Engelli

Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama

Evde bakım yardımı devlet tarafından sosyallik ilkesini yerine getirmek amacıyla yardıma muhtaç ailelere verilmektedir. Bu yardımı alabilmek için evde %50’nin üzerinde engelli raporu bulunan birisi veya yatalak bir hasta bulunmalıdır. Devlet tarafından belirlenen şartları sağladıktan sonra SGK çatısı altında bulunan primsiz ödemeler genel müdürlüğüne gerekli evraklar ile başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra yardımı alıp almadığınızı öğrenmek için engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama işlemini yapmalısınız. Bu işlem için bir kuruma gitmeniz veya telefon etmenize gerek yok. Bilgiyi e-devlet sistemi üzerinden alabilirsiniz.

E-Devlet Engelli Evde Bakım Sorgulama

E-devlet sistemi sayesinde artık bu yardımında sorgulaması rahatlıkla yapılabiliyor. Sorgulama işlemini yapabilmek için öncelikle bir e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer yoksa şifrenizi kimliğiniz ile birlikte giderek bir PTT şubesinden kolayca temin edebilirsiniz.

Ardından buradan almış olduğunuz şifre ile birlikte gerekli giriş işlemini yapabilirsiniz. İşlemi gerçekleştirmek için yardımı veren bakanlık olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sayfasına giriş yapmalısınız. Bu sayfada karşınıza çıkacak olan hizmetler arasında engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama linkine tıklamalısınız. Sırası değişmekle birlikte genelde hizmetler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Bu linke tıklamanız sorgulama işlemini yapmanız için yeterli olacaktır. Bunun haricinde herhangi bir bilgi talep edilmeyecektir.

Engelli Raporu Sorgulama

Sorgulamayı kimin yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bu işlemi hastaya ve engelliye bakan kişi yapabileceği gibi bakıma muhtaç kişinin hesabı ile de yapılmaktadır. Sorgulama çok kısa süre içinde cevap verilecek ne kadar yardım maaşı yattığı ve bitiş tarihi hakkında bilgi verilecektir.

Bu sorgulamada çıkan bitiş tarihi kısmı konusunda kafa karışıklığı yaşabiliyor. Bu nokta maaşın hangi ayı kapsadığını anlatmak için not olarak engellenmiştir. Sorgulamayı sadece e-devlet üzerinden yapmanızı tavsiye ederiz. Bu konuda sizi kandırmak için açılan çok sayıda kötü niyetli internet sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerin amacı insanların bilgilerini çalarak onlar ile istemediğiniz işlemler yapmak isteyen kişilerdir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu