Engelli Kimlik Kartı Nereden, Nasıl Alınır? Gerekli Şartlar

Engelli kimlik kartı alımı için başvuru mercileri devlet daireleridir. Engellilere çok sayıda avantaj sağlayan kart ile ücretsiz ulaşım, indirimli şehirlerarası yolculuk gibi durumlar mümkün olabilmektedir. Ancak engelli kimlik kartı alınabilmesi için kişilerin sağlık kurulu raporlarına sahip olmaları gerekmektedir. Bu kimlik kartına sadece doğuştan kaynaklanan engel durumlarında değil, sonradan engelli olma durumunda da başvuru yapılabilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı İçin Nereye Başvurulur?

Engelli kimlik kartı için başvuru mercileri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma Derneği’dir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il ile ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilmektedir. Başvuru sonrasında bahsedilen kurumlardan detaylı inceleme yapılacak ve  kişilerin gerçekten karta ihtiyaçları olup olmadığına karar verilecektir. Bu kapsamda kişinin getirdiği belgelerin doğruluğu tasdik edilecek ve kişinin aile gelirine bakılacaktır.

Engelli Kimlik Kartının Avantajları Nelerdir?

Engelli kimlik kartının sağladığı kolaylıklar araç alımlarından toplu taşımaya kadar pek çok alanı kapsamaktadır. Engellilere ilişkin veri tabanı hazırlanması konusunda alınan karar ile engellilerin kayda alınması ve engellilere ilişkin ayarlamaların yapılması sağlanmıştır. Kalıcı hasara sahip engellilerin sadece bir defa alması gereken kartı yenileme şartı bulunmamaktadır. Kart, tren yollarından diğer ulaşım araçlarına geniş bir yelpazede kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca yüklü alışverişlerde ve mobilya, beyaz eşya, araç alımlarında ÖTV kolaylıkları sağlanmaktadır.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Engelli kimlik kartı çıkarılırken istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Adına başvuru yapılan kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı
 • Engelli kimlik kartı başvurusuna dair yazılmış dilekçe
 • Engelli kişiye ait 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Engel oranının açıkça beyan edildiği sağlık raporu
 • İlk kez başvuru yapıldığına dair dilekçe
 • Eğer kartın kaybolması nedeniyle bir başvuru söz konusu olmuşsa, kayıp kart dilekçesi örneği
 • Engel oranının fazla yüksek olduğu durumlarda refakatçiye ihtiyaç duyulacaktır. Bu durumlarda başvurularda refakatçi kartı dilekçesi de alınır.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli kimlik kartı başvurusu yapmak için atılacak adımlar, öncelikle sağlık kurulu raporlarını almaktır. Sağlık kurulu raporunun tam teşekkürlü bir hastaneden alınması, heyetten geçirilmesi gerekmektedir. Heyet görüşü de bildiren raporda, engel yüzdesi beyan edilmelidir. En yakın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılacak başvuruda, gerekli belgelerin hazırlanması sonrasında yapılacak işlemlerle vakit kazanılabilir. Başvurunun yetkililere yapılması gerekecektir.

Başvuru sırasında engelliye ait 2 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir. Engelli kişinin  evden çıkamayacak durumda olması halinde kişinin birinci dereceden yakını veya mahkeme kararı ile belirtilen refakatçisi, başvuru işlemlerini yapabilir. Başvuru sonrasında yapılacak değerlendirme ile kişiye engelli kimlik kartı verilip verilmeyeceğine karar verilir.

Engelli Kimlik Kartım Ne Zaman Elime Ulaşır?

Engelli kimlik kartının elinize ulaşma zamanı, başvuru sonrasındaki 7 iş günüdür. Eğer belgelerde eksik yoksa, değerlendirme yapılması sırasında bir sorunla karşılaşılmamışsa, en geç 7 iş günü sonrasında kartınız adresinize ulaşmak üzere kuryeye verilecektir. Kuryeye verilme sonrası görevlilere verilecek iletişim adreslerinden kişilere ulaşılması sağlanır. Kartınız kuryeye verildiğinde size ulaşacağı tahmini süre telefon mesajı ile sizlere bildirilir.

Engelli Kimlik Kartı Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Engelli kimlik kartının sağladığı kolaylıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Devlet tiyatroları herhangi bir bilet talep etmeden engelli kimlik kartını bilet kabul eder. ayrıca tüm sinema salonlarında engelli kişilere öğrenci indirimi uygulanır.
 • Şehir içi toplu taşıma araçlarının tamamı ücretsizdir.
 • Ağır engellilik durumunun raporda beyan edilmesi halinde refakatçi de, engelli kişi ile aynı imkanlardan yararlanabilir.
 • Şehirler arası seferlerde %30 indirim imkanı bulunmaktadır.
 • Havayolu şirketlerinde %40 indirim imkanı bulunmaktadır.
 • Açık öğretim kayıtlarında ve sınavlarda engellilerden herhangi bir ücret alınmaz.
 • Engelli kişilerin H sınıfı ehliyet sahibi olmaları durumunda araç alımlarında ÖTV talep edilmez.
 • Engelli park alanlarına park edilmesi için engelli kimlik kartına sahip olunması gerekmektedir.
 • İmar izni gibi işlemlerde engelli kimlik kartına sahip olan kişilere öncelik tanınmaktadır.
 • Otobanlarda normal araçların duraklaması yasaktır. Ancak engelli kimlik kartına sahip bireylerin araçlarının otoban kenarlarında 15 dakikaya kadar beklemesine izin verilir.
 • Deniz ve tramvay seferleri de engelli kimlik kartı sahiplerine ücretsizdir.

Engelli kimlik kartı alma zorunluluğu, avantajlardan yararlanmak isteniyorsa bulunmaktadır. Eğer kişilerin engel durumları gözle görülür düzeyde ise, kişi, bu durumu bahane ederek engelli kimlik kartı almaktan kaçamaz. Engel durumu ne olursa olsun ve yüzde kaç olursa olsun, kişilerin avantajlardan yararlanmak için mutlaka engelli kimlik kartına sahip olmaları gerekmektedir.

Ayrıca devlet kurumları ya da özel kurumların her biri, her yıl farklı haklar tanıdıkları engellilerden kimlik kartı talep etmektedir. Kişinin gözle görülür bir engeli bulunsa dahi, belediye otobüslerinde ücretsiz seyahat etmek gibi basit bir işlem bile kartsız yapılamaz.

Engelli Kimlik Kartı Almak İçin Gerekli Engel Yüzdesi Nedir?

Engelli kimlik kartı için gerekli engel yüzdesi %40’tır. Kişilerin engel oranı %40’ın altında kalmışsa, kimlik kartı verilmemektedir. Kişilerin engel yüzdesi, alacakları sağlık kurulu raporuna göre belirlenmektedir. Sağlık kurulu raporunda verilecek heyet görüşü ile engel yüzdesi, raporun üst kısmında ifade edilmektedir.

Engelli Kimlik Kartına E-Devlet Üzerinden Nasıl Başvurulur?

Engelli kimlik kartına online başvuru, e- devlet sisteminden mümkündür. Kişilerin evden çıkamaması durumunda e- devlet sisteminden kimlik başvurusunda bulunması gerekmektedir. Engel durumunu ifade eden rapor, üzerinde bir barkot ve numara ile kişilere verilmektedir. E- devlet üzerinden yapılan başvuruda rapor üzerinde bulunan barkot numarası sisteme girilmelidir. Ardından kişinin engel durumu tescil edilerek engelli kimlik belgesinin PTT kargo ile kişinin evine gönderilmesi sağlanmaktadır.

Yeni Kimlik Kartlarında Engel Durumu Görülür Mü?

Yeni kimlik belgelerinde engel durumu yazısı bulunmaz. Ancak yeni kimlik alımlarında zorunlu tutulan Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alma şartı, engelli insanlar için geçerli değildir. Engellilerin yeni kimlikleri adreslerini ziyaret edecek bir görevli ile düzenlenir. Bu sayede kişinin evden çıkmasına gerek kalmaz.

Engelli Kimlik Kartı Telefondan Başvuru Mümkün Müdür?

Engelli kimlik kartının telefonla başvurusu mümkün değildir. Ancak yeni kimlik kartlarına sadece engellilerin başvuru yapmasını sağlamak amacıyla bir telefon hattı kurulmuştur. Engelliler, yeni kimlik kartlarına Alo 199 hattından başvuru yapabilecektir. Ayrıca hat üzerinden kargoya verilmiş kimliklerinin durumunu da kontrol edebilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Hangi Durumlarda İade Edilmelidir?

Engelli kimlik kartının iadesini gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Engelli kişinin ameliyat ya da diğer sebeplerle engel oranının düşmesi durumunda kart iade edilmelidir. Kişinin engel durumu %40’ın altına inmişse, kişi, sahip olduğu engelli kimlik kartını iade etmelidir.
 • Engelli kişinin vefat etmesi durumunda yakınları, sahip olduğu engelli kimlik kartını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na iade etmelidir. Kartın iade edilmeyip kullanılması durumunda, kart kullanımının anlaşılmasında kişilere yüklü para cezaları kesilmekte ve kartın iptali sağlanmaktadır.

Engelli Raporu Nasıl Alınır, Kimlere Verilir?

SGK Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli Yardımı Bakım Hizmeti Nedir? Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

121 Yorum
 1. merhaba, öncelikle açık bir dille tane tane hazırlanmış yazı için teşekkür ederim, elinize sağlık. ulaşmaya çalıştığım bir bilgi var bulamadım cevaplarsanız sevinirim; özürlü kimlik kartı ile hastanelerde “öncelikli hasta” ibaresine ulaşılıyor mu? oğlum kronik grupta engelli ve doktoru sırada beklememesi için kart çıkartmalısın yoksa öncelikli olarak ekranda göremeyiz dedi. 2. bir sorum da bir önceki sağlık kurul raporunda kimlik kartı sekmesi işaretliydi fakat bu sene çıkarttığımız çözger adı verilen yeni raporda yüzde yok ve diğer raporun kullanım amaçları yazan yerinden de yok. bu konular hakkında bilgilendirebilirseniz çok sevinirim

  1. Merhaba
   Öncelikli olan hastalar aşağıdaki gibi olarak talep edilmesi halinde kart çıkartılması mümkündür.
   Acil vakalar (Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlar ile ivedilikle
   tıbbi müdahale yapılması gerektiğine hekim tarafından karar verilen vakalar),
   2. Engelli hastalar,
   3. Hamileler,
   4. Hizmetteki TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı rütbeli personeli
   5. Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malül ve gaziler ile aileleri,
   6. 65 yaş üstü hastalar,
   7. Yedi yaşından küçük çocuklar,
   8. Öncelikli olarak garnizon dışından sevkle gelenler olmak üzere, hizmetteki TSK,
   J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı personeli ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler,
   9. Emekli TSK,J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı personeli ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler
   Ayrıca aldığınız rapor ile ilgili durumu rapor aldığınız birim olan sağlık kuruluna danışabilirsiniz.

 2. Merhaba ben şeker(diyabet)hastasıyım bizlerde %40 engelli sayılıyormuşuz benim arkadaşımda seker hastası o kart çıkarta bildi ama ben çıkartamadın %35 de kaldım itiraz etmek istiyorum nereye etmeliyim izmirde ikamet ediyorum

  1. Merhaba
   Engelli sağlık raporlarına itiraz etmek isteyen vatandaşların İl Sağlık Müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekir.

 3. Merhaba ben İstanbul’dan yazıyorum benim %86 özürlü raporun var uçak ve şehirler arası otobüslerde nasıl indirim kartı alabilirim

  1. Merhaba
   İstanbul Büyük şehir Belediyesine başvuruda bulunabilirsiniz.(Aile bakanlığının vermiş olduğu kimlik kartı ile bu haktan yararlanabilirsiniz ancak peronlardan geçişte kartınızı sürekli birilerine göstermek zorundasınız.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu