Sosyal Yardım Platformu

2020 Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

2020 Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

2020 yılı erzak yardımının nasıl alınacağı ve kimlere verileceği vatandaşlar, ihtiyaç sahipleri hatta erzak yardımı yapmak isteyenler tarafından oldukça merak edilen bir konu başlığı olmaya devam ederken, bu yönde araştırmalar da hız kesmeden devam etmektedir. Erzak yardımı; nakdi yardımlar ve yakacak yardımlarıyla birlikte en önemli sosyal yardımlardan biri olarak dikkat çekerken, ihtiyaç sahiplerinin en önemli ihtiyaç kalemlerinin karşılanması anlamına gelmektedir.

Erzak Yardımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Erzak yardımı, yapılan bir sosyal hizmet olmanın yanı sıra ihtiyaç sahiplerinin muhtaçlık seviyesine göre belediyeler, sosyal yardım dernekleri ve hayır sahipleri tarafından temel gıda ihtiyaçlarının mümkün olduğunca sağlanması anlamına gelir. Karşılıksız olarak ve düzenli olarak yapılan erzak yardımı maddi imkânsızlık yaşayan kişilere oldukça önemli katkılar sağlarken, periyodik olarak yinelenen bu yardımlar sayesinde sosyal devlet ilkesi de önemli oranda sağlanmaya çalışılmaktadır.

Erzak yardımı yanı sıra yine belirli periyotlarda;

 • Giyim yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Kırtasiye yardımı gibi muadil yardımlar da ön plana çıkmaktadır.

Erzak Yardımı Kimlere Yapılır

Başta ihtiyaç sahibi gerçek kişiler olmak üzere erzak yardımları bu kişilere ulaştırılmak üzere aş evi tarzı kurumlara da yapılabilir. Bu yönde;

 • Muhtaçlar
 • Öğrenciler
 • Kimsesizler
 • Aş evleri
 • Bazı hayır kurumları erzak yardımlarından faydalanabilir.

Erzak Yardımı Kim/Hangi Kurum Tarafından Yapılmaktadır

Tüm dünyada oldukça değişik kurumlar tarafından oldukça farklı şekillerde yapılan erzak yardımları ülkemizde genellikle il ve ilçe belediyeleri tarafından yapılmaktadır. Belediyeler bütçelerini kendi belirleyen özerk kurumlar olmak üzere bu bütçenin sosyal yardımlara harcanan bir bölümüyle erzak yardımları yapılırken bu noktada önemli olan ihtiyaç sahiplerinin doğru ve hakkaniyet çerçevesinde belirlenmesidir.

Bu nedenle erzak yardımı yapmak istiyorum diyen kişiler dahil kurumlar da bu yönde muhtarlıklarla ortak bir çalışma gerçekleştirerek erzak yardımı verilebilecek ihtiyaç sahiplerini belirlemektedir. Aynı zamanda özellikle son yıllarda her belediye tarafından sosyal yardımlarla ilgili departmanlar kurulduğu ve bu departman tarafından erzak, giyim, yakacak ve kırtasiye yardımının yapılacağı kişi veya kurumlar tespit edilmektedir.

Genel anlamda bu yardımlar;

 • Maddi yardımlar
 • Erzak yardımları olarak ikiye ayrılmaktadır.

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Erzak Yardımı Neleri İçerir?

Belli bir gelir seviyesinin altında olan ya da hiç geliri olmayan kişilere verilen erzak yardımı başta temel gıda maddeleri olmak üzere temel ihtiyaç olarak nitelendirilebilecek her türlü maddeyi içerebilmektedir.

Ülkemizde erzak yardımı genellikle koli şeklinde verilmektedir.

 • Her türlü gıda maddesi
 • Temel temizlik maddeleri
 • Bebek ve çocuk ürünleri (çocuklu aileler için) erzak yardımında neler var sorusunun cevabı olarak verilebilir.

Erzak Yardımı Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Erzak yardımı 4 kişilik bir ailenin temel ihtiyaçları ve tüketim değerleri baz alınarak hesaplanmaktadır. Burada özel durumda olan aileler (hanede yaşayan kişi sayısının fazla olduğu, çoğul çocuk sahibi olan aileler vs.) için farklı erzak yardımlarının hazırlandığından da bahsetmek gerekmektedir. Erzak yardımı içeriğindeki çeşit ve miktarlar genel olarak 4 kişilik bir ailenin bir aylık ihtiyaçlarının giderilmesi amacını taşır. Erzak yardımı sorgulama ve hesaplama için erzak yardımını yapan kurumlar da oldukça önem taşımaktadır.

Erzak Yardımı İçin Nereye Başvurusu Yapılması Lazım

Erzak yardımı sosyal yardımlar içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olmakla beraber erzak yardımı başvurusu yapılması bu yardımı yapan kurumlar açısından da değişkenlik gösterebilir.

Ancak belediyeler tarafından yapılan erzak yardımlarında istenen temel belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Başvuru sahibinin üzerinde T.C kimlik numarası olan kimlik fotokopisi
 • Erzak yardımı alabilmek için doldurulması gereken dilekçe örneği
 • Muhtaçlık belgesi (genel anlamda başvuru sahibinin herhangi bir sosyal güvencesi olmamasından hareketle hanedeki kişi başına düşen hanedeki toplam gelirin asgari ücretin ¼’ünden az olması gerekmektedir.) Muhtaçlık belgesi kişilerin ikâmet ettikleri mahallelerde bulunan muhtarlıklardan temin edilebilir. Aynı zamanda muhtaçlık belgesi mahalle muhtarlıkları tarafından yardım kuruluşları ve vakıflara da gönderilebilmektedir.
 • Özetle temel anlamda muhtarlık listeleri sosyal yardımların verilmesinde temel dayanak olarak göze çarpmaktadır.

Bu noktada erzak yardımı başvurusu yapılması için başvuru yapılan kurum tarafından değişik şart ve belgeler istenebileceği de unutulmamalıdır. Erzak yardımı başvurusu yapıldıktan sonra başvuru sahiplerinin muhtaçlık durumlarının değerlendirilmesi neticesinde başvuru sahipleri tarafından bildirilen iletişim adreslerine geri dönüş sağlanmaktadır. Bu bilgilere ek olarak sadece başvuru sahipleri için değil, başvuru yapmamış ancak ihtiyaç sahibi olan ailelerin tespiti de kesintisiz olarak devam etmektedir.

Erzak Yardımlarının Dağıtılması

İhtiyaç sahibi kişiler tarafından yapılan erzak başvuruları ilgili kurum ve belediyeler tarafından değerlendirildikten sonra; bu yönde muhtarlık listeleri de göz önüne alınarak erzak yardımı yapılacak aileler belirlenir. Erzak yardımları ortalama dört kişilik bir ailenin temel ihtiyaç malzemelerinin kolilenerek, ihtiyaç sahiplerini de dışarıya karşı rencide etmeden dağıtılması şeklinde gerçekleştirilir.

Erzak yardımı dağıtılma zamanları genellikle belediyeler tarafından duyurulmaktaysa da herhangi bir duyuru ya da zamanlama olmadan yapılan erzak yardımlarının olduğu da görülmektedir. Ülkemizde özellikle Ramazan ayında ve kış aylarında oldukça artan erzak yardımları, her belediyenin kendi belirlediği periyodik takvimler çerçevesinde yapılmaktadır.

Erzak yardımları temel gıda maddeleri içeren koliler dışında;

 • Bir erzak kolisi değerinde nakdi yardım
 • Anlaşmalı gıda firmalarıyla birlikte oluşturulan kupon sistemleri (sosyal yardımlaşma market kartı)
 • Belediyelerin sosyal yardım müdürlüğüne şahsen yapılan başvuruların aynı anda karşılanması şeklinde olabilir.

Belediyeler Haricinde Erzak Yardımı Yapan Kurum Ve Kuruluşlar

Belediyeler haricinde erzak yardımı yapan kurum ve kuruluşların bulunduğu da bir gerçektir. Hatta hemen hemen her il ve ilçede bu yönde özel kurumlar zaman zaman erzak yardımı gerçekleştirirken, buna maddi yardımların da eşlik ettiği görülmektedir. Erzak yardımı yapanlar başlığında özel kuruluşların yanında aşağıdaki kurumların da belirtilmesi gerekmektedir.

Bu yönde;

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • Sosyal Hizmetler
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
 • İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı periyodik olarak yaptıkları erzak yardımlarıyla ön plana çıkmaktadırlar.

Bu kurumların her birinin sadece erzak yardımında değil birçok farklı sosyal yardımda da başrolde olduğu göze çarparken, her kurumun farklı bir hedef kitlesinin olduğundan da söz edilmesi gerekmektedir. Örneğin Vakıflar Genel Müdürlüğü erzak yardımı %40 üzerinde engelli olan vatandaşlar ve yetim çocuklar üzerinde yoğunlaşırken, Türkiye Sokak Çocukları Vakfı ise sokak çocukları başta olmak üzere çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere önemli sosyal yardımlar sağlamaktadır.

Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Sosyal yardım kartı uygulaması son birkaç yıldır uygulanırken, ihtiyaç sahiplerine daha sağlıklı ve daha kolay ulaşılmasının da bir anahtarı durumundadır. Özellikle Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı tarzındaki kurumlar erzak yardımları için sosyal yardım kartını kullanmaktadır. Bu uygulama bir başka deyişle limitli kart olarak belirtilmesi gerekirken, bu sayede ihtiyaç sahiplerinin eksiklerine daha sağlıklı bir şekilde ulaşılmakta ve herkesin evlerine gerçekten o sırada ihtiyaç duydukları temel maddelerin sevki gerçekleşmektedir.

Bu uygulama ayrıca evlerde fazlalık olarak bekleyen maddelerin de önüne geçmiş olmakta ve yapılan hizmetin daha kapsamlı olmasını sağlamaktadır. Aıl ihtiyaç sahiplerine ulaşılması için sosyal yardım kartı uygulaması oldukça önemlidir.

İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılacak ?

Şehit Ailelerine Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 121 YORUM
 1. Zeynep gökdemir dedi ki:

  Bnm ikzlrm dahil 3 çocuğm vr. Bu başvurulr içn grekli evrakları toplamam içn zamana ihtiycm vr ve paraya da yardmcı olack kmsem yok toplm evde 5 kişiyz ve eşm sigortalı olark asgari ücrtle çalışıyor. Para yok diye 6 yaşındaki çocuğumu okutamıyorum. İkizlrm içn gerekli ek gıdayı alamıyorum lütfn yardmcı olsun birisi asgari ücrtle kira fatura derken yemeye içmeye para kalmıyo devletn kesmiş oldğu borçları ödemktn vergi o bu ödemktn ölecez artık devlet bizede yardım etsn siz evnzde her akşm et yerkn bn çocuklrma bugün ne pişireblr vs yedirebilrm diye kndimi yiyip duruyorum ltfn sesimizi duyun artk böylde paraszlk olmazki lütfn biri sesimi allah için duysun ya

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan alacağınız Muhtaçlık Belgesi ile kaymakamlık yardımlarına başvuru yapabilirsiniz.

 2. Cem dedi ki:

  Ben trabzon kızılayından naki para uarfımı alabilir miyim işim yok ssk yok gelirim yok kırada ismim cem zordurumdayım tlf 05455470961 trabzon luyum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Bağlı olduğunuz muhtarlıktan Muhtaçlık belgesi talebinde bulunabilirsiniz. Aldığınız Muhtaçlık Belgesi ile bağlı olduğunuz belediye ve kaymakamlıklara yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 3. Aysun dedi ki:

  Merhabalar ben adres degısıklıgı yaptım evıme geldıler onay verıldı bugun ılk maası aldım 300 tl ama ben dıger oturdugum evdeyken 930 tl maas alıyordum zıraat kartına yatıyordu sımdı ıse ptt ye yatırılmıs acaba kesıntımı oldu adres degısıklıgınden kaynaklı yoksa bu ayın 25 ınde yatıcakmı eskısı gıbı bılgı verebılırmısınız 🙏🏻 Teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   T.C. Kimlik numaranızı vererek Alo 144’ü arayarak sorgulayabilirsiniz.

 4. Akide tunc dedi ki:

  Ben akide tunc ben çölyak hastasiyim ilçelerimi alamıyorum bana yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek çölyak hastalarına verilen yardımlardan yararlanmak için başvuru yapabilirsiniz.

 5. Aliye dedi ki:

  Bende market yardımı almak istiyorum 3 çocuğumda var ama kocam sigortalı alabiliiyim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz

 6. Erbil dedi ki:

  Cpap cihazı kullanıyorum uyku apnesi senduromuyum gıda yardımı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 7. Constanta Özdemir dedi ki:

  Merhaba.Benim 100/53 engelli raporum var(ödem 2 ayağımda var zor yürüyorum)çare yok.Guatr.var yeni öğrendim.Bel fıtık ameliyatı safra menisküs ve varis ameliyatı.Hipartansiyon Bir kulak sağır, astım var .mesane desfonsyonu.Göz kötü ikiside bulanık görüyorum .8 aydan beri engelli maaş aliyorum 480 TL.O para çocuklarıma yol parası olarak gidiyor dolmuş parası.Eşim 100/75 engelli.Bay-Pass ameliyatı diabet 2.Hipertansiyon.2 çocuk öğrenci.Eşim bağ-kur emeklisi para yetmiyor evimiz yok.Oturduğumuz ev rahmetli kaynanamın eviydı.EV 3 BÖLÜNDÜ.(3 TAPU)Ben geçen yıl ocak ayda market kart için başvurdum onaylanmadı.İtiraz de ettim belediyede boşuna .Bana dediler ki eşin emekli market karti(dost market için alamasın )Yardım edin !

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 8. Aysu dedi ki:

  Merhabalar seçimden önce başladı erzak dagıtımları hala dagıtım her yerde goruyorum ama bana ne msj geldı nede düzgün bi sonuc alabılıyorum aradıgımda bı adres degısıklıgım oldu ne ekonomık destek yattı ne erzak geldı ne yapmam lazım cok zor durumdayız lutfen bılgılendırebılırmısınız sureklı aramaktan utanıyorum bısı dıycekler dıye

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hızlı sonuç almak için başvurunuzu muhtarlık üzerinden yenileyebilirsiniz.

 9. Mehmet dedi ki:

  İyi günler defalarca muhtara derman kart getirilmesini söyledik ama getirmedi sizden istediğimiz bizede Birtane derman kart yollarmısınız gerçekten durumumuz yok maddi ekmek parası bile yok gerçekten getirirseniz Allah ne dileğiniz varsa kabul etsin inşallah

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 10. Ronay dedi ki:

  Merhabalar,ailem 8 nüsufa sahip, maddi anlamda sıkıntılar çekmeye başladık sosyal yardım kartı veya erzak yardımına başvurmak istiyoruz ancak babamın adına bir daire ve araba var. Faydalanabilir miyiz acaba ?.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alırsınız

 11. Deniz dedi ki:

  Mrh ramazan erzak yardımı yapılıyor mu Yüreğir de

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Ramazan yardımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 12. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben yaklaşık 3 ay önce kaymakamlığa yardım için başvurdum evinize gelicekler dendi ama ne bi arama nede bi dönüş alamadım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlığa yaparsanız daha hızlı sonuç alırsinız