Sosyal Yardım Platformu

2019 Engelli Raporu Nasıl Alınır ?

2019 Engelli Raporu Nasıl Alınır ?

Engelli raporu nasıl alınır 2019 yılında sorulan en büyük sorulardan biridir. Temel beklentilerin ve hakların sağlanması için alınan bu rapor engellilere verilmektedir. Sosyal devlet yapısı bu rapor sayesinde oldukça büyük imkanlar sunmaktadır. Engelli raporu nasıl alınır sorusuna en ayrıntılı cevabı vereceğiz!

Engelli raporu almak ülkemizin şartları değerlendirildiğinde ortalama 1 gününüzü yemektedir. Sabah en erken şekilde hastaneye ulaşmanızla başlayan bu süreç sonucunu öğlene kadar verir. Rapor ise ortalama 7 gün içerisinde teslim edilmektedir. Bu rakam değişebilir. Hatta 30 güne kadar uzadığı gözlenebilir.

Engelli Raporu Alma Şartları

Engelli raporu alma şartları temelde bilindiktir. Kalıcı veya geçici olarak kişinin hayatını etkileyen ve “engel” statüsünde değerlendirilebilen hemen her şey engelli raporu almaya aday olmanıza neden olabilir. Raporda “Sürekli” ve “Süreksiz” olarak ayrım noktası bulunur. Bu ayrım herkesin engel durumunun farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Engelli raporu kimlere verilir konusunda sizlere kısa bir sıralama yapalım. Türkiye Vatandaşı olan ve engel durumu belirten hemen herkes bu raporu alabilir.

Bu raporun birçok çeşidi vardır. ÖSYM sınav başvurusu için engelli raporuyla engelli memuriyet hakkı için alınan rapor farklı amaçlar barındırmaktadır. Neyse lafı çok uzatmadan hemen

Engelli Raporu Hangi Hastanelerden Alınır?

Engelli raporu veren hastaneler devlet tarafından objektif olmak uğurunda sınırlandırılmıştır. Bu rapor günümüzde birçok kurumda engelli bireylerin işine yaramaktadır. Bu nedenle bu raporun her engelli vatandaşa aynı koşullar altında verilmesi gerekmektedir. Bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda engelli raporu sadece devlet ve üniversite hastanelerinden alınabilir.

engelli-raporu-alma

Her devlet hastanesi de bu raporu vermek için yetkili değildir. Her şehirde belli başlı hastaneler bu yetkiye sahip kadroyu bünyesinde barındırır. Buna ek olarak bu hastaneler her günde heyet raporu vermez. Haftanın belli günlerinde erkenden gidip sıra almanız gerekir. Engelli raporunu hangi hastaneler verir sorusuna da cevap verdikten sonra hemen konumuza dönelim.

Engelli Raporu Alma

Engelli raporu alma konusunda sizlere aşamalı ancak derin bir anlatım sunacağız. Adım adım ne yapmanız gerektiğini aşağıda belirttik.

 • Hastaneleri arayın. (Herhangi bir devlet hastanesine gidin ve lobide sorun. Burada size hangi hastanenin ne zaman kurul günü yaptığı söylenecektir.)
 • Hangi hastanenin ne zaman engelli raporu verdiğini öğrendikten sonra o gün sabah erkenden o hastaneye gidin. (Bu noktada en erken saati belirleyin. Yoğunlaşan bu ortamda zorluk çekebilirsiniz. İlk dolmuşlarla gidin ve ilk sırayı kapın.)
 • Siz ilgili veznede sıraya girdiğinizde muhtemelen orada toplu bir şekilde dilekçe bulunacaktır. O dilekçeyi ortalık kalabalıkta kalmadan alın ve dolduru. (Çantanızda bir kalem götürün ve kalemi kimseyle paylaşmayın. Kaybolması yüksek bir ihtimal olacak.)
 • Engelli raporu almak için hastaneye gittiğinizde vezne ortalama saat sabah 8 gibi açılacaktır. Vezne açılınca maraton başlıyor demektir.
 • Vezne memuru sizden kimliğinizi ve az önce doldurduğunuz dilekçeyi isteyecek. Bu iki unsuru memura verin. Kayıt için soruları cevaplayın. Sonrasında bilgisayara bağlı kamera ile fotoğrafınız çekilecek.
 • Bu vezne sürecinden sonra size bir evrak verilecek. Bu evrakta bazı sağlık bölümlerinin isimleri yazacak. Karşılarında ki boşlukları ilgili bölüm doktoru doldurmak zorunda. Bu boşlukları vezne memurunun işaretlediği bölüm doktorlarının yanlarına giderek dolduracaksınız.
 • Engelli raporu alma sürecini tamamlamak için poliklinik koridoruna erişin. Orada heyet doktorlarının oda isimliklerine kırmızı harflerle Sağlık Kurulu yazacaktır. Bu kapıların ardında muayene almanız ve elinize verilen evrakı eksiksiz olarak bitirmeniz gerekecek.
 • Vezneden çıktık ve koridora geldik. Muhtemelen bu saatlerde hiçbir doktor odasında olmayacaktır. Ancak her doktorun hemşiresi odasında hazır bekliyor olacak. Bu hemşirelerin yanına gidin ve kayıt almalarını rica edin. Her bölümün kaşe vurmasını sağlayın.
 • Kaşeler vurulurken göz bölümü için derece ölçümü yaptırmayı unutmayın. Bunun için göz hemşiresine danışın o size ölçüm odasını gösterecektir. Oraya gidin ve ölçümü alıp cebinize koyun.
 • Alabildiğiniz kadar onayı toplayıp doktorları takip edin. Unutmayın vezneye gittiğinizde size verilen evrakta kalemle işaretlenen her bölüme muayene olmanız gerekecek. Her doktor kendine ait bölümü dolduracak.
 • Sonrasında kalabalığı takip ederek her doktora muayene olun. Unutmayın her doktor kaşe vursun ve görüşünü yazsın. Aldığınız engel oranları da o evrakta yer alacak.
 • Gitmeniz gereken tüm bölümler tamamlandıktan sonra evrağınızı zarar görmeden hemen rapor görevilisine teslim edin. Orada size ne zaman teslim alabileceğinizin bilgisi verilecektir. Bu evrakı siz veya birinci derece yakınınız kimliğinizle giderek alabilir.

Engelli Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Engelli raporu alma maksadıyla işe girdikten sonra raporu teslim alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar bu aşamada alınması gereken kopyalardır. Bu raporu alırken rapor görevlisine ricada bulunan ve ASLI GİBİDİR mühürlü evrak kopyalarınızı alın.

engelli-raporu-almak (2)

Bu sayede raporun kurumlara verilmesi gerektiğinde aslını ortada dolandırmak zorunda olmazsınız. Aslı yerine geçen bu mühürlü evrakları kullanarak hemen her türlü işinizi görebilirsiniz. Aksi takdirde yani bu kopyaları orada almazsanız Noter odaklı ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Engelli Raporu Faydaları

Engelli raporu faydaları oldukça fazladır. Devletimiz doktorunu hemşiresini bu uğurda hizmete sunarak engelli raporunu engelli vatandaşlara sunmaktadır. Bu olanaklar engelli bireylerin daha rahat yaşamasına ve yaşatılmasına yöneliktir. Başlıca bu raporun sağladığı hakları sayacak olursak şu şekilde bir liste ortaya çıkmaktadır

 • Toplu Taşıma indirimleri.
 • Uçak bileti indirimleri.
 • Enerji ücreti indirimleri.
 • Emlak vergisi indirimleri.
 • ÖTV odaklı indirimler ve yaptırımlar.
 • Ayrıcalıklı sınav olanakları.
 • Kurumlarda sıra öncülük hakkı.
 • Müzelere ücretsiz veya indirimli giriş.
 • Diğer engelliği kimlik avantajları.

Engelli hakları 2019 yılında güncellenmiştir. Bu hakların tamamı genişletilmiş olmakla birlikte büyük alanlara açılmıştır. Elbette ki %1 engelli olanla %50 engelli olana sağlanan haklar farklıdır. Bu raporunuzda yazılı olarak belirtilecektir.

Raporlarda ki temel hakları elde etmenin yolu %40 ve üstü oranı hak etmekten geçer. Bu konuda hakkı olan adam alsın ama hakkı olmayan boşuna devletin memurunu yormasın diyerek lafıma devam etmek istiyorum.

Yüzde 40 Özürlü Raporu Ne İşe Yarar?

Yüzde 40 özürlü raporu avantajları diğer ölçülere göre daha fazladır. Bu rapor temel engelli olarak değerlendirilmenize yol açacağından tüm haklara erişmenizi sağlayacaktır. Ancak yine %50 ile %40 oranlı raporlar arasında da farklar bulunmaktadır. Yüzde 40 özürlü raporu faydaları bu şekildedir. Size rapor aldıktan sonra yazılı olarak bu haklar verilecektir.

Her engelli birçok temel hakka sahiptir. Bu haklar beklentileri karşılamasa bile kişileri daha iyi bir yaşantıya sahip olmasını sağlamaktadır. Yüzde 20 özürlü hakları da bulunmaktadır. Bu noktada kişinin neden ve ne kadar süreyle engelli olduğu ön plana çıkmaktadır.

engelli-raporu-alma-şartları

Bu kadar ciddi konuları konuştuktan sonra sizlerle hayatın gerçeklerine de değinmek istiyorum. Sanmayın ki bu yazdıklarımdan bir çıkarım olsun. Hayatı bilen biri olarak sizlere yazıyorum. Engelli olmak ayıp veya utanç kaynağı değildir. Sakın böylesi bir dar görüşe kapılmayın. Hayatı kabul edip bu şekilde ilerlemek size çok şey katacaktır. Kısacası gerçeklerin olumlu ve lütuf arz eden taraflarını görmek gerekir. Çevreniz bunu size gösterebilirse ne mutlu, eğer göremezseniz kendinizin görmesi ne kadar alır bilemiyorum.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 442 YORUM
 1. barış kurt dedi ki:

  merhaba sayın yetkili;
  3 kez sağ el bilekten karpal tünel sinir ameliyetı oldum. en son ameliyatta sağ bacağımdan sinir alınarak sağ elime takıldı. sağ el baş, işaret, orta parmak ve avuç içi his kaybı var ve bilek hareketlerinde zorlanıyorum. elimi yaksam kesilse hissetmiyorum. bu durumla ilgili rapor almam mümkün olurmu. makina tamir bakım yapıyorum yaptığım iş ile ilgili problem yaşamaktayım. 3kğ çekici veya vida açarken 17 anahtarı kullanmakta zorlanıyorum. iş yerim ciddi şekilde şikayetçi bu konuda verimim düştü.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Rapor için, tam teşekküllü devlet hastaneleri ya da eğitim araştırma hastanelerine giderek heyete girmeniz gerekmektedir.

 2. Pinar dedi ki:

  Kurul toplantisinda bana yararlanmak istedigim haklarimi soruyolar benim istedigim haklardan mi yararlanabilecegim sadece

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Alacağınız engel oranına göre kanunen haklarınız belirlenmiştir.

 3. hatırı sayılır dedi ki:

  bir gözüm %90 görmüyor 7.50 numarası var bir gözüm %70 görmüyor 6.50 numarası var her iki gözümde de anstigmat ve göz tembelliği var askerden muafım rica etsem % kaç oran cıkar teşekürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Engelli oranınızı tam teşekküllü devlet hastanelerinde ya da eğitim araştırma olan üniversite hastanelerine giderek orada heyete girerek belirleyebilirsiniz. Engelli oranınıza orada karar vereceklerdir.

 4. fatih soyak dedi ki:

  sadece sağ elim parmakları küçük asker öğretmen olarak askerliğimi yaptım acaba hastahaneye basvursam bunun için rapor alabilirmiyim ve enfazla oran kaç çokar

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Engelli engelli raporu için tam teşekküllü devlet hastanelerine ya da eğitim araştırma üniversite hastanelerinden birine giderek heyete girmeniz gereklidir. Engellilik oranını heyet belirlemektedir.

 5. İzzet dedi ki:

  Merhabalar edebiyat öğretmenliği mezunuyum e kpssden devlet kadrosuna gitmek istiyorm sağ gözüm tam ancak sol gözüme VEP TETKİKİ yapıldı ve sol optik atrofi prekiazmatik optik sinirin bilataral aksonal hasarı tespit edildi bu tetkik askerlik için tam teşekküllü devlet hastanesinde yapıldı ve askerlikten muaf sayıldım bu hastalığım yüzünden yüzde kaç engelli raporu alabilirim ve e KPSS ye girebilir miyim bu konuda beni aydınlatır mısınız? teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Engelli raporu için tam teşekküllü bir devlet hastanesine ya da eğitim araştırma üniversite hastanelerinden birine giderek heyete girmeniz gerekmektedir.Raporunuzun oranını heyete giren doktorlar belirlemektedir.
   Birde KPSS sınavına girebilirsiniz. eğer isterseniz devletin engelli vatandaşlar için düzenlediği EKPSS sınavına da girme imkanınız bulunmaktadır.

 6. Nurhan dedi ki:

  Merhabalar ben meme kanseriydim ameliyat oldum göğsün alındı 3 aylık kontrollerin var engelli raporu almak için nereye başvuracağım ben toplu taşımadan.faydakanmak için istiyorum ev hanimiyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Tam teşekküllü devlet hastanesi ya da eğitim araştırma üniversite hastanelerinden birine giderek heyete girmeniz gerekmektedir.

 7. Mehmet ay dedi ki:

  İki gözümde hipermetrop biri 7 biri 8 derece ayrıca sağ gözümde tembellik var görme oranı yüzde 15 on yıldan beride panik atak ve anksiyete için antidepresan kullanıyorum sizce yüzde kaç alırım

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Engelli raporu için tam teşekküllü devlet hastanesi ya da eğitim araştırma üniversite hastanelerinden bir tanesine giderek heyete girmeniz gerekmektedir. Engelli rapor oranınızı heyet belirlemektedir.

 8. Mehmet ali akar dedi ki:

  Merhaba hocam.ben koah hastasıyım uyku apnesi ve nefes darlığımda var.gözlerimde çift görme hastalığımda var ama nadiren oluyor bu durum.46 yasındayım normal şartlarda emeklılığı hak ettim yas beklıyorum.yukarda saydıklarımdan dolayı rapor alıp erken emeklı olabilirmiyim.Teşekkürler.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Engelli raporu için tam teşekküllü bir devlet hastanesi ya da eğitim araştırma üniversite hastanesine giderek heyete girmeniz gerekmektedir.

 9. Sefa dedi ki:

  Merhaba,

  2015 temmuz ayında 3B Akciğer kanseri teşhisi konuldu.Kemoterapi ve Radyoterapi tedavisi aldım.%80 2 yıl

  süreli engelli raporu verdiler.Rapor süresi bittiğinde SGK Adana Şehir Hastanesine sevk etti.

  Onkoloji doktoru Remisyonda akciğer kanseri 3b %60 engelli oranı verdi fakat sağlık kurulundaki doktor bu oranı

  %20 ye düşürdü.

  Yaptığım araştırmada 20.02.2019 tarihli 30692 sayılı resmi gazetede çıkan engelli yönetmeliğine göre benim

  durumumda olan hastalara minumum %40 sürekli engelli raporu verilmesi gerektiği yazmaktadır.

  Bu durumda ne yapmam gerekli.

  İyi günler.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Tam teşekküllü devlet hastanesinde veya eğitim araştırma üniversite hastanelerinden birinde heyete girerek engelli raporu talep edebilirsiniz. Elinizdeki bilgileri de sunmanız gerekmektedir.

 10. Betül dedi ki:

  Merhabalar, 22 yaşında 1.5 yıldır tip1 diyabet hastasıyım bu yıl mezun oldum fakülteden özellikle sıcaklar ve geceleri sekerim düzensiz bu yüzden doktorum rapor alıp biraz daha sakin yerlere atabilme ihtimalim olduğunu belirtti. Sizce engelli raporu alabilir miyim, alsam faydası dokunur mu?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Engelli raporu için tam teşekküllü devlet hastanesi ya da eğitim araştırma üniversite hastanelerinden birisine giderek heyete girmeniz gerekmektedir. Rapor alabilme ihtimalinizi ve engellilik oranınızı heyet belirlemektedir.

 11. SİNAN dedi ki:

  HOCAM GÜNAYDIN
  KÜÇÜKKEN MENENJİTE BAĞLI KALICI YÜZ FELCİ GEÇİRDİM (FASİAL ASİMETRİ )BUNUNLA ALAKALI BİR ÇOK AMELİYAT OLDUM PLASTİK CERRAHİSİNDE AMA GÖZLE GÖRÜLÜR BİR DÜZELME OLMADI YÜZÜMDE ASİMETRİ VAR.İLERİ DERECEDE.
  BUNUN SONUCUNDA ÇİĞNEME GÜÇLÜĞÜ SAĞ GÖZDE GÖZ KAPAĞINI TAM KAPATAMAMA SAĞ OMUZDA DÜŞÜKLÜK. SKOLYOZ VE SAĞ KOLUMU OMUZ HİZASINDAN YUKARIYA KALDIRAMIYORUM YANİ KAS ZAFİYATI VAR(MENENJİTDEN DOLAYI) AYRICA MENENJİTE BAĞLI BOYUNDA TORTİKİLOS VAR YANİ KAFAMI DÜZ TUTAMIYORUM(SOLA YATIK ) . SİZE SORUM YÜZDE KAÇ RAPOR ALABİLİRİM. VE SİGORTA BAŞLANGIÇIM 2001 GÜN SAYIM 6400 GÜNÜM VAR EMEKLİ OLMA İHTİMALİM VAR MI .
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER HOCAM.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Engelli Raporu için tam teşekküllü devlet hastanesinde ya da eğitim araştırma üniversite hastanelerinden birine giderek Heyete girmeniz gereklidir. Heyet kararı en az %40 ve üzeri çıkar ise emekli olma hakkınız doğmuş olur.

 12. Adem tunc dedi ki:

  Slm bende şuan şeker var 1000 lik hap kullanıyorum ve omirilik romatizması var dediler hap kullanıyorum Tuberkiloz dan 13 sene önce ameliyat oldum 4/1akçiyerımı aldılar şuan her hangi bir tedavi yok kaşık fıtığından sağ ve sol olmak üzere 2 sefer ameliyat oldum sol tarafta şuan tekrar var ve gözler yakın ve uzak gözlük kullanıyorum emekli olmak mümkün mü olursa nasıl bi yol izlemek lazım ssk başlangıç 1995 prim 6350 yaş 45 tsk yüzde kaç cılar ve emekli olma şansım varmı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Engelli Raporu almak için tam teşekküllü devlet hastanelerinde ya da eğitim araştırma üniversite hastanelerinden bir tanesine giderek heyete girmeniz gerekmektedir. Heyete girdikten sonra en az %40 ve üzeri engelli raporu alırsanız erken emekli olabilme şansınız doğar.
   Engel durumu %40 ile %59 arasında olan yani 3. Derecede engel gurubuna tabi olan kişilerin erken emekli olabilmesi için;
   6 Ağustos 1994 ile 5 Ağustos 1997 arasında işe başlamış ise 17 yıl, 3920 prim günü olması gerekmektedir.

 13. Burhan dedi ki:

  Merhaba dün sağlık kuruluna evrakları teslim
  Sağ Ayakta bilek kısmından tendom koptu ve ameliyat oldum 15 santim dikiş var
  Belde fıtık var ve omurilikte daralma var
  Sağ göz görmüyor
  Kulak girdim arkadaş sıkıntı var dedi ama doktor bisey söylemedi
  Göğüs ‘den nefese girdim ama doktor bir şey söylemedi
  Sizce benim özürlü rapor kaç ala bilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Engelli rapor oranını kurulan heyet belirlemektedir.

 14. MUTLU dedi ki:

  MERHABA,
  4/C’YE TABİ ÇALIŞANIM.
  ENGELLİ RAPORUM %49.
  2001 MEMURİYET BAŞLANGICIM.ACABA VERGİ İNDİRİMİNDEN EMEKLİ OLABİLİR MİYİM VE DİĞER HAKLARDAN YARARLANABİLİR MİYİM?
  TEŞEKKÜRLER.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Verdiğiniz bilgilere göre 3 yıl 9 ay sonra emeklilik gözüküyor, fakat birden fazla kurumda çalışmalarınız gözükmekte olduğu için bağlı bulunduğunuz SGK il müdürlüğüne giderek verdiğiniz bilgileri teyit ettirmenizi tavsiye ediyoruz.

  2. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aşağıdaki şartları sağlamanız halinde emekliliğe hak kazanabilirsiniz.
   6/8/2003 tarihinden önce sigortalı olup bu tarihte en az 12 yıl ve daha fazla sigortalılık süresi olanlara 15 yıl 3600 gün,
   – 6/8/2003 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olanlardan sakatlık derecesi;
   Birinci derecede sakatlığı (% 80 – % 100 arasında) olanlara en az 15 yıl sigortalılık süresi ve en az 3600 gün,
   İkinci derecede sakatlığı (% 60 – % 79 arasında) olanlara en az 18 yıl sigortalılık süresi ve en az 4000 gün,
   Üçüncü derecede sakatlığı (% 40 – % 59 arasında) olanlara en az 20 yıl sigortalılık süresi ve en az 4400 gün,
   şartlarıyla yaşlılık aylığı bağlanacaktır.

 15. Elif Keskin dedi ki:

  Fmf hastalarıına devlet direkt olarak %20 engelli raporu veriyor. Peki %20 engelli birinin faydalanacağı haklar nelerdir? Yazınızda %90 ile %20lik haklar aynı olmaz demişsiniz.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   %20 ve üzerinde engel sahibi olan ve engel durumları alınan raporlarda belirtilmiş olan çocuklar için devlet tarafından özel eğitim imkânları sağlanmaktadır. Özel eğitime devam eden çocuklara için ayrıca ücretsiz taşıma hakkı bulunmaktadır. Üniversiteye giden engelli vatandaşlara sağlanan açık öğretim fakültelerinde ücret ödemeden okuma hakkı, yetenekli öğrencilere YGS ye girmeden güzel sanatlar bölümüne gidebilme hakkı gibi birçok hak sağlanmakta ve üniversitelerde engelli öğrenci birimi bulunmaktadır. Ayrıca tek başlarına şehir içi otobüslerine binemeyecek engele sahip olan öğrenciler için yaşadıkları şehirlerde yurt imkânı sağlanmaktadır.

 16. Meva dedi ki:

  Merhaba benim eşim von hippel lindau sendromu hastası (3. kromozom defektidir. vhl geni bir tümör supresör gendir.
  cerebellar hemanjioblastom’a sebep olurlar. en sık epo salgılayan tümördür.
  rcc’de gelişebilir.
  von hippel lindau sendroma eşlik edebilecek 3 tane tümör var.1- serebellar hemanjioblastom 2- renal hücreli kanser 3- feokromasitoma.)
  Eşim
  2 defa beyinden
  1 defa omurilikten
  1 defa gözünden ameliyat oldu.
  Ne zaman ne olacağı ön görülemiyor. Bu hastalık için kalıcı bir engelli raporu alınır mı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Acil Şifalar dileriz.
   Engelli raporu için tam teşekküllü devlet hastaneleri ya da eğitim araştırma üniversite hastanelerine gidip heyete girmesi gerekmektedir .

1 3 4 5