Engelli Raporu Nedir? Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler

Engelli raporu fiziksel engelleri nedeniyle hayatlarını idame ettirmekte güçlük çeken bireylerin engel durumlarının onaylanması için alınması gereken rapora verilen addır. Engelli raporu Sağlık Kurulu tarafından bireylerin fiziksel engellerinin hayatlarını idame ettirmelerine engel olmamalarını sağlamak amacıyla verilen birtakım öncelik ve yardımların sağlanması için gereklidir.

Engelli Raporu Nedir?

Engel durumu raporu fiziksel anlamda engelleri bulunan bireylerin bu engellerinin belirtilmesi adına verilen raporun adıdır. Engelli raporu bireylere Sağlık Kurulu üyelerinin onayları sonucunda verilir. Buna ek olarak verilen raporlarda bireylerin fiziksel engel seviyeleri de yüzdelik şekilde belirlenir.

Bu yüzdelik değerlerin verilmesi veya saptanmasındaki amaç bireylerin engel düzeylerine göre ihtiyaç duydukları öncelik veya yardımları alabilmelerine olanak sağlamaktır.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu almak için bireylerin bazı şartlar ve durumları karşılıyor olması gerekir. Engelli raporları bireylerin fiziksel engel düzeylerine göre onaylı ve yetkili Sağlık Kurulları aracılığı ile verilir. Bu belgeler ile birlikte bireylerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi adına birtakım yardım ve önceliklerden faydalanmaları sağlanır. Engelli raporunun verilmesi için kurul tarafından bireyin engel düzeyini ifade etmek için kullanılan yüzdelik sayının en az 40 olması gerekir. Dolayısıyla engelli raporunda bireyin %40 oranında engelli olduğunun beyan edilmesi gerekir. Aksi takdirde bireyler engelliler için sunulan bazı hizmet ve önceliklerden faydalanamazlar. Bununla birlikte T.C. vatandaşı olmayan bireyler de bu raporu alamazlar.

Engelli Raporu için Gerekli Belgeler

Engelli raporu için gerekli belgeler ilgili kurumlara teslim edilir. Bu işlem için öncelikle bireyin ikamet etmekte olduğu il veya ilçelerde bu konuda yetkili olan hastanelerin hangileri olduğu konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Engelli raporu verme yetkisi bulunan hastanelerin sağlık kurullarına teslim edilmek üzere hazırlanması gereken belgeler şu şekildedir:

 • Kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Toplamda 5 tane güncel tarihte çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Sevk belgesi (varsa)
 • Başvuru formu

Engelli Raporu Başvurusu

Engelli raporu başvurusu engelli raporu verme yetkisi bulunan hastanelere yapılmalıdır. Engelli sağlık kurumundan alınacak form sonrasında ilgili doktorlar aracılığı ile muayeneler yapılarak bu formun doldurulması gerekir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra form hastane başhekiminin onayı için gönderilir. Başhekiminin onaylamasının ardından raporun muayene kısmı tamamlanmış olur. Daha sonra muayene gerçekleştiren doktorların tümü heyet oluşturarak raporun verilmesi konusunda ve engel yüzdesi konusunda gerekli kararları verirler.

Engelli Maaşı Nedir?

Engelli maaşları, devlet bütçesinden her ay engeli bulunan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bireylere bağlanmış olan maaşın adıdır. Engelli maaş tutarları bireyin engel seviye ve yüzdesine göre değişmekte olup tüm engelli vatandaşlar için standart bir maaş biçimi bulunmaz. Engelli maaşları ve bu maaşlara yapılan zamlar da yine engel seviyesine göre farklılık göstermektedir. Bu bağlamda engelli maaşları bireylerin bulunduğu il veya ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yatırılmakta ve başvurular da yine bu vakıflar aracılığıyla alınmaktadır. Buna ek olarak engelli maaşlarını yatıran ve düzenleyen bakanlık T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Engelli maaşlarında yapılacak değişiklikler bu bakanlık tarafından belirlenmektedir.

Engelli Maaşları Ne Kadar?

Engelli maaş tutarı, belirli aralıklarda bakanlık tarafından belirtilen miktarda yatırılmakta ve birey engellilik düzeyine göre farklılık göstermektedir.  Buna göre 2020 yılı için engelli maaşlarında yapılan düzenlemeler sonucunda yeni engelli maaşı tutarları engel yüzdelerine göre şu şekilde belirlenmiştir:

 • Engelli sağlık raporunda %40 oranında engeli bulunduğu belirtilen bireylere 1.742 TL,
 • Engelli sağlık raporunda %60 ve üzeri oranında engeli bulunduğu belirtilen bireylere 2.614 TL,
 • Evde bakıma muhtaç olan engelli bireylerin bakım ihtiyaçlarını karşılayan bireylere ise 4.336 TL tutarında engelli maaşı ödenmektedir.

Yeni getirilen düzenleme kapsamında bireylerin maaşları yalnızca alması onaylanan kişiler tarafından alınabilecek ve maaş alımları yine PTT şubeleri aracılığıyla yapılacaktır. Belirlenen bu rakamlar her yıl veya belirli aralıklarla sürekli olarak değişmektedir.

Engelli Maaşı Başvuruları Nereye Yapılır?

Engelli maaş başvurusu kişilerin adreslerine bağlı olan ve ikametlerinin bulunduğu il ve ilçelerdeki vakfa yapılmaktadır. Başvurular buradaki vakıflar tarafından alınarak değerlendirilmek üzere ilgili bakanlık ve çalışma alanlarına gönderilmektedir. Başvurular direkt olarak bireyler tarafından ve yazılı olarak yapılmak zorundadır. Kendi başvurusunu gerçekleştiremeyecek olan bireylerin başvuruları kanunî temsilciler veya vekiller tarafından yapılmaktadır. Başvuruyu yapacak olan kişi kanunî temsilci ise mahkemeden alınmış ilgili kararın örneği başvuru sırasında götürülmelidir. Başvurunun vekil tarafından yapılması halinde ise vekalet belgesi başvuru formuna eklenmelidir. Aksi takdirde başvurular geçersiz sayılacaktır.

Engelli Maaşı Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Engelli maaş başvuru belgeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Belirlenen koşullar kapsamında başvuru yapacak bireyin teslim etmesi gereken belgeler şu şekildedir:

 • Aylık başvuru formu
 • Mahkeme tarafından verilmiş karar örneği
 • Vekaletname belgesinin örneği
 • Özürlü raporu vermeye yetkili hastaneden alınan Sağlık Kurulu Raporu

Başvuru sırasında bu belgelerin teslim edilmesi zorunluluktur. Dolayısıyla başvuruda bulunacak bireylerin bu belgelerden ilgili olanları, özellikle engelli raporunu yanında bulundurması, başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi açısından son derece önemlidir.

Engelli Maaşı Nereden Sorgulanır?

Engelli maaşı sorgulama işlemi e-devlet platformu üzerinden yapılabilmektedir. Yapılacak sorgulama için bireyler öncelikle bulundukları il veya ilçelerdeki PTT şubeleri aracılığıyla e-devlet şifresi almalıdır. Bireyler şifrelerini aldıktan sonra e-devlet platformu internet adresi olan https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresini ziyaret etmelidir. İnternet sitesi üzerinden sunulan hizmetlerden engelli evde bakım ödemesi sorgulama hizmeti seçilerek açılan sayfaya gerekli bilgiler girilmelidir. Bu işlemler sonucunda bireyin bu ödemeden faydalanıp faydalanamayacağı, alabileceği maaş tutarı gibi bilgiler sorgulanabilmektedir. Bu anlamda en güvenilir ve resmî engelli maaşı sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapılacak olan sorgulama işlemidir.

Engelli Maaşları Hangi Şartlarda Kesilir?

Engelli maaşı kesilmesi belirlenen bazı durumların gerçekleşmesi sonucu oluşan bir adımdır. Bu anlamda şu durumların gerçekleşmesi halinde engelli maaşı kesilmektedir:

 • Bilgi vermeden adres değiştirmek
 • Vefat
 • Feragat
 • Özür oranının %40 altına düşmesi
 • Muhtaçlığın son bulması
 • SGK kaydının girilmesi ve tespiti
 • 18 yaş altı özürlü yakını için bireyin 18 yaşını doldurmuş olması
 • Bakıcı ile bakılanın aynı evde kalmadığının tespiti
 • Aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması
 • Türk vatandaşlığından çıkarılması
 • Fiili bakımın gerçekleşmediğinin tespit edilmesi
 • Alınan maaşın bireyin ihtiyaçları için kullanılmadığının tespit edilmesi

Engelli Raporu Olan Bireylere Sağlanan Öncelikler Nelerdir?

Engelli raporu olanlara öncelik sağlanan bazı durumlar bulunmaktadır. Engel durumları gerekli rapor ile belirlenmiş bireylerin öncelik sahibi olduğu bazı konular şunlardır:

 • Seyahat indirimleri
 • Öğrenim kredisi ve burs seçenekleri
 • İstihdam süreçleri
 • Zorunlu görev muaflığı

Engelli Raporu Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Engelli raporu geçerliliği konusunda belirli bir tarih yoktur. Genellikle geçerlilik süresi bireye tahsis edilmiş olan engelli raporu üzerinde belirtilir. Fakat zaman içerisinde engel durumunda artış gözlemlenirse yeniden muayene olunmalı ve süre uzatılmalıdır. Bununla birlikte engel durumu kalıcı olan bireylerin raporlarında da bu durumun sürekli olduğu konusunda bilgilendirme yazısı bulunmaktadır.

Engelli Raporu Nasıl Alınır, Kimlere Verilir?

Engelli Kredisi, 2022 Maaşı Kredi Veren Bankalar

Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır ve Oranları Ne Kadar ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu