Sosyal Yardım Platformu

2020 Engelli Kimlik Kartı Nereden, Nasıl Alınır?

2020 Engelli Kimlik Kartı Nereden, Nasıl Alınır?

Engelli kimlik kartı alımı için başvuru mercileri devlet daireleridir. Engellilere çok sayıda avantaj sağlayan kart ile ücretsiz ulaşım, indirimli şehirlerarası yolculuk gibi durumlar mümkün olabilmektedir. Ancak engelli kimlik kartı alınabilmesi için kişilerin sağlık kurulu raporlarına sahip olmaları gerekmektedir. Bu kimlik kartına sadece doğuştan kaynaklanan engel durumlarında değil, sonradan engelli olma durumunda da başvuru yapılabilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı İçin Nereye Başvurulur?

Engelli kimlik kartı için başvuru mercileri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma Derneği’dir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il ile ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilmektedir. Başvuru sonrasında bahsedilen kurumlardan detaylı inceleme yapılacak ve  kişilerin gerçekten karta ihtiyaçları olup olmadığına karar verilecektir. Bu kapsamda kişinin getirdiği belgelerin doğruluğu tasdik edilecek ve kişinin aile gelirine bakılacaktır.

Engelli Kimlik Kartının Avantajları Nelerdir?

Engelli kimlik kartının sağladığı kolaylıklar araç alımlarından toplu taşımaya kadar pek çok alanı kapsamaktadır. Engellilere ilişkin veri tabanı hazırlanması konusunda alınan karar ile engellilerin kayda alınması ve engellilere ilişkin ayarlamaların yapılması sağlanmıştır. Kalıcı hasara sahip engellilerin sadece bir defa alması gereken kartı yenileme şartı bulunmamaktadır. Kart, tren yollarından diğer ulaşım araçlarına geniş bir yelpazede kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca yüklü alışverişlerde ve mobilya, beyaz eşya, araç alımlarında ÖTV kolaylıkları sağlanmaktadır.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Engelli kimlik kartı çıkarılırken istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Adına başvuru yapılan kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı
 • Engelli kimlik kartı başvurusuna dair yazılmış dilekçe
 • Engelli kişiye ait 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Engel oranının açıkça beyan edildiği sağlık raporu
 • İlk kez başvuru yapıldığına dair dilekçe
 • Eğer kartın kaybolması nedeniyle bir başvuru söz konusu olmuşsa, kayıp kart dilekçesi örneği
 • Engel oranının fazla yüksek olduğu durumlarda refakatçiye ihtiyaç duyulacaktır. Bu durumlarda başvurularda refakatçi kartı dilekçesi de alınır.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli kimlik kartı başvurusu yapmak için atılacak adımlar, öncelikle sağlık kurulu raporlarını almaktır. Sağlık kurulu raporunun tam teşekkürlü bir hastaneden alınması, heyetten geçirilmesi gerekmektedir. Heyet görüşü de bildiren raporda, engel yüzdesi beyan edilmelidir. En yakın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılacak başvuruda, gerekli belgelerin hazırlanması sonrasında yapılacak işlemlerle vakit kazanılabilir. Başvurunun yetkililere yapılması gerekecektir.

Başvuru sırasında engelliye ait 2 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir. Engelli kişinin  evden çıkamayacak durumda olması halinde kişinin birinci dereceden yakını veya mahkeme kararı ile belirtilen refakatçisi, başvuru işlemlerini yapabilir. Başvuru sonrasında yapılacak değerlendirme ile kişiye engelli kimlik kartı verilip verilmeyeceğine karar verilir.

Engelli Kimlik Kartım Ne Zaman Elime Ulaşır?

Engelli kimlik kartının elinize ulaşma zamanı, başvuru sonrasındaki 7 iş günüdür. Eğer belgelerde eksik yoksa, değerlendirme yapılması sırasında bir sorunla karşılaşılmamışsa, en geç 7 iş günü sonrasında kartınız adresinize ulaşmak üzere kuryeye verilecektir. Kuryeye verilme sonrası görevlilere verilecek iletişim adreslerinden kişilere ulaşılması sağlanır. Kartınız kuryeye verildiğinde size ulaşacağı tahmini süre telefon mesajı ile sizlere bildirilir.

Engelli Kimlik Kartı Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Engelli kimlik kartının sağladığı kolaylıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Devlet tiyatroları herhangi bir bilet talep etmeden engelli kimlik kartını bilet kabul eder. ayrıca tüm sinema salonlarında engelli kişilere öğrenci indirimi uygulanır.
 • Şehir içi toplu taşıma araçlarının tamamı ücretsizdir.
 • Ağır engellilik durumunun raporda beyan edilmesi halinde refakatçi de, engelli kişi ile aynı imkanlardan yararlanabilir.
 • Şehirler arası seferlerde %30 indirim imkanı bulunmaktadır.
 • Havayolu şirketlerinde %40 indirim imkanı bulunmaktadır.
 • Açık öğretim kayıtlarında ve sınavlarda engellilerden herhangi bir ücret alınmaz.
 • Engelli kişilerin H sınıfı ehliyet sahibi olmaları durumunda araç alımlarında ÖTV talep edilmez.
 • Engelli park alanlarına park edilmesi için engelli kimlik kartına sahip olunması gerekmektedir.
 • İmar izni gibi işlemlerde engelli kimlik kartına sahip olan kişilere öncelik tanınmaktadır.
 • Otobanlarda normal araçların duraklaması yasaktır. Ancak engelli kimlik kartına sahip bireylerin araçlarının otoban kenarlarında 15 dakikaya kadar beklemesine izin verilir.
 • Deniz ve tramvay seferleri de engelli kimlik kartı sahiplerine ücretsizdir.

Engelli Kimlik Kartı Avantajlarından Yararlanmak İçin Kimlik Kartına Sahip Olmak Gerekir Mi?

Engelli kimlik kartı alma zorunluluğu, avantajlardan yararlanmak isteniyorsa bulunmaktadır. Eğer kişilerin engel durumları gözle görülür düzeyde ise, kişi, bu durumu bahane ederek engelli kimlik kartı almaktan kaçamaz. Engel durumu ne olursa olsun ve yüzde kaç olursa olsun, kişilerin avantajlardan yararlanmak için mutlaka engelli kimlik kartına sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca devlet kurumları ya da özel kurumların her biri, her yıl farklı haklar tanıdıkları engellilerden kimlik kartı talep etmektedir. Kişinin gözle görülür bir engeli bulunsa dahi, belediye otobüslerinde ücretsiz seyahat etmek gibi basit bir işlem bile kartsız yapılamaz.

Engelli Kimlik Kartı Almak İçin Gerekli Engel Yüzdesi Nedir?

Engelli kimlik kartı için gerekli engel yüzdesi %40’tır. Kişilerin engel oranı %40’ın altında kalmışsa, kimlik kartı verilmemektedir. Kişilerin engel yüzdesi, alacakları sağlık kurulu raporuna göre belirlenmektedir. Sağlık kurulu raporunda verilecek heyet görüşü ile engel yüzdesi, raporun üst kısmında ifade edilmektedir.

Engelli Kimlik Kartına E-Devlet Üzerinden Nasıl Başvurulur?

Engelli kimlik kartına online başvuru, e- devlet sisteminden mümkündür. Kişilerin evden çıkamaması durumunda e- devlet sisteminden kimlik başvurusunda bulunması gerekmektedir. Engel durumunu ifade eden rapor, üzerinde bir barkot ve numara ile kişilere verilmektedir. E- devlet üzerinden yapılan başvuruda rapor üzerinde bulunan barkot numarası sisteme girilmelidir. Ardından kişinin engel durumu tescil edilerek engelli kimlik belgesinin PTT kargo ile kişinin evine gönderilmesi sağlanmaktadır.

Yeni Kimlik Kartlarında Engel Durumu Görülür Mü?

