Evde Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvuru İşlemleri

Evde bakım maaşını sorgulamak için kullanılabilecek yöntemler; e-devlet sistemi ile sorgulamak ve SMS ile sorgulamaktır. Maaşlarını Ziraat Bankası üzerinden alanlar maaşın yatıp yatmadığı bilgisini SMS ile edinebilmektedirler. Ayrıca evde bakım aylığı ile ilgili aranan bilgilerin ise; e-devlet sistemi üzerinden edinilebilmesi mümkündür. Birinci dereceden aile yakınları bakım maaşı için başvuru yapabilmektedirler.

Bakıma muhtaç olan, ağır engelli olduğu sağlık raporu ile belgelenen kişiler üzerinden bakım aylığı alınabilmektedir. Sağlık raporunda en az %50 oranında engelin olduğunun yazması gereklidir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen bir maaştır. Üzerinden bakım maaşı alınan engelli bireyin vefat etmesi durumunda; 15 gün içerisinde bunun bildirilmesi gereklidir.

Yardım Türü Tutarı
Evde Bakım Maaşı 4 bin 336 TL

Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Şartlar

Evde bakım aylığı için sağlanması gereken koşullar aşağıda belirtilmiştir:

 • Engelli sağlık raporu olan kişiler üzerinden evde bakım maaşı alınabilmektedir. Bu kişilerin raporlarında ise ağır engelli olarak belirtiliyor olması gerekmektedir.
 • Hane içerisine giren gelirlerin tamamının toplanması ve hane içerisinde bulunan kişi sayısına bölünmesi gereklidir. Bölündüğünde çıkan sonucun; dönemin asgari ücretinin üçte ikisinden az olması gerekmektedir. 1.219,35 TL ve üzerinde bir gelirin hanede kişi başına düşmesi durumunda; evde bakım maaşı alınabilmesi mümkün değildir.
 • Sosyal hizmetler tarafından yetkilendirilmiş olan kişilerin yaptıkları incelemeler sonucunda; engelli bireyin bakıma ihtiyacının olduğunun tespit edilmiş olması gereklidir. Tuvalet, beslenme, giyinme ve soyunma, merdiven inme ve çıkma gibi ihtiyaçlarını yardımsız göremiyor olmalıdır.

Evde Bakım Maaşı İçin Hane Gelir Ölçümü Yapılırken Dahil Edilenler Kimlerdir?

Evde bakım aylığı alınabilmesi için hane gelir ölçümü yapılmaktadır. Hanedeki bu gelir ölçümüne dahil olanların yakınlıkları ise aşağıda verilmiştir:

 • Engelli bireyin aynı hane içerisinde yaşadığı eşi, çocukları, annesi ve babası bakım maaşı alabilmektedir. Üvey çocukları da bakım maaşı için başvuru yapabilmektedir.
 • Çocuklarının eşleri, çocuklarından olan ve evli olmayan torunları, ebeveynlerinin anne ve babası evde bakım aylığı alabilmektedir.
 • Engelli bireyin evli olmayan kardeşleri, eşinin evli olmayan kardeşleri ve eşinin ebeveynleri bakım aylığı başvurusunda bulunabilmektedir.
 • Başka adreste ikamet eden, evli olmayan ve eğitimi devam eden çocuklar başvuru yapabilmektedir.
 • Üzerinden bakım maaşı alınacak olan kişinin torununun çocukları, hane gelir ölçümü yapılırken dahil edilmemektedir.

Evde Bakım Maaşı Alan Bakıcı İle Engelli Birey Aynı Evde İkamet Etmeli Midir?

Bakıcı olarak evde bakım aylığı alan bir kişi ile üzerinden aylık aldığı engelli bireyin ikamet adresinin aynı olması gereklidir. Ancak bazı durumlarda aynı adreste ikamet edilmese de evde bakım maaşı alabilmek mümkündür. Alınan bakım raporunda, engelli birey ile en az kaç saat beraber olunması gerektiği belirtilmektedir. Bakıcı akrabanın en az 8 saat süresince engelli bireyin yanında olması gereklidir.

Kişinin 24 saat içerisinde ihtiyaç duyabileceği her bakım ihtiyacını karşılıyor olması gereklidir. Bunun için de rahatlıkla gidip gelebileceği bir mesafede ikamet etmesi ve bakım hizmetleri değerlendirme heyetinin de engelli bireyin bütün ihtiyaçlarının eksiksiz bir şekilde karşılanabileceğini teyit etmesi gerekmektedir.

Evde Bakım Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Bakıma Muhtaç Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Evde bakım aylığı için gerekli evraklar aşağıda sıralanmıştır:

 • Evde bakım maaşı başvuru dilekçesi istenmektedir.
 • Üzerinden bakım maaşı alınacak olan kişinin engelli sağlık raporu talep edilmektedir.
 • Hem engelli bireyin hem de bakım maaşı alacak olan kişinin kimlik fotokopisi gereklidir.
 • Engelli birey ile bakıcının aynı adreste ikamet ettiklerini kanıtlamak amacı ile ikametgah belgesi istenmektedir.
 • Hane içerisindeki gelir durumunu kanıtlayabilmek amacı ile hane içerisindekilerin maaş bordroları, mal durumlarını gösteren belgeler ve eğer var ise kira gelir beyanı gereklidir.
 • Engelli bireyin iki adet fotoğrafı talep edilmektedir.
 • Okuyor olması durumunda engelli bireyin öğrenim belgesi istenmektedir.
 • Vasi atanmış bir engelli birey üzerinden bakım maaşı alınacak ise; bu durumda mahkeme kararı ile verilmiş belge gereklidir. Ayrıca kişinin ebeveynlerinin ayrı olması durumunda; beraber yaşamadığı ebeveyninin de gelir beyanı istenmektedir.

Evde Bakım Maaşı Dilekçe Örneği Nasıldır?

Evde bakım aylığı başvuru dilekçesinin Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne yazılması gereklidir. Üzerinden bakım aylığı alınacak olan kişi ile olan yakınlık açıkça belirtilmelidir. T.C. kimlik numarası, ad, soyad, adres ve tarih bilgisi verilmelidir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerekli belgelerin ve başvuru dilekçesinin bir dosyada toparlanması gereklidir. Ardından engelli birey üzerinden bakım aylığı alacak olan kişinin başvuru kabul eden kurumlardan birine gitmesi gereklidir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü; bakım maaşı başvurularını kabul etmektedir.

İlçeden başvuru yapacak olanlar ise; Sosyal Hizmet Merkezleri üzerinden başvuru yapmalılardır. Başvurunun sonuçlanma süresi ortalama 3 ay ile 6 ay arasında sürebilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Verilmektedir?

2020 yılında verilecek olan evde bakım maaşı; yapılan zamlar ile beraber 1.384 TL’den 1.457 TL’ye çıkartılmıştır. Asgari ücrete yapılan zam ile beraber bakım maaşına da yapılan zam açıklanmıştır. 73 TL zam yapılmıştır.

Evde Bakım Maaşı Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Evde bakım maaşları aylık olarak yatırılmaktadır. Her ay yatırılan bu maaş; ayın 15’i ile 31’i arasındaki tarihlerde kişilerin hesaplarına yönlendirilmektedir.

Bakıcının Maaşının Olması Evde Bakım Maaşının Alınmasına Engel Midir?

Bakım maaşı alacak olan bakıcının aylık gelirinin olması bir sorun teşkil etmemektedir. Önemli olan aylık gelirinin tutarıdır. Çünkü hanede kişi başına düşen gelir hesaplanırken, haneye giren maaşlar toplanmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Evde Bakım Maaşı Nasıl Sorgulanır?

E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Ardından ana sayfada sağ üst köşede bulunan giriş yap butonuna tıklayarak kimlik doğrulaması yapılması gereklidir. E-devlet şifresi ile giriş yapmak isteyenlerin; 2 TL karşılığında PTT şubelerinden e-devlet şifresi almaları gereklidir.

Evde Bakım Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Sisteme giriş yaptıktan sonra ise; ana sayfadaki e-hizmetler butonuna tıklanmalıdır. Ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yapılabilecek olan işlemler içerisinden Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama başlığı seçilmelidir. Açılan sayfada evde bakım maaşı ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

SMS Aracılığı İle Evde Bakım Maaşı Sorgulaması

Evde bakım aylığını Ziraat Bankası üzerinden alan kişilerin, aldıkları maaşları SMS ile sorgulayabilme fırsatları bulunmaktadır. Bunun için telefonlarının mesaj kısmına BAKIYE yazmaları, bir boşluk bırakmaları ve ardından ilgili mesajı 4747’ye göndermeleri gereklidir. Maaşlarının yatıp yatmadığı ile ilgili bilgi kendilerine SMS ile bildirilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Kesilenler Neler Yapmalıdır?

Evde bakım maaşı ile ilgili problem yaşayanların maaşlarının kesildiğini yazılı olarak öğrenmeleri gereklidir. Gerekçesi ile beraber yazılı bir metin alınmalıdır. Eğer sunulan nedenin haksız bir sebep olduğu düşünülüyor ise; bu durumda itiraz hakkı kullanılabilmektedir. Kullanılan itiraz hakkının kabul edilmemesi durumunda ise; konu ile ilgili dava açılabilmektedir.

Davayı açan taraf davanın masraflarını karşılamak ile yükümlüdür. Aynı zamanda davayı kaybetmesi halinde de karşı tarafın avukat masraflarını da ödemesi gerekmektedir. Dolayısı ile bunları göze alarak dava açmak gereklidir.

İlgili Makaleler

2 Yorum
 1. Ben basvurdum. Ama 3 aydır maas yatmadı bana. Sebebi nedir 2 sene one almısdum ama sımdı yatmadı

  1. Merhaba, başvuru ve onay aşaması biraz uzun sürebiliyor. Süreç normal. Başvurunuz onaylanmışsa ödemeniz yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu