Sosyal Yardım Platformu

2019 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

2019 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Evde bakım maaşı evde hastası olan vatandaşlara devlet tarafından ödenen bir yardımdır. Ağır engelli sağlık raporu olan vatandaşlara bakmakla yükümlü olan kişilere, bu ödeme yapılmaktadır. Ancak vatandaşların bu ödemeyi alması için şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Günümüzde evde bakım parası alan kişi sayısı 800 bin olmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Şartları 2019 Nelerdir?

Evde bakım maaşı alabilmek için hastanın ağır engelli raporu olması gerekmektedir. Engelli raporlarında en az yüzde 50 oranında engel durumu olduğunun ifade edilmiş olması gerekmektedir. Raporların geçerli olması için vatandaşın devlet hastanelerinden rapor alması gerekmektedir. Ancak evde bakım parası alabilmek için vatandaşların ev içerisine gelen tüm gelirlerinin asgari ücretin üçte ikisi tutarında olması gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım parası başvurusu için vatandaşların bizzat başvurması gerekmektedir. Başvuru yapmak için:

 • Vatandaşların muhtaçlık karar belgesine sahip olması gerekmektedir. Bu belgeler il ya da ilçe kurulundan alınmaktadır.
 • Alınan belgeler Sosyal Güvenlik Kurulu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmelidir.
 • Şayet vatandaşlar 65 yaş aylığı da almak istiyorsa, bu ödemeyi alabilmek için mahkemeye başvurması gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınmış olan tüm belgeler, yetkililer tarafından incelenmektedir. Ardından vatandaşların başvurusu değerlendirilmektedir.

Evde Bakım Maaşı için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evde bakım maaşı başvurusunda vatandaşların talep edilen belgeleri eksiksiz teslim etmesi gerekmektedir. Evde bakım maaşı için gerekli olan belgeler:

 • Vatandaşın en az yüzde 51 engelli olduğunun ispatlanmış olması gerekmektedir. Bunun için devlet hastanelerinden engelli raporu almak gerekmektedir.
 • Aynı ev içerisinde yaşayan vatandaşların maaş bordrolarının teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Aynı evde yaşayan kişilerin tüm taşınır ve taşınmaz mallarının tapusunun teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Vatandaşın tarımsal gelir durumları hakkında belgesini teslim etmesi gerekmektedir.
 • Vatandaşın zihinsel engeli varsa, vasisinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Vatandaş 2022 kapsamında maaş alıyorsa, bu maaşa dair belgeler talep edilmektedir.
 • İkametgah belgesi istenmektedir.

2019 Evde Yaşlı Bakım Maaşı Ne Kadar Olacak?

2019 senesinde evde bakım maaşlarına enflasyon oranlarına göre zam yapılmıştır. Yapılan zam tutarları kapsamında evde bakım maaşları 2019 itibari le 1.105 TL olarak belirlenmiştir. Bu maaşı alabilmek için vatandaşların hane içerisine giren toplam gelirin asgari ücretin üçte ikisi kadar olması gerekmektedir.

Aksi halde vatandaşların bu ödemeyi alması söz konusu değildir. Ev içerisinde yaşayan tüm kişilerin gelirleri, yetkililer tarafından incelenmektedir. Bakım parası alabilmek için hane içerisine düşen toplam gelirinin 847 TL’yi aşmaması gerekmektedir.

Bakım Parası Şartları 2019 Nedir?

Bakım parası alabilmek için belirlenmiş şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bakım parası alma şartları ise:

 • Vatandaşların evde bakım maaşı alması için sağlık raporunun olması gerekmektedir. Sağlık raporu engelli sağlık kurulu tarafından verilmektedir.
 • Engelli olan vatandaşların engel yüzdelerinin en az yüzde 50 olması gerekmektedir.
 • Engelli olan vatandaşların engel durumunun hayatını tek başına idame ettiremeyecek durumda olması gerekmektedir.
 • Vatandaşın kendine ait ve bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre kendisine düşe ortalama aylık toplam tutarlarının asgari ücretin üçte ikisi kadar olması gerekmektedir.
 • Aile içerisindeki kişi sayısına göre gelirler hesaplanmaktadır.
 • Evde bakım parası almak için vatandaşların yetkililer tarafından araştırılması gerekmektedir.

Yaşlı Bakım Parası Almak için Aranan Şartlar Nelerdir?

Yaşlı bakım parası almak için vatandaşların aranan şartları karşılıyor olması gerekmektedir. Evde bakım maaşı başvurusu yapmak için öncelikli olarak talep edilen belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Uygun şartları karşılayan vatandaşlar Evde bakım maaşı almaya hak kazanmaktadır. Evde bakım maaşı şartları ise:

 • Vatandaşların 65 yaş aylığı alabilmesi için başvuru yapması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan vatandaşın durumunun ve maddi geçmişinin yetersiz olduğunun tespit edilmesi durumunda yaşlılık bakım ödemesi bağlanmaktadır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belgeler yetkililer tarafından araştırılır.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı sorgulamak için online yöntemler kullanılabilmektedir. Bunun için e-devlet sistemine giriş yapmak yeterli olacaktır. Evde bakım aylığı sorgulamak için:

 • İlk olarak turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yapan vatandaşların kimlik doğrulama işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.
 • Bunun için E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası gerekmektedir. E-devlet şifresi PTT şubelerinden satın alınabilmektedir.
 • Sisteme giren vatandaşlar, arama kısmına ‘’evde bakım aylığı’’ yazarak sorgulama yapabilir.

Engelli Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli maaşına başvurmak isteyen vatandaşların, belirlenmiş şartları karşılaması gerekmektedir. Buna göre:

 • TC vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Engelli maaşı almak için vatandaşın en az yüzde 50 engelinin olması gerekmektedir.
 • Vatandaşın 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Vatandaşın 65 yaşının üzerinde olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan vatandaşın herhangi bir yerde çalışmıyor olması gerekmektedir.
 • Engelli vatandaşın SGK’dan herhangi bir gelirinin olmaması gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı için Nereye Başvurulur?

Evde bakım maaşı için vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe merkez binalarına başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yapan vatandaşların talep edilen belgeleri kaymakamlık ve muhtarlıklardan temin etmesi gerekmektedir. Muhtaçlık karar belgesi, il ya da ilçe kurullarından alınmaktadır. Alınan belgeler Sosyal Güvenlik Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmelidir.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Sonuçlanır?

Evde bakım maaşı başvurusu yapan vatandaşların sonuçları 1-3 ay arasında sonuçlanmaktadır. Denetlemeler sırasında vatandaşların yaşadığı koşullar, gelirleri ve teslim ettiği belgelerin doğruluğu denetlenmektedir. Engelli vatandaşlar, bu aylığı aldıktan sonra birçok hak da almaktadır.

Bu ödemeler Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmektedir. Engelli maaşı alabilmek için yapılan başvuruların bizzat olması gerekmektedir. Bizzat başvuramayan vatandaşlar, vekil kişi ile başvurularını tamamlayabilmektedir. Buna göre maaş tutarları:

 • Yüzde 40 ve yüzde 69 oranında engeli olan vatandaşlara 3 ayda bir ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler ise 1.301 TL olarak belirlenmiştir.
 • Engel oranları yüzde 70 ve üzerinde olan vatandaşlar ise 3 aylık maaşlar için 1.952 TL ödeme almaktadır.

Bu tutarlar 2019 senesi için geçerlidir. Her sene ödemelere enflasyon oranlarına göre zam yapılmaktadır. 2020 senesinde bu maaşlara Ocak ve Temmuz aylarında zam yapılacaktır.

Engelli Evde Bakım Yönetmeliği Nedir?

Engelli evde bakım yönetmeliği, vatandaşların evde bakım ödemesi alıp almayacağını belirlemektedir. Evde bakım parası almak için ‘’Bakım hizmeti esaslarının belirlenmesine ilişkin yönetmeliğe uygun olmak gerekmektedir. Bu aşamada yetkililer bakıma muhtaç olan engellilerin tespitini yapma sorumluluğuna sahiptir. Engelli olan vatandaşlar, maaşı almaya başladıktan sonra üç ayda bir yetkililer tarafından kontrol edilmektedir.

Kimler Engelli Maaşı Alabilir?

Engelli maaşı, engelli yüzde 50 ve üzerinde olan vatandaşlara verilmektedir. Evde bakım maaşı ise kendini idame ettiremeyecek durumdaki (zihinsel engelli, yataktan kalkamayan vb.) vatandaşlara ödenen devlet yardımıdır. Engelli maaşı almak için vatandaşın yetkililer ve devlet hastaneleri tarafından denetlenmesi gerekmektedir. Denetlemeden geçen kişiler engelli maaşı almaya hak kazanmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kız Çocukları Annenin ve Babanın Maaşını Alabilir mi?

Fakir Aileler İçin Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM