Sosyal Yardım Platformu

2019 Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Ve Başvuru Şartları

2019 Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Ve Başvuru Şartları

Faizsiz KOSGEB kredisini esnafın alması için anlaşmalı bankaların kullanılıyor olması gerekmektedir. Bu kredinin verilme amacı, küçük esnafın işletmesini büyütmesine yardımcı olmaktır. Küçük esnaftan kalite standartlarını ve hedeflerini yükseltmesi ve daha rahat bir şekilde ticaretini devam ettirmesi beklenir. Ayrıca esnafa faizsiz KOSGEB kredisi dışında yeni açılan işletmeler için girişimcilik kredileri ve hibe destekleri de mevcuttur.

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Alma Şartları

Esnafın KOSGEB faizsiz kredilerinden yararlanma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Esnafın, bu başvuru dışında herhangi bir desteğe başvuru yapmamış olması gerekmektedir. daha önce alınmış destekler, bu desteğin alınmasında engel teşkil etmektedir.
 • Başvurunun yapıldığı tarihte işletme işler durumda olmalıdır. Esnaf, başvurudan en az 1 yıl öncesinde işletmeyi açmış olmalıdır. Henüz açılmamış, açılsa da faaliyete geçmemiş işletmeler için bu kredi verilmeyecektir.
 • KOSGEB veri tabanında KOSGEB kaydı yapılmış olmalıdır. KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmamış kişiler bu krediden yararlanamayacakları gibi, diğer hibe ve desteklere de başvuru yapamazlar.
 • KOSGEB kaydı beyannamesi, başvuru sırasında istenecektir. Beyannamenin güncel olması gerekmektedir. beyannamenin güncel olması için kişilerin KOSGEB veri kaydının 6 ayda bir güncellenmesi gerekmektedir.
 • KOSGEB kaydı beyannamesi, 5 yılda bir gözden geçirilip güncellenmelidir. E- KOBİ sistemi aracılığıyla kişilerin faaliyetleri sürekli olarak güncel tutulmalıdır. Bu veri tabanında kaydı olmayan esnaf, bahsedilen kredilerden yararlanamaz.
 • Kişilerin yapacakları başvurular, anlaşmalı bankalarla çalışma şartını yerine getirmelerinin ardından değerlendirmeye alınır. Bankalar ile KOSGEB arasında yapılan protokol incelenerek KOSGEB’in anlaşmasının olduğu bankalarla çalışılması gerekmektedir.
 • Kişilerin, herhangi bir bankaya kredi ve kredi kartı borcu olmaması gerekmektedir. KOSGEB, alınan kredinin faiz kısmını kendisi ödeyeceğinden bankaların kredi vermeyi reddetmesi durumu da söz konusu olabilir.
 • Bakanlık tarafından KOSGEB kredi ve hibeleri için ayrılan bütçe, her yıl değişiklik göstermektedir. Bakanlıktan alınacak ödenek, yılın başında bankalara işlenir. Bu nedenle başvuruların yıl başlarına yakın tarihlerde yapılması, kredi alabilme olanağınızı arttırır.

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Nasıl Verilir?

Esnafa faizsiz KOSGEB kredisi verilme sistemi, aslen esnafın normal banka kredisi almasıdır. Ancak alınacak kredinin faiz olan kısmını KOSGEB öder. Bu nedenle bir kredi alınırken gerekli olan tüm şartlar, bu kredinin kullanımında da geçerlidir. kredi notunun yüksek olması gerekliliğinden kişinin borcu bulunmamasına kadar, kredi alımını etkileyen tüm faktörler göz önünde bulundurulur.

Bu kredi için verilen vade, 48 aydır. KOSGEB’in BDDK sisteminde kaydı bulunan  bankalarla yaptığı anlaşma kapsamında paranın alınabileceği bankalar tespit edilmekte, başvuru yapan esnaf, bu bankalara yönlendirilmektedir. Bazı bankalar, kendi inisiyatiflerini kullanarak ödeme planını değiştirebilmektedir. Esnafın büyüme çabası ile kredi kullanması halinde, 6 ay ya da 1 yıl ertelemeli olarak kredi alımı gerçekleşebilmektedir. Ancak bu KOSGEB bağlantılı bir durum değildir, banka dilerse bunu yapabilir. Ödeme yapılmayacak olan dönem toplam vadeden düşülür ve her ay ödenecek miktar buna göre belirlenir. Kredi alımı sırasında imzalanan anlaşmada da ödemesiz geçecek dönem, ödemenin diğer aylarda nasıl  ve ne kadar miktarlarla yapılacağı belirtilmektedir.

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Ne Kadar?

Esnafa verilen faizsiz KOSGEB kredisi miktarı, en az 20.000 TL olarak belirlenmiştir.  Bu tutarın altındaki çekimlerde, KOSGEB faiz ödeme desteğinden yararlanılmayacaktır. Desteğe ait üst limit ise 300.000 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen limitler, faiz dahil ödemelerdir. Örneğin bir esnaf, 30.000 TL kredi çekmek istiyorsa, faizleri ile birlikte kredinin geri ödenmesi gereken tutar 45.000 TL civarını bulacaktır. KOSGEB, aradaki 15.000 TL tutarı öder. Esnaf, eline geçen tutarı bankaya geri ödemekle yükümlüdür.

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi İçin İstenen Evraklar

KOSGEB esnaf kredisi desteği için istenecek belgeler şu şekilde sıralanır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Kayıtlı olunan odaya ait kayıt belgesi
 • Ticaret sicil belgesi
 • İşletme sahibi imza beyannamesi
 • İşletmeye ait vergi levhası
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Özel izin ve belgeler
 • İnternet üzerinden imzalanan taahhütnameler
 • KOSGEB’den alınan girişimci kurslarının başarı belgesi

Bu belgelerin hazırlanmasının ardından yapılacak Esnafa faizsiz KOSGEB kredisi başvuruları değerlendirmeye alınacaktır. Esnafın daha önce KOSGEB ile hiçbir bağlantısının olmaması, KOSGEB kurslarına katılmamış olması gibi durumlarda şartlar sağlanmayacağı için başvuru yapılamaz. KOSGEB’in bu desteğinden yararlanmak için 6 ay süre ile kurslara devam etmek gerekmektedir.

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Alınabilecek Bankalar

KOSGEB esnaf kredisi desteği ile anlaşmalı bankalar haricinde bu faiz ödemesi desteğinden yararlanılamamaktadır. Bu nedenle başvurularda sadece anlaşmalı bankalara yer verilmelidir. Anlaşmalı bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Halk Bankası
 • İş Bankası
 • Vakıflar Bankası

Bu bankaların haricinde yapılacak başvurular, klasik krediler kapsamında değerlendirilir. Bu bankaların dışındaki bankalardan esnafın alacağı krediler, bankanın verdiği hizmetler de göz önüne alınarak ihtiyaç kredileri kapsamında verilebilir. Ancak KOSGEB faiz desteği, sadece bu bankalarda söz konusu olmaktadır.

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi İçinde Hibe Sistemi

Faizsiz esnaf kredisi içindeki hibe oranı, kişinin çekeceği kredinin miktarına göre değişiklik gösterir. KOSGEB, kredinin bir kısmını da hibe çerçevesine alarak esnafın daha rahat işlerini yürütmesini hedeflemektedir. Ancak hibenin devreye girmesi için kişilerin en az 100.000 TL tutardan başlayan miktarlarda kredi kullanması gerekmektedir. Paketler halinde belirlenen kredi kullanımları içinde, kredi miktarına göre hibe miktarı da değişim göstermektedir. 100.000 TL’nin 50.000 TL’si, KOSGEB tarafından esnafa hibe edilir, kalanın faizi de KOSEGB tarafından ödenir.

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi İçin Sektörün Önemi Var Mıdır?

Faizsiz KOSGEB esnaf kredisinde esnafın iş alanı, kredi verilmesi açısından önemlidir. KOSGEB resmi sitesinde yayınlanan ‘KOSGEB tarafından desteklenmeyen sektörler’ başlığında bulunması, esnafın kredi kullanımını olumsuz etkiler. Kişiler, eğlence ve alkol sektöründe olmadıkları sürece bu hibe ve kredi desteğinden yararlanabileceklerdir.

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Alamayacak Kişiler

Faizsiz kredi imkanından yararlanmayacak kişiler şunlardır:

 • Esnafın KOSGEB veri tabanında kaydının bulunmaması durumunda, bu kredi imkanından yararlanmayacaktır.
 • Kişi, KOSGEB’e başvuru yapmış, veri tabanına girmiş, ancak eğitimini almammışsa, bu imkandan yararlanamaz. Eğitim almış olma şartı, kıdemli esnaf için dahi geçerlidir.
 • Daha önce KOSGEB kredi ve hibelerinden zaten yararlanmışsa, tekrar kredi başvurusunda bulunamaz.
 • KOSGEB’e yapacağı başvurudan önceki 1 yıl içerisinde bankalardan en az 50.000 TL tutarında kredi kullanmış olması durumunda bu hibe ve kredi desteğinden yararlanamaz.
 • Bu destek, aslen banka tarafından verilmektedir. Bu nedenle kredi notunun bankanın onaylamayacağı şekilde düşük olması, kredinin alınması yönünde engel teşkil eder.
 • Bankalara kredi kartı borcunun olması ve borcun kredi notunu düşürecek kadar uzun süre ödenmemesi durumunda bu kredi imkanından yararlanılamaz.

KOSGEB, proje şeklinde çalışır. Kişiler projelerini sunarak KOSGEB destekleri için başvuru yapar. Esnafın sunduğu büyüme projesi reddedilmişse, tekrar başvuru yapana kadar esnafa faizsiz KOSGEB kredisi desteğinden yararlanamaz.

KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Alınır ve Şartları

KOSGEB Maaş Desteği ve Başvuru Şartları

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur ve Şartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM