Sosyal Yardım Platformu

2019 Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır ?

2019 Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır ?

2019 Engelli kimlik kartı almak, Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olan ve doğuştan ya da sonradan %40 oranın üzerinde bedensel, ruhsal ya da zihinsel engeli olan her vatandaş için mümkün olmaktadır. Engelli kimlik kartı; 2008 yılında Resmî Gazete yayımlanan ve yürürlüğe giren, engelli vatandaşların yaşam standartlarının yükseltilmesi adına birçok avantaj sunan bir belgedir. Ülkemizde engelli vatandaşların kimlik kartlarını alabilmeleri için başvuru işlemlerinin kolaylaştırılması ve süreçlerin iyileştirilmesi adına sürekli çalışmalar yapılmaktadır. Engelli kimlik kartı 2019 yılı işlemleri oldukça kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

Kimler Engelli Kimlik Kartı Alabilir?

Engelli kimlik kartı alınabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uygunluk sağlayan her birey bu karta ve kartın sunduğu avantajlara sahip olabilmektedir. Bir kişinin engelli kimlik kartı alabilmesi için;

 • Ruhsal, bedensel, duygusal, zihinsel ya da sosyal engeli bulunması gerekmektedir.
 • Engel oranının en az %40 olması ve bu oranın Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile belirlenmiş olması gerekmektedir.

Bu şartlara uygunluk sağlayan her birey engelli kimlik kartı başvurusunda bulunabilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli kimlik kartı başvurusu için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na müracaat edilmelidir. Engelli vatandaşın ikametgahına bağlı olan il ya da ilçe müdürlüklerine başvurular yapılabilmektedir. Başvuru sırasında bazı evrakların temin edilmesi gerekmektedir. Engelli kimlik kartı başvurusunda teslim edilmesi gereken evraklar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Engelli kimlik kartı başvuru dilekçesi (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ya da ilçe müdürlüklerinden temin edilebilmektedir.)
 • Bir adet vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı ya da T.C kimlik kartı fotokopisi
 • %40 ve üzeri engeli gösteren Engelli Sağlık Kurulu Raporu
 • Engelli kimlik kartı bilgi formu

Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gerekli incelemeler yapılacaktır. İncelemeler yapıldıktan sonra uygun bulunan başvuruların kart hazırlıkları yapılmaya başlanır. İnceleme ve kart basılma süreci maksimum 7 iş günü sürmektedir.

Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Evraklar

Engelli Maaşı Başvuru ve Sorgulama İşlemleri

Engelli kimlik kartı nereden alınır sorusunun cevabı ise PTT olarak verilebilmektedir. Hazırlanan kimlik kartları PTT aracılığıyla adrese teslim edilmektedir. Kargo geldiğinde adresinizde bulunmuyorsanız, size en yakın PTT şubesine giderek teslim almanız gerekmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Online Olarak Nasıl Alınır?

Engelli kimlik kartı başvurunuzu E-Devlet sistemi üzerinden yapmanız mümkün olacaktır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın E-Devlet sistemi üzerinden vermiş olduğu online hizmetler arasında engelli kimlik kartı başvuru hizmeti de bulunmaktadır. Engelli kimlik kartı E-Devlet üzerinden başvuru yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • Bu işlem için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-engelliler-icin-kimlik-karti-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ yazılı olan mavi kutu tıklanmalıdır.
 • Tıklama işleminden sonra sistem kimlik doğrulama sayfasına geçiş yapmanızı sağlayacaktır.
 • Kimlik doğrulama sayfasında; E-Devlet şifresi ile, mobil ya da elektronik imza ile, internet bankacılığı aracılığıyla ya da T.C kimlik kartı ile kimlik doğrulama işleminizi tamamlayabilirsiniz. En çok tercih edilen kimlik doğrulama alternatiflerinden biri olan E-Devlet şifresidir. E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında almanız mümkün olacaktır.
 • Kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra açılan sayfada sağ üst köşede yer alan ‘Yeni Başvuru’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada ‘Engelli Kimlik Kartına İlişkin Kişisel Veri Sorgulama ve Araştırma İzni Bilgisi’ başlığı altında bir metin göreceksiniz. Bu metni okuduktan sonra altında yer alan ‘Hakkımda başvurum ile ilgili konularda araştırma yapılmasına izin veriyorum.’ seçeneğinin yanında yer alan kutucuk işaretlenmelidir. Ve ardından ‘Devam Et’ butonu tıklanmalıdır.
 • Devamında açılan sayfada kişisel bilgilerinizin olduğunu göreceksiniz. Eksik olan bilgileri doldurmalı ve bir adet fotoğrafınızı dosya olarak yüklemelisiniz. Bu işlemden sonra sayfanın altında yer alan ‘Başvur’ seçeneğini tıklayarak, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu alınabilmesi için tam teşekküllü bir devlet hastanesine başvurulması gerekmektedir. Başvuru sırasında hastaneye teslim edilmesi gereken evraklar ise şu şekildedir;

 • Başvuru formu (İlgili hastaneden teslim alınabilmektedir.)
 • Nüfus cüzdanı ya da T.C kimlik kartı fotokopisi
 • 5 adet fotoğraf

Engelli Sağlık Kurulu Raporu kişinin engel oranını belirlemektedir. Gerekli muayeneler yapıldıktan sonra sonuçlar heyet tarafından değerlendirilir ve kişinin sahip olduğu engel oranı belirlenir. Engelli vatandaşın raporda belirlenen engel oranlarına itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Engelli Kimlik Kartı Ne Zaman İptal Olur?

Engelli kimlik kartları, engelli vatandaşların zorlanmamaları ve uğraşmamaları adına tek seferlik olarak verilmektedir. Sürekli yenilenmesine gerek duyulmayan bu kartın iptal olduğu durumlar mevcuttur. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Engelli kimlik kartı sahibi olan kişi vefat ettiğinde kimlik kartı iptal edilmektedir.
 • Engel oranında zaman içerisinde bir değişiklik olursa ve oran %40’ın altına düşerse engelli kimlik kartı iptal edilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Engelli kimlik kartı sorgulama işlemi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sosyal yardım hattı olan Alo 144 ya da sosyal destek hattı Alo 183 aranabilmektedir. Bu destek hatları aranarak sorgulama işleminin yapılması mümkün olmaktadır. Engelli kimlik kartı başvuru durumu ve kartla ilgili aklınıza takılan her soru için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı numaralarını arayabilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartının Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Engelli kimlik kartı sahibi olan engelli vatandaşlar, kartın sunmuş olduğu birçok avantajdan faydalanabilmektedir. Engelli kimlik kartı faydaları 2019 yılı için şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Engelli kimlik kartı sahibi olan engelli vatandaşlar tiyatro ve sinema gibi sanatsal faaliyetlere katılımlarında indirim hakkı kazanmaktadır.
 • Toplu taşıma araçlarında seyahat edecekleri zaman, bu hizmetlerden ücretsiz şekilde faydalanabilirler. Engelli kimlik kartı sahibi vatandaşların ücretsiz faydalanabileceği toplu taşıma araçları arasında;
  • Belediye otobüsleri
  • Tramvay
  • Metro
  • Türkiye Cumhuriyeti Demiryolları
  • Deniz yollarının şehir için seferleri bulunmaktadır.
 • Engelli vatandaşların havayolu şirketleriyle yapacakları uçuşlarda Türk Hava Yolları başta olmak üzere indirim hakları bulunmaktadır.
 • Engelli kimlik kartı sahibi vatandaşların açık öğretim kayıtlarında herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
 • Engelli vatandaşlar için ayrılan özel park yerlerini kullanma hakkı verilmektedir.
 • Araç alımlarında ÖTV ve KDV indirimi hakkı verilmektedir.
 • Engelli kimlik kartı sahibi olan vatandaşlar belediyeye başvuru yaparak, evlerinin önüne engelli park yeri yaptırma hakkına sahiptirler.
 • GSM operatörleri konuşma, mesajlaşma ve internet kullanımlarından özele indirim hakları bulunmaktadır.
 • Özürlüler spor federasyonu aracılığıyla spor imkanlarından faydalanabilirler.
 • Otobanlarda seyahat ederken 15 dakikaya kadar araç yol kenarında durabilmektedir.
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu’na başvurmaları durumunda ücretsiz ve öncelikle olarak yurt imkanlarından faydalanabilirler.
 • KYK tarafından verilen burslara başvurulması haline %50 indirimli geri ödeme fırsatı ve öncelik hakkı tanınmaktadır.
 • Engel oranı %90 ve üzeri olan vatandaşların MTV (Motorlu Taşıtla Vergisi) muafiyeti bulunmaktadır.

Bunlar ve bunlar gibi pek çok hak tanıyan engelli kimlik kartı, engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırabilmek adına birçok proje ve çalışma ile geliştirilmeye devam eden bir sistemin parçasıdır.

Engelli Raporu Sorgulama

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 119 YORUM
 1. Osmanzcan dedi ki:

  Çok güzel ve aydınlatıcı elinize sağlık

  1. admin dedi ki:

   Teşekkürler.

 2. Ibrahim dedi ki:

  Merhaba ben şeker(diyabet)hastasıyım bizlerde %40 engelli sayılıyormuşuz benim arkadaşımda seker hastası o kart çıkarta bildi ama ben çıkartamadın %35 de kaldım itiraz etmek istiyorum nereye etmeliyim izmirde ikamet ediyorum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Engelli sağlık raporlarına itiraz etmek isteyen vatandaşların İl Sağlık Müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekir.

 3. Mustafa Ömeroğlu dedi ki:

  Merhaba ben İstanbul’dan yazıyorum benim %86 özürlü raporun var uçak ve şehirler arası otobüslerde nasıl indirim kartı alabilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İstanbul Büyük şehir Belediyesine başvuruda bulunabilirsiniz.(Aile bakanlığının vermiş olduğu kimlik kartı ile bu haktan yararlanabilirsiniz ancak peronlardan geçişte kartınızı sürekli birilerine göstermek zorundasınız.)