Yeni kimlik belgelerinde engel durumu yazısı bulunmaz. Ancak yeni kimlik alımlarında zorunlu tutulan Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alma şartı, engelli insanlar için geçerli değildir. Engellilerin yeni kimlikleri adreslerini ziyaret edecek bir görevli ile düzenlenir. Bu sayede kişinin evden çıkmasına gerek kalmaz.

Engelli Kimlik Kartı ve Yeni Kimliklere Telefondan Başvuru Mümkün Müdür?

Engelli kimlik kartının telefonla başvurusu mümkün değildir. Ancak yeni kimlik kartlarına sadece engellilerin başvuru yapmasını sağlamak amacıyla bir telefon hattı kurulmuştur. Engelliler, yeni kimlik kartlarına Alo 199 hattından başvuru yapabilecektir. Ayrıca hat üzerinden kargoya verilmiş kimliklerinin durumunu da kontrol edebilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Hangi Durumlarda İade Edilmelidir?

Engelli kimlik kartının iadesini gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Engelli kişinin ameliyat ya da diğer sebeplerle engel oranının düşmesi durumunda kart iade edilmelidir. Kişinin engel durumu %40’ın altına inmişse, kişi, sahip olduğu engelli kimlik kartını iade etmelidir.
 • Engelli kişinin vefat etmesi durumunda yakınları, sahip olduğu engelli kimlik kartını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na iade etmelidir. Kartın iade edilmeyip kullanılması durumunda, kart kullanımının anlaşılmasında kişilere yüklü para cezaları kesilmekte ve kartın iptali sağlanmaktadır.

Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Evraklar

Engelli Maaşı Başvuru ve Sorgulama İşlemleri

Engelli Kimlik Kartı Online Sorgula

Engelli Raporu Sorgulama

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 121 YORUM
 1. Tevfik Birol dedi ki:

  Merhaba
  % 51 engelli 2 yillik raporum var.
  30 mayıs1960 doğumluyum. Engel oranına yaş dolayısı ile, %10 eklenmesi için 60 yaşında olmak gerekiyormuş. Bu benim icin ne zaman gecerli oluyor.?
  Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 60 yaşınıza geldiğinizde 30 Mayıs 2020 tarihinden itibaren geçerli olur

 2. Aydin dedi ki:

  %59 raporum var malulen emeklilik icin ne yapmam gerekiyor 13 senelik bagkurum var 4704 prim günüm var bilgi verirmisiniz simdiden tsk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporunuzla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeniz gerekmektedir.

 3. Soner DEMİRBİLEK dedi ki:

  Merhaba ben vergi indirimi için vergi dairesine başvuru yaptım beni heyete sevk ettiler oran düşük çıkınca itiraz ettim sevk olduğum hastane oranı yüksek olduğu için hakem hastaneye sevk edildim şuan sürekli raporumu aldım oranım %42 olarak belirlendi elimde ki raporla engelli kartı çıkarabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporunuzla engelli kimlik kartı için başvuru yapabilirsiniz.

 4. zafer dedi ki:

  ekim 2018 de amaliyat oldum iliostomi torbasi takildi isyerim ozurlu kontenjaninda kadroya alinmak icin muracaat etmemi soyledi ocak 2019 da heyete girdim 1 martta raporum onaylandi ve ozurlu karti icin basvurdum geriye donuk 4 aylik vergi indirim ucreti hesabima yatirilacakmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, geriye dönük işlem yapılmaz

 5. hakan bobur dedi ki:

  harika

 6. Busra dedi ki:

  Merhaba, engell raporu çıkartmk istiyorum ancak heyete görünmem gerekiyormuş, heyetten nasıl randevu talep edeceğim, süreç nasıl ilerleyecek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sabah erken saatte yani hastanenin veznesi açıldığında engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanesine gidin. Vezneye müracaat ederek rapor ücretini ödeyin ve görevlinin yönlendirmesine göre ilgili doktorlara muayene olarak raporunuzu çıkartın

  2. Tezcan Akyıl dedi ki:

   Merhaba 2002 de bursa devlet hastanesinden aldığım heyet raporum 100 de 42 sürekli 2013 de özürle raporundan emekli oldum otobüs metro vesaire de kullandım senelik vize pasosunun günü doldu yenileme gitdiğimde benden istenilen özürlü kimlik kartının yenilenmesini söylediler aile ve sosyal politikalarara yenileme gitdiğimde benden raporumun aslını istediler raporumun aslıda elimizde yok fotokopisi var onuda kabul etmediler aslıda olmadığı tekrardan devlet hastanesine heyete girip rapor almamı istediler bende heyete girdimve bana verilen rapor şuan %32 ben şuan tekrardan belediyenin toplu taşıma vize kartımdan yararlana bilcekmiyim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, oran düştüğü için kabul edilmeyebilir. Fakat tekrar müracaat ederek yenileme talebinde bulunabilirsiniz.

 7. EJDER KAPCI dedi ki:

  ÇİPLİ KARTI NEREDEN VE NASIL ALACAĞIM . ESKİKARTI VERİP YENİSİNİ Mİ ÇIKARTMAM GEREKİR. TEŞEKKÜRLER

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yeni kart başvurusu yaptığınızda çipli kartınız kurum tarafından verilmektedir.

 8. EJDER KAPCI dedi ki:

  % 46 ORANIYLA İZMİR KARŞIYAKA’DAN ENGELLİ KARTIMI ALDIM. İZMİR’DE BELEDİYE OTOBÜSLERİ, VAPUR, METRO VE TRAMVAY DAHİL HİÇBİR SIKINTI YAŞAMIYORUM ANKARA’DA BULUNAN OĞLUMU ZİYARETE GİDİYORUM BELEDİYE OTOBÜSLERİ ENGELLİ KARTINI KABUL ETMİYORLAR, SAĞOLSUN METRO GÜVENLİK GÖREVLİLERİ YARDIMCI OLUYORLAR SIKINTI ÇEKMİYORUM YALNIZ ÇİPLİ ENGELLİ KARTI ÇIKARTIRSANIZ TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE SIKINTI YAŞAMAZSINIZ DİYE BİR ŞEY SÖYLEDİLER. BÖYLE BİRŞEY VARMIDIR BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kartınızın ya çipli olması gerekli yada gittiğiniz yerde belediyeden yazı almanız gerekmektedir

  2. metin dedi ki:

   askerden muaf tutuldum maata % 40 sakatlık derecesi ile vergi muafiyetim daha sonraları alınan kulak malumunuz değiştirmek için alınan raporlar ben bunu almıyacaktım fakat şu teelfonda her işin yürümesi çat pat lüzümsuz teelfonların gelmesi gazı koz anlamamız sıkıntıya sokmakta bunun için ihtiyaç duydum yenidenmi rapor alacağım yoksa almış oldğum raporla müracatmı edeceğim saygılar

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eski raporla da başvuru yapabilirsiniz. Tekrar başvuru yaparak da alacağınız raporla da başvuru yapabilirsiniz.

 9. Hakan Vural dedi ki:

  Selamlar,
  Kanser hastasıyım,doktor engel oranı %80 yazdı. Maluliyete başvuru yapacağım.
  Bu %80 engel oranı kartta yazacak oran mıdır?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Rapor oranı ne ise o oran belirtilir.

 10. Menekşe dedi ki:

  %18 engelli raporum var sosyal dayanışmanın hangi yardımından faydalanabilirim eşim %60 raporlu emekli

 11. Mustafa dedi ki:

  %42 oranla 1 yıl geçerli engelli raporun var engelli kimliğini bir yıllık mı alıyorum yine
  Diyelim ki bir yıllık aldım raporu yenileyince tekrar aile bakanlığına mi basvurucaz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporu yenilediğinizde tekrar Aile ve Sosyal Politikalar İ Müdürlüğüne müracaat ederek yeni kartınızı alabilirsiniz.

 12. Menekşe dedi ki:

  Ben menekşe
  Dün %18 engelli raporu aldım eşim %60 malulnen emekli nelerden faydalanırım
  Teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Herhangi bir engelli yardımından faydalanmak için, engel oranınızın %40 ve üzeri olması gerekmektedir.

 13. Salman sarıtaş dedi ki:

  %60 raporla emekli oldum engelli kartı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporunuzla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek kimlik kartınızı alabilirsiniz.

 14. Salman sarıtaş dedi ki:

  Beniim yüzde 60 sakat raporum var emekliyim engelli kartı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne raporunuzla birlikte kimlik kartı için müracaat edebilirsiniz.

  2. hasan dedi ki:

   merhaba %60 rapor ıle emeklı oldunuz ne kadar maas bağlandı benımde %74 engelim var prım ve gun sayım doldu fakat maas konusunda bılgı verılmıyor sıze baglanan aylık maas nedır yardımcı olurmusunuz

 15. Ahmet AFŞİN dedi ki:

  Merhabalar ben 1999 yılında kamu devlet hastanesinden heyet raporu ile %40 sürekli engelli raporu verildi ben bu engelli kartını almak için tekrar rapor almam mı gerekli yoksa mevcut raporun orjinalı ile başvurmam mı gerekli teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporunuz sürekli olduğu için onunla müracaat ederek kimlik kartınızı alabilirsiniz.

 16. Metin kabaca dedi ki:

  Merhaba ben yuzde 42 engelli raporum var 6500 sigortam var yas 44 ssk giris 1995 emekli olabilirmiyim.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   SGK il Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

 17. Elçin dedi ki:

  Merhaba, ortopedi grubundan %28 oranla sürekli engelli raporu aldım. Raporda özürlü kimlik kartı ve sosyal yardım seçenekleri karşısında evet yazıyor. Bu faydalanabileceğim anlamına mı geliyor? Yani engelli kimlik kartı alma hakkım var mı? Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunuzla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek engelli kimlik kartınızı alabilir ve sağlanan imkanlardan yararlanabilirsiniz.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/engelli-kimlik-karti-2018

  2. Elçin dedi ki:

   Teşekkür ederim.

 18. özgürcan dedi ki:

  Ben kamu kurumunda çalışmaktayım.Daha önce 2016 aralık ayında engelli raporu almıştım.2 yıl olmak şartıyla aralık 2018 de bitmek üzere verdiler.Fakat yakın zamanda herkes faydalanıyor ben neden faydalanmayayım dedim ve vergi indirimine başvurdum.Temmuz 2018 den Temmuz 2020ye kadar vergi indirimine hak edildim.Yalnız kısa bir zaman kaldığı için aralık 2018 in 20sine doğru engelli kimlik kartımın süresi dolmaktadır.Ne yapmam gerekir? Bir daha rapor almam gerekiyor mu?yoksa yeni vergi indirimi 2020ye kadar hak kazandığım için yenileyebilirler mi?Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporunuz bitmeden tekrar müracaat ederek raporunuzu tekrar yenileyebilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz.

 19. Selahattin KARAKAŞ dedi ki:

  Ben %90 sürekli engelli kimlik kartına sahibim, gittiğim illerde toplu taşıma araçlarından yararlanmam için o ilin belediyesinden ayrıca belge almam gerektiğini söylüyorlar. Engelli kimlik kartı yeterlı olmuyormu.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli kimlik kartınız ile müracaat ederek sağlanan imkanlardan yararlanabilirsiniz.

 20. Yasin SARIKAYA dedi ki:

  Merhaba benim raporum 45 iken engelli kartı çıkartmıstım, ancak şuanda raporum 69 bunu kartıma nasıl güncelleyebilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yeni raporunuzla birlikte tekrar müracaat ederek kartınızı güncelleyebilirsiniz.

 21. ORHAN KALAYCI dedi ki:

  Engelli cocugun ebeveyleri vergi indiriminden yararlanabilir mi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, vergi indiriminden engellilerin kendileri yararlanabilmektedir.

  2. Ünsal B. dedi ki:

   Merhaba, ben oğlumun engeli nedeni ile vergi indiriminden faydalanıyorum.
   İstanbul da yaşıyorum aksarayda emniyetin yanındaki vergi dairesine (sanırım il müdürlüğü) başvuru yaptım ve vergi inriminden faydalanmaya başlamam sanırım 3-4 ay sürdü.

 22. Fuat Caglar dedi ki:

  Merhaba. Ben engelli karta başvurdum. % 80 raporum var. Normalde refakatçı hakkı varmı?

  Iyi günler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli kimlik kartı sahibi mutlaka bir refakatçiye ihtiyaç duyuyorsa kart sahibi ile birlikte refakatçi de aynı imkanlardan yararlanabilmektedir.

 23. Fuat Caglar dedi ki:

  Aslının aynısı demek, aslı veya fotokopi olmaksızın gecerli sayılırmı demek?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, aslının aynısı demek ilgili kurum tarafından onaylanmış sureti demek. Sadece o belgeyi veren kurum yada noter onaylarsa geçerlidir.

 24. Ezgi dedi ki:

  Benim %32 oranım var hangi haklardan yararlanabiliyorum ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli kimlik kartı aldığınızda engellilere tanınan haklardan yararlanabilirsiniz.

 25. Halil ibrahim dedi ki:

  Merhabalar benim engelli raporum %60 heyete gircem Daha Ama Heyet Fiyatlari Ne Kadar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren Üniversite yada Devlet Hastanelerinden bilgi alabilirsiniz.

 26. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Benim vergi indirimi sürekli %60. Fakat raporum oranı beşinci defa aldığım 40’ın altına düştü. Engelli kartını yenileyebilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sürekli vergi indiriminiz varken engelli kartınızı yenileyebilirsiniz

  2. AHMET dedi ki:

   Merhaba. Maaalesef olmuyor. Vergi dairesi vergi indiriminden yararlandığıma dair yazıdan başka bir yazı vermiyor. O yazı bende zaten var. O belgeyi sadece emekli olurken kullanabildim. Başka hiçbir yerde önemi yok. İl müdürlüğü illa ki rapor diyor başka bi şey olmaz diyor. Vergi ind. Sürekli de olsa bununla işlem yapamayız. Tam bir çıkmazın içindeyim. Hiç bir kurum benden rapor istemediği halde rapor yeniledim iki defa, sosyal haklardan yararlanabilmek için.Hakem hastaneden aldığım rapor sürekli olsaydı şimdi bu çileler ile boğuşmazdım. İtiraz hakkım var ama rapor farklı sonuçlandığında tekrarında yine HAKEM hastaneye gitmek yine cabası.Her şey için teşekkür ederim.

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar hastaneye müracaat ederek raporunuzun yenilenmesi talebinde bulunabilirsiniz.

 27. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Benim vergi indirimi sürekli %60. Fakat raporum oranı 40’ın altına düştü. Engelli kartını yenileyebilirmişim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vergi Dairesinden alacağınız yazı ile kartınızı yenileyebilirsiniz.

  2. Ahmet dedi ki:

   Teşekkür ederim. Bu hiç aklıma gelmemişti.

 28. yaşar dokucu dedi ki:

  e-devlet üzerinden engelli kimlik kartı başvurusu yaptım 2 gün oldu ama başvuru talebiniz hala devam ediyor yazısı geliyor size soracağım kaç gün içinde belli olur ve ondan sonra ise neler yapacağım belgeler ile beraber il aile ve sosyal kuruluşuna mı gideceğim bilgilendirirseniz sevinirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, e-devlet üzerinden yaptığınız başvurunun ardından belgelerinizi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekiyor.

 29. Murat murat dedi ki:

  Sadece il perdemi veriliyor engelli kimlik kartları ilçelerde de verilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli Kimlik Kartları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri bünyesinde illerde bulunan il koordinasyon merkezlerinde veriliyor.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/engelli-kimlik-karti-2018

 30. İsa çana dedi ki:

  Ben 2014 yilinda %60 engelli mallulen emekli oldum.epilepsi hastaligi.fakat bana rapor verilmedi biraz ugrastim fakat kime danişsam başka birime aktariyor.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli raporu veren Devlet Hastanelerine yada Üniversite Hastanelerine müracaat edebilirsiniz.

 31. yasir dedi ki:

  ben yüzde 45 ile 2 yıllık süreli rapor aldım ekpss ye girmek için. sorum şu: engelli kimlik kartı süresi 2 yılda dolarsa kimlik kartını yenilemek için memur olarak çalıştığım işyerinden engelli olarak bizde çalışıyor yazısı ile engelli kimlik kartını yenileyebilirmiyim cevabınız için teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çalıştığınız kurum engelli kadrosunda çalıştığınıza dair yazı verirse alabilirsiniz, eğer vermezse tekrar engelli raporu alarak kimlik kartınızı yenileyebilirsiniz.

 32. yasir dedi ki:

  ben yüzde 45 ile 2 yıllık süreli rapor aldım ekpss ye girmek için. sorum şu: engelli kimlik kartı süresi 2 yılda dolarsa kimlik kartını yenilemek için memur olarak çalıştığım işyerinden engelli olarak bizde çalışıyor yazısı ile engelli kimlik kartını yenileyebilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çalıştığınız kurumdan yazı alabilirseniz kartınızı yenileyebilirsiniz.

 33. yasir dedi ki:

  yüzde 45 ile 2 yıllık süreli rapor aldım ekpss ye girmek için sorum şu: engelli kimlik kartımda 2 yıllıktır muhtemelen eğer 2 yılımı doldurursam çalıştığım işyerinden engelli çalışıyor raporu ile engelli kimlik kartımı yenileyebilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çalıştığınız işyeri yazı verirse alabilirsiniz, vermezse tekrar rapor alarak kartınızı yenileyebilirsiniz.

 34. Sedat dedi ki:

  Babaannem için çıkartacaz engelli kartını. Fotokopi yi dediğiniz gibi aslı gibidir yaptırmak için kuruma veya notere. Babaannemi de götürmemiz gerekirmi.yuruyemez durumda.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Babaanneniz olmadan işlem yapmazlar. Raporu aldığınız hastaneye yada notere giderken babaannenizi de götürerek onaylatabilirsiniz.

 35. Sedat dedi ki:

  Raporun aslı olmadan aslı görülmüştür fotokopi ile engelli kart icin aile sosyal müdürlüğüne başvurabilir miyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Resmi kurumlarda fotokopi ile işlem yapılmaz. Fotokopinin ya kurum yada noter onaylı olması gerekir. Raporun fotokopisini onaylatarak müracaat edebilirsiniz.

 36. Sedat dedi ki:

  Raporun aslını bulamadim fakat aslı görülmüştür fotokopileri var.engelli kart icin basvuru yapabilir miyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Fotokopilerini raporu aldığınız kuruma onaylatmanız gerekir. Raporu aldığınız hastaneye onaylatarak müracaat edebilirsiniz.

 37. Sedat dedi ki:

  Raporun aslı olmadan aslı görülmüştür fotokopi ile basvuru yapılır mı engelli kart icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hiç bir kurum fotokopi ile işlem yapmaz. Ya belgenin aslı olacak yada kurum yada noter onaylı sureti olacak.

 38. sedat dedi ki:

  Raporun aslını bulamadim fakat aslı görülmüştür olarak fotokopisi var.basvuru yapabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, fotokopi ile başvuru yapamazsınız. Raporu aldığınız kuruma müracaat ederek tekrar çıkartabilirsiniz.

 39. sedat dedi ki:

  Slm e devletten engelli kart icin muracati mi yaptım. Tekrardan aile ve sosyal politikakar müdürlüğüne gitmem gerekiyor mu.yoksa e devletten incelenip kart öylemi gönderiliyor. 28 temmuz 2018 de başvuru yaptım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuru yaptıktan sonra belgeleri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekiyor.

 40. sedat dedi ki:

  E devletten başvuru yaptığım için engelli kart a .kafam karıştı. Tekrar gitmem gerekiyor mu aile sosyal politikalar müdürlüğüne.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli raporunuzu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ulaştırmanız gerekir.

 41. Sedat dedi ki:

  E devletten engelli kart icin muracatta bulundum. 28 temmuz 2018de .başvuru süreci devam ediyor diyor. Tekrardan aile sosyal politikalar müdürlüğüne gitmem lazimmi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli raporunuzu ulaştırmanız gerekiyor

 42. Sedat dedi ki:

  Slm e devlet ten Engelli kartın gelmesi 2 3 ayı bulurmu.ekstra rapor felan başka birşey gereklimi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Kartınızın teslim edileceği tarih size başvuru esnasında bildiriliyor. Engelli kimlik başvurunuzu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden yapmanız ve engelli raporunuzu ilgili birime teslim etmeniz gerekiyor.

  2. yasir dedi ki:

   yüzde 45 engelli 2 yıl süreli raporum var ekpssye girdim engelli kimlik kartımda 2 yıl süreli olması halinde çalıştığım işyerinden engelli olarak bizde çalışıyor yazısını aile sosyal bakanlığına götürerek kimliğimi yenileyebilirmiyim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Çalıştığınız kurumdan yazı alabilirseniz olur

 43. ADEM dedi ki:

  MERHABA BEN TOKAT ZİLEDEN ADEM ENGELLİ KARTI İLE ŞEHİRLERARASI OTOBÜS YOLCULUĞU BİLETİ BEDAVA GİDİLİYOR MU

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli kimlik kartı şehir içi ulaşımda, hava ulaşımı, deniz ulaşımı ve demir yolu ulaşımında kullanılabilir.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/engelli-kimlik-karti-2018

 44. Şenol dedi ki:

  Malulen emkliyim ..engeli kartı için başvurabilir miyim.. şimdiden teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli raporunuzla birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz
   https://www.sosyalyardimlasma.net/engelli-kimlik-karti-2018

 45. Sedat ak dedi ki:

  Kaç gün içinde geliyor bu engelli kart peki.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Kartın süresi işlem yoğunluna göre değişmektedir.

 46. Zeynep bacaklioglu dedi ki:

  Engelli indirim kartiyla.sehir.disina otobus bileti alirken 8mdirimli alabikirmiyiz.veya şoyle sorayim şehir adina indirimli bileti nasil alabiliriz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Gişe görevlisine engelli kartınızı göstermeniz yeterlidir

 47. Sedat ak dedi ki:

  Aile ve sosyal politikalardan e devletten engelli kart muracatinda sonuç kaç günde geliyor.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   E-devletten yaptığınız başvuru sürecinizi hızlandırır. Kimlik kartınız hazırlandığında tarafınıza gönderilir. E-devlet süreci hızlı işliyor

  2. ali servi dedi ki:

   e devlet üzerinden sadece başvuru yeterli mi başvuru sonrası engelli raporu vs vermeye gerek var mı ?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evraklarını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne teslim etmeniz gerekiyor.

 48. Sedat ak dedi ki:

  TSK ederim cevap için. E devletten başvuru yaptık .başvuru sonucu kacgunde netlik kazanıp bilgi verilir. Kolay gelsin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   E-devlet süreci hızlı işler

 49. Sedat ak dedi ki:

  Slm babannem için ozurlu karti çıkarmak için aile sosyal politikalardan verilen kartla mi ulaşımdan faydalanıyor. Yoksa verilen kartla tekrardan serbest kart mi çıkarmak gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek kartınızı alabilirsiniz

  2. Sedat ak dedi ki:

   TSK ederim cevabınız için kaç gün içinde kart teslimi oluyor.veya e devletten başvuru yaptık kaç gün içinde sonuçlanır. Veya cevabı gelir.kolay gelsin .hayırlı geceler

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   E-devlet süreci hızlı işler, kartınız hazırlandığında tarafınıza gönderilir

 50. murat erdem. dedi ki:

  aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkürler. bütün cevapları buldum.