmektedir. Engelli raporu almak için şartlar ise:

 • Rapor verme yetkisine sahip olan hastane aranmalı ya da hastaneye bizzat başvuru yapılmalıdır.
 • Kurul gününe göre hastaneye sabah erken saatlerde gitmek gerekmektedir.
 • Veznede sıraya giren kişiler ilk önce dilekçelerini teslim etmelidir. Dilekçeler toplu olarak vezneye teslim edilir.
 • Veznede dilekçenin alınmasından sonra kişinin kaydı yapılır. Ardından engelli vatandaşın fotoğrafı çekilir.
 • Kayıt işlerinin tamamlanmasından sonra engelli raporu için talep edilen belgeler teslim edilir. Bu sırada engelli olan vatandaş hangi branşlarda muayene olacağını öğrenmektedir. Yapılan her muayeneden sonra doktorların teşhisleri ve tanıları raporlanmaktadır. Muayene olunan her doktor bu alana imza atmaktadır.
 • Muayenelerin tamamlanmasından ardından evraklar kurula teslim edilir. Heyet tarafından tüm branşların teşhisi denetlenir ve rapor sonucu belirli olur.
 • Rapor sonuçları başvuran kişi tarafından ya da birinci dereceden akrabası tarafından teslim alınabilir.

2022 Engelli Maaşı ve Başvuru Şartları

Engelli Kredisi, 2022 Maaşı Kredi Veren Bankalar

Engelliler İçin Sosyal Yardım Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu