Sosyal Yardım Platformu

2019 Engelli Raporu Nasıl Alınır ?

2019 Engelli Raporu Nasıl Alınır ?

Engelli raporu nasıl alınır 2019 yılında sorulan en büyük sorulardan biridir. Temel beklentilerin ve hakların sağlanması için alınan bu rapor engellilere verilmektedir. Sosyal devlet yapısı bu rapor sayesinde oldukça büyük imkanlar sunmaktadır. Engelli raporu nasıl alınır sorusuna en ayrıntılı cevabı vereceğiz!

Engelli raporu almak ülkemizin şartları değerlendirildiğinde ortalama 1 gününüzü yemektedir. Sabah en erken şekilde hastaneye ulaşmanızla başlayan bu süreç sonucunu öğlene kadar verir. Rapor ise ortalama 7 gün içerisinde teslim edilmektedir. Bu rakam değişebilir. Hatta 30 güne kadar uzadığı gözlenebilir.

Engelli Raporu Alma Şartları

Engelli raporu alma şartları temelde bilindiktir. Kalıcı veya geçici olarak kişinin hayatını etkileyen ve “engel” statüsünde değerlendirilebilen hemen her şey engelli raporu almaya aday olmanıza neden olabilir. Raporda “Sürekli” ve “Süreksiz” olarak ayrım noktası bulunur. Bu ayrım herkesin engel durumunun farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Engelli raporu kimlere verilir konusunda sizlere kısa bir sıralama yapalım. Türkiye Vatandaşı olan ve engel durumu belirten hemen herkes bu raporu alabilir.

Bu raporun birçok çeşidi vardır. ÖSYM sınav başvurusu için engelli raporuyla engelli memuriyet hakkı için alınan rapor farklı amaçlar barındırmaktadır. Neyse lafı çok uzatmadan hemen

Engelli Raporu Hangi Hastanelerden Alınır?

Engelli raporu veren hastaneler devlet tarafından objektif olmak uğurunda sınırlandırılmıştır. Bu rapor günümüzde birçok kurumda engelli bireylerin işine yaramaktadır. Bu nedenle bu raporun her engelli vatandaşa aynı koşullar altında verilmesi gerekmektedir. Bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda engelli raporu sadece devlet ve üniversite hastanelerinden alınabilir.

engelli-raporu-alma

Her devlet hastanesi de bu raporu vermek için yetkili değildir. Her şehirde belli başlı hastaneler bu yetkiye sahip kadroyu bünyesinde barındırır. Buna ek olarak bu hastaneler her günde heyet raporu vermez. Haftanın belli günlerinde erkenden gidip sıra almanız gerekir. Engelli raporunu hangi hastaneler verir sorusuna da cevap verdikten sonra hemen konumuza dönelim.

Engelli Raporu Alma

Engelli raporu alma konusunda sizlere aşamalı ancak derin bir anlatım sunacağız. Adım adım ne yapmanız gerektiğini aşağıda belirttik.

 • Hastaneleri arayın. (Herhangi bir devlet hastanesine gidin ve lobide sorun. Burada size hangi hastanenin ne zaman kurul günü yaptığı söylenecektir.)
 • Hangi hastanenin ne zaman engelli raporu verdiğini öğrendikten sonra o gün sabah erkenden o hastaneye gidin. (Bu noktada en erken saati belirleyin. Yoğunlaşan bu ortamda zorluk çekebilirsiniz. İlk dolmuşlarla gidin ve ilk sırayı kapın.)
 • Siz ilgili veznede sıraya girdiğinizde muhtemelen orada toplu bir şekilde dilekçe bulunacaktır. O dilekçeyi ortalık kalabalıkta kalmadan alın ve dolduru. (Çantanızda bir kalem götürün ve kalemi kimseyle paylaşmayın. Kaybolması yüksek bir ihtimal olacak.)
 • Engelli raporu almak için hastaneye gittiğinizde vezne ortalama saat sabah 8 gibi açılacaktır. Vezne açılınca maraton başlıyor demektir.
 • Vezne memuru sizden kimliğinizi ve az önce doldurduğunuz dilekçeyi isteyecek. Bu iki unsuru memura verin. Kayıt için soruları cevaplayın. Sonrasında bilgisayara bağlı kamera ile fotoğrafınız çekilecek.
 • Bu vezne sürecinden sonra size bir evrak verilecek. Bu evrakta bazı sağlık bölümlerinin isimleri yazacak. Karşılarında ki boşlukları ilgili bölüm doktoru doldurmak zorunda. Bu boşlukları vezne memurunun işaretlediği bölüm doktorlarının yanlarına giderek dolduracaksınız.
 • Engelli raporu alma sürecini tamamlamak için poliklinik koridoruna erişin. Orada heyet doktorlarının oda isimliklerine kırmızı harflerle Sağlık Kurulu yazacaktır. Bu kapıların ardında muayene almanız ve elinize verilen evrakı eksiksiz olarak bitirmeniz gerekecek.
 • Vezneden çıktık ve koridora geldik. Muhtemelen bu saatlerde hiçbir doktor odasında olmayacaktır. Ancak her doktorun hemşiresi odasında hazır bekliyor olacak. Bu hemşirelerin yanına gidin ve kayıt almalarını rica edin. Her bölümün kaşe vurmasını sağlayın.
 • Kaşeler vurulurken göz bölümü için derece ölçümü yaptırmayı unutmayın. Bunun için göz hemşiresine danışın o size ölçüm odasını gösterecektir. Oraya gidin ve ölçümü alıp cebinize koyun.
 • Alabildiğiniz kadar onayı toplayıp doktorları takip edin. Unutmayın vezneye gittiğinizde size verilen evrakta kalemle işaretlenen her bölüme muayene olmanız gerekecek. Her doktor kendine ait bölümü dolduracak.
 • Sonrasında kalabalığı takip ederek her doktora muayene olun. Unutmayın her doktor kaşe vursun ve görüşünü yazsın. Aldığınız engel oranları da o evrakta yer alacak.
 • Gitmeniz gereken tüm bölümler tamamlandıktan sonra evrağınızı zarar görmeden hemen rapor görevilisine teslim edin. Orada size ne zaman teslim alabileceğinizin bilgisi verilecektir. Bu evrakı siz veya birinci derece yakınınız kimliğinizle giderek alabilir.

Engelli Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Engelli raporu alma maksadıyla işe girdikten sonra raporu teslim alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar bu aşamada alınması gereken kopyalardır. Bu raporu alırken rapor görevlisine ricada bulunan ve ASLI GİBİDİR mühürlü evrak kopyalarınızı alın.

engelli-raporu-almak (2)

Bu sayede raporun kurumlara verilmesi gerektiğinde aslını ortada dolandırmak zorunda olmazsınız. Aslı yerine geçen bu mühürlü evrakları kullanarak hemen her türlü işinizi görebilirsiniz. Aksi takdirde yani bu kopyaları orada almazsanız Noter odaklı ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Engelli Raporu Faydaları

Engelli raporu faydaları oldukça fazladır. Devletimiz doktorunu hemşiresini bu uğurda hizmete sunarak engelli raporunu engelli vatandaşlara sunmaktadır. Bu olanaklar engelli bireylerin daha rahat yaşamasına ve yaşatılmasına yöneliktir. Başlıca bu raporun sağladığı hakları sayacak olursak şu şekilde bir liste ortaya çıkmaktadır

 • Toplu Taşıma indirimleri.
 • Uçak bileti indirimleri.
 • Enerji ücreti indirimleri.
 • Emlak vergisi indirimleri.
 • ÖTV odaklı indirimler ve yaptırımlar.
 • Ayrıcalıklı sınav olanakları.
 • Kurumlarda sıra öncülük hakkı.
 • Müzelere ücretsiz veya indirimli giriş.
 • Diğer engelliği kimlik avantajları.

Engelli hakları 2019 yılında güncellenmiştir. Bu hakların tamamı genişletilmiş olmakla birlikte büyük alanlara açılmıştır. Elbette ki %1 engelli olanla %50 engelli olana sağlanan haklar farklıdır. Bu raporunuzda yazılı olarak belirtilecektir.

Raporlarda ki temel hakları elde etmenin yolu %40 ve üstü oranı hak etmekten geçer. Bu konuda hakkı olan adam alsın ama hakkı olmayan boşuna devletin memurunu yormasın diyerek lafıma devam etmek istiyorum.

Yüzde 40 Özürlü Raporu Ne İşe Yarar?

Yüzde 40 özürlü raporu avantajları diğer ölçülere göre daha fazladır. Bu rapor temel engelli olarak değerlendirilmenize yol açacağından tüm haklara erişmenizi sağlayacaktır. Ancak yine %50 ile %40 oranlı raporlar arasında da farklar bulunmaktadır. Yüzde 40 özürlü raporu faydaları bu şekildedir. Size rapor aldıktan sonra yazılı olarak bu haklar verilecektir.

Her engelli birçok temel hakka sahiptir. Bu haklar beklentileri karşılamasa bile kişileri daha iyi bir yaşantıya sahip olmasını sağlamaktadır. Yüzde 20 özürlü hakları da bulunmaktadır. Bu noktada kişinin neden ve ne kadar süreyle engelli olduğu ön plana çıkmaktadır.

engelli-raporu-alma-şartları

Bu kadar ciddi konuları konuştuktan sonra sizlerle hayatın gerçeklerine de değinmek istiyorum. Sanmayın ki bu yazdıklarımdan bir çıkarım olsun. Hayatı bilen biri olarak sizlere yazıyorum. Engelli olmak ayıp veya utanç kaynağı değildir. Sakın böylesi bir dar görüşe kapılmayın. Hayatı kabul edip bu şekilde ilerlemek size çok şey katacaktır. Kısacası gerçeklerin olumlu ve lütuf arz eden taraflarını görmek gerekir. Çevreniz bunu size gösterebilirse ne mutlu, eğer göremezseniz kendinizin görmesi ne kadar alır bilemiyorum.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 442 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar babam 68 yaşında mide kanseri, karın bölgesi metastaz yapmıştı. 67 kilodan 46 ya düştü, bir kulak duymuyor, kalpte 2 stent var. Onkolog muayenede kemo ile stabil diye yazdı İlk raporu bu şekilde 3 ay önce %80 çıktı. Şimdi ise tümör kemiğe sıçradı. Kilo 44 e düştü. Ağrıları için epidural kateder takıldı. Şimdi itiraz ettik. Tahminen Sizce sonuç %90 çıkar mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burada kararı verecek olan yine hekimler. Rapor için müracaat edeceğiniz hastaneden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 2. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar babam 68 yaşında mide kanseri, karın bölgesi metastaz yapmıştı. 67 kilodan 46 ya düştü, bir kulak duymuyor, kalpte 2 stent var. Onkolog muayenede kemo ile stabil diye yazdı İlk raporu bu şekilde 3 ay önce %80 çıktı. Şimdi ise tümör kemiğe sıçradı. Kilo 44 e düştü. Ağrıları için epidural kateder takıldı. Şimdi itiraz ettik. Sizce sonuç %90 çıkar mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, rapor için tekrar müracaat edebilirsiniz. Sağlık durumuna göre hekimler kararı verecektir.

 3. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar babam 68 yaşında mide kanseri, karın bölgesi metastaz yapmıştı. 67 kilodan 46 ya düştü, bir kulak duymuyor, kalpte 2 stent var. Onkolog muayenede kemo ile stabil diye yazdı İlk raporu bu şekilde 3 ay önce %80 çıktı. Şimdi ise tümör kemiğe sıçradı. Kilo 44 e düştü. Ağrıları için epidural kateder takıldı. Şimdi itiraz ettik. Sizce sonuç %90 çıkar mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hastaneye tekrar müracaat ederek rapor talebinde bulunabilirsiniz.

 4. Uğur dedi ki:

  Merhaba 4 yıl önce bıçak yaralanması üzerine sol el bilegimde kesik var ve 3 defa ameliyat oldum elimde ileri derece kas erimesi ve yarıdan fazla hareket engeli var . Benim sorum engelli raporu almalımıyım bana ne karı olur yada ne zararı el için yüzde kaç verirler. Teşekkür ederim şimdiden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz. Çünkü rapor kararını hekimler vermektedir.

 5. İsmail dedi ki:

  Merhabalar ben ismail BACACI . Hürriyet gazetesinin internet sayfasında Engelli raporu ile ilgili yazınızı okudum ve bir soru sormak istiyorum . Benim dünya üzerinde çok az rastlanan bir hastalığım var ve dünya tıp literatüründe türk hekimlerinin ismi verilmiş hastalıklardan birisi olan “BİLGİNTURAN SENDROMU” hastalığım var . Kısa parmaklı kısa boylu ve yüksek tansiyon hastası 20 yaşında bir bireyim . Ailenin ömür süresi çok kısa 50 yaşından önce beyin kanaması,kalp krizi ve inmeye bağlı ölümler gerçekleşiyor örneğin dayım 25 yaşında iken kalp krizi sonucu vefat etti . Dedem 45 yaşında iken kalp krizi sonucu vefat etti. Ben samsun 19 mayıs üniversitesi görsel iletişim tasarım bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim bu hastalığım nedeni ile mezun olduktan sonra birçok işyeri beni işe almak istemeyecek çünkü ben onlar için bir riskim çalıştığım iş yerinde vefatım durumunda,onlara aileme verilmek üzere yüklü miktarda tazminat gibi dezavantajları oluyor. Bu nedenden dolayı işşiz kalabilme ihtimalim var bundan ötürü ben 2 gün önce engelli raporu almak için samsun eğitim ve araştırma hastanesine başvurdum ve bütün doktorları gezdim sadece başka bir bölüme sevk edildiğim için son bir doktor kaldı ona da muayene olup dosyamı teslim edip heyet önüne çıkacağım . Sizce raporumun olumlu sonuçlanma ihtimali nedir ? Olumlu sonuçlanmaz ise itiraz sonucunda bir sonuç olabilirmiyim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kararı verecek olan hekimlerdir. Sağlık durumunuzu en iyi bilecek olanlar da yine onlardır. Raporunuz olumsuz sonuçlanırsa belir bir süre sonra örneğin okulunuzu bitirdiğinizde tekrar müracaat edebilirsiniz.

 6. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, Ben 30 yaşındayım. Benim kilo hastalığım var 192 kilodayım boyum 1.82. Çalışamıyorum, aynı zamanda , troidtletim çalışmıyor, uyku apnesi var, kolestrolüm var, yüksek tansiyon hastasıyım. başvurursam engelli raporu alabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Siz müracaatınızı yapın kararı verecek olanlar hekimler.

 7. Dürdane dedi ki:

  Merhaba oğluma 80 şizofreni ve tanısı konulmayan hastalığı var diye raporu var oğlumun ileri derecede hastalığı olduğunu düşünmüyorum yeni rapor almak istiyorum ama bu raporla ekpss sınavına girdi raporu daha az
  olursa 50 veya 60 gibi olursa memurluk yerleştirmede sorun yaşamıyız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli kadrosundan müracaat edebilirsiniz. Normal başvuru yaptığınızda 50-60 oranlar görüldüğünde problem yaşayabilirsiniz, normal başvuru yapacaksanız yeniden rapor alarak, rapora göre hareket edin.

 8. Murat dedi ki:

  Ben trafik kazası geçirdim.ayağım ezildi 2 kez ameliyat oldum.ortopedi bide yama yapıldı.bunun için rapör verilme imkanı var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda ihtiyaçlarını kişinin kendi karşılayabilmesi durumuna bakılıyor. Engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat edebilirsiniz.

 9. Betül dedi ki:

  Merhaba, %42 engelli raporum var ve sürekli. Rahatsızlığım ilerlediği için tekrar başvuru yapacağım.Rapor hakkımı kaybetmem gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, buna hekimler karar veriyor siz müracaatınızı yapın onlar en doğru kararı verirler.

 10. hamza karaeli dedi ki:

  fmf e engelli raporu verirlermi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Hekimlerin kararı, hastaneye müracaat ederek net bilgi alabilirsiniz.

 11. Özlem dedi ki:

  Engelli saglık raporu mu 2015de yeniledim şuan tekrar yenilemek istiyorum olurmu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Durumunuza bakarak ona hekimler karar verir. Hastaneye müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 12. Özlem dedi ki:

  Merhaba ben doğuştan özürlüyüm bi kolumun dirsekten aşagı yok ve bunun için saglık raporu çıkardım yüzde 50 verdiler 2015 de raporumu tekrar yeniledim ilk okul 5den beri yaklaşık 25yıldır epilepsi hastasıyım ilaç kullanıyorum bunla birlikte raporum yüzde 56 oldu. Ve sonra 2016 da tiroit hastalığına yakalandım bunla birlikte iki tedavi görüyorum. Raporumu yenilesem dahası yenilemek istiyorum bu oranım da bi degişiklik olurmu ??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Kararı verecek hekimlerdir, rapor için tekrar müracaat edebilirsiniz.

 13. Emre dedi ki:

  Mrb benim sol gözümde tembellik sorunu var doktor yüzde 90 larda olduğunu soyluyo sağ gözümde bi sıkıntı yok sizce rapor alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Rapor konusunda gerekli kararı verecek olanlar hekimler. Engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat etmenizde fayda var.

 14. Halil dedi ki:

  Merhaba ben 9 yaşımda karaciğer kist amaliyatı oldum sonra ağır bir amaliyat oldu sonra iyi oldum askerlik zamanım gelince askere gittim askerde tekrar karaciğerimde kist çıktı Ankara etimesgut askeri hastanesinde yattım beni orada ameliyat yapmadılar çürük verdiler yani 4 5 ay askerlik yaptım sonra askerden geldiim bursa uludağ tıp fakültesinde amaliyat oldum 2. Ameliyatım oldu rapor hic aklıma gelmedi şimdi gitsem engelli raporu alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ağır engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilme durumuna bakılıyor. Engelli raporu veren Üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat edebilirsiniz.

 15. Erol dedi ki:

  % 68 Engelli sağlık kurulu raporum var nelerden yararlanabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli raporu alarak engellilerin yararlandığı haklardan yararlanabilirsiniz.

 16. Ufuk dedi ki:

  Merhaba. Akciğrimden sol alt lobektomi ameliyatı oldum. Ve. Nefes darlığı problemi yaşıyorum. Engelli raporu alabilirmiyim. Teşekkürller

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ağır engelli raporunda hekimler kişinin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi durumuna bakıyor. Engelli raporu veren Üniversite veya Devlet Hastanelerine müracaat ederek kesin bilgiyi alabilirsiniz.

 17. Okan noyan dedi ki:

  Kardeşimin tek gözü görmüyor ve manik depresif tanısı (AM yaziyor) konuldu .%40 engelli raporu alırmı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Tanıya göre hekimler gerekli kararı verir. Engelli raporu veren Üniversite veya Devlet Hastanesine müracaat etmenizde fayda var.

 18. Okan noyan dedi ki:

  kardeşimin bir gözü görmüyor ve psikayetridende manik depresif tanısı konuldu. Acaba %40 geçermi engelli raporu alırmı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli raporu veren Üniversite veya Devlet Hastanelerine müracaat edebilirsiniz.

  2. Özlem dedi ki:

   Engelli saglık raporu mu 2015de yeniledim şuan tekrar yenilemek istiyorum olurmu?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Başvurunuzu yapın hekimler uygun bulursa yenileyebilirsiniz.

 19. Cuma ercan dedi ki:

  Iyi gunler ben anal pusutul amaliyati oldum biri acil vaka olarak digeri özel bir hastanede şimdi gene sorun yasamaktayim tekrar hastaneye gitdim muayne ve tetkikleri yaptirdigimda mimilite raporonda daha önceki amaliyatlarda yada daha önce bu noktada olusan iltahab yuzunden anal bolgede kas kaybi var ve kas zarar görmüş bir amaliyatin daha ise yaramayacagi söylendi bir purofosere gittim oda ayni seyi dedi genel sorunum anal makatin orda akinti ve dişkı kaçırma ben bu engelli raporo yada malulen emeklilik olayindan faydalana bilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek alacağınız rapor ile malulen emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

 20. Sedat dedi ki:

  Annem 75 yaşında şeker hastası ve çok zayıf yaşından dolayı yürümesi çok zor du ve bundan 3 ay önce düştü ve kalçasını kırdı şimdi dahada kötü oldu önceden zorda olsa kapılara tutunarak yürümeye çalışırdı şimdi malesef onu bile yapamıyor yürütecle yürütüyoruz evde şuan ablam bakıyor evde bakım maşı almak için müracat ediceğiz annem kendi tuvalet ihtuyacını yardımsız yapamıyor bonyo yapamıyor yemek yapamıyor yani şuan 24 saat yanında başkası olmadan yapamıyor anneme % 50 rapor alabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını kendi gidermesi durumuna bakılıyor. Anlatımınıza göre anneniz yardım almadan ihtiyaçlarını gideremiyor. Engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat edebilirsiniz.

 21. Musa dedi ki:

  Gözlerimde keretakonus vardı sol gözümün %20 sağ gözümün %60 gördüğünü söyledi doktor birde guatır ameliyatı oldum sizce yüzde kaç engel durumum var saygılarımla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burada kararı verecek olan hekimler. Engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat edebilirsiniz.

 22. mithat dedi ki:

  merhaba ben skolyoz ameliyatı oldum belimde platin var sizce alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ağır engelli raporunda kişinin kendi ihtiyaçlarını giderebilmesine bakılıyor ve karar da hekimler tarafından veriliyor. Engelli raporu veren Üniversite yada Devlet Hastanesine rapor için müracaat edebilirsiniz.

 23. Ersoy dedi ki:

  Merhaba bende kifoskolyoz var araç almak için engelli raporu alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli raporu veren Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat etmeniz gerekir.

 24. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Balar ben bundan 2 yıl önce trafik kazası geçirdim kalçam bacağım 4 tane kaburgam kırıldı ileriki süreçte kalçam kaburgam iyileşti bacağım vücudun enkazın kemiği olan femur kemiği kırıldı bacağıma pilatin takıldı 2 ameliyatımda 2 sinde de pilatin kırıldı 3 . Ameliyatımı oldum şuan iyi olduğunu söylüyorlar bastonla geziyorum ve bu süreç tam 2 yıl oluyor 2 yıldır bu şekildeyim demek istediğim bana rapor verirler mi engelli raporu verirlerse bile yüzde kaç verirler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi durumuna bakılıyor, engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine başvuru yapabilirsiniz.

 25. Ergin dedi ki:

  merhaba sol gözüm hic bir sekilde gormuyor beyaz isik tabakasi var 3 yasindan bu yana + hiv hastasiyim engelli raporu alabilirmiyim.. son 2 iş yerinden hiv hastaligibyuzunden cikarildim. mahkemeye verdim kazandim hayatim is mahkemelerindemi gececek buna nasil çozum bulabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, rapor için müracaat edebilirsiniz. Ayrıca rapor aldığınız takdirde malulen emeklilik için başvuru yapabilirsiniz.

 26. Fatih dedi ki:

  Akıl zayıflığı olan birisi zihinsel engelli olarak değerlendirilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Değerlendirme hekimlere ait olduğu için kararı onlar vermektedir.

 27. Fatih dedi ki:

  İyi günler. Organik olmayan psikotik bozukluk ve okb tedavisi görüyorum. 1 yılı aşkın süredir tedavi gördüğüm hastane var. Engelli raporu almak için aynı hastaneyemi başvurmalıyım yoksa askerliğimi erteleyen hastaneyemi ve engelli kadrosundan işe girmek istiyorum ekpss ile. Raporu ne için almak istiyorsun dediklerinde ekpss yi mi gerekçe göstermeliyim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat edebilirsiniz. Sorduklarında ne için almak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

 28. Ülkü şimşek dedi ki:

  Tek gözüm protez bununla ilgili listede %32 deniyor. Aşırı aktif mesane problemi yaşıyorum bunun için %9 gibi bel ve boyun fıtığım için de skolyoz başladığı için %12 ila %16 verilebileceği söylendi. Toplamda %40 ı geçecek görünüyor. Şu an çalışmıyorum. Günüm yılım dolu yaş bekliyorum. EAH sağlık kurulu engelli raporu verince direkt emekliliğe başvurabilir miyim? Çalışanlar vergi indirimi Alıyor biliyorum ama çalışmayınca işleyiş değişiyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Yaşı beklerseniz normal emekli olursunuz. Anlattığınıza göre iş gücü kaybından malulen olmak için de başvuru yapabilirsiniz

  2. buket dedi ki:

   benım babam su an 68 yasında 3 aydan berı hava alıyo cıgerlerı bıtmıs durumda bızım 79 engellı hayır raporu vardı bız ıtıraz ettık pekı tekrardan ıslemlerı yaptırdık ıcerıye verdık heyete gıttıgımız zaman b15 gun ıcınde ıl saglıktan alabılırsınız dedıler acaba sonuc evet cıkar mı bıde kalbınde pıl var 3 seneden berı calısmam gerek calısamıyorum ne yapıcam bılemıyorum

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   O kararı hekimler vermektedir. Ağır engelli raporunda kişinin kendi ihtiyaçlarını giderebildiğine bakılmaktadır.

   Çalışamama durumu işgücü kaybıyla ilgili. Eğer sigortalı çalışıyorsanız alacağınız raporla işgücü kaybına istinaden malülen emeklilik için başvuruda bulanabilirsiniz.

 29. Mehmet dedi ki:

  Merhaba abim malin melnom kanseri 4 evrede ve sbeynw metastaz yaptıgı için sol tarafı felc hem beyin ceerahisinden hem onkolojiden ayrı ayrı yuzde 80 agır engelli rapaoru aldık heyette 96 oran hesaplandı sonra tanı aynı diye engel oranı yuzde seksen dendi anlamadıgım zaten yuzde kanser hastaları dordundu evrede yuzde seksen raporu alıyor sol tarafı felc oldugundan ekstra neden oran verilmemeiş olabilr ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ağır engelli raporu ile engelli raporu ayrı hesaplanmaktadır. Ağır engelli kendi ihtiyaçlarını giderebilmesi durumuna göre verilmektedir.

 30. Fatma çetin dedi ki:

  Merhaba ben sol gözüm görmüyor benden engelli raporu alabilrmyim şuan 42 yaşındayım 18 yaşında ameliyat oldum gözümden şişmede olyor gözde kafatasımdan acmışlardı tşk

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Kararı hekimler vermektedir. Engelli raporu veren Devlet Hastanelerine yada Üniversite Hastanelerine müracaat edebilirsiniz.

 31. Salih dedi ki:

  Merhaba ben 15 senedir hiper tansiyon hastasıyım ilac kullandigim halde tansiyonum 150 civarında bunun yani sıra tasikardi ve retinopati var evre 1 yani göz damarlarında tansiyona bağlı genisleme. Ben 8 yaşından beri tip fakültesine gidiyorum. Gecirimis ara kalp romatizmasi vardı. Tansiyon ve retinopati dolayısıyla askerden muaf edildim. Engelli raporu yüzde kac verirler nolur bir yardım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli raporu veren Devlet Hastanesine yada Üniversite Hastanesine gitmeniz gerekir. Hekimler bütün sağlık problemlerinizi göz önünde bulundurarak gerekli kararı verirler.

 32. Ramazan dedi ki:

  Her iki kulağımda da isitme kaybi var. Sağ kulak : 55+70+80+80 Sol kulak : 60+80+95+80 % kac rapor alabilirim. ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Raporu verecek olan hekimler.
   Engelli raporu veren Devlet yada Üniversite Hastanelerine müracaat edin gerekli kararı oradaki hekimler verecektir.

 33. Fatih dedi ki:

  Hayırlı günler. Organik olmayan psikotik bozukluk ve obsesif kompulsif bozukluk tedavisi görüyorum. Hastalığım tam düzelmedi. 2006 da bipolar teşhisi aldım. Son bir buçuk yıldır okb ve organik olmayan psikotik bozukluk tedavisi görüyorum. 2 kez askerlikten erteleme aldım. Askere gitmeden engelli raporu alabilirmiym yani askerlikten öncemi yoksa askerlikten muaf olduktan sonramı alabilirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli raporu almanın bir zamanı yoktur. Engelli raporu veren devlet hastanelerine yada üniversite hastanelerine başvurabilirsiniz

 34. Muzaffer dedi ki:

  Yüzde 68 engelli raporu aldım. 2022 kanunu kapsamında başvuru yapmıştım. Bakım ücreti için başvuru yapmadım. Ağir engelli hayır yazıyor ağır engelli için almak için neler yapmam gerek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ağır engelli için kişinin kendi ihtiyacını giderip gideremediğine bakılıyor
   Son kararı verecek olan yine hekimler

 35. Nesrin dedi ki:

  Skolyoz (omurilik) ameliyatı oldum. Ömür boyu platin ve vidalar kalacak. Samsun’da resim öğretmenliği okuyorum rahat atanabilmek için EKPPS sınavına girmeyi düşünüyorum rapor %40 verilir mi acaba bu engelden dolayı ? Yardımcı olur musunuz pek bilgim yok bu durum hakkında.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Engelli raporu veren devlet yada üniversite hastanelerine müracaat edin yada telefonla bilgi alın.
   Engelli raporu verecek olan hekimler.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/engelli-raporu-nasil-alinir-2018

 36. zafer korkmaz dedi ki:

  öncelik le vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim ben 1999 2000 yılında van Başkale tugaykomutanlıgında vatani görevime devam ederken nöbet esnasında tüfeyim omuzumda nöbetimi tutarken tüfeyim omuzumda ateşaldı tüfeyimi alevgizleyen kısmından yani ucundan tutuyordum tüfeyimin patlaması sonucu işaret parmağım 2eklem yerinden koptu sonrası van yüzyataklı hastanede tedavi gördüm geri hizmet olarak askerliğimi aradan 18 sene geçti halen hakkımı arayamıyorum devlet hastanesi yüzde 25 rapor veriyor buda benim kamukurum larına girmeme yetmiyor neyapmalıyım . negazilik nede herhangi bir hak talepte edemiyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ağır engelli raporunda kendi ihtiyacını giderip gidermediğine bakılıyor

 37. Yasemin dedi ki:

  2017 yılında engelli raporuna başvurdum ayagimdan rahatsizligim var bel fitigim var fizik doktoru %40alirsin dedi heyete girdim %8verdiler tiroid hastasiyim hiç dikkate almadilar bile itiraz ettim yine tiroidi dikkate almadilar ama fizik doktoru ayni tahlil ve emarlarla %35 verdi ve hakem hastaneye sevkedildim hakeme gittim orada tiroidime %10net verdi doktor ayni emar ve tahlillere bu defa hakem hastane puan kırıp %18olarak belirledi ben %40ın uzerinde beklerken şok oldum şimdi tirodimi alindi ameliyatla hakem hastane rapor tarihin üzerinden 9 ay geçti yeniden heyete başvursam puanimi yukseltebilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bu duruma karar verecek olan yine hekimler. Rapor için tekrar başvuru yaapabilirsiniz

 38. Akın Özkan dedi ki:

  Merhaba ben kalp ameliyatı olmuştum askere gitmek istedim göndermediler heyet onay vermedi çürük aldım bana engelli raporu çıkar mı acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ağır engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını kendisi giderip gideremediğine bakılıyor. Size yinede müracaat edin değerlendirecek olan yine doktorlardır

 39. Mustafa dedi ki:

  Sağ gözümde görme kaybı var sol gözüm ile görüyorum nerdeyse sağ çok az görüyor göz bebeği kayık rapor ala bilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ona hekimler karar verir, onun için hastaneye müracaat etmeniz gerekiyor

 40. levent dedi ki:

  mrb benım arkadasımın kardesı % 74 ıle engellı raporu var yanlız yardıma muhtac oldugu ıcın agır engellı raporu lazım nasıl yol ızlemelıyız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ağır engelli raporunda engel oranına yani %74 engelli olmasına değil, ihtiyaçlarını kendi giderip gideremeyeceğine bakıyor.
   Raporu almak için engelli raporu veren devlet hastanelerine müracaat edebilirsiniz.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/engelli-raporu-nasil-alinir-2018

 41. Aliço dedi ki:

  Selamünaleyküm 2004 yılında kalp kapağım deyişti hipertansiyonda var 2 senedir böbrek de protein kaçagı var böbrek doktoru %40 kalp doktoru lkalbe %30 tansiyona %20 verdi toplam %44 verdi genel toplamı%84 yapıyor heyete girecem bu oran kaça düşer raporum sürekli çıkarmı şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ağır engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını kendi kendine giderebilme durumuna bakılıyor. Burada kararı verecek olanlar heyete girecek olan hekimlerdir

 42. Şerife dedi ki:

  Merhabalar ben iki yıl önce skolyoz ameliyatı geçirdim ilk ameliyatımı beyin cerrahi yaptı geri kalanı da ortopedi apti sırtımda şuan iki çubuk platin ve 30 dan fazlada vida bulunmaktadır . Hareket kisitliligi mezcut elimden geldikce iyi olmaya gayret ediyorum ama gucum tukeniyor acaba başvuru yapsam alabilir miyim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ağır engelli raporu verilirken hekimler kişinin ihtiyaçlarını kendisi giderebilme duruma bakıyor. Siz müracaatınızı yapın hekimler gerekli görürse alabilirsiniz

 43. Emre dedi ki:

  Babam diyabet hastaligi, kronik bobrek yetmezligi, koroner arter hastaligi , hipertansiyon ve bilateral orta derece sensörinöral işitme kaybı hastaliklari var ve %97 engelli raporu var ama ağır engelli vermediler itiraz etsek ağır engelli verme ihtimalleri varmı acaba ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ağır engelli durumu oranın yüksekliğine bakmıyor. Güncel yaşamda başkasının yardımına muhtaç olup olmadığını inceliyor. Yine de şansınızı deneyebilirsiniz

 44. Hatice dedi ki:

  Beyin ameliyatı geçirdim ve epilepsi nöbetleri geçirmeye başladım rapor alabilirmiyim

 45. Emriye akkaya dedi ki:

  1965 dogumluyum .1994 ssk girişim 4500 güne yakın ssk bağkur vs var.unipolar hastasiyim yaklaşık 10 yıldan fazla oldu tedavi görüyorum.trafik kazası geçirdim omuriligimde çökme kırığı oldu.ilac icmedigim gün- yok emekli olmak istiyorum.yuzde kaç rapor verirlerki. Vergi indirimi alabilirmiyim.bayanim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Siz 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olduğunuz için 3600 gün ile emekli olabilirsiniz.

 46. Hasan dedi ki:

  Iyi gunler babam engelli raporu aldi ucretlendirme aylik mi baglaniyor yoksa 3 ay da bir mi veriyolar

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   3 ayda bir engelli maaşı için ayrıca başvurmanız gerekmektedir Hasan bey. Başka sorunuz varsa cevaplayabiliriz.

 47. Kubra dedi ki:

  Merhabalar skolyoz ameliyatı oldum bundan 10 yıl önce ve sırtımda platin var 7 tane sizce ne yapmalıyım
  Bana rapor verirler mi

  1. admin dedi ki:

   başvurmadan bilemeyiz.

 48. ayaz dedi ki:

  sağ elim ben bir yanmış üstünden 21 sene geçti doktor kesilmeden çözümü yok diyor üniversite bitiyor rapor almak istesem alabilirmiyim ?

 49. mustafa fidan dedi ki:

  sol ayağımda 2 derece menisküs var dedi doktor amaliyat olmana gerek yok dedi ama zamanla sol ayağımda çekme oldu ayakta çalışamıyorum sol ayağım sağ ayağımdan 3 .4 .santim kısaldı malulen raporu ala bilirmiyim

 50. Hasan dedi ki:

  Babam görme engelli iki gözü de görmüyor bakım parası ve araba alabilmek için nasıl bi dilekçe yazılması gerekir? Dilekçeye ne yazmamiz gerekir

1 2 3 5