Sosyal Yardım Platformu

2019 Engelli Raporu Nasıl Alınır ?

2019 Engelli Raporu Nasıl Alınır ?

Engelli raporu nasıl alınır 2019 yılında sorulan en büyük sorulardan biridir. Temel beklentilerin ve hakların sağlanması için alınan bu rapor engellilere verilmektedir. Sosyal devlet yapısı bu rapor sayesinde oldukça büyük imkanlar sunmaktadır. Engelli raporu nasıl alınır sorusuna en ayrıntılı cevabı vereceğiz!

Engelli raporu almak ülkemizin şartları değerlendirildiğinde ortalama 1 gününüzü yemektedir. Sabah en erken şekilde hastaneye ulaşmanızla başlayan bu süreç sonucunu öğlene kadar verir. Rapor ise ortalama 7 gün içerisinde teslim edilmektedir. Bu rakam değişebilir. Hatta 30 güne kadar uzadığı gözlenebilir.

Engelli Raporu Alma Şartları

Engelli raporu alma şartları temelde bilindiktir. Kalıcı veya geçici olarak kişinin hayatını etkileyen ve “engel” statüsünde değerlendirilebilen hemen her şey engelli raporu almaya aday olmanıza neden olabilir. Raporda “Sürekli” ve “Süreksiz” olarak ayrım noktası bulunur. Bu ayrım herkesin engel durumunun farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Engelli raporu kimlere verilir konusunda sizlere kısa bir sıralama yapalım. Türkiye Vatandaşı olan ve engel durumu belirten hemen herkes bu raporu alabilir.

Bu raporun birçok çeşidi vardır. ÖSYM sınav başvurusu için engelli raporuyla engelli memuriyet hakkı için alınan rapor farklı amaçlar barındırmaktadır. Neyse lafı çok uzatmadan hemen

Engelli Raporu Hangi Hastanelerden Alınır?

Engelli raporu veren hastaneler devlet tarafından objektif olmak uğurunda sınırlandırılmıştır. Bu rapor günümüzde birçok kurumda engelli bireylerin işine yaramaktadır. Bu nedenle bu raporun her engelli vatandaşa aynı koşullar altında verilmesi gerekmektedir. Bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda engelli raporu sadece devlet ve üniversite hastanelerinden alınabilir.

engelli-raporu-alma

Her devlet hastanesi de bu raporu vermek için yetkili değildir. Her şehirde belli başlı hastaneler bu yetkiye sahip kadroyu bünyesinde barındırır. Buna ek olarak bu hastaneler her günde heyet raporu vermez. Haftanın belli günlerinde erkenden gidip sıra almanız gerekir. Engelli raporunu hangi hastaneler verir sorusuna da cevap verdikten sonra hemen konumuza dönelim.

Engelli Raporu Alma

Engelli raporu alma konusunda sizlere aşamalı ancak derin bir anlatım sunacağız. Adım adım ne yapmanız gerektiğini aşağıda belirttik.

 • Hastaneleri arayın. (Herhangi bir devlet hastanesine gidin ve lobide sorun. Burada size hangi hastanenin ne zaman kurul günü yaptığı söylenecektir.)
 • Hangi hastanenin ne zaman engelli raporu verdiğini öğrendikten sonra o gün sabah erkenden o hastaneye gidin. (Bu noktada en erken saati belirleyin. Yoğunlaşan bu ortamda zorluk çekebilirsiniz. İlk dolmuşlarla gidin ve ilk sırayı kapın.)
 • Siz ilgili veznede sıraya girdiğinizde muhtemelen orada toplu bir şekilde dilekçe bulunacaktır. O dilekçeyi ortalık kalabalıkta kalmadan alın ve dolduru. (Çantanızda bir kalem götürün ve kalemi kimseyle paylaşmayın. Kaybolması yüksek bir ihtimal olacak.)
 • Engelli raporu almak için hastaneye gittiğinizde vezne ortalama saat sabah 8 gibi açılacaktır. Vezne açılınca maraton başlıyor demektir.
 • Vezne memuru sizden kimliğinizi ve az önce doldurduğunuz dilekçeyi isteyecek. Bu iki unsuru memura verin. Kayıt için soruları cevaplayın. Sonrasında bilgisayara bağlı kamera ile fotoğrafınız çekilecek.
 • Bu vezne sürecinden sonra size bir evrak verilecek. Bu evrakta bazı sağlık bölümlerinin isimleri yazacak. Karşılarında ki boşlukları ilgili bölüm doktoru doldurmak zorunda. Bu boşlukları vezne memurunun işaretlediği bölüm doktorlarının yanlarına giderek dolduracaksınız.
 • Engelli raporu alma sürecini tamamlamak için poliklinik koridoruna erişin. Orada heyet doktorlarının oda isimliklerine kırmızı harflerle Sağlık Kurulu yazacaktır. Bu kapıların ardında muayene almanız ve elinize verilen evrakı eksiksiz olarak bitirmeniz gerekecek.
 • Vezneden çıktık ve koridora geldik. Muhtemelen bu saatlerde hiçbir doktor odasında olmayacaktır. Ancak her doktorun hemşiresi odasında hazır bekliyor olacak. Bu hemşirelerin yanına gidin ve kayıt almalarını rica edin. Her bölümün kaşe vurmasını sağlayın.
 • Kaşeler vurulurken göz bölümü için derece ölçümü yaptırmayı unutmayın. Bunun için göz hemşiresine danışın o size ölçüm odasını gösterecektir. Oraya gidin ve ölçümü alıp cebinize koyun.
 • Alabildiğiniz kadar onayı toplayıp doktorları takip edin. Unutmayın vezneye gittiğinizde size verilen evrakta kalemle işaretlenen her bölüme muayene olmanız gerekecek. Her doktor kendine ait bölümü dolduracak.
 • Sonrasında kalabalığı takip ederek her doktora muayene olun. Unutmayın her doktor kaşe vursun ve görüşünü yazsın. Aldığınız engel oranları da o evrakta yer alacak.
 • Gitmeniz gereken tüm bölümler tamamlandıktan sonra evrağınızı zarar görmeden hemen rapor görevilisine teslim edin. Orada size ne zaman teslim alabileceğinizin bilgisi verilecektir. Bu evrakı siz veya birinci derece yakınınız kimliğinizle giderek alabilir.

Engelli Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Engelli raporu alma maksadıyla işe girdikten sonra raporu teslim alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar bu aşamada alınması gereken kopyalardır. Bu raporu alırken rapor görevlisine ricada bulunan ve ASLI GİBİDİR mühürlü evrak kopyalarınızı alın.

engelli-raporu-almak (2)

Bu sayede raporun kurumlara verilmesi gerektiğinde aslını ortada dolandırmak zorunda olmazsınız. Aslı yerine geçen bu mühürlü evrakları kullanarak hemen her türlü işinizi görebilirsiniz. Aksi takdirde yani bu kopyaları orada almazsanız Noter odaklı ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Engelli Raporu Faydaları

Engelli raporu faydaları oldukça fazladır. Devletimiz doktorunu hemşiresini bu uğurda hizmete sunarak engelli raporunu engelli vatandaşlara sunmaktadır. Bu olanaklar engelli bireylerin daha rahat yaşamasına ve yaşatılmasına yöneliktir. Başlıca bu raporun sağladığı hakları sayacak olursak şu şekilde bir liste ortaya çıkmaktadır

 • Toplu Taşıma indirimleri.
 • Uçak bileti indirimleri.
 • Enerji ücreti indirimleri.
 • Emlak vergisi indirimleri.
 • ÖTV odaklı indirimler ve yaptırımlar.
 • Ayrıcalıklı sınav olanakları.
 • Kurumlarda sıra öncülük hakkı.
 • Müzelere ücretsiz veya indirimli giriş.
 • Diğer engelliği kimlik avantajları.

Engelli hakları 2019 yılında güncellenmiştir. Bu hakların tamamı genişletilmiş olmakla birlikte büyük alanlara açılmıştır. Elbette ki %1 engelli olanla %50 engelli olana sağlanan haklar farklıdır. Bu raporunuzda yazılı olarak belirtilecektir.

Raporlarda ki temel hakları elde etmenin yolu %40 ve üstü oranı hak etmekten geçer. Bu konuda hakkı olan adam alsın ama hakkı olmayan boşuna devletin memurunu yormasın diyerek lafıma devam etmek istiyorum.

Yüzde 40 Özürlü Raporu Ne İşe Yarar?

Yüzde 40 özürlü raporu avantajları diğer ölçülere göre daha fazladır. Bu rapor temel engelli olarak değerlendirilmenize yol açacağından tüm haklara erişmenizi sağlayacaktır. Ancak yine %50 ile %40 oranlı raporlar arasında da farklar bulunmaktadır. Yüzde 40 özürlü raporu faydaları bu şekildedir. Size rapor aldıktan sonra yazılı olarak bu haklar verilecektir.

Her engelli birçok temel hakka sahiptir. Bu haklar beklentileri karşılamasa bile kişileri daha iyi bir yaşantıya sahip olmasını sağlamaktadır. Yüzde 20 özürlü hakları da bulunmaktadır. Bu noktada kişinin neden ve ne kadar süreyle engelli olduğu ön plana çıkmaktadır.

engelli-raporu-alma-şartları

Bu kadar ciddi konuları konuştuktan sonra sizlerle hayatın gerçeklerine de değinmek istiyorum. Sanmayın ki bu yazdıklarımdan bir çıkarım olsun. Hayatı bilen biri olarak sizlere yazıyorum. Engelli olmak ayıp veya utanç kaynağı değildir. Sakın böylesi bir dar görüşe kapılmayın. Hayatı kabul edip bu şekilde ilerlemek size çok şey katacaktır. Kısacası gerçeklerin olumlu ve lütuf arz eden taraflarını görmek gerekir. Çevreniz bunu size gösterebilirse ne mutlu, eğer göremezseniz kendinizin görmesi ne kadar alır bilemiyorum.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 442 YORUM
 1. Naim dedi ki:

  Merhaba ben 29 yaşındayım uyku apnesi hastasiyim cihaz kullanıyorum
  Hiper tansiyon
  Astım
  Piskiyatri ilaçları kullanıyorum
  Engel raporu alabilirmiyim ve yüzde kaç olur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin ihtiyaçları kendisi giderebilmesi durumuna bakılıyor. Engelli raporu veren bir üniversite yada devlet hastanesine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 2. Naim dedi ki:

  Iyi gunler benim yasin 28 hiper tansiyon astım ve uyku apnesi var ve cihaz kullanıyorum
  Acaba engel alabilirmiyim ve oran nasil olur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek engelli raporu başvurusunda bulunabilirsiniz.

 3. Akn dedi ki:

  Mrb 5 yildir sag bacagimda ataklar halinde gucsuzluk cekiyorum tanim henuz yeni konuldu paroksismal kinejenik diskinezi hastasi oldugumi solediler yapilan arastirmalar neticesinde. 

  Benim ataklrim 15 ile 20 gun arasi devam ediyor kusmalarla basliyor kusmayla baslamasi henuz cozulebilmis degil. Ataktn once yurumede anormllik kasilmalr ve kndlgndn atmalr oluyor. Bu hastlgmdan dolayi askerlikten muafim. Rapor almak istiyorum kac oraninda rapor alabilirm. Bu hastlk is haytmda olumsuz etklio ozelde skntilar cekiyorum ne yapmam gerek rapor icin.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek raporunuzu alabilirsiniz.

 4. HANİFE dedi ki:

  Merhaba26 yaşındayım 25 derece skolyozum ve reynoud fenomeni rahatsızlığım var bunlardan engel raporu alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi durumuna bakılıyor ve heyet tarafından rapor o şekilde veriliyor. Engelli raporu veren üniversite yada devlet hastanelerine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 5. sefer dedi ki:

  mrb benim yurt disinda is kazasi gecirdim oradan %78 raporum var o rapor burada gecerlimi otv siz arac almak icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu devlet tarafından yetkilendirilmiş üniversite yada Devlet Hastanelerinden alındığı takdirde geçerlidir. Engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat ederek bu kurumlardan alacağınız raporu kullanabilirsiniz.

 6. çetin dedi ki:

  merhaba sağ dizim ankloze durumunda yani hareket kısıtlı hiç yok sabit engelli raporu alabilirmiyim .. saygılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat ederek rapor alabilirsiniz.

 7. Özlem Dereli dedi ki:

  Merhaba,Ben iki kere beyin tümörü ameliyatı oldum. Ve şuanda kemoterapi hapı ile tedavim devam ediyor. Aralık ayında bir mr cekilicem ve insallah ona bakılıp hap tedavisi bitecek. Rapor alabilirmiyim? Alırsam kaç derece olur?
  Teşekkür ederim sevgiler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada devlet hastanelerine müracaat edebilirsiniz. Raporun derecesi yapılan muayene ve tetkiklerin sonucunda belli olur.

 8. Halil dedi ki:

  Engelli raporu almak için mhrs de sağlık kurulu var randevu bildimiz engelli raporu aldımıZ sağlık kurulu seğilmi bilginiz varmı sıra bekleklememek için yoksa cok erken gidip sıramı bekliyoruz yoksa randevu alıp saatinde ordamı oluyoruz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gideceğiniz hastaneyi arayın ve engelli raporu verilmediğini öğrenin. Ve sabah vezne açılmadan hastanede olup formu doldurun ve sonra vezneye telim edin
   https://www.sosyalyardimlasma.net/engelli-raporu-nasil-alinir-2018

 9. Selahattin dedi ki:

  Merhabalar 11 yıl önce trafik kazası geçirdim ve sağ gözümü cam parçaladı gözdeki irisi aldılar güneşte hiç açamıyorum gözümü en son gittiğim kontrolde 1 2 metrden sallanan eli hissettiğimi ve görme kaybının çok olduğunu söylediler ve gözlük bile yazmadılar bunun dışında birde göz tansiyonu çıktı hergün sabah akşam damla kullanıorum sormak istediğim sağ gözden % kaç rapor alabilirim birde heyette gözün görmemesi güneşte açamamam ve göz tansiyonu göz önüne alınarakmı değerlendirilir.?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gözün sağlığı ve görme kaybı birlikte değerlendirilir + sizin güncel yaşamınıza olan etkisi göz önünde bulundurularak rapor verilir.

 10. Ömer dedi ki:

  Merhaba 2008 yılında bilek kesisi ameliyatı oldum toplamda 3 tendon 2 sinir damarı kesildi 1 damarımda kör kaldı birleştiremediler bu zamana kadar sorun yoktu rapor almak için çabam olmadı ama bu sene içerisinde vaskülit ve böbrekte protein kaçağımda çıkınca artık rapor şart oldu bilgi alabilirmiyim. İyi günler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, rapor için Üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat edebilirsiniz.

 11. Meltem dedi ki:

  Merhabalar bende engelli raporu için başvurmak istiyorum fakat özgüven eksikliği yaşadığım için almakta çekiniyorum benim sol elimin 4 parmağı 3 yaşında traktör kayışı elleme sonucu kaybettim bu bende psikolojik olarak kaldı elimi hep saklayan biri oldum Çalışırken elle olan herşeyde sıkıntı yaşıyorum şuan Çalışma ’ hayatıma 2 senedir son verdim benim rapor almam sizce dogrumu yararlanabilmek istiyorum ama Nasıl olur cevap bekliyorum sevgiler?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat edebilirsiniz. Devletin engellilere tanıdığı özel bir hak yada ayrıcalık adına ne derseniz deyin devlet bu imkanı engellilere sağladığı için sizde yararlanabilirsiniz.

 12. Fatih dedi ki:

  Merhaba iyi gunler ben 2009 yilinda sol elimin isret parmaginin ilk bogumunu kaybettim elimde bununla ilgili hic bir belge evrak yok zaman asimindan dolayi engelli raporu alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu yapılan muayene ve inceleme sonucunda veriliyor. Elinizde belgeniz olsa da yine muayene olmak zorundasınız. Engelli raporu veren bir üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek engelli raporu talebinde bulunabilirsiniz.

 13. Fatih turan dedi ki:

  Merhaba benim 2009 yilinda sol isret parmagim tirnak bogumundan koptu orta parmagimda duzeltme oldu zaman asimindan dolayi engelli raporu alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek rapor talebinde bulunabilirsiniz.

 14. Mustafa dedi ki:

  Merhaba babam ın %86 raporu var 1 sene oldu alalı tekrar nezaman başvuru yapmak gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, rapor süreli ise süre bittiğinde eğer süreli değilse her zaman kullanabilirsiniz.

 15. Mustafa dedi ki:

  Merhaba benim babam ın %86 raporu var 1 sene oldu alalı tekrar rapor için nezaman başvuru yapmak gerekiyor acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporunuz süreli değilse her zaman kullanabilirsiniz. Süreli ise süre bittiğinde tekrar müracaat etmeniz gerekir.

 16. Ceyhun Peçenek dedi ki:

  Merhabalar, babamın Sağ ayağı şeker hastalığına bağlı olarak sadece topuk bölgesi kalacak şekilde kesilmek zorunda kaldı hali hazırda iki koltuk değneği olmadan hareket edemiyor… Araç alımında ötv indiriminden faydalanabilmek için yeterli oranı karşılayacak bir kayıp mıdır… Eğer ki yeterli olmayacaksa o halde Bütün gün ordan oraya da sürüklemek istemem…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, araç alımında iki farklı durum var bir engelli kendisi kullanabilecek, iki bir başkası kullanacak. Burada kendisinin kullanabileceği şeklinde rapor alabilirsiniz.

 17. Hakan Kùcuk dedi ki:

  Baypas ameliyatı oldum ayrıca diz çapraz bağ ve meniskùs ameliyatı oldum 5 damarın değişti engelli raporu alablilirmiyim alırsam oran nekadar olur teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda geçirdiğiniz operasyonlar ve sağlık durumunuz birlikte değerlendirelerek güncel yaşamınıza olan etkileri dikkate alınıyor ve rapor veriliyor.

 18. Mersan dedi ki:

  Tek böbrekliyim. Aşırı aktif mesane drumu var. Tek böbregimde de bazı kalıcı sıkıntılar var. Grade 4 gibi böbrek genişligi. Ve nefrostomi takılmasından dolayıda izler mevcut. Son olarak bacak kısalıgı var 3 cm. Bana kaç oran verilir bu drumda ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda heyete giren hekimlerin yapacağı değerlendirmeye bağlı. Engelli raporunda kişinin kişisel ihtiyaçlarını giderebilmesi durumuna bakılıyor.

 19. Bekir dedi ki:

  Merhaba.bende doğuştan dudak ve damak yarığı var konuşma problemi yaşıyorum iş başvurularında engel teşkil ediyor. Genelde yüzde kaç engel oranı verilebiliyor bu durumda. Engelli kapsamında iş başvurusu yapmak istiyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz. Genelde böyle durumlarda işe girebilecek raporlar veriliyor

 20. Gül dedi ki:

  Merhaba hemofili taşıyıcı rahatsızlığım var hiper tansiyonum ve bel fıtığım var engelli raporu alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu kişinin ihtiyaçlarını kendisi giderebilmesine bakılıyor. Engelli raporu veren Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 21. Pınar dedi ki:

  Ben doğuştan kalça çıktığından ameliyatlığım.sağ bacağım bükülmüyor ve açılmıyor.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren Üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat ederek engelli raporu alabilirsiniz.

 22. Nilgün dedi ki:

  Merhaba ben kucukken cocuk felci gecirmisim sol ayagimda kisalik ve sekil bozuklugu var buna ragmen bana yuzde 8 verdiler ne yapabilirim yukaelrme sansim varmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, aradan 6-8 ay gibi süre geçtikten sonra farklı bir hastaneye müracaat edin

 23. Nilgün dedi ki:

  Merhaba ben kucukken cocuk felci gecirmisim sol bacagimda kisalik ve sekil bozuklugu var buna ragmen bana yuzde 8 verdiler ne yapabilirim yukseltme sansim varmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine tekrar müracaat ederek yeniden rapor talebinde bulunabilirsiniz.

 24. Gorkem dedi ki:

  Merhaba benim annem bir gözü kornea nakli yapıldı ve görmüyor açık kalp ameliyatı oldu 3 damar değişti tansiyon ve şeker hastalığı var insülin vuruluyor böbrek taş sebebi ile açık ameliyat oldu kilo var zor yürüyor araç almak istiyorum ötv den muaf olabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren Üniversite yada Devlet Hastanesinden annenize alacağınız engelli raporu ile aracınızı alabilir ve ÖTV’den muaf olabilirsiniz.

 25. Tugay dedi ki:

  Merhaba benim sol gözümde tembellik var %80 oranın da görmüyor rapor alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin kendi ihtiyaçlarını kendisi yapabileceğine bakılıyor. Bir üniversite yada Devlet Hastanesine engelli raporu için müracaat edebilirsiniz.

 26. Bilge dedi ki:

  Bir kulağımda ciddi duyma kaybı var. Oranını bilemiyorum ama bu kulağımla konuşulan hiç bir şeyi anlayamıyorum. Kulaklıkla takılması halinde düzelme olsa bile engel oranı çıkar mı?. Görme bozukluğum içinde 6.5 -7 numara gözlük kullanıyorum. Bu bir engel olarak kabul görüyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını kendisi giderebilmesi durumuna bakılıyor. Engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerinden bilgi alabilirsiniz.

 27. mohammed qasim dedi ki:

  türkiyede ikamet eden yabanci uyurklu engelli çocuk rapor alabilirmi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yabancı uyruklular da rapor alabilir fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yararlandığı haklardan yararlanamaz

 28. Hüseyin zeki dedi ki:

  Ben doğuştan her iki ayağımda içe doğru eğri çoçukken amaliyat oldum ama amaliyatta bazı kemiklerin alınması sebebi ile ayak ve bilek gelişimim çok zayıf çok uzun süre ayakta duramıyorum. Bu yüzden askeride almadılar şu an ise yürümektedir zorlanmaya başladım ben rapor alabilirmiyim ve bu aşamada nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren Üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat etmeniz gerekiyor. Yetkili kurumlar engelli raporunu sürekli de verebiliyor, geçici süreli de verebiliyor.

 29. Fatih dedi ki:

  Merhaba , bugün alo 182 den engelli randevusu yaptırmak istedim.Bana rahatsızlığımi sordular .Daha sonra sali gününe saat 10:00 a randevu verdi .(Bu arada askerde iken askeri hastaneden elverisli degildir raporuda almistim.)Bende şuan dilekçe yok ne yapmam lazım, bana sadece 1 doktor mu bakacak.Lütfen yanitlayin kimseden yardım alamadım. Teşekkürler

 30. Yiğit dedi ki:

  Benim sağ gözüm de göz tembelliği var ve yüzde 80 göremiyorum sol gözümde de var yüzde 25 göremiyorum gözlük kullanıyorum sol gözüme faydası oluyo fakat sağ gözüm aynı kalıyo yüzde 20 görüyo raporun derecesi me olur sizce

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporun derecesi heyetin incelemesi sonucunda ortaya çıkar. Engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 31. Fatma dedi ki:

  Merhaba,
  Tip 1 diyabetim. 200’ün altında olmayan ve sürekli yüksek olan bir şekere sahibim. Bu durum %40 almama yeter mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ağır engelli raporunda kişinin kendi ihtiyaçlarını giderebildiğine bakılıyor. Engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 32. Yonca dedi ki:

  Merhaba ben engelli raporu için müracat ettim ve yüzde 20 çıkdı ben tip iki diabet hastasıyım bu oranla hangi engelli haklarından faydalana bilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli haklarından yararlanabilmeniz için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek engelli kimlik kartı almanız gerekir.

 33. Cebrail Arpa dedi ki:

  Merhaba ben ocak 2017 de trafik iş kazasi geçirdim şuan bacağimda dizden femur kalça altina kadar platin var ayrica sol ön kolumda da çift tarafli platin var sgk beni sağlık kurulu na gönderdi ve % 35 rapor verdiler eğer ilgili başka bir hastanede sağlık kurulu na gidersem %de kaç engelli raporu alabilirim teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren Üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat ederek tekrar rapor talebinde bulunabilirsiniz.

 34. yaren dedi ki:

  Merhaba, sağ gözüm 18.50 derece sol gözüm 18.00 derece engelli raporu alır mıyım? Yüksek lisans yapıyorum bursa ihtiyacım var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını kendisi giderebilme durumuna bakılıyor. Engelli raporu veren Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat edebilirsiniz.

 35. Güneş dedi ki:

  Merhaba benim babam 2013 senesinde iş kazası geçirdi %37 oran verildi 2017 senesinde tekrar iş kazası geçirip bu kazaya da %19 oran verildi sorum şu bu iki raporu tek raporda birleştirebilir miyiz yani iki oran tek raporda olabilir mi ? Acil yardım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporda kişinin ihtiyaçlarını kendisi giderip giderilmediğine yada yardım almadan ne kadar giderebildiğine bakılıyor. Engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat etmeniz gerekir elinizdeki raporlarla

 36. Birisi dedi ki:

  Benim babam 2012 senesinde iş kazası geçirdi ve platin takıldı %37 oran verildi 2017 senesinde tekrar iş kazası geçirip bu kazaya da %19 oran verildi sorum şu,bu raporları birleştirebilir miyiz yani iki raporu tek raporda birleştirebilir miyiz ? Acil yardım ??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporları birlestirebilirsiniz fakat aynı oran çıkmayabilir, 37+19 şeklinde. Çünkü raporda kişinin kendi ihtiyaçlarını giderebildiğine bakılıyor.

 37. Uğur dedi ki:

  Merhaba benim her iki bobregimde olmak uzere polikistik bobrek hastaligim var tansiyon ilaci kullanmaktayim. Belimde ikisi kararmis biri şiş fitik var. Bu durumda ozurlu raporu alabilirmiyim. Yuzde kac olur. Tesekkurler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporlar hekimler tarafından verildiğinden engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 38. Sultan dedi ki:

  Merhaba epilepsi hastasıyım ve beyin hipertansiyonuö aynı zamamda beyin basınç artış problemimim var sizce ne % kaç engelli alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek rapor hakkında net bilgi alabilirsiniz.

 39. Hamit dedi ki:

  Benim sağ gözde göz tembelliği var. Doktor muayenesinde 10 da 1 gördüğüm söylendi. Bu durumda engelli raporu alabilirmiyim ve askerlikten muaf olurmuyum. Cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu konusunda karar verecek olanlar hekimler. Fakat engelli raporu verilirken kişinin ihtiyaçlarını kendisi giderip gideremediğine bakılıyor. Engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 40. Raziye Kütük dedi ki:

  2007den beri ülseratifkolit hastasıyım herhangi bir iş de çalışamıyorum engelli aylığı alabilmem için ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren Üniversite yada Devlet Hastanelerinden engelli raporu alarak Vakıflar Genel Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekir.

 41. Serkan dedi ki:

  2008 de iş kazası geçirdim %26 raporum var.sol elin serçe ve yüzük parmağını ameliyat la aldılar avuç içi ve dışı deri ve kasıktan parça alıp diktiler elimi aktif kullanamıyorum.heyete tekrar başvursam raporumu yükseltenilirmiyim? O dönemlerde bu heyetlerin feto ile bir bağlantıları olabilirmi diye düşünmüyor değilim!!

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek rapor için tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 42. Burak dedi ki:

  Merhaba. Sağ ayagim doğuştan dönük olarak doğdum ve ameliyatlar ile düzeltildi 2yaşima kadar operasyonlar gördüm. Bu sebep ile askerden muaf oldum. Ehliyet sahibyim Ötv indiriminde faydalanmak sıfır arac almak icin başvuruda bulunmak istiyorum yüzde kaç rapora sahip olmalıyım ?
  Ehliyeti mi degistirmem gerekiyor mu B A1 A2 mevcut H sınifina degitrimem gerekir mi simdiden cok teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli aracında iki kısım rapor var. Alacağınız rapora göre ya özel donanımlı yada normal araç. Rapor için müracaatınızı yapın çıkan sonuca göre hareket edersiniz. Özel donanımlı araç alırsanız o araca göre de ehliyet almanız gerekir.

 43. Furkan dedi ki:

  İyi akşamlar benim bir gözüm görmüyor, daha önce heyete girdim %32 verdiler bana bir artısı varmı bu oranın.tekrar girmek istiyorum ama

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, oranda artış olabilir. Tekrar başvuru yapmanız menfaatinize olabilir

 44. Erdem dedi ki:

  Merhaba. Toksoplazma sebebiyle doğuştan sol elde 3 parmak eksikliğim, el ayasında neredeyse yarısı kadar küçüklük ve sol dirsek mesafemde de %50 kısalık mevcut. Ne kadar engelli sayılabilirim sizce? %40 alamasam bile yine de faydasını görebilir miyim? teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 45. Oktay dedi ki:

  Yuzde 45 raporum var arac almak icin raporda ozel tertipli arac yazmasi şart mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yüzde 40 rapordan itibaren o şart var. Kişi aracını kendisi kullanabilir kabul ediliyor.

 46. Emre dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin şimdiden teşekkür ediyorum amcamın sağ ayaktan sebeb %45 engeli bulunmaktadır araç almak istiyor ve ehliyeti yok ötv den nasıl yararlanabilir ve bu aracı kimler kullanabilir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, araç alması için ehliyet şartı yok. Engelli raporuyla gidip sıfır kilometre aracını alabilir amcanız.

 47. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar. Ben kyk yurdunda kalabilmek için anneme %40 lık engelli rapaoru almam gerekiyor. Annemde yıllardan beri devam eden hipertansiyon var. Bir yıl öncesine kadar kalpten anju oldu ve yine bir yıl öncesine kadar bel fıtığı tehşisi konuldu.ayrıca hipertansiyonu gözlerindeki damarları zedeledi. Annenin bu raporu alma olasılığı var mıdır lütfen yardımcı olabilir misiniz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, KYK yurdu için engelli raporu istenmiyor sadece gelir durumuna bakılıyor. Başvurunuzu yapıyorsunuz sistem ona göre yerleştirme yapıyor. Engelli raporu içinse kişinin ihtiyaçlarını kendisinin giderebildiğine bakılıyor. Rapor için bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek detayl bilgi alabilirsiniz.

 48. YUNUS dedi ki:

  İYİ GÜNLER % 26ENGELLİ RAPORUM VAR HİÇ BİR ARTISI VAR ENGELLİ KPSSYE GİREBİLİRMİYİM YOKSA BOŞUNA KENARDA DURAN BİR KAĞIT PARCASI MI 26 YASINDAYIM

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurularda engelli oranları belirtiliyor. Başvuru tarihlerini takip edin, koşullarda sizin oranınız uyarsa başvuru yapabilirsiniz.

 49. anonim dedi ki:

  merhaba beyin kanaması geçirdim ve omurilikte kavernom saptandı. hayati fonksiyonların gectiği yerdeymiş tedavi oldum suanda ıyıyım ama elimde uyusma ve denge sorunum var. ışın tedavisi aldım ve gamma knife tedavisi uygulandı. engelli raporu % kac alırım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporuna hekimler karar veriyor. Fakat engelli raporunda şuna bakılıyor, kişi ihtiyaçlarını kendisi giderebiliyor mu? Rapor buna göre veriliyor.

 50. Ayhan dedi ki:

  Merhaba ben 3 yil once nobetler geciriyodum gunde 10 defa 20 defa diyisiyordu ve beynimde tumor oldugu anlasildi ve ammelyat oldum amelyattan 5 ay 1yil sonra calismak istedim tepolu bir ise girdim calisamadim vucudumun her yerinde bir gucsuzluk vardi restoranda calismaya basladim tabaklari bardaklari vs herseyi surekli kirmaya basladim musteriden siparis aliyorum hemen sonra unutup tekrar soruyorum bu bir defa degil bir cok defa oluyor hatta hep pluyor sonra beyin kanamasi gecirdim felc oldum fizik tedaviye gidiyorum ve engelli raporu almak istiyorum sizce verirlermi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir Üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek rapor talebinde bulunabilirsiniz. Kararı sağlık durumunuza göre hekimler vermektedir.

  2. cihan dedi ki:

   arac almak için yüzde 40 engelli ve ehliyetsiz biri yaralanabilirmi otv indiriminden iyi günler

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, araç alımı yada indirim için ehliyet şartı yok. Sadece raporunuzla müracaat ederek aracınızı indirimli alabilirsniz