Engelli

2020 Engelli Kredisi, 2022 Maaşı Kredi Veren Bankalar

2020 Engelli kredisi hemen hemen tüm bankalar tarafından engelli bireylere sağlanan avantajlı kredilere verilen addır. Bireyler engel raporuna sahip olmaları halinde bu krediden faydalanabilirler. Engelli maaşı ise devlet tarafından engelli bireylerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına verilen maaşın adıdır. Engelli maaş tutarları 2020 yılı itibari ile yeniden belirlenmiştir.

Engelli Maaşı Nedir?

2022 maaşı, devlet bütçesinden her ay engeli bulunan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bireylere bağlanmış olan maaşın adıdır. Engelli maaş tutarları bireyin engel seviye ve yüzdesine göre değişmekte olup tüm engelli vatandaşlar için standart bir maaş biçimi bulunmaz. Engelli maaşları ve bu maaşlara yapılan zamlar da yine engel seviyesine göre farklılık göstermektedir.

Bu bağlamda engelli maaşları bireylerin bulunduğu il veya ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yatırılmakta ve başvurular da yine bu vakıflar aracılığıyla alınmaktadır. Buna ek olarak engelli maaşlarını yatıran ve düzenleyen bakanlık T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Engelli maaşlarında yapılacak değişiklikler bu bakanlık tarafından belirlenmektedir.

Engelli Maaşları Ne Kadar?

Engelli maaş tutarı, belirli aralıklarda bakanlık tarafından belirtilen miktarda yatırılmakta ve birey engellilik düzeyine göre farklılık göstermektedir.  Buna göre 2020 yılı için engelli maaşlarında yapılan düzenlemeler sonucunda yeni maaş tutarları engel yüzdelerine göre şu şekilde belirlenmiştir:

 • Engelli sağlık raporunda %40 oranında engeli bulunduğu belirtilen bireylere 1.197,44 TL,
 • Engelli sağlık raporunda %60 oranında engeli bulunduğu belirtilen bireylere 1.197,44 TL,
 • Engelli sağlık raporunda %70 ve üzeri oranında engeli bulunduğu belirtilen bireylere 1.796,17 TL,
 • Evde bakıma muhtaç olan engelli bireylerin bakım ihtiyaçlarını karşılayan bireylere ise 1.305 TL tutarında engelli maaşı ödenmektedir.

Yeni getirilen düzenleme kapsamında bireylerin maaşları yalnızca alması onaylanan kişiler tarafından alınabilecek ve maaş alımları yine PTT şubeleri aracılığıyla yapılacaktır. Belirlenen bu rakamlar her yıl veya belirli aralıklarla sürekli olarak değişmektedir.

Engelli Maaşları Ne Zaman Yatacak?

Engelli maaşları yatırılma tarihleri bireylerin doğum tarihlerine göre belirlenmektedir. Engelli maaşları yine geçen yıllarda olduğu gibi 3 aylık periyotlar halinde ödenecek olup bireylerin maaş alımları için PTT şubelerini kullanmaları gerekecektir. Engelli maaş ödeme tarihleri bireylerin doğum günlerine göre şu şekilde belirlenmektedir:

 • Engelli bireylerin doğum tarihlerinin son rakamları 0-5 olanlar, her üç aylık dönemin 5. günüde,
 • Doğum tarihi son rakamları 1-6 olan bireyler, üç aylık dönemin 6. gününde,
 • Doğum tarihi son rakamları 2-7 olan bireyler, üç aylık dönemin 7. gününde,
 • Doğum tarihi son rakamları, 3-8 olan bireyler, her üç aylık dönemin 8. gününde,
 • Doğum tarihi son rakamı 4-9 olan bireyler ise her üç aylık dönemin 9. gününde maaşlarını almaktadırlar.

Engelli Maaşları Nereye Yatırılır?

Engelli maaşı hesabı engelli maaş başvurusu kabul edildikten sonra açılan hesaplar aracılığıyla PTT bünyesinde yatırılmakta ve buradan vatandaşa dağıtılmaktadır. Bu yüzden bireyler her üç aylık süreden kendi doğum günlerine göre belirtilmiş olan sıra ve düzende PTT şubelerine giderek engelli maaşlarını alabilirler.

Engelli Maaşı Başvuruları Nereye Yapılır?

Engelli maaş başvurusu kişilerin adreslerine bağlı olan ve ikametlerinin bulunduğu il ve ilçelerdeki vakfa yapılmaktadır. Başvurular buradaki vakıflar tarafından alınarak değerlendirilmek üzere ilgili bakanlık ve çalışma alanlarına gönderilmektedir. Başvurular direkt olarak bireyler tarafından ve yazılı olarak yapılmak zorundadır.

Kendi başvurusunu gerçekleştiremeyecek olan bireylerin başvuruları kanunî temsilciler veya vekiller tarafından yapılmaktadır. Başvuruyu yapacak olan kişi kanunî temsilci ise mahkemeden alınmış ilgili kararın örneği başvuru sırasında götürülmelidir. Başvurunun vekil tarafından yapılması halinde ise vekalet belgesi başvuru formuna eklenmelidir. Aksi takdirde başvurular geçersiz sayılacaktır.

Engelli Maaşı Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Engelli maaş başvuru belgeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Belirlenen koşullar kapsamında başvuru yapacak bireyin teslim etmesi gereken belgeler şu şekildedir:

 • Aylık başvuru formu
 • Mahkeme tarafından verilmiş karar örneği
 • Vekaletname belgesinin örneği
 • Özürlü raporu vermeye yetkili hastaneden alınan Sağlık Kurulu Raporu

Başvuru sırasında bu belgelerin teslim edilmesi zorunluluktur. Dolayısıyla başvuruda bulunacak bireylerin bu belgelerden ilgili olanları yanında bulundurması, başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi açısından son derece önemlidir.

Engelli Maaşı Nereden Sorgulanır?

Engelli maaşı sorgulama işlemi e-devlet platformu üzerinden yapılabilmektedir. Yapılacak sorgulama için bireyler öncelikle bulundukları il veya ilçelerdeki PTT şubeleri aracılığıyla e-devlet şifresi almalıdır. Bireyler şifrelerini aldıktan sonra e-devlet platformu internet adresi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresi ziyaret edilmelidir. İnternet sitesi üzerinden sunulan hizmetlerden engelli evde bakım ödemesi sorgulama hizmeti seçilerek açılan sayfaya gerekli bilgiler girilmelidir.

Bu işlemler sonucunda bireyin bu ödemeden faydalanıp faydalanamayacağı, alabileceği maaş tutarı gibi bilgiler sorgulanabilmektedir. Bu anlamda en güvenilir ve resmî engelli maaşı sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapılacak olan sorgulama işlemidir.

Telefonla Engelli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Telefonla engelli maaşı sorgulama birkaç adımda tamamlanabilecek çok basit bir sorgulama işlemidir. Bireyler bu işlem için kurulan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 144 yardım hattını arayarak engelli maaşı veya evde engelli bakımı ödemelerini öğrenebilir.

Bu bağlamda bireylerin yapması gereken tek şey telefonlarından 144 numarasını tuşlayarak arama gerçekleştirmektir. Yapılacak olan arama tamamen ücretsizdir. Bireyler 144 numarasını haftanın herhangi bir günü herhangi bir saatte arayarak sorgulama işlemi yapabilir ve gerekli hizmetleri alabilirler.

Engelli Kredisi Alınabilecek Bankalar Hangileridir?

Engelli kredisi veren bankalar kapsamında engelli bireyler için sunulan avantajlı faiz oranı ve vade farkına sahip krediler birçok banka tarafından verilmektedir. Bu bankalar ve kredilerin özellikleri değişiklik gösterdiğinden bireylerin hangi banka üzerinden işlem yapmak istediklerine karar vermeleri gerekir. Daha sonra ilgili bankanın sunduğu kredi ve bu kredinin geri ödeme gibi şartları değerlendirilerek karar verilmelidir. Engelli konut kredisi kapsamında kredi hizmeti veren bankalardan bazıları şunlardır:

 • Türkiye İş bankası
 • Denizbank
 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Türk Ekonomi Bankası

İşitme Engelli Bireyler Nasıl Maaş Sorgular?

İşitme engelli maaş sorgulama işlemi bilindiği üzere e-devlet platformu üzerinden yapılabilmektedir. Ancak sunulan yan hizmet sayesinde bireyler 0549 441 21 44 numaralı telefon üzerinden yapacakları arama sayesinde de görüntülü konuşma hizmeti alarak engelli maaş sorgulama işlemi yapabilmektedirler. Bu numara üzerinden alınacak hizmet hafta içi her gün saat 08:00 ile 21:00 arasında sağlanabilmektedir.

Engelli Maaşları Hangi Şartlarda Kesilir?

Engelli maaşı kesilmesi belirlenen bazı durumların gerçekleşmesi sonucu oluşan bir adımdır. Bu anlamda şu durumların gerçekleşmesi halinde engelli maaşı kesilmektedir:

 • Bilgi vermeden adres değiştirmek
 • Vefat
 • Feragat
 • Özür oranının %40 altına düşmesi
 • Muhtaçlığın son bulması
 • SGK kaydının girilmesi ve tespiti
 • 18 yaş altı özürlü yakını için bireyin 18 yaşını doldurmuş olması
 • Bakıcı ile bakılanın aynı evde kalmadığının tespiti
 • Aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması
 • Türk vatandaşlığından çıkarılması
 • Fiili bakımın gerçekleşmediğinin tespit edilmesi
 • Alınan maaşın bireyin ihtiyaçları için kullanılmadığının tespit edilmesi

2020 Engelli Maaşına Zam Yapıldı Mı?

2020 Engelli maaşı zammı asgari ücrete yıl başlangıcı itibariyle yapılan zamla birlikte işleme konmuş ve uygulanmaya başlanmıştır. Yapılan zamlar bireylerin engellilik yüzdelerine göre farklılık göstermektedir. Bireyler yapılan zam tutarlarını ve yeni maaş tutarlarını yapacakları engelli maaşı sorgulama işlemi ile görüntüleyebilmektedirler.

Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır ve Oranları Ne Kadar ?

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Engelli Yardımı Bakım Hizmeti Nedir? Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu