Sosyal Yardım Platformu

2019 Engelli Raporu Nasıl Alınır ?

2019 Engelli Raporu Nasıl Alınır ?

Engelli raporu nasıl alınır 2019 yılında sorulan en büyük sorulardan biridir. Temel beklentilerin ve hakların sağlanması için alınan bu rapor engellilere verilmektedir. Sosyal devlet yapısı bu rapor sayesinde oldukça büyük imkanlar sunmaktadır. Engelli raporu nasıl alınır sorusuna en ayrıntılı cevabı vereceğiz!

Engelli raporu almak ülkemizin şartları değerlendirildiğinde ortalama 1 gününüzü yemektedir. Sabah en erken şekilde hastaneye ulaşmanızla başlayan bu süreç sonucunu öğlene kadar verir. Rapor ise ortalama 7 gün içerisinde teslim edilmektedir. Bu rakam değişebilir. Hatta 30 güne kadar uzadığı gözlenebilir.

Engelli Raporu Alma Şartları

Engelli raporu alma şartları temelde bilindiktir. Kalıcı veya geçici olarak kişinin hayatını etkileyen ve “engel” statüsünde değerlendirilebilen hemen her şey engelli raporu almaya aday olmanıza neden olabilir. Raporda “Sürekli” ve “Süreksiz” olarak ayrım noktası bulunur. Bu ayrım herkesin engel durumunun farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Engelli raporu kimlere verilir konusunda sizlere kısa bir sıralama yapalım. Türkiye Vatandaşı olan ve engel durumu belirten hemen herkes bu raporu alabilir.

Bu raporun birçok çeşidi vardır. ÖSYM sınav başvurusu için engelli raporuyla engelli memuriyet hakkı için alınan rapor farklı amaçlar barındırmaktadır. Neyse lafı çok uzatmadan hemen

Engelli Raporu Hangi Hastanelerden Alınır?

Engelli raporu veren hastaneler devlet tarafından objektif olmak uğurunda sınırlandırılmıştır. Bu rapor günümüzde birçok kurumda engelli bireylerin işine yaramaktadır. Bu nedenle bu raporun her engelli vatandaşa aynı koşullar altında verilmesi gerekmektedir. Bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda engelli raporu sadece devlet ve üniversite hastanelerinden alınabilir.

engelli-raporu-alma

Her devlet hastanesi de bu raporu vermek için yetkili değildir. Her şehirde belli başlı hastaneler bu yetkiye sahip kadroyu bünyesinde barındırır. Buna ek olarak bu hastaneler her günde heyet raporu vermez. Haftanın belli günlerinde erkenden gidip sıra almanız gerekir. Engelli raporunu hangi hastaneler verir sorusuna da cevap verdikten sonra hemen konumuza dönelim.

Engelli Raporu Alma

Engelli raporu alma konusunda sizlere aşamalı ancak derin bir anlatım sunacağız. Adım adım ne yapmanız gerektiğini aşağıda belirttik.

 • Hastaneleri arayın. (Herhangi bir devlet hastanesine gidin ve lobide sorun. Burada size hangi hastanenin ne zaman kurul günü yaptığı söylenecektir.)
 • Hangi hastanenin ne zaman engelli raporu verdiğini öğrendikten sonra o gün sabah erkenden o hastaneye gidin. (Bu noktada en erken saati belirleyin. Yoğunlaşan bu ortamda zorluk çekebilirsiniz. İlk dolmuşlarla gidin ve ilk sırayı kapın.)
 • Siz ilgili veznede sıraya girdiğinizde muhtemelen orada toplu bir şekilde dilekçe bulunacaktır. O dilekçeyi ortalık kalabalıkta kalmadan alın ve dolduru. (Çantanızda bir kalem götürün ve kalemi kimseyle paylaşmayın. Kaybolması yüksek bir ihtimal olacak.)
 • Engelli raporu almak için hastaneye gittiğinizde vezne ortalama saat sabah 8 gibi açılacaktır. Vezne açılınca maraton başlıyor demektir.
 • Vezne memuru sizden kimliğinizi ve az önce doldurduğunuz dilekçeyi isteyecek. Bu iki unsuru memura verin. Kayıt için soruları cevaplayın. Sonrasında bilgisayara bağlı kamera ile fotoğrafınız çekilecek.
 • Bu vezne sürecinden sonra size bir evrak verilecek. Bu evrakta bazı sağlık bölümlerinin isimleri yazacak. Karşılarında ki boşlukları ilgili bölüm doktoru doldurmak zorunda. Bu boşlukları vezne memurunun işaretlediği bölüm doktorlarının yanlarına giderek dolduracaksınız.
 • Engelli raporu alma sürecini tamamlamak için poliklinik koridoruna erişin. Orada heyet doktorlarının oda isimliklerine kırmızı harflerle Sağlık Kurulu yazacaktır. Bu kapıların ardında muayene almanız ve elinize verilen evrakı eksiksiz olarak bitirmeniz gerekecek.
 • Vezneden çıktık ve koridora geldik. Muhtemelen bu saatlerde hiçbir doktor odasında olmayacaktır. Ancak her doktorun hemşiresi odasında hazır bekliyor olacak. Bu hemşirelerin yanına gidin ve kayıt almalarını rica edin. Her bölümün kaşe vurmasını sağlayın.
 • Kaşeler vurulurken göz bölümü için derece ölçümü yaptırmayı unutmayın. Bunun için göz hemşiresine danışın o size ölçüm odasını gösterecektir. Oraya gidin ve ölçümü alıp cebinize koyun.
 • Alabildiğiniz kadar onayı toplayıp doktorları takip edin. Unutmayın vezneye gittiğinizde size verilen evrakta kalemle işaretlenen her bölüme muayene olmanız gerekecek. Her doktor kendine ait bölümü dolduracak.
 • Sonrasında kalabalığı takip ederek her doktora muayene olun. Unutmayın her doktor kaşe vursun ve görüşünü yazsın. Aldığınız engel oranları da o evrakta yer alacak.
 • Gitmeniz gereken tüm bölümler tamamlandıktan sonra evrağınızı zarar görmeden hemen rapor görevilisine teslim edin. Orada size ne zaman teslim alabileceğinizin bilgisi verilecektir. Bu evrakı siz veya birinci derece yakınınız kimliğinizle giderek alabilir.

Engelli Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Engelli raporu alma maksadıyla işe girdikten sonra raporu teslim alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar bu aşamada alınması gereken kopyalardır. Bu raporu alırken rapor görevlisine ricada bulunan ve ASLI GİBİDİR mühürlü evrak kopyalarınızı alın.

engelli-raporu-almak (2)

Bu sayede raporun kurumlara verilmesi gerektiğinde aslını ortada dolandırmak zorunda olmazsınız. Aslı yerine geçen bu mühürlü evrakları kullanarak hemen her türlü işinizi görebilirsiniz. Aksi takdirde yani bu kopyaları orada almazsanız Noter odaklı ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Engelli Raporu Faydaları

Engelli raporu faydaları oldukça fazladır. Devletimiz doktorunu hemşiresini bu uğurda hizmete sunarak engelli raporunu engelli vatandaşlara sunmaktadır. Bu olanaklar engelli bireylerin daha rahat yaşamasına ve yaşatılmasına yöneliktir. Başlıca bu raporun sağladığı hakları sayacak olursak şu şekilde bir liste ortaya çıkmaktadır

 • Toplu Taşıma indirimleri.
 • Uçak bileti indirimleri.
 • Enerji ücreti indirimleri.
 • Emlak vergisi indirimleri.
 • ÖTV odaklı indirimler ve yaptırımlar.
 • Ayrıcalıklı sınav olanakları.
 • Kurumlarda sıra öncülük hakkı.
 • Müzelere ücretsiz veya indirimli giriş.
 • Diğer engelliği kimlik avantajları.

Engelli hakları 2019 yılında güncellenmiştir. Bu hakların tamamı genişletilmiş olmakla birlikte büyük alanlara açılmıştır. Elbette ki %1 engelli olanla %50 engelli olana sağlanan haklar farklıdır. Bu raporunuzda yazılı olarak belirtilecektir.

Raporlarda ki temel hakları elde etmenin yolu %40 ve üstü oranı hak etmekten geçer. Bu konuda hakkı olan adam alsın ama hakkı olmayan boşuna devletin memurunu yormasın diyerek lafıma devam etmek istiyorum.

Yüzde 40 Özürlü Raporu Ne İşe Yarar?

Yüzde 40 özürlü raporu avantajları diğer ölçülere göre daha fazladır. Bu rapor temel engelli olarak değerlendirilmenize yol açacağından tüm haklara erişmenizi sağlayacaktır. Ancak yine %50 ile %40 oranlı raporlar arasında da farklar bulunmaktadır. Yüzde 40 özürlü raporu faydaları bu şekildedir. Size rapor aldıktan sonra yazılı olarak bu haklar verilecektir.

Her engelli birçok temel hakka sahiptir. Bu haklar beklentileri karşılamasa bile kişileri daha iyi bir yaşantıya sahip olmasını sağlamaktadır. Yüzde 20 özürlü hakları da bulunmaktadır. Bu noktada kişinin neden ve ne kadar süreyle engelli olduğu ön plana çıkmaktadır.

engelli-raporu-alma-şartları

Bu kadar ciddi konuları konuştuktan sonra sizlerle hayatın gerçeklerine de değinmek istiyorum. Sanmayın ki bu yazdıklarımdan bir çıkarım olsun. Hayatı bilen biri olarak sizlere yazıyorum. Engelli olmak ayıp veya utanç kaynağı değildir. Sakın böylesi bir dar görüşe kapılmayın. Hayatı kabul edip bu şekilde ilerlemek size çok şey katacaktır. Kısacası gerçeklerin olumlu ve lütuf arz eden taraflarını görmek gerekir. Çevreniz bunu size gösterebilirse ne mutlu, eğer göremezseniz kendinizin görmesi ne kadar alır bilemiyorum.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 442 YORUM
 1. Gizem dedi ki:

  Merhaba 19 yaşındayım konjenital skolyozum var Cobb açısı 60 derece ve üzerinde ameliyat olamıyorum engelli raporu alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek rapor için başvuru yapabilirsiniz

 2. Recep akça dedi ki:

  Ben 5 yıldır rj45 astım koduyla raporum var ilaç kullanıyorum rapor kaç oran verirler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek rapor için başvuru yapabilirsiniz.

 3. rüstem dedi ki:

  merhaba bende 2 derece aort yetmezliği biküspit aort kapak 4.5 cm aor genişlemesi 1 derece mitral yetmezlik ve 1derece felan asigmat bide sağ bilekğimde kazayla cam keamesi sonucu hissyat kaybı var yüzzde kaç alabilirim tahmini sağ elime kullanabiliyorum ama kesik yere bişey değince uyuşuyo

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını kendi giderebilmesi durumuna bakılıyor. Engelli raporu veren bir üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek rapor başvurusunda bulunabilirsiniz.

 4. Huseyin demirer dedi ki:

  Mrb 11 senedir tip 2 diyabet hastasıyım troid sorunun ve yüksek seyreden kolesterol ve yüksek seyreden göz tansiyonu problemim mevcut engelli rapor oranı kaç alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu ve üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.

 5. Hakan dedi ki:

  Ben 23yasindayim yemek yesemde kilo alamiyorum 38kiloyum 1.46 boyun dayim bu yaştan sonra uzamassin ve kilo almazssin dedi doktor bu sebeble is bulmak sıkıntı oluyor engelli raporu alirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon gerekli kararı verir

 6. Selma dedi ki:

  Merhaba sadece kanser hastası olanlar engellilik raporu alabiliyor mu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat ederek rapor başvurunuzu yapabilirsiniz.

 7. Hayriye dedi ki:

  Merhabalar.ben doğuştan kalça çıkığı olan sonrasında sigortalı olup ameliyat olmak için feragat etmiş %45 engelli raporlu birisiydim. Şuan ameliyat olup sol protezli sağ hayat standartlarımı sarcacak derecede kireçleme olan v ameliyat şartı olan biriyim.sorum şu ki rapor için başvursam %de kaç alabilirim?şimdiden teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz. Engelli raporunda kişinin kendi ihtiyaçlarını giderebilmesi durumuna bakılıyor.

 8. Ali dedi ki:

  Merhaba ben suan 26 yasindayim 2 yasindayken traktore sol parmaklarimi kestirmisin bas parmak ve serce parmaklarim saglam sadece sol yuzuk parmagim yarisiyok diyer iki parmagiminda birer oynak eklemi yok ve goz numaralarimda 4.50 ikiside sizce engelli raporu berirlermia verirlerse %kac olur

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Tam teşekkülü devlet hastanesine ya da eğitim araştırma üniversite hastanesinde heyete girmeniz gerekiyor.

 9. selahattin dedi ki:

  merhaba sol gözümden %32 görme kaybı var yani %32 alabildim raporu 6-7 yıl önce. %40 ve üzerini alamıyorum. son yıllarda bu konuyla ilgili bir güncelleme var mı? yada kanunlarda esneme durumu var mı ben %40 engelli raporu nasıl alabilirim. selamlar

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Tekrar heyete girebilirsiniz.

 10. Güven KEAKİN dedi ki:

  Merhaba, 13 yıl önce bana Romatoid Artrit teşhisi kondu ve devamlı ilaç kullanıyorum. 1 buçuk ay önce sol el bilek bölgesinde şişme ve buna dayalı sol elimde güç kaybı ve hareket kaybı mevcut. Sol elim tamamen kullanamıyor hatta bir çay bardağını taşımakta bile zorluk yaşıyorum. Bu durum da ne gibi başvurularda bulunabilirim? Vergi indiriminden yararlanabilir miyim? Engelli raporu alabilir miyim?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Engelli raporu için tam teşekküllü devlet hastanelerine ya da eğitim ve araştırma üniversite hastanelerine başvurmanız gereklidir.

 11. Fundaa dedi ki:

  Merhaba ben venöz yetmezlik ve lenf ödem hastasiyim(tek bacak). Bu hastalık hayatıma çok engel oluyor ve obez kategorisinde kiloluyum sizce engelli raporu alabilir miyim?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Tam teşekküllü devlet hastanelerine ya da eğitim araştırma üniversite hastanelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

 12. Ertan dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben 2015 Eylül ayında trafik kazası geçirdim sol bacağım femur ve tıbiya kırıkları oluştu 340 parça 2 ana platin 6 kelepçe 14 çivi var ayağımın içinde 3 kez heyete girdim çıktım şuan halen mahkeme devam ediyor hastanede yattığım süreç boyunca 6 ameliyat oldum 4 local 2 genel anestezi engel raporu alabilirmiyim acaba platinler ömür boyu kalıcı yaşım 25

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Engelli raporu almak için başvuru yapabilirsiniz. Tam teşekküllü devlet hastaneleri ya da eğitim ve araştırma üniversite hastanelerine gidebilirsiniz.

 13. Murat Arslantürk dedi ki:

  Merhaba benim yeğenim anne karnında iken hidrosefali (beyinde su toplanması ) teşhisi konuldu sezeryanla doğum yaptırıldı 8.5 ayına kadar kuvezde kaldı şimdi ise evde bakımı yapılabilir diye eve gönderdiler devletten ilaç ve mama alabilmek için heyet raporu alınması gerek dediler telefonla mi yoksa hastaneye giderek mi randevu almak gerekiyor ? Yada eğer ikisinden de randevu alma olursa hangi bölüme alınmalı yani heyet raporu diye bi randevu seçeneği yok sağlık kurulu diye seçenek var ilk önce ne yapmamiz gerekli nerelere gitmek lazım kafamız karıştı bilgilendirirseniz seviniriz şimdiden teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sabah erken saatlerde hastaneye müracaat ederek ilgili hastanenin veznesine muayene ücretini ödeyip sıranızı alabilirsiniz. Heyet raporu için telefonla randevu verilmiyor.

 14. Hakan dedi ki:

  Merhaba babam akciğer kanseri ve üzerine kayıtlı binek aracı mevcut kredi borcu olduğu için satamıyoruz. ÖTV muafiyeti için sağlık kuruluna başvurmak istiyoruz. Üzerine araç kaydı olması sağlık kuruluna başvurmaya engel mi veya olumsuz sonuçlanmasına neden olur mu.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Tam teşekküllü devlet hastaneleri ya da eğitim araştırma üniversite hastanelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

 15. Hasan Demir dedi ki:

  %50 Engelli raporum var,çalışmıyorum.9000 iş günü aşk ve 26 yıl hizmet sürem var.Emekli olabilirmiyim,nereye başvurmam gerekiyor.Teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne giderek başvuru yapmanız ve emeklilik hesaplatması yapmanız gerekmektedir.

 16. alp arslan dedi ki:

  merhaba ben 14 yaşinda skolyoz ameliyati geçirdim platin takildi omugalara şuan 29 yaşindayım platinler çikardim ama
  omurgada eğrilik devam ediyor ve sağ omuz kûreğinde omurgalarda dışa çıkma var..bundan dolayı engelli raparu ala bilirmiyim ( iş için lazım)

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını kendi karşılayabilmesi durumuna bakılıyor. Alacağınız raporda iş gücü kaybı da dikkate alınabilir. Engelli raporu veren bir üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 17. tülay dedi ki:

  benim babam 6 yıldır felçli kendi başına hiç birşey yapamıyor herzaman yanında biri olmak zorunda ona engelli raporu çıkarmak istiyorum devlet hastanesine gidiptemi randovu almam lazım göstericeğimiz doktorlara yoksa hastaneye gittiğimizde bizi yönderirlerimi bide kaç günde çıkar rapor şimdiden teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanesine sabah erken saatlerde giderek (heyetin olduğu günlerde-önceden bilgi alabilirsiniz) vezneye engelli raporu için kayıt yaptırıyorsunuz. Ve heyetteki doktorlara sırayla muayene oluyorsunuz
   https://www.sosyalyardimlasma.net/engelli-raporu-nasil-alinir-2018

 18. Feyza dedi ki:

  8yaşında bir oglum var doğuştan bir elinde parmak eksik diger elinden bir parmağını kullanamıyor engelli raporu alabirmiyim eger alabiliyorsam nereye ve hangi dr. basvurabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat edebilirsiniz. Size en yakın engelli raporu veren hastaneyi aile hekiminizden öğrenebilirsiniz.

 19. Bekir dedi ki:

  Ablam meme kanseri teşhisi konduktan sonra ameliyat oldu,Şuan sağ kolunu kullanmada zorluk çekiyor.Engelli raporu çıkarabilirmişiz diye Rehabilitasyon merkezinde çalışan tanıdık birine sorduk,dediki çikarilabilir dedi.Basvuru icin ablam hastaneye gitti ve calisan memur bu durumda olanlar engelli rapor cikaramaz dedi.Bu durumda olan biri için engelli raporu alınabilir mi?
  Bu konuda beni aydinlatirsaniz çok memmun olurum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını giderebilmesi durumuna bakılıyor. Heyete giren hekimler uzman oldukları branşlarda değerlendirme yaptığı için müracaat etmenizde yarar var. Engelli raporu veren bir üniversite yada Devlet Hastanesine başvurusu yapabilirsiniz.

 20. yusuf şimsek dedi ki:

  merhaba iyi günler. benim hipofiz bezim çalışmıyor. yani vücutta horman salgılayan bez çalışmıyor. 25 yasımda olmama rağmen 16-17 yaşındaymısım gibi gözüküyorum. hastalığın genel tanısı hipogonadizm olarak geçiyor. ömür boyu kullanacak olduğum ilaç var. sakallarım hala çıkmadı. bundan dolayı bana engelli raporu verirler mi ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Tam teşekküllü devlet hastanelerine ya da eğitim araştırma üniversite hastanelerine giderek heyete girmeniz gerekli, engelli raporunuza heyet karar vermektedir.

 21. Bekir dedi ki:

  Mrh benim %\40 raporum var daha elime ulaşmadı ama %\40 aldın dediler bununla neler yapabilirim daha dogrusu ne yapmalıyım nerelere başvurmalıyım hiç bir bilgim yok yatdımcı olurmusunuz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Engelli olarak aşağıdaki olanaklardan engellilik oranınıza göre faydalanabilirsiniz.
   Toplu Taşıma indirimleri.
   Uçak bileti indirimleri.
   Enerji ücreti indirimleri.
   Emlak vergisi indirimleri.
   ÖTV odaklı indirimler ve yaptırımlar.
   Ayrıcalıklı sınav olanakları.
   Kurumlarda sıra öncülük hakkı.
   Müzelere ücretsiz veya indirimli giriş.

 22. Ayşe dedi ki:

  Merhaba,bende bir yıl önce skolyoz ameliyatı oldum.platinler duruyor. bende bu rapor için başvuru yapabilirmiyim. Ne gibi sonuç alabilirim. Nasıl bı yüzdelik dilim çıkar acaba sınav yada çalışma için şimdiden teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Tam teşekküllü devlet hastaneleri ya da eğitim araştırma üniversite hastanelerine giderek heyete girmeniz gerekmektedir.

 23. Ayşe Soyler dedi ki:

  Iyi günler benim sol gözüm yüzde 80 görmüyor gözluklerim pahalı ve ameliyat şansı yok rapor alabilirmiyim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek rapor için başvuru yapmanız gerekmektedir.

 24. Ahmet dedi ki:

  Benim dogustan iki dizimde patella vardı.15 yasimda ameliyat oldum.12 sene sonra eski haline döndü.tekrat ameliyat olmam cok zor.Ve ben bu halde zor calisiyorum bu yuzden yüzde kac rapor alirim.malulen emekli olurmuyum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi durumuna bakılıyor. Engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat edebilir rapor için başvuru yapabilirsiniz.

 25. Özgür dedi ki:

  Merhaba fmf hastasıyım ömür boyu ilaç kullanmak mecburiyetindeyim kullanmazsam ataklarım geçmiyor 3-4 gün ve 1 hafta kadar sürüyor eklem ağrılarım cok oluyo bu yüzden ve iki el parmaklarımda eğrilikler var birde bel fıtığı var engelli raporu alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek rapor için başvuru yapabilirsiniz.

 26. Şamil Ayan dedi ki:

  Heyet raporu almak ücretsiz mi yani herhangi bir ücret ödemek gerekiyor mu ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, girişte ilgili hastanenin veznesine muayene ücreti ödenmektedir.

 27. Serhat dedi ki:

  Sol dirseğim 20 sene önce kirildi ve tam olarak acamiyorum %20 %30 arasi bi kayip var ve duz tabanim %40 uzeri rapor alma sansim var mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek rapor başvurusu yapabilirsiniz.

 28. ilker dedi ki:

  Sag sol göz 9 derece miyp astgimat , gögüs cıkıgı mevcut, konusma bozukluğu , azda isitme kaybı %40 mümkünmüdür?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, üniversite yada Devlet Hastanesine rapor için başvurunuzu yapabilirsiniz.

 29. ilker dedi ki:

  Gözüm 9 derece miyop astgimat , gögüs cıkıgı mevcut , konusma bozuklugu, cok azda duyma kaybı %40 alabilirmiyim acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek rapor başvurusu yapabilirsiniz.

 30. Fadime dedi ki:

  Ben bir öğretmenim.ama 6 yıldır çalışmıyorum.çalışırken de ücretli olarak çalışıyordum.doğuştan kalça çıkığım var tek tarafımda.1 yıl önce de düştüm ve dizim hasar gördü.diz kapağımın değişmesi gerekiyor ama gencim diye ameliyat yapmıyorlar.böyle 10 yıl idare et dediler.koşamıyorum.hep dikkatli ve destekli yürümeliyim.diğer sağlam dizim de acımaya başladı.ayakta fazla kalamıyorum.sürekli ağrı kesici…tüm günlük aktivitelerimi etkiledi ve çalışmak istiyorum mesleğimi yapamam böyle.heyete gitsem sizce bana rapor verilir mi.zaten %27 raporum var.memuriyette engellilikten faydalanabilir miyim acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi durumuna bakılıyor. Engelli raporu veren bir üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek alacağınız raporun oranına göre engelli kadrosundan yararlanabilirsiniz.

 31. merve dedi ki:

  Merhaba ;

  Sol kulak zarım delik ve duymakta zorluk çekiyorum hatta bazen hiç duymuyorum bundan dolayı çok sık baş dönmesi ve halsizlik yapıyor ve guatr başlangıcım var bu durumda rapor alabil miyim bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi durumuna bakılıyor. Engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 32. meliha dedi ki:

  merhaba
  boynumdaki iki tarafli şahdamarım tıkanıklığı var

  tip iki diyabet.
  astım.
  ve takip gerektiren
  tiroid nodülleri var 6 ayda bir biyopsisi yapılıyor
  artı

  ve sağ kolumda
  tenisci direği var
  bu hastalık lardan % kaç rapor alırım . lütfen yardımcı olumusunuz……

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat ederek rapor için başvuru yapabilirsiniz.

 33. cansu dedi ki:

  Sol gözümde görme kayibi var yani hiç görmüyor manule emekli olanbilirimi acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, alacağınız rapora ve gün piriminize bağlı olarak iş gücü kaybından malulen emekli olma ihtimaliniz yüksek

 34. Anonim2 dedi ki:

  7 yıldır Kullandığım haplar ve kilolu olmam dolayısıyla askerlikten muaf oldum. Engelli kpss den faydalanmak istiyorum. Ben %40 engelli raporu alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerlikten muaf olduğunuza göre yüksek ihtimalle rapor alırsınız. Engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat edebilirsiniz

 35. Selçuk Börekçi dedi ki:

  Merhaba. Bende 3 boyun fıtığı, 2 bel fıtığı, fibromiyalji( kas romatizması) ve kronik bronşit hastalıkları var. Bu hastalıklar ile engelli raporu almam mümkün mü? Teşekkür ederim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Tam teşekküllü devlet hastanesinde ya da eğitim araştırma üniversite hastanesinde heyete girmeniz gerekmektedir.

 36. Toprak dedi ki:

  Hocam bende sekersiz seker hastaligi var 1 senedir ilac kulaniyorum ve omur boyu kulanicam ilaci kulanmazsam hayat sartlarim sifirlaniyor 5dk bir tuvalet ihtiyaci ve bol su iciyorum sizce engelli raporu alablrmiyim ve kac verirler ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Engelli raporu için heyete girmeniz gerekmektedir. Engelli oranınız heyette belli olur.

 37. Mehmet dedi ki:

  Mrh benim babam ötv indirimi için rapor için başvuru yaptık fakat %76 verdi itiraz etik başka hastaneye sefk etiler oda %83 verdi hakem heyetine gönderdiler fakat oda %86 verdi 1 sene önce oldu tekrar farklı bir ilde başvuru yapabilirmiyiz tşk

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 38. Nani dedi ki:

  Merhaba eşimin 2006 yılında aldığı %42 engel rapor veri tabanı sisteminde çıkmadı daha önce rapor aldığımız hastane yerine başka bir hastaneden yeni rapor için randevu verildi yeni raporda engel %32 çıktı ama engel durumda bir iyileşme yok sol göz de görme yetisi hiç bir şekilde iyileşme gerçekleşmiyor eski raporumuz geçersiz sayıldı şuan farkta var ne yapmamız gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar müracaat ederek yeninden rapor almak için başvuru yapabilirsiniz.

 39. Oğuz Aslan dedi ki:

  Merhaba,
  Koroner arter hastalığım mevcut. Kalp krizi sonucunda %100 tıkanan damara 2 adet stent takıldı.
  Ayrıca mr sonuçlarıma göre bel, sırt ve boyun fıtığım var. Bunun yanında rotoskolyoz bulgusu söz konusu.
  Bütün bu hastalıklar %40 engelli raporu almamı sağlayabilir mi?
  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi durumuna bakılıyor. Engelli raporu veren bir üniversite yada devlet hastanesine müracaat edebilirsiniz.

 40. Evren battal dedi ki:

  Merhaba iyi gunler benim sol ayağımda doğuştan 3.5 cm kısalık var 2 3 defa ameliyat oldum rapor orani kac olur sizce ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporun oranı heyete giren hekimlerin yapacağı muayene sonucunda belli olur

 41. özge dedi ki:

  Merhaba ben epilepsi hastasıyım sürekli ilaç kullanmak durumundayım, artı bu ilaçlarin yan etkilerine istinaden de antidepresan kullanıyorum raporlu olarak. İş bulmakta zorlanıyorum . Rapor alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat ederek rapor için başvuru yapabilirsiniz.

 42. Fatma dedi ki:

  Iyi gunler ben gozum icin rapor almak istiyorum bir arkadas bana rapor almak icin sgk dan bir belge alman lazim dedi acaba dogruluk payi nedir sag gozum 9 derece miyop sol gozum ise 12 derece goz tembelligimde var yuzde kac rapor alabilirim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu almak için engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Rapor almanın SGK ile bir ilgisi yoktur.

 43. sezer dedi ki:

  merhaba bende grade 2 beyin tümötü vardı beynin içinde ameliyat oldum tamamı alınamadı suan radyoterapi ve kemoterapi görüyorum hergün. s ag gözğmde çift görme ve görme kaybı oldu sag tarafımda ara ara his kaybı oluyor epilepsi ilacı içiyorum günlük malulen emekli olabilrmiyim cevap için şimdiden teşekkürler saygılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tedavi gördüğünüz kurumdan alacağınız raporun durumuna göre malulen emeklilik için müracaat edebilirsiniz.

 44. Yasemin Payalan dedi ki:

  Merhaba ben 3 buçuk evre nonhocgin lenfoma kanseriyim . belim de ve boynum da fıtık var, dizlerim de kıkırdak yumuşaması ve kireçlenme var. Ayrıca bir şey daha var üzerime bir devre mülk tapusu var. Başka hiçbir şeyim yok.
  Bu engel teşkil eder mi ?. Engelli raporu alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tapu kaydı engelli raporu almaya engel değildir. Engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat ederek engelli raporu talebinde bulunabilirsiniz.

  2. Yasemin Payalan dedi ki:

   Çok çok teşekkür ederim ilgilenip cevap verdiğiniz için. Allah razı olsun. ?????

  3. admin dedi ki:

   Rica ederiz, elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz

 45. Erkan Korti dedi ki:

  Benim doğuştan %25 raporum var ve 1 yol önce kalp krizi geçirdim 3 damarın 1 tanesine stent taktılar sonuç olarak raporlarımın toplamı kaç olur.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu kişinin ihtiyaçlarını kendi giderebilmesi durumuna bakılıyor. Engelli raporu veren üniversite yada devlet hastanelerine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 46. Mustafa dedi ki:

  Benim babamın sol tarafı felç ve kalp kapakçığı ameliyatı olacak rapor için başvurduk 1.hastane %76 2.hastane %83 hakem hastanesi %86 verdi 1 sene oldu tekrar nezaman başvuru yapmak gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, istediğiniz zaman engelli raporu için başvuru yapabilirsiniz.

 47. Ahmet dedi ki:

  İyi günler benim sol böbreğim alındı sağ böbreğimde de taş var. Anksiyete tedavisi görüyorum 3 4 aydır. Sağ ve sol kulağımda 20 25 işitme kaybım var. Belimde el kadar doğum yarası var. Yüzde 40 rapor alabilir miyim acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını giderebilmesi durumuna bakılıyor. Engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 48. Büşra dedi ki:

  Merhaba iki oglumda laron sendromu yani bir çeşit cucelik.Acaba engel raporu alabilir miyiz.Biri 9 biri 3 yasinda

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada devlet hastanelerine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 49. Serap köçer dedi ki:

  21 yıllık tip 1 diyabet hastasıyım 2 yıl önce polinöropati ve vertigo teşhisi kondu. Insulin kullanıyorum diğer hastalıklarım için de ilaç raporum var ben engelli raporuna basvurabilir miyim ve en az % kaç alabilirim. Teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişisel ihtiyaçların giderebilme durumuna bakılıyor. Engelli raporu veren bir üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek detaylı bilgi alabilir ve rapor için başvurunuzu yapabilirsiniz.

 50. Gülsüm dedi ki:

  Merhaba verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Hidrosefali hastasıyım başımdan karnıma kadar deri altından uzanan bi damarla yaşıyorum bi süre panik bonzukluk tedavisi için ilaç kullandım küçüklüğümde iki kez kardiyoloji de anjiyo oldum sizce ben engelli raporu alır mıyım yüzde 40 olabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporunda kişinin ihtiyaçlarını giderebilmesi durumuna bakılıyor. Engelli raporu veren Üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat ederek kesin bilgiyi alabilirsiniz.