Bilgi Arşivi

Evde Bakım Yardımı Nedir?

Devletin sosyallik ilkesi çerçevesi nedeniyle vatandaşlarına özellikle ihtiyacı olanlara farklı yardımları olmaktadır. Bunlardan birisi de evde bakım yardımıdır. Yardımı alabilmek için devlet tarafından belirlenmiş olan şartı sağlamak gerekiyor. Ancak ilk olarak evde bakım yardımı nedir? Sorusuna kısaca cevap vermeye çalışalım.

Evinde engelli veya hasta insanlara bakan insanlara yapılan bir yardım çeşididir. Uzun yıllardır düzenli olarak verilen bir yardımdır. Bu yıl itibariyle yardım miktarı 1 bin TL’nin üzerine çıkmaktadır. Bakımı yapan kişini aynı aileden bir birey olabileceği gibi istenirse dışarıdan bakıcı tutularak da hastanın ihtiyaçları karşılanabilir. Bu konuda yapılan yardımı geçtiğimiz yıl itibariyle 800 binin üzerinde başvuru yapılmıştır. Bu başvuruların çoğuna ise yardım verilmeye başlanmıştır

Evde Bakım Yardımı

Evde bakım yardımı başvurunuzdan önce alacağınızın yardımın ne kadar olacağını sizlere hatırlatalım. 2017 yılının son aylarında alınan maaş 1.027 TL olarak veriliyordu. 2018 ve 2019 yıllarında verilecek maaş da geçtiğimiz yıl alınan kararlar ile belirlenmiştir. Altı aylık dönemler ile bu yardımlar değişecektir. 2018’i ilk yarısında 1.068 TL, ikinci yarısında 1.105 TL, 2019’un ilk yarısında 1.149 TL ve ikinci yarısında 1.207 TL yardım yapılacağı belirlenmiştir. Ekstrem bir durum yaşanmadığı taktirde güncel yardım miktarları bu şekilde yapılacağı açıklanmıştır.

Evde Bakım Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım yardımı alabileceğiniz bir durumda olduğunuzu düşünüyorsanız hemen başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz. Başvurunuz için il merkezlerinde valiliklere dahil olan defterdarlıktan, ilçe merkezlerinde ise kaymakamlığa bağlı çalışan mal müdürlüklerinden gerekli başvuru evraklarını almalısınız. Bu evrakları gerekli şekilde doldurmayı unutmamalısınız. Nasıl dolduracağını bilmiyorsanız gerekli desteği aldığınız kurumdan sağlayabilirsiniz.

evde bakim yardimi nedir
evde bakim yardimi nedir

Ardından muhtarlığınıza giderek muhtaçlık kararını çıkartmalısınız. Bunu da başvuru evraklarınızın arasında iliştirmeyi unutmayın. Bu belgelerin tamamı SGK’ye teslim edilecektir. Bu kurum içerisinde ise primsiz ödemeler genel müdürlüğü gerekli incelemeyi yapacak olan departmandır. İnceleme sonucunda başvuru yapan kişinin yardımı alıp alamayacağına karar verilecektir.

Evde Bakım Maaşı Almanın Şartları

İlk şart evde bakıma muhtaç bir insanın olmasıdır. Bu insan %50’nin üzerinde engelli raporu olan kişiler veya bakıma muhtaç yaşlılar olabilir. Bu yardımlar arasında giyinme, soyunla, yeme, içme ve her türlü ulaşım yardımı dahildir. Ailenin gelir miktarının bir asgari ücretin %66’sından az olması gerekiyor. Bu birey başına düşen gelirdir. 2018 yılı itibariyle 1.068 TL’den az gelir olduğu tespit edilmelidir. Bu gelirin içine çocukların aldığı burslar veya krediler dahil edilmemektedir.

2006 yılında çıkarılan 26244 sayılı kanun çerçevesinde belirlenmiş olan muhtaç engellilerin tespiti ve bakım hizmeti konusunda ki kanunda belirtilen engelli şartlarına uygun olması gerekiyor. Tüm bu şartları sağladıktan sonra başvurunuzun olumsuz bir şekilde sonuçlanma şansı bulunmamaktadır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu