Sosyal Yardım Platformu

Erzak Yardımı Nasıl Alabilirim?

08.03.2018
Erzak Yardımı Nasıl Alabilirim?

Erzak Yardımı

Erzak yardımı günümüz insanlarının muhtaçlık seviyesine göre sunulan sosyal bir hizmettir. Türkiye’de geçinmek gerçekten zor kimseye lafımız yok. Muhtaçlık ve maddi imkânsızlık sorunlarıyla baş etmeye çalışan ailelerin yardımına koşan devlet, başta belediyeler olmak üzere muhtaçlara, ihtiyaç sahiplerine ve öğrencilere karşılıksız olarak düzenli erzak yardımı yapmaktadır.

erzak-yardımı-başvurusu

Erzak yardımı çekirdek bir ailenin tüketim değerleri en yüksek değerlerden hesaplanarak hazırlanmaktadır. Bünyesinde barındırılan erzak çeşitleri ve miktarları hemen her aileye yetecek kadardır. Birçok belediye özellikle evde ki aktif insan sayısına göre hazırlık yapmaktadır. Erzak yardımı almak istiyorum niyetiyle içeriğimizi okuyanlar tam olarak doğru yerdeler erzak yardımı başvurusu nereye yapılır sorusunun cevabıyla karşınızdayız. İşte detaylar!

Erzak Yardımı Başvurusu

Yardım başvuruları arasında hatırı sayılır bir yere sahip olan erzak yardımı başvurusu oldukça kolaydır. Erzak yardımı başvurusu hakkında aşamalı anlatımımızı okuyabilir sonrasında başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Erzak yardımı başvurusu yapmak için bazı belgelere ihtiyacınız vardır. Bunlar muhtaçlık belgesi, dilekçe ve kimlik fotokopisidir. (muhtaçlık belgesi konusunda detaylı bilgi içerik sonunda yer almaktadır.)
 2. Sonrasında bu evraklarla ilgili belediyeye başvurun. Bu başvuru orada dilekçeniz ile alınacak olup onay sürecine alınacaktır.
 3. Dilekçe yazmakta zorlanıyorsanız veya yazamıyorsanız belediye görevlisine belirterek erzak yardımı talebi konusunda ki isteklerinizi belirten dilekçeyi yazdırabilirsiniz.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra muhtaçlık durumunuza bağlı olarak yapılan değerlendirmeler neticesinde sizlerin bıraktığı iletişim adreslerine geri dönüş yapılacaktır. Bazı belediyeler ihtiyaç sahiplerini henüz onlar belediye binasına gelip başvuru yapmadan tespit ederler. Bu esnada gözden kaçan ailelerin tespiti için başvuru uygulaması yapılmaktadır.

Erzak Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Erzak yardımı için nereye başvurulur sorusuna cevap verelim. Erzak yardımı için belediyelere başvurmanız gerekmektedir. Bu başvuru esnasında sizden talep edilecek olan muhtaçlık belgesini de bağlı olduğunuz mahalle muhtarlığından temin etmeniz gerekir. Erzak yardımı için muhtaçlık belgesi almanız şarttır. Bu belgeyi almak için muhtarlığa gidin ve derdinizi anlatın. Sonrasında muhtarınız sizin durumunuzu ilgili kurum ve vakıflara ileterek onaylı bir muhtaçlık belgesi çıkarıp size teslim edecektir.

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

2018 Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

Bu muhtaçlık belgesi muhtaçlık sınırı kapsamında alt seviye bir gelire sahip olduğunuzu ve yardım talebinize uygun olduğunu göstermektedir. Muhtaçlık belgesi alma sürecini atlattıktan sonra hiçbir sorun kalmamaktadır. Belediyelere giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM
 1. Cevher dedi ki:

  Mrb e posta ozeride baş vuru yapa bilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir

 2. Aslı unat dedi ki:

  Biri 5 biri 11 aylık çocuğum var eşim asgari ücret aliyo kiraciyiz hiç bir yardımdan faydalanamıyoruz giyim komut erzak almak istiyorum yardımcı olun lutfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara sosyal yardım verilmiyor. Fakat yine de siz başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 3. Bahar budak dedi ki:

  Merhaba benim durumum yok çocuğum beyin kanaması geçirdi yardım istedim vermediler okuyan çocuğun ihtiyacını almakta zorlanıyoruz bize yardım edin neolut

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına müracaat ederek durumunuzu anlatan bir dilekçe yazın ve yardım talebinde bulunun

 4. Esra dedi ki:

  Merhaba kaymakamliktan 3 ayda verilen bir yardım alıyorum geçen ay aldım fakat e devletten baktığın zaman aldığım ücretin karşısında kapsam dışı diyor bu me demek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, aldığınız yardım durdurulmuş tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir.

 5. İsa dedi ki:

  Ben yardım alıyordum 3 cocuyum var işizim gıda yardımı alabilrmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 6. Elif dedi ki:

  Mrhb benimde 3 tane çocuğum var cocuklarim küçük olduğu için çalışamıyorum çocuklarımın bir tanesi okula gidiyor servis parasını bile ödeyemiyorum diğer cocuklarim içinde mama ve bez yardımı almak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor çok zor durumdayım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 7. Flower dedi ki:

  Merhaba benim esim sigortali ve evimiz kira 3 oglumuz var.2 si okula gidiyor.ve aldigi para yetmiyor sosyal yardimlasma yardim ci olmuyor.sigorta sebebi ile.ne gibi yardimlardan yararlanabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bağlı bulunduğunuz muhtarlığa müracaat ederek yardım talebinizi iletebilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı muhtarlıkların verdiği listeleri göz önünde bulunduruyor.

 8. Nuray dedi ki:

  Merhaba bende iki çocuk annesiyim eşimin çok borçlarından dolayı çok mağduruz Çocuğumun biri okula gidiyorum ve ihtiyaçlarını karşılamakta çok zorlanıyoruz destek kartım var ama 2 ayda bir 150 tl yatıyo ama yetmiyor ne yapabilirim bi çok yere başvurdum ama olumsuz sonuçlandı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlığın aracılığı ile yapın yüksek ihtimalle olumlu sonuç alırsınız.

 9. Ayten dedi ki:

  Yaksamlar benim imiz bebeklerim 1 bucuk yasindalar nereye bas vuru yapama gerekiyor acebaa falyete girmi ikiz yardimi kaymakliga bi defa gitim daha girmedigi soylendi yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

  2. Gülşah dedi ki:

   Merhabalar çok ihtiyacım var yardima bir kızım var eşim calisiyo çok borca girdi düğünü yapınca anca borcu oduyo kızımın bez gıda kömür giyim yardımı istiyoz eşim anca kizimin bez parasını zor zor alıyor cok zor durumdayız eletirik su kira veriyoz üstünde 60 milyar borcumuz var bankaya çok zor durumdayiz

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız

 10. mustafa tarikci dedi ki:

  benim 2 çocugum var ve borclarım bi hayli fazla nasıl ve nerden yardım alabilirim gıda olabilir ne biliyim yardımcı olacak kimse yokmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek bez ve mama yardımı ve market ihtiyaçlarınız için sosyal kart talebinde bulunabilirsiniz.