Bilgi Arşivi

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımlar

Ne kadar kadın ve erkek eşit konuşmaları yapılsa da kadınların toplum içinde erkeklerin nispeten arkasında kaldıkları herkes tarafından kabul edilmektedir. O nedenle de bu konuda meclis çatısı altında çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Özellikle evlendikten sonra çalışmaya hayatına hiçbir şekilde girmeyen birçok kadın eşinin ani vefatı ile birlikte çok çaresiz bir konuma düşmektedir.

Eşi vefat eden kadınlara yönelik yardımlar için çalışmalar 2010 yılının son aylarında hayata geçirilmiştir. Bu çalışmanın doğru şekilde yapılması için üniversitelerden de yardım alınmıştır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik fonu altında yapılan özel bir çalışma ile eşi vefat eden kadınlara bir işe girene kadar veya yeniden evlenene kadar düzenli olarak nakdi yardım yapılmasına imkan tanınmıştır.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımlar

Bu yardımın belirli sınırlar içinde kalabilmesi için çıkarılan 3294 sayılı kanun hedef kitleyi doğru şekilde belirlemiştir. Bu kitle eşi vefat etmiş kadınlar olarak sınırlanmıştır. Bu kapsam içinde yer alan kadınların yapması gereken maaşı veya yardımı almak için il ve ilçede bulunan sosyal yardımlaşma vakfına giderek başvuru da bulunmak olacaktır. Başvuru süreci esnasında başvuruyu yapacak kişi hakkında detaylı bir şekilde inceleme yapılacaktır. Bu başvuru için sadece nüfus cüzdanı yeterli olmaktadır.

Başvuru işleminin ardından görevlilik gerekli incelemeyi yaparken başvuru yapan kişinin gerçekten bu yardımı alıp olmayacağı hakkında kesin cevabı vereceklerdir. Yardımı alıp almadığınızı öğrenmek için bütünleşik sosyal yardım bilgi sistemine bakmanız gerekiyor. Buradan sizlere net bir cevap verilecektir.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yardım Nereye Yatıyor?

Vakıf içinde bulunan mütevelli heyeti tarafından verilen bir karar verildikten sonra 275 TL olan yardımı almaya hak kazanmış olursunuz. Bu yardım her ay yerine 2 ay da bir PTT üzerinde açılacak olan hesaba 550 TL olarak yatırılmaktadır. Bunun için bir PTT hesabınızın olması gerekiyor. Bu konuda bilgi vakıf tarafından size verilecek ve hesap açmanız istenecektir. Veya sosyal yardım kartlarını kullanarak ATM cihazlarından çekim yapmanıza imkan tanınmaktadır.

Bu yardımın kesilmesi için kadının yeniden evlenmesi veya sigortalı bir işe giriş yapmış olması gerekiyor. Bu iki durumdan birisi gerçekleştiğinde tekrar incelemeye alınacak kişi hakkında karar değiştirilerek yardım kesilecektir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. merhaba
  Babam rahmetli oldu ve annem şuanda 65 yaşında hiçbir sosyal güvencesi ve geliri yok
  çocuklarının yardımı ile geçiniyor. sadece üzerine kayıtlı bir evi var. bu durumda hangi devlet yardımından faydalanabilir.

  1. Merhaba, anneniz 65 yaşlılık aylığı için başvuru yapabilir

 2. Merhaba eşim 2007 vefat etti kızım bana emekli sandıgından maaş bağlandı kızım üniversite okuyor lakin yetmiyor alınan maaş şimdi başka yardımlara başvurabilirmiyim alırmıyım ev kira mal yok üzerime ve kızım işe başlarsa babadan aldığı yetim aylık kesilirmi

  1. Merhaba
   Kızınız SGK’lı olarak işe başlarsa aldığı aylık kesilir.

 3. Mrbalar esim 3 ay once vaft etti ilk maaami aldm dün bunun haricinde 2 ayda bir verilen bi yardm daha varms 550 tl ayni zamanda onuda alabilrmiyim

  1. Merhaba, eşinizden dul aylığı alırken başka maaş yada yardım alma şansız bulunmaz. Devlet eşinden maaş alan kadınları sigortalı olarak kabul ediyor

 4. Merhabalar
  Annem eşi vefat etmiş yardımı alıyordu.Yaşı 66 oldu.bizde 65 yaşlılık yardımı için başvurduk.reddedildi.Muhtaç olmama sebebi ile diye.Bu durumda ne yapmalıyız.Yeniden dulluk yardımı için başvurursak kabul edilir mi?
  Konu hakkında yardım ve bilgi talep ediyoruz.

  1. Merhaba, dul aylığı için tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu