Sosyal Yardım Platformu

Engelli Kimlik Kartı 2018

24.03.2018
Engelli Kimlik Kartı 2018

Engelli kimlik kartı 2018 yılı itibariyle engellilere tanınan sosyal hakların resmi kanıtı olarak görülmektedir. Bu kart birçok engelli hakkını direkt olarak  almanıza fayda sağlayacaktır. Engelli kartı alma işlemi sonrasında hemen her alanda haklarınızı kolayca alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Engelliler günümüz sosyal devlet yapısı sayesinde birçok temel hakka sahiptir. Bu haklardan faydalanmak için bazı resmi süreçleri atlatmanız gerekmektedir. Bu resmi süreçlerden en temeli engelli kimlik kartıdır. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı engelli kartı veren bir kurumdur. Dilerseniz bu kartın tüm ayrıntılarını inceleyelim.

Yeni Engelli Kimlik Kartı 2018

Yeni kimlik engelli vatandaşlara verilen bir uygulamadır. Bu kimlik kartı sayesinde şehir içi ulaşım indirimlerinden sıra önceliklerine varıncaya kadar birçok uygulama yapılmaktadır. Bu kimlik kartını her engelli vatandaş sosyal haklarından yararlanmak maksadıyla almalıdır. Bu kimlik kartı engelli vatandaş hakkında çevre ve kamu kurumlarına bilgi sunmaktadır. Ve resmi geçerliliği bulunmaktadır.

engelli-kimlik-kartı-alma-2018

Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Evraklar

Engelli Maaşı Başvuru ve Sorgulama İşlemleri

Çipli engelli kartı uygulaması yeni engelli kimliklerle gündeme gelmiştir. Bu çip ibaresi aslında parlak bir yüzeydir. Bazı kurumlarda veya uygulama noktalarında okutulması maksadıyla bu uygulama temellerine geçilmiştir.

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Engelli kimlik kartı nasıl alınır sorusuna en güncel bilgilerle cevap vereceğiz. Kaliteli bir rehberle karşınızdayız. Henüz geçtiğimiz günlerde alınan bir kimlik kartı vesilesiyle bu uygulamaların tamamını en iyi şekilde sizlere aktaracağız. Engelli kimlik kartı nasıl alınır 2018 yılında en iyi cevabı bizlerle buldu haydi başlayalım!

Benzer İçerik:  2019 Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

engelli-kimlik-kartı

Ankarada engelli kartı nereden alınır, Engelli kartı nereden alınır İzmir ili gibi tüm sorularınızı tanıyoruz. Hemen başlayarak bu soruların tamamını cevaplayalım. En temel bilgileri burada bulabilirsiniz.

Engelli Raporu Sorgulama

Özürlü Kimlik Kartı Başvurusu

 • Özürlü kimlik kartı başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ilgili il koordinasyon merkezlerinden yapılmaktadır. Ancak bu başvuru yapmadan evvel ilk olarak yapmanız gerken şeyler bulunmaktadır. Özürlü kimlik kartı başvurusu yapılırken memur sizden birkaç belge isteyecektir. Engelli kimlik kartı belgeleri şu şekildedir:
  • Engelli Sağlık kurulu raporu
  • Kimlik fotokopisi
  • Kimlik aslı
 • Engelli raporu almak konusunda bilginiz yoksa bu konuda sizlere ufaktan bilgi verelim. Her ilde bu raporu vermekle yetkili olan devlet veya üniversite hastaneleri bulunmaktadır. Bu hastanelerin heyet günlerinde sabah sıralarına girin ve belgenizi alıp tüm doktorlara giriş yapın. Ortalama 15 gün içerisinde raporunuz verilecektir.
 • Engelli kartı nasıl alınır sorusuna cevabımıza devam ediyoruz. İlk olarak bağlı olduğunuz Aile ve Sosyal politikalar il müdürlüğüne gidin. Orada kimlik baskısı ile yetkili olan bir memur bulunmaktadır. Orada kime sorarsanız size bilgi verilecektir. O memurun yanına gidin.
 • Kimlik için memura evraklarınızı teslim edin. Burada başvuruya giderken engelli raporunuzun aslını yanınızda götürün. Raporda yüzde belirten veriler olmalıdır. Durum bildirir (ÖSYM veya sınav başvurusu odaklı raporlar) bu aşamada yüzde belirtmediği için geçersiz sayılmaktadır.
 • Bu başvuruyu tamamladıktan hemen sonra size teslim tarihi verilecektir. Bu tarihte ilgili Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının il müdürlüğüne gidin yani başvuru yaptığınız yere. Kimliğinizle buradan engelli kimliğinizi temin edebilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Nerelerde Kullanılır?

Engelli kartı faydaları oldukça fazladır. Hemen her türlü kurum ve kuruluşta bu kimlik kartıyla ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz. Özürlü kimlik kartı faydaları başlıca devlet kurumlarında olmak üzere istihdam ortamlarına varıncaya kadar birçok alanda kendisini göstermektedir. Engelli Kimlik kartı ne işe yarar 2018 yılı için büyük faydalar sağlar. İşte bu faydalar!

 • Şehir içi ulaşımda ücretsiz hizmet alabilme,
 • Vergi indirimlerinden fayda sağlama,
 • Yurt içi ve.birçok yurt dışı müzeye ücretsiz giriş hakkı,
 • Uçak biletlerin kurumsal indirim hakkı,
 • Demir yollarında indirim hakkı,
 • Devlet Deniz ulaşımında büyük indirim hakkı,
 • Belediyelere bağlı olarak su faturasında indirim
 • Ve daha birçok faydası bulunan bu kimlik kartını her engelli birey almalıdır. Bu sayede tüm sosyal haklardan faydalanması mümkün olacaktır.
Benzer İçerik:  Jandarma Uzman Çavuş Maaşları

Engelli kimlik Kartı Almak Gerekiyor Mu?

Engelli kimlik kartı her engelli vatandaşa tanınmış bir haktır. Bu haklardan faydalanmak ayıp değildir. Ben şu anda içeriğimi noktalamış olmalıydım. Ancak bu psikolojiyi bildiğim için siz değerli okurlarımızla biraz sohbet etmek istiyorum. Engelli olmak iç burkucu bir durum olarak görünür. Hiç boşluğa düşmeyin. Engelli olmak hasta olmak bir ödüldür. Bunu unutmayın.

Ve eğer ihtiyacınız varsa devletimizin yüce olanaklarından sonuna kadar faydalananın. Hakkınızı arayın ve taleplerinizi dile getirin. Emin olun pişman olmayacaksınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 96 YORUM
 1. hakan bobur dedi ki:

  harika

 2. Busra dedi ki:

  Merhaba, engell raporu çıkartmk istiyorum ancak heyete görünmem gerekiyormuş, heyetten nasıl randevu talep edeceğim, süreç nasıl ilerleyecek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sabah erken saatte yani hastanenin veznesi açıldığında engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanesine gidin. Vezneye müracaat ederek rapor ücretini ödeyin ve görevlinin yönlendirmesine göre ilgili doktorlara muayene olarak raporunuzu çıkartın

 3. EJDER KAPCI dedi ki:

  ÇİPLİ KARTI NEREDEN VE NASIL ALACAĞIM . ESKİKARTI VERİP YENİSİNİ Mİ ÇIKARTMAM GEREKİR. TEŞEKKÜRLER

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yeni kart başvurusu yaptığınızda çipli kartınız kurum tarafından verilmektedir.

 4. EJDER KAPCI dedi ki:

  % 46 ORANIYLA İZMİR KARŞIYAKA’DAN ENGELLİ KARTIMI ALDIM. İZMİR’DE BELEDİYE OTOBÜSLERİ, VAPUR, METRO VE TRAMVAY DAHİL HİÇBİR SIKINTI YAŞAMIYORUM ANKARA’DA BULUNAN OĞLUMU ZİYARETE GİDİYORUM BELEDİYE OTOBÜSLERİ ENGELLİ KARTINI KABUL ETMİYORLAR, SAĞOLSUN METRO GÜVENLİK GÖREVLİLERİ YARDIMCI OLUYORLAR SIKINTI ÇEKMİYORUM YALNIZ ÇİPLİ ENGELLİ KARTI ÇIKARTIRSANIZ TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE SIKINTI YAŞAMAZSINIZ DİYE BİR ŞEY SÖYLEDİLER. BÖYLE BİRŞEY VARMIDIR BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kartınızın ya çipli olması gerekli yada gittiğiniz yerde belediyeden yazı almanız gerekmektedir

  2. metin dedi ki:

   askerden muaf tutuldum maata % 40 sakatlık derecesi ile vergi muafiyetim daha sonraları alınan kulak malumunuz değiştirmek için alınan raporlar ben bunu almıyacaktım fakat şu teelfonda her işin yürümesi çat pat lüzümsuz teelfonların gelmesi gazı koz anlamamız sıkıntıya sokmakta bunun için ihtiyaç duydum yenidenmi rapor alacağım yoksa almış oldğum raporla müracatmı edeceğim saygılar

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eski raporla da başvuru yapabilirsiniz. Tekrar başvuru yaparak da alacağınız raporla da başvuru yapabilirsiniz.

 5. Mustafa dedi ki:

  %42 oranla 1 yıl geçerli engelli raporun var engelli kimliğini bir yıllık mı alıyorum yine
  Diyelim ki bir yıllık aldım raporu yenileyince tekrar aile bakanlığına mi basvurucaz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporu yenilediğinizde tekrar Aile ve Sosyal Politikalar İ Müdürlüğüne müracaat ederek yeni kartınızı alabilirsiniz.

 6. Salman sarıtaş dedi ki:

  %60 raporla emekli oldum engelli kartı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporunuzla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek kimlik kartınızı alabilirsiniz.

 7. Salman sarıtaş dedi ki:

  Beniim yüzde 60 sakat raporum var emekliyim engelli kartı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne raporunuzla birlikte kimlik kartı için müracaat edebilirsiniz.

  2. hasan dedi ki:

   merhaba %60 rapor ıle emeklı oldunuz ne kadar maas bağlandı benımde %74 engelim var prım ve gun sayım doldu fakat maas konusunda bılgı verılmıyor sıze baglanan aylık maas nedır yardımcı olurmusunuz

 8. Ahmet AFŞİN dedi ki:

  Merhabalar ben 1999 yılında kamu devlet hastanesinden heyet raporu ile %40 sürekli engelli raporu verildi ben bu engelli kartını almak için tekrar rapor almam mı gerekli yoksa mevcut raporun orjinalı ile başvurmam mı gerekli teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporunuz sürekli olduğu için onunla müracaat ederek kimlik kartınızı alabilirsiniz.

 9. Elçin dedi ki:

  Merhaba, ortopedi grubundan %28 oranla sürekli engelli raporu aldım. Raporda özürlü kimlik kartı ve sosyal yardım seçenekleri karşısında evet yazıyor. Bu faydalanabileceğim anlamına mı geliyor? Yani engelli kimlik kartı alma hakkım var mı? Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunuzla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek engelli kimlik kartınızı alabilir ve sağlanan imkanlardan yararlanabilirsiniz.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/engelli-kimlik-karti-2018

  2. Elçin dedi ki:

   Teşekkür ederim.

 10. özgürcan dedi ki:

  Ben kamu kurumunda çalışmaktayım.Daha önce 2016 aralık ayında engelli raporu almıştım.2 yıl olmak şartıyla aralık 2018 de bitmek üzere verdiler.Fakat yakın zamanda herkes faydalanıyor ben neden faydalanmayayım dedim ve vergi indirimine başvurdum.Temmuz 2018 den Temmuz 2020ye kadar vergi indirimine hak edildim.Yalnız kısa bir zaman kaldığı için aralık 2018 in 20sine doğru engelli kimlik kartımın süresi dolmaktadır.Ne yapmam gerekir? Bir daha rapor almam gerekiyor mu?yoksa yeni vergi indirimi 2020ye kadar hak kazandığım için yenileyebilirler mi?Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporunuz bitmeden tekrar müracaat ederek raporunuzu tekrar yenileyebilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz.

 11. Selahattin KARAKAŞ dedi ki:

  Ben %90 sürekli engelli kimlik kartına sahibim, gittiğim illerde toplu taşıma araçlarından yararlanmam için o ilin belediyesinden ayrıca belge almam gerektiğini söylüyorlar. Engelli kimlik kartı yeterlı olmuyormu.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli kimlik kartınız ile müracaat ederek sağlanan imkanlardan yararlanabilirsiniz.

 12. Yasin SARIKAYA dedi ki:

  Merhaba benim raporum 45 iken engelli kartı çıkartmıstım, ancak şuanda raporum 69 bunu kartıma nasıl güncelleyebilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yeni raporunuzla birlikte tekrar müracaat ederek kartınızı güncelleyebilirsiniz.

 13. ORHAN KALAYCI dedi ki:

  Engelli cocugun ebeveyleri vergi indiriminden yararlanabilir mi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, vergi indiriminden engellilerin kendileri yararlanabilmektedir.

  2. Ünsal B. dedi ki:

   Merhaba, ben oğlumun engeli nedeni ile vergi indiriminden faydalanıyorum.
   İstanbul da yaşıyorum aksarayda emniyetin yanındaki vergi dairesine (sanırım il müdürlüğü) başvuru yaptım ve vergi inriminden faydalanmaya başlamam sanırım 3-4 ay sürdü.

 14. Fuat Caglar dedi ki:

  Merhaba. Ben engelli karta başvurdum. % 80 raporum var. Normalde refakatçı hakkı varmı?

  Iyi günler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli kimlik kartı sahibi mutlaka bir refakatçiye ihtiyaç duyuyorsa kart sahibi ile birlikte refakatçi de aynı imkanlardan yararlanabilmektedir.

 15. Fuat Caglar dedi ki:

  Aslının aynısı demek, aslı veya fotokopi olmaksızın gecerli sayılırmı demek?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, aslının aynısı demek ilgili kurum tarafından onaylanmış sureti demek. Sadece o belgeyi veren kurum yada noter onaylarsa geçerlidir.

 16. Ezgi dedi ki:

  Benim %32 oranım var hangi haklardan yararlanabiliyorum ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli kimlik kartı aldığınızda engellilere tanınan haklardan yararlanabilirsiniz.

 17. Halil ibrahim dedi ki:

  Merhabalar benim engelli raporum %60 heyete gircem Daha Ama Heyet Fiyatlari Ne Kadar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren Üniversite yada Devlet Hastanelerinden bilgi alabilirsiniz.

 18. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Benim vergi indirimi sürekli %60. Fakat raporum oranı beşinci defa aldığım 40’ın altına düştü. Engelli kartını yenileyebilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sürekli vergi indiriminiz varken engelli kartınızı yenileyebilirsiniz

  2. AHMET dedi ki:

   Merhaba. Maaalesef olmuyor. Vergi dairesi vergi indiriminden yararlandığıma dair yazıdan başka bir yazı vermiyor. O yazı bende zaten var. O belgeyi sadece emekli olurken kullanabildim. Başka hiçbir yerde önemi yok. İl müdürlüğü illa ki rapor diyor başka bi şey olmaz diyor. Vergi ind. Sürekli de olsa bununla işlem yapamayız. Tam bir çıkmazın içindeyim. Hiç bir kurum benden rapor istemediği halde rapor yeniledim iki defa, sosyal haklardan yararlanabilmek için.Hakem hastaneden aldığım rapor sürekli olsaydı şimdi bu çileler ile boğuşmazdım. İtiraz hakkım var ama rapor farklı sonuçlandığında tekrarında yine HAKEM hastaneye gitmek yine cabası.Her şey için teşekkür ederim.

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar hastaneye müracaat ederek raporunuzun yenilenmesi talebinde bulunabilirsiniz.

 19. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Benim vergi indirimi sürekli %60. Fakat raporum oranı 40’ın altına düştü. Engelli kartını yenileyebilirmişim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vergi Dairesinden alacağınız yazı ile kartınızı yenileyebilirsiniz.

  2. Ahmet dedi ki:

   Teşekkür ederim. Bu hiç aklıma gelmemişti.

 20. yaşar dokucu dedi ki:

  e-devlet üzerinden engelli kimlik kartı başvurusu yaptım 2 gün oldu ama başvuru talebiniz hala devam ediyor yazısı geliyor size soracağım kaç gün içinde belli olur ve ondan sonra ise neler yapacağım belgeler ile beraber il aile ve sosyal kuruluşuna mı gideceğim bilgilendirirseniz sevinirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, e-devlet üzerinden yaptığınız başvurunun ardından belgelerinizi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekiyor.

 21. Murat murat dedi ki:

  Sadece il perdemi veriliyor engelli kimlik kartları ilçelerde de verilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli Kimlik Kartları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri bünyesinde illerde bulunan il koordinasyon merkezlerinde veriliyor.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/engelli-kimlik-karti-2018

 22. İsa çana dedi ki:

  Ben 2014 yilinda %60 engelli mallulen emekli oldum.epilepsi hastaligi.fakat bana rapor verilmedi biraz ugrastim fakat kime danişsam başka birime aktariyor.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli raporu veren Devlet Hastanelerine yada Üniversite Hastanelerine müracaat edebilirsiniz.

 23. yasir dedi ki:

  ben yüzde 45 ile 2 yıllık süreli rapor aldım ekpss ye girmek için. sorum şu: engelli kimlik kartı süresi 2 yılda dolarsa kimlik kartını yenilemek için memur olarak çalıştığım işyerinden engelli olarak bizde çalışıyor yazısı ile engelli kimlik kartını yenileyebilirmiyim cevabınız için teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çalıştığınız kurum engelli kadrosunda çalıştığınıza dair yazı verirse alabilirsiniz, eğer vermezse tekrar engelli raporu alarak kimlik kartınızı yenileyebilirsiniz.

 24. yasir dedi ki:

  ben yüzde 45 ile 2 yıllık süreli rapor aldım ekpss ye girmek için. sorum şu: engelli kimlik kartı süresi 2 yılda dolarsa kimlik kartını yenilemek için memur olarak çalıştığım işyerinden engelli olarak bizde çalışıyor yazısı ile engelli kimlik kartını yenileyebilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çalıştığınız kurumdan yazı alabilirseniz kartınızı yenileyebilirsiniz.

 25. yasir dedi ki:

  yüzde 45 ile 2 yıllık süreli rapor aldım ekpss ye girmek için sorum şu: engelli kimlik kartımda 2 yıllıktır muhtemelen eğer 2 yılımı doldurursam çalıştığım işyerinden engelli çalışıyor raporu ile engelli kimlik kartımı yenileyebilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çalıştığınız işyeri yazı verirse alabilirsiniz, vermezse tekrar rapor alarak kartınızı yenileyebilirsiniz.

 26. Sedat dedi ki:

  Babaannem için çıkartacaz engelli kartını. Fotokopi yi dediğiniz gibi aslı gibidir yaptırmak için kuruma veya notere. Babaannemi de götürmemiz gerekirmi.yuruyemez durumda.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Babaanneniz olmadan işlem yapmazlar. Raporu aldığınız hastaneye yada notere giderken babaannenizi de götürerek onaylatabilirsiniz.

 27. Sedat dedi ki:

  Raporun aslı olmadan aslı görülmüştür fotokopi ile engelli kart icin aile sosyal müdürlüğüne başvurabilir miyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Resmi kurumlarda fotokopi ile işlem yapılmaz. Fotokopinin ya kurum yada noter onaylı olması gerekir. Raporun fotokopisini onaylatarak müracaat edebilirsiniz.

 28. Sedat dedi ki:

  Raporun aslını bulamadim fakat aslı görülmüştür fotokopileri var.engelli kart icin basvuru yapabilir miyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Fotokopilerini raporu aldığınız kuruma onaylatmanız gerekir. Raporu aldığınız hastaneye onaylatarak müracaat edebilirsiniz.

 29. Sedat dedi ki:

  Raporun aslı olmadan aslı görülmüştür fotokopi ile basvuru yapılır mı engelli kart icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hiç bir kurum fotokopi ile işlem yapmaz. Ya belgenin aslı olacak yada kurum yada noter onaylı sureti olacak.

 30. sedat dedi ki:

  Raporun aslını bulamadim fakat aslı görülmüştür olarak fotokopisi var.basvuru yapabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, fotokopi ile başvuru yapamazsınız. Raporu aldığınız kuruma müracaat ederek tekrar çıkartabilirsiniz.

 31. sedat dedi ki:

  Slm e devletten engelli kart icin muracati mi yaptım. Tekrardan aile ve sosyal politikakar müdürlüğüne gitmem gerekiyor mu.yoksa e devletten incelenip kart öylemi gönderiliyor. 28 temmuz 2018 de başvuru yaptım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuru yaptıktan sonra belgeleri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekiyor.

 32. sedat dedi ki:

  E devletten başvuru yaptığım için engelli kart a .kafam karıştı. Tekrar gitmem gerekiyor mu aile sosyal politikalar müdürlüğüne.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli raporunuzu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ulaştırmanız gerekir.

 33. Sedat dedi ki:

  E devletten engelli kart icin muracatta bulundum. 28 temmuz 2018de .başvuru süreci devam ediyor diyor. Tekrardan aile sosyal politikalar müdürlüğüne gitmem lazimmi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli raporunuzu ulaştırmanız gerekiyor

 34. Sedat dedi ki:

  Slm e devlet ten Engelli kartın gelmesi 2 3 ayı bulurmu.ekstra rapor felan başka birşey gereklimi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Kartınızın teslim edileceği tarih size başvuru esnasında bildiriliyor. Engelli kimlik başvurunuzu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden yapmanız ve engelli raporunuzu ilgili birime teslim etmeniz gerekiyor.

  2. yasir dedi ki:

   yüzde 45 engelli 2 yıl süreli raporum var ekpssye girdim engelli kimlik kartımda 2 yıl süreli olması halinde çalıştığım işyerinden engelli olarak bizde çalışıyor yazısını aile sosyal bakanlığına götürerek kimliğimi yenileyebilirmiyim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Çalıştığınız kurumdan yazı alabilirseniz olur

 35. ADEM dedi ki:

  MERHABA BEN TOKAT ZİLEDEN ADEM ENGELLİ KARTI İLE ŞEHİRLERARASI OTOBÜS YOLCULUĞU BİLETİ BEDAVA GİDİLİYOR MU

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli kimlik kartı şehir içi ulaşımda, hava ulaşımı, deniz ulaşımı ve demir yolu ulaşımında kullanılabilir.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/engelli-kimlik-karti-2018

 36. Şenol dedi ki:

  Malulen emkliyim ..engeli kartı için başvurabilir miyim.. şimdiden teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli raporunuzla birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz
   https://www.sosyalyardimlasma.net/engelli-kimlik-karti-2018

 37. Sedat ak dedi ki:

  Kaç gün içinde geliyor bu engelli kart peki.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Kartın süresi işlem yoğunluna göre değişmektedir.

 38. Zeynep bacaklioglu dedi ki:

  Engelli indirim kartiyla.sehir.disina otobus bileti alirken 8mdirimli alabikirmiyiz.veya şoyle sorayim şehir adina indirimli bileti nasil alabiliriz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Gişe görevlisine engelli kartınızı göstermeniz yeterlidir

 39. Sedat ak dedi ki:

  Aile ve sosyal politikalardan e devletten engelli kart muracatinda sonuç kaç günde geliyor.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   E-devletten yaptığınız başvuru sürecinizi hızlandırır. Kimlik kartınız hazırlandığında tarafınıza gönderilir. E-devlet süreci hızlı işliyor

  2. ali servi dedi ki:

   e devlet üzerinden sadece başvuru yeterli mi başvuru sonrası engelli raporu vs vermeye gerek var mı ?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evraklarını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne teslim etmeniz gerekiyor.

 40. Sedat ak dedi ki:

  TSK ederim cevap için. E devletten başvuru yaptık .başvuru sonucu kacgunde netlik kazanıp bilgi verilir. Kolay gelsin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   E-devlet süreci hızlı işler

 41. Sedat ak dedi ki:

  Slm babannem için ozurlu karti çıkarmak için aile sosyal politikalardan verilen kartla mi ulaşımdan faydalanıyor. Yoksa verilen kartla tekrardan serbest kart mi çıkarmak gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek kartınızı alabilirsiniz

  2. Sedat ak dedi ki:

   TSK ederim cevabınız için kaç gün içinde kart teslimi oluyor.veya e devletten başvuru yaptık kaç gün içinde sonuçlanır. Veya cevabı gelir.kolay gelsin .hayırlı geceler

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   E-devlet süreci hızlı işler, kartınız hazırlandığında tarafınıza gönderilir

 42. murat erdem. dedi ki:

  aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkürler. bütün cevapları buldum.