Sosyal Yardım Platformu

Evde Bakım Maaşı Başvuru ve Şartları

Evde Bakım Maaşı Başvuru ve Şartları

İnsanlar yaşlandıkça eğer gençlik yıllarında kendilerine iyi bakmazlarsa son zamanlarını yatakta geçirebiliyorlar. Bakıma muhtaç olarak geçirilen bu zamanlarda devlet tarafından bu yaşlı veya yatalak insanlara bakanlara evde bakım maaşı veriliyor. Bu sayede o insanların yemek, tuvalet ve temizlik ihtiyaçları en iyi şekilde karşılanmış oluyor.

Sadece yaşlı olarak düşünmemek gerekiyor. Aynı zamanda bu yardım özürlü olarak doğan ve hayatını bu şekilde devam ettirmek isteyen insanlara da yapılmaktadır. Bunun için sağlık kurullarından alınan Ağır Özürlü yazan kısmın doktor tarafından EVET olarak işaretlenmesi başvurunun yapılması için yeterli olacaktır. Tabi bu işaretlemeyi yapan doktorun gerçekten ihtiyaç sahibi olanları işaretlemesi çok önemlidir.

Evde Bakım Maaşı

Temmuz 2015 yılında çıkarılan yönetmelik ile birlikte insanlara bu şekilde maaş verilmeye başlanmıştır. Tabi bu maaşı alabilmeniz için yönetmelikle belirlenen şartların tamamını yerine getirmeniz gerekiyor. Şartları sağlamanızın ardından başvurunuzu yapmalısınız. Evde bakım parası başvurusu nasıl yapılır merak ediyorsanız kısaca açıklayalım.

Başvuru SGK il ve ilçe müdürlüklerine istenilen belgeler ile yapılmalıdır. Doğru şekilde yapılmayan başvurular kabul edilmeyecektir. O nedenle istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde toplamak çok önemlidir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz dilekçeleri topladıktan sonra başvurunuzu doğru şekilde SGK’ya yapabilirsiniz. Başvurunuz kabul edildikten sonra gerekli incelemenin yapılması için biraz beklemeniz gerekiyor.

Evde Bakım Parası Kimlere Verilir?

Evde bakım parası almak için kimler başvuru yapabilir sorusu ile de sıklıkla karşılaşılabilmektedir. Evinde hasta veya doktordan alınan ağır engelli raporu olan hastası bulunan herkes bu maaşı alabilir. Evde bakım parası kimler alabilir sorusuna kısaca bu cevabı verebiliriz. Yani evinizde bu şartları sağlayan bir birey yaşıyorsa ve sizde ona bakıyorsanız bunun için devletin sağladığı bu maaşı olabilir. Bu maaşı sizin alabileceğiniz gibi o bireye bakması için tuttuğunuz insana da verebiliriz.

Bakıma muhtaçlara bakmak için verilen bu maaş farklı durumlar göre değişiklik göstermekle birlikte 1.000 TL’nin üzerine çıkmaktadır. Bu maaş için belirli bir kanunda bulunan katsayı hesaba dahil edilmektedir. Ne zaman hesaplama yapılsa bu katsayı fark yaratmaktadır. Hesaplamayı size burada anlatmak isterdik ancak bunun çok karmaşık olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları

Evde bakım parası (maaşı) alma şartları için farklı detaylar yönetmelik ile belirlenmiştir. Engelli raporu alınan bireylerin engel oranının %50’nin üzerinde olması gerekiyor. Ağır engelli noktasının ise raporu veren kurum tarafından EVET olarak işaretlenmesi de çok önemlidir. İhtiyaç sahibi bireyin hayatını yemek, içmek, yürümek gibi aktiviteleri yapamıyor oluşu da önemlidir.

Ayrıca maddi olarak ailenin birey başına asgari ücret tutarın 3’de 2’si kadar gelirin altında olması gerekiyor. Bu hesaplamaya burslar ve farklı yardımlar dahil edilmemektedir. Bu durumdaysanız da şartı sağlıyorsunuz demektir. 2006 yılında çıkarılan 26244 sayılı kanunda belirtilen esasları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Bunlardan herhangi birisini sağlıyorsanız sizlerde maaş için başvuru yapabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Evde bakım maaşı yatan iller başlığını gördüğünüzde her ilde yaşayan vatandaşlara bu maaş verilmiyor mu diye düşünebilirsiniz. Ancak bu noktada anlatılmak istenen maaşın o ay içinde her ilde ne zaman yatmaya başlayacağıdır. Her ay içinde genelde ikinci haftadan itibaren belirli illerde maaşlar yatmaya başlamaktadır. Tüm illerde aynı anda maaşlar yatmaz

Maaşlar ülkemizin tüm illerinde aynı günde yatmamaktadır. 20’şer il ortalama ile yardım maaşları uygun görülen kişilerin hesaplarına ayın belirli günlerinde yatmaktadır. Tabi hangisinin ne tarihte yatacağını söylemek çok da doğru olmaz. Bu ay 19’unda yatan maaş bir sonra ki ay ayında 22’sinde yatabilir. Bu noktada kafa karışıklığı yaşatmamak için o ay içinde tüm illerde maaşların er geç yatacağını ekleyelim.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım maaşı ne kadar sorusu genellikle bu başvuruyu yapacak insanlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Yaptığımız incelemeler sonucunda geçtiğimiz yıllarda bu maaşa 800 bin kişi başvurmuştur. 1 Ocak 2018 yılından itibaren almaya hak kazanan insanlara bu yıl ve gelecek yıl Ocak ve Temmuz aylarında farklılık gösterecek olan maaşlar belirlenmiştir.

Ocak ile Temmuz 2018 arasında 1.068 TL, Temmuz ve Aralık döneminde 1.105 TL, Ocak 2019 ayından itibaren 1.149 TL ve Temmuz 2019’dan yıl sonuna kadar ise 1.207 TL yatırılacaktır. Bu maaşlar her ay düzenli olarak almaya hak kazanan kişilerin hesaplarına yatırılacaktır. Maaşı aldığınız durum ortadan kalktığında ise maaş ödemesi otomatik olarak kesilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Leyla dedi ki:

    Ben basvurdum. Ama 3 aydır maas yatmadı bana. Sebebi nedir 2 sene one almısdum ama sımdı yatmadı

    1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba, başvuru ve onay aşaması biraz uzun sürebiliyor. Süreç normal. Başvurunuz onaylanmışsa ödemeniz yapılır.