Sosyal Yardım Platformu

2019 Engelli Raporu Nasıl Alınır ?

01.02.2019
2019 Engelli Raporu Nasıl Alınır ?

Engelli raporu nasıl alınır 2019 yılında sorulan en büyük sorulardan biridir. Temel beklentilerin ve hakların sağlanması için alınan bu rapor engellilere verilmektedir. Sosyal devlet yapısı bu rapor sayesinde oldukça büyük imkanlar sunmaktadır. Engelli raporu nasıl alınır sorusuna en ayrıntılı cevabı vereceğiz!

Engelli raporu almak ülkemizin şartları değerlendirildiğinde ortalama 1 gününüzü yemektedir. Sabah en erken şekilde hastaneye ulaşmanızla başlayan bu süreç sonucunu öğlene kadar verir. Rapor ise ortalama 7 gün içerisinde teslim edilmektedir. Bu rakam değişebilir. Hatta 30 güne kadar uzadığı gözlenebilir.

Engelli Raporu Alma Şartları

Engelli raporu alma şartları temelde bilindiktir. Kalıcı veya geçici olarak kişinin hayatını etkileyen ve “engel” statüsünde değerlendirilebilen hemen her şey engelli raporu almaya aday olmanıza neden olabilir. Raporda “Sürekli” ve “Süreksiz” olarak ayrım noktası bulunur. Bu ayrım herkesin engel durumunun farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Engelli raporu kimlere verilir konusunda sizlere kısa bir sıralama yapalım. Türkiye Vatandaşı olan ve engel durumu belirten hemen herkes bu raporu alabilir.

Bu raporun birçok çeşidi vardır. ÖSYM sınav başvurusu için engelli raporuyla engelli memuriyet hakkı için alınan rapor farklı amaçlar barındırmaktadır. Neyse lafı çok uzatmadan hemen

Engelli Raporu Hangi Hastanelerden Alınır?

Engelli raporu veren hastaneler devlet tarafından objektif olmak uğurunda sınırlandırılmıştır. Bu rapor günümüzde birçok kurumda engelli bireylerin işine yaramaktadır. Bu nedenle bu raporun her engelli vatandaşa aynı koşullar altında verilmesi gerekmektedir. Bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda engelli raporu sadece devlet ve üniversite hastanelerinden alınabilir.

engelli-raporu-alma

Her devlet hastanesi de bu raporu vermek için yetkili değildir. Her şehirde belli başlı hastaneler bu yetkiye sahip kadroyu bünyesinde barındırır. Buna ek olarak bu hastaneler her günde heyet raporu vermez. Haftanın belli günlerinde erkenden gidip sıra almanız gerekir. Engelli raporunu hangi hastaneler verir sorusuna da cevap verdikten sonra hemen konumuza dönelim.

Engelli Raporu Alma

Engelli raporu alma konusunda sizlere aşamalı ancak derin bir anlatım sunacağız. Adım adım ne yapmanız gerektiğini aşağıda belirttik.

 • Hastaneleri arayın. (Herhangi bir devlet hastanesine gidin ve lobide sorun. Burada size hangi hastanenin ne zaman kurul günü yaptığı söylenecektir.)
 • Hangi hastanenin ne zaman engelli raporu verdiğini öğrendikten sonra o gün sabah erkenden o hastaneye gidin. (Bu noktada en erken saati belirleyin. Yoğunlaşan bu ortamda zorluk çekebilirsiniz. İlk dolmuşlarla gidin ve ilk sırayı kapın.)
 • Siz ilgili veznede sıraya girdiğinizde muhtemelen orada toplu bir şekilde dilekçe bulunacaktır. O dilekçeyi ortalık kalabalıkta kalmadan alın ve dolduru. (Çantanızda bir kalem götürün ve kalemi kimseyle paylaşmayın. Kaybolması yüksek bir ihtimal olacak.)
 • Engelli raporu almak için hastaneye gittiğinizde vezne ortalama saat sabah 8 gibi açılacaktır. Vezne açılınca maraton başlıyor demektir.
 • Vezne memuru sizden kimliğinizi ve az önce doldurduğunuz dilekçeyi isteyecek. Bu iki unsuru memura verin. Kayıt için soruları cevaplayın. Sonrasında bilgisayara bağlı kamera ile fotoğrafınız çekilecek.
 • Bu vezne sürecinden sonra size bir evrak verilecek. Bu evrakta bazı sağlık bölümlerinin isimleri yazacak. Karşılarında ki boşlukları ilgili bölüm doktoru doldurmak zorunda. Bu boşlukları vezne memurunun işaretlediği bölüm doktorlarının yanlarına giderek dolduracaksınız.
 • Engelli raporu alma sürecini tamamlamak için poliklinik koridoruna erişin. Orada heyet doktorlarının oda isimliklerine kırmızı harflerle Sağlık Kurulu yazacaktır. Bu kapıların ardında muayene almanız ve elinize verilen evrakı eksiksiz olarak bitirmeniz gerekecek.
 • Vezneden çıktık ve koridora geldik. Muhtemelen bu saatlerde hiçbir doktor odasında olmayacaktır. Ancak her doktorun hemşiresi odasında hazır bekliyor olacak. Bu hemşirelerin yanına gidin ve kayıt almalarını rica edin. Her bölümün kaşe vurmasını sağlayın.
 • Kaşeler vurulurken göz bölümü için derece ölçümü yaptırmayı unutmayın. Bunun için göz hemşiresine danışın o size ölçüm odasını gösterecektir. Oraya gidin ve ölçümü alıp cebinize koyun.
 • Alabildiğiniz kadar onayı toplayıp doktorları takip edin. Unutmayın vezneye gittiğinizde size verilen evrakta kalemle işaretlenen her bölüme muayene olmanız gerekecek. Her doktor kendine ait bölümü dolduracak.
 • Sonrasında kalabalığı takip ederek her doktora muayene olun. Unutmayın her doktor kaşe vursun ve görüşünü yazsın. Aldığınız engel oranları da o evrakta yer alacak.
 • Gitmeniz gereken tüm bölümler tamamlandıktan sonra evrağınızı zarar görmeden hemen rapor görevilisine teslim edin. Orada size ne zaman teslim alabileceğinizin bilgisi verilecektir. Bu evrakı siz veya birinci derece yakınınız kimliğinizle giderek alabilir.

Engelli Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Engelli raporu alma maksadıyla işe girdikten sonra raporu teslim alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar bu aşamada alınması gereken kopyalardır. Bu raporu alırken rapor görevlisine ricada bulunan ve ASLI GİBİDİR mühürlü evrak kopyalarınızı alın.

engelli-raporu-almak (2)

Bu sayede raporun kurumlara verilmesi gerektiğinde aslını ortada dolandırmak zorunda olmazsınız. Aslı yerine geçen bu mühürlü evrakları kullanarak hemen her türlü işinizi görebilirsiniz. Aksi takdirde yani bu kopyaları orada almazsanız Noter odaklı ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Engelli Raporu Faydaları

Engelli raporu faydaları oldukça fazladır. Devletimiz doktorunu hemşiresini bu uğurda hizmete sunarak engelli raporunu engelli vatandaşlara sunmaktadır. Bu olanaklar engelli bireylerin daha rahat yaşamasına ve yaşatılmasına yöneliktir. Başlıca bu raporun sağladığı hakları sayacak olursak şu şekilde bir liste ortaya çıkmaktadır

 • Toplu Taşıma indirimleri.
 • Uçak bileti indirimleri.
 • Enerji ücreti indirimleri.
 • Emlak vergisi indirimleri.
 • ÖTV odaklı indirimler ve yaptırımlar.
 • Ayrıcalıklı sınav olanakları.
 • Kurumlarda sıra öncülük hakkı.
 • Müzelere ücretsiz veya indirimli giriş.
 • Diğer engelliği kimlik avantajları.

Engelli hakları 2019 yılında güncellenmiştir. Bu hakların tamamı genişletilmiş olmakla birlikte büyük alanlara açılmıştır. Elbette ki %1 engelli olanla %50 engelli olana sağlanan haklar farklıdır. Bu raporunuzda yazılı olarak belirtilecektir.

Raporlarda ki temel hakları elde etmenin yolu %40 ve üstü oranı hak etmekten geçer. Bu konuda hakkı olan adam alsın ama hakkı olmayan boşuna devletin memurunu yormasın diyerek lafıma devam etmek istiyorum.

Yüzde 40 Özürlü Raporu Ne İşe Yarar?

Yüzde 40 özürlü raporu avantajları diğer ölçülere göre daha fazladır. Bu rapor temel engelli olarak değerlendirilmenize yol açacağından tüm haklara erişmenizi sağlayacaktır. Ancak yine %50 ile %40 oranlı raporlar arasında da farklar bulunmaktadır. Yüzde 40 özürlü raporu faydaları bu şekildedir. Size rapor aldıktan sonra yazılı olarak bu haklar verilecektir.

Her engelli birçok temel hakka sahiptir. Bu haklar beklentileri karşılamasa bile kişileri daha iyi bir yaşantıya sahip olmasını sağlamaktadır. Yüzde 20 özürlü hakları da bulunmaktadır. Bu noktada kişinin neden ve ne kadar süreyle engelli olduğu ön plana çıkmaktadır.

engelli-raporu-alma-şartları

Bu kadar ciddi konuları konuştuktan sonra sizlerle hayatın gerçeklerine de değinmek istiyorum. Sanmayın ki bu yazdıklarımdan bir çıkarım olsun. Hayatı bilen biri olarak sizlere yazıyorum. Engelli olmak ayıp veya utanç kaynağı değildir. Sakın böylesi bir dar görüşe kapılmayın. Hayatı kabul edip bu şekilde ilerlemek size çok şey katacaktır. Kısacası gerçeklerin olumlu ve lütuf arz eden taraflarını görmek gerekir. Çevreniz bunu size gösterebilirse ne mutlu, eğer göremezseniz kendinizin görmesi ne kadar alır bilemiyorum.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 354 YORUM
 1. Kerem dedi ki:

  Merhaba ben kerem kalp hastasiyim 3 damar TIKALI birde ana damar serenad var
  Buna ilaveten orta kulak ameliyatım var sürekli tekrarlayan bir hastalık
  Buna ilaveten gobek fitigi ameliyati oldum
  Sizce engelli raporu alabilirmiyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bulunduğunuz İlde Tam Teşekküllü Devlet hastanelerine ya da Eğitim Araştırma Üniversite Hastanelerine direk olarak başvuru sağlayarak öğrenebilirsiniz.

 2. Murtaza dedi ki:

  Merhaba 34 yaşındayım stres ve baskı olan bir sektörde çalışıyorum 10 yıldır tip2 diyabet hastasıyım insülin kullanıyorum. Şekere bağlı hipertansiyon var. Aynı zamanda ayaklarımda doku hissi kaybı başladı. %40 – %50 engelli raporu alabilirmiyim?
  Heyete girdikten sonra düşük oran verirlerse daha sonra tekrar girme imkanım var mıdır? Sağlıklı günler dilerim…

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yaşadığınız İlde Tam Teşekküllü Devlet hastanelerine ya da Eğitim Araştırma Üniversite Hastanelerine başvuru sağlayarak öğrenebilirsiniz.

 3. Gizem dedi ki:

  Merhabalar benim sol gözüm retina dekolmanı sağ gözede bulaşıyor bunun için sürekli lazer tedavisi oluyorum böyle bir durumda na gbi haklardan yararlanabilrim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada devlet hastanelerine müracaat ederek engelli raporu için başvuru yapabilirsiniz. Engelli raporu verilirse siz de engellilere sağlanan haklardan yararlanabilirsiniz.

 4. Davut dedi ki:

  Merhaba benim oğlum doğuştan sipina bifida ve hidrosefali gözde kayma var doğumdan hemen sonra sırt açıklığı dan ameliyat oldu doğumdan yaklaşık 1 ay sonra ise başına şant takıldı . Çocuğum fizik tedavi görüyor çocuğuma bakım parası alabilirmiyim eşim adına eşim çalışmıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir üniversite yada devlet hastanesine müracaat ederek alacağınız rapor ile birlikte bakım aylığı için müracaat edebilirsiniz.

 5. aykut k. dedi ki:

  Benim ortalama 3 yaşında down sendromlu oğlum var doğumdan sonra DNA testi dahil birtakım teslerden sonra onaylandı hastane ismi vermek istemiyorum ama oğlum bu hastanede bağırsak kopukluğu nedeniyle ameliyat oldu ve hastaneden çıktığında 3 aylıktı raporumuzu doktorumuz geçici olarak veriyoruz %78 hafif olarak verildi ve raporumuz tabi hafif olduğu ve bizim bilgisizliğimiz nedeniyle itiraz etmedik daha sonra raporumuz bitti.
  Asıl olay burda tabi bu sefer hastane ismi vericem eski adı gata şimdiki adı gülhane devlet hastanesinden rapor yenilemek için başvuru yaptık rapor yenilemek için 3 ay geriye attılar tabi bu ararda yeni engelli kanunu çıktı oğlumun rapor işlemi için heyete girdi heyet oranları belirledi ayrıca raporun teslim tarihini bile verildi fakat yeni çıkan yasaya bağlı olarak çocuğumu 45 gün sonraya sağlık kuruluda görmesi gerekiyomuş tekrardan beklemeye alındık yani kısacası engelli raporu çözülmez bir kara delik gibi sonu bi türlü gelmiyor bunu paylaşmak istedim ben baya zorlanıyorum. not : ( yeni çıkan kanunda down sendromlu çocukların raporları süreğen bi olay olduğu için raporun sürekli ve bakıma muhtaç diye çıkmasını umuyorum ) inşallah öle olur olmazsa ben bu engelli yakınları ve kişilerin haline çok üzülüyorum Allah yardımcımız ve yardımcısı olsun

 6. Deniz dedi ki:

  Merhabalar, ben 2011 yılında engelli raporumu aldım, ama taşınma esnasında bu evrakı kaybettim, tekrar nasıl alabilirim, yeniden kurula mı görünmem gerekiyo yoksa ilgili hastaneye gidip dilekçe verip arşivden isteyebilir miyim ? Ayrıca dilekçeyi hangi birime vermem gerekiyo?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dilekçenizi hastane başhekimliğine yazmanız gerekiyor. Dilekçeniz ilgili birime gönderilir ve arşivden çıkarılacak raporun onaylı sureti başhekimlikçe size teslim edilir

 7. Cenk bey dedi ki:

  Merhaba benim babam düşüp kafasını vurduktan sonra hastanede alzheimer ve parkinson hastalıkları teşhisi koyuldu, babam 74 yaşında engelli maaşı alabiliyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu aldıktan sonra başka maaşı yoksa başvuru yapabilirsiniz.

 8. ismail dedi ki:

  merhaba ben 32 yasındayım gecen sene bı kaza gecırdım we ıkı ayak bılegımde kırıldı.ıkısınde de pilatin war şuan.bazen yürürken zorluk çekiyorum.ağrılarım oluyor.hatta bazen yürüyemeyecek duruma geliyorum.benim şuanki durumum engelli raporu alma gibi bi yola götürür mü? bilgilendirir misiniz? teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek rapor için başvuru yapabilirsiniz.

 9. Gökhan dedi ki:

  Merhaba 2017 de ülseratif kolit teşhis konuldu .
  Sürekli ve ömür boyu ilaç kullanılımı . Ama ben bütün verileri özel hastane de yaptım. SGK süre dolmuş emeklilik hakkım var ama doktorlar raporu keyfiye gibi verdiğini okudum . Ama yarın ne olacağımız bu hastalıkta belli değil . Bu konuda mantıklı olmaları için ne yapmalıyım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek alacağınız raporun oranına göre malulen emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

 10. mehmet dedi ki:

  2022 maaşı için engelli raporu almak istediğimde devlet hastanesine rapor ücreti ödeyecekmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu almak için muayene başvurusu yapıldığında ilgili hastanenin veznesine ücreti ödeniyor

 11. Selcuk uncuoglu dedi ki:

  Ben 17.12.2018 tarihinde kolon kanseri teshisi ile kolon ameliyati oldum ameliyat sonrasi sondaya gelen idrarda diskida tespit edlip yeniden ameliyat oldum 27.12.2018 tarihinde hastahaneden cikdim negelli raporu almalimiyim hakkim varmi yuzde dilimi nedir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir hastaneye müracaat ederek engelli raporu alabilir ve sağlanan imkanlardan yararlanabilirsiniz.

 12. Merdan dedi ki:

  Merhaba benim tek böbreğim var. Oda amaliyatlar geçirdi. Nefrostimi vs. Takildi. Bobrek buyumesi varyani hidronefroz var sonderecesinde oda grade4 bilmem belki bilirsiniz. Pek bir duzelme sağlanamadi yani böbreğimde Ve ayrica 3 cm tek bacagim kisa. Ve son olarak şeker hastaligim var. Bunlardan ne kadar rapor alabilirim sizce . ? E kpss ye girmek istiyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu oranı heyete giren bütün doktorların muayenesi sonucunda hazırladığı rapora göre komisyon tarafından belirleniyor

 13. Sevinç dedi ki:

  doğum sonrası epikriz raporumuzda brekal pleksus tanısı konmuş şuan 3 aylık bebeğe tedavi ve hizmetler içim heyet raporu şart ancak sıralama çocuk dr.sonra nöroloji vs.. diye mi ilerliyor yoksa direk sağlık kurulu a mı gitmemiz gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, heyet raporu veren sağlık kuruluna müracaat ettiğinizde heyetteki doktorlar sizi çağırıyor

 14. svnc dedi ki:

  3 aylık bebeğim var brekial pleksus tanısı koyuldu fizik tedavi alabilmesi için heyet raporu gerekiyor ancak bebek olduğu için kimse net birşey söyleyemiyor 2 bebekle kapı kapı gezmek mümkün değil lütfen bilgi paylaşırmısınız direk sağlık kurulu olan bir hast mı yada hangi hastane ist. avrupa yakasında

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, üniversite hastanelerine müracaat edebilirsiniz.

 15. SERDAR GÜÇLÜ dedi ki:

  Merhabalar babam 2018 kasım ayınca aşırı derecede kalp yetmezliğinden ötürü yapay kalp destek sistemi takıldı ve bundan sonraki yaşamını bir çanta ile geçirmek zorunda kalmıştır ayrıca bu sistemi desteklemesi için kalp pili ve şok cihazı takılmıştır.Bu durumdan ötürü rapor almak istesek yüzde kaç rapor alabiliriz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, rapor oranına muayene eden doktorların ortak görüşü sonrasında karar veriliyor

 16. Mikail dedi ki:

  Meraba benim annem 48 yasinda ve egitim arastirma hastanesinde ameliyat oldu omurilik nakli yapildi ve komple belinde kemik yok hep demir platin ve evde hic bir is yapamiyor bakima muhtac halde doktorumuz engelli raporu vermedi butun heyetten topla dedi ama butun heyetler rapor vermez cunku sorunu sadece ameliyat yerinde omurilik naklindn sonra oturup kalkamaz oldu hic bir is yapamiyor beli kambur oldu durumu iyi degil bakim icin yardim maasi almak icin ne yapmamiz gerekiyor yardimci olun lutfen com

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilgili hastaneden aldığınız evraklarla birlikte engelli raporu veren üniversite yada devlet hastanesine müracaat ederek alacağınız rapor ile bakım aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 17. mustafa kartal dedi ki:

  ben gırtlak kanseri oldum yüzde elliden fazlası alındı 33 gün ışın tedavisi gördüm şu anda çalışıyorum acaba engelli haklarından faydalanabilirmiyim maaş almak değilde vergi indirimi indirimli yolculuk gibi. yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ediyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir üniversite yada devlet hastanesine müracaat ederek alacağınız engelli raporu ile engellilere sağlanan haklardan yararlanabilirsiniz.

 18. Sevim dedi ki:

  Merhaba yaşım 33 parmakla sayamayacağım kadar kalça ameliyatları geçirdim 2009 yılında protez kalça ameliyatı oldum 3-4 sene kadar dayanmış ve tekrar çıkmış 2017 yılında değişimi yapıldı daha da zorlaştı yaşamım uzun süre oturamıyor yürüyemiyorum engelli raporu için başvuru yapmak istiyorum Alman vatandaşıyım bu engel olur mu başvuruya ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları engelli raporu almak için başvuru yapabilirler

 19. Halime dedi ki:

  Psikiyatri hastasıyım bipolar tanısı ile 19 yıldır tedavi görmekteyim. %40engelli raporu alarak emekli olabilir miyim? 20 yıldır öğretmen olarak çalışmaktayım. Emeklilikte yaşa takilanlardanim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporunuzu yenileyerek yeni tarihli rapor ile malulen emeklilik için başvuru yapabilirsiniz.

 20. İlkcan dedi ki:

  Merhaba. Sadece bunu bilmek istiyorum ve sadece sizin gibi bilgili olan bir insan bilir. (Ben heyet raporu çıkardım Üniversite Hastanesinden ama Heyet raporuyla, Engelli raporu aynı şey mi?)

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporun içeriğini bilmeden birşey söylemek doğru olmaz. Heyet raporu hastalıklar için de verilebilmektedir.

 21. Mehmet torun dedi ki:

  Merhaba kardeşim zihinsel engelli doğuştan hayatı boyunca bakıma muhtaç idi izmirde 2005 de sürekli raporu var sonra denizliye taşındık oradada sürekli raporu aldık 2011 aralık her defasında biz doğuştan engelli olduğunu ıspatlamak zorundamıyız doktarlar kardeşim zihinsel engelli olduğu belli zorlukları neden yaşıyoruz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bazı engelli raporları süreli verilmektedir. Bu durum hekimlerin bileceği bir konu

 22. Deniz dedi ki:

  Merhaba. 30 yaşındayım Doğuştan 2 kapakçıklı kalp rahatsızlığım aort 3.derece mitral 1 2 derece ve pil önerilir ritim bozukluğum var. Engel raporu alabilir miyim yüzdeliği kaç olur? Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporun oranına muayene sonucunda heyet tarafından karar veriliyor. Engelli raporu veren bir üniversite yada devlet hastanesine müracaat edebilirsiniz.

 23. Ismail dedi ki:

  Engelli raporu için ücret ödemek zorundamiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu başvurusunda muayene ücreti alınıyor

 24. Serkan Özbek dedi ki:

  Merhaba; Annem adına 2006 yılında alınmış rapor mevcut %100 görme engelli ve sürekli ibaresi işaretli, fakat rapor üzerinde TCKN yok vergi dairesi onaylamadı , yeni rapor süreci işleme yetişmemekte başka bir yolu var mıdır ? Hastaneyi aradım statü değiştirdikleri için kaşe imza ile güncelleme yapamayız dedi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yine aynı hastaneye müracaat ederek rapor güncelleme yaptırabilirsiniz.

 25. Ali özen dedi ki:

  Ben son teknoloji olan belltone işitme cihazı kullanıyorum orta derecede işitme kaybı mevcut raporun yüzde oranını bilmiyorum birde ayağımda platin vardır dizden ayak bileğine kadar acaba iki durumun sonucuna bakılım engelli rapor oranı verilebilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat ederek rapor talebinde bulunabilirsiniz

 26. Emre dedi ki:

  Merhaba . 2018 de sağ femur şaft kırığı ameliyatı oldum ve( tek kemik te 2 kırık) ayağıma diz den kalçaya kadar komple platin takıldı. Yaklaşık 1 sene oldu ve tam olarak düzelemedim. Acaba engelli raporu % kaç alırım ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek rapor başvurusu yapabilirsiniz. Raporun oranına ise yapılan muayene ve tetkiklerin sonucunda heyet karar veriyor.