Bilgi Arşivi

Engelli Raporu Başvuru İşlemleri ve Gerekli Şartlar

Engelli vatandaşların yararlandığı bu rapor, Türkiye’de engelli olduklarını ispat etmiş vatandaşlara veriliyor. Bu evrak yasalara uygun bir şekilde hazırlanıyor. İsmi ise Engelli Sağlık Kurulu Raporu olarak geçiyor. Engelliler aldıkları bu rapor ile diğer evrakları kolayca elde edebiliyor.

Engelli Raporu Nedir?

Engelli vatandaşların mağduriyetini gidermek amaçlı başlatılan bir uygulamadır. Bu rapor %40 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlara, yapılan muayene ve tetkikler sonucunda tespit edilerek yetkili sağlık kuruluşlarınca verilir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Bu raporu alabilmek için öncelikle devletin belirlediği oranda engelli sayılabilmek gerekiyor. Bu rapor Sağlık Bakanlığı tarafından özellikle bu raporu vermeye hak verilmiş kamu hastanelerinden alınır. Bu hastaneler ise belirli periyotlarla güncellenir. Yetkili her hastanenin sağlık kurulu bölümünde bulunur. İlk başvuru için ise buraya gidilir. Bu raporu almak isteyen insanların kendisi, veli veya vasisi veyahut bu raporu isteyen kurum bizzat başvuruda bulunabilir. Kamu kurumlarında ve kamu kuruluşlarında ise bu rapor sevk yolu ile talep edilir. Bu iki başvurum şekli arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Engelli Raporu Almak İçin Şartlar

Engelli raporunun alınması için öncelikle kişinin mutlaka %40 ve üzeri oranda engelinin bulunması gerekiyor. Bu engele sahip olan kişiler veya bu kişilerden sorumlu kişi veya kurumlar öncelikle dilekçe doldurmak zorunda. Bu dilekçe hastane tarafından kişinin kendisine, vasisine veya kamu kurumuna veriliyor. Bunun yanında engelli raporu alınacak kişinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi de bulunması gerekiyor. Son olarak ise kişinin 5 adet fotoğrafının bulunması gerekiyor. Yalnız bu fotoğraf miktarı hastaneden hastaneye göre değişiklik gösterebiliyor.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaşı kişinin engel durumuna göre değişkenlik gösteriyor. Engelli oranı %40 ile %69 arasında olan kişiler 1.059 TL alıyor. 2017 yılında açıklanan bu rakamlarda engellilik oranı %70’in üzerinde olanlarda ise aylık 1.589 lirayı buluyor. Yalnız engelli maaşı bağlanacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Şayet engelli kişi 18 yaşını doldurmamışsa bu aylık veli ya da vasisine veriliyor. Ayrıca engellilik oranı %40’ın altında olanlara bu maaş verilmiyor

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu