Fakir Aileler İçin Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet yardımlarından yararlanmak için yapılması gereken, ailelerin asgari ücretin altında gelirinin olduğunu ispatlamalarıdır. Kişiler, başvurularında aldıkları fakirlik belgelerini de yanlarında getirmelidir. Bu sayede devlet tarafından onay alınması daha kolay olacaktır. Başvurular sırasında kişilerin aylık gelirlerini aile bazında beyan etmeleri gerekmektedir. Bu sayede gerçekten ihtiyacı olan ailelere yardım ulaştırılacaktır.

Fakir Ailelere Hangi Devlet Yardımları Verilir?

Fakir ailelere verilecek devlet yardımları şu şekilde sıralanabilir:

Sosyal Yardım Kartı 

Bahsedilen yardımlar, kişilerin başvuruları halinde verilmektedir. Ailenin özellikleri ve maddi durumu değerlendirilerek hangi yardımlardan faydalanması gerektiğine karar verilir. bu şekilde birden fazla yardımdan yararlanması da mümkün kılınır.

Kimlere Fakirlik Maaşı Verilir?

Fakirlik maaşı alabilecek kişiler, hiçbir gelirinin olmamasını kanıtlayabilen kişilerdir. Kişinin güvencesinin olmaması, sigorta başlangıcının bulunmaması gerekir. Devletin diğer organlarından aylık alan veya derneklerden yardım alan kişiler, bu yardımlardan yararlanamaz. Kişilerin aynı zamanda resmi olarak herhangi bir mülke sahip olmamaları da şartlar arasındadır. Fakirlik belgesi almasını gerektirecek düzeyde aylık gelirin düşük olması gerekmektedir. kişilerin yardımlardan yararlanması için, bulundukları mahallede görev yapan kaymakam ve muhtarın buna izin vermesi gerekir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Süreci

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı | Nakdi Para Yardımı Yapan Dernekler, Vakıflar, Zenginler

Sosyal Hizmetlerin Verdiği Nakit Yardımlar Nelerdir?

Sosyal hizmetlerin verdiği nakit yardımlar, okula giden çocukları daha fazla dikkate almaktadır. Verilecek destekler, ailenin yaşamını idare edebilecek miktarlara göre ayarlanır. Okulun her aşamasında verilmekte olan miktarların yanında çocuklara giyim yardımı, kırtasiye desteği gibi okul temelli destekler verilmektedir.

Sosyal Hizmetlerin Verdiği Nakit Devlet Yardımı Ne Kadardır?

Sosyal hizmetlerden alınacak yardımların miktarları şu şekilde sıralanabilir:

 • Okul öncesinde verilen okul desteği: 456. 28 TL
 • İlköğretim okulunda verilecek destek: 684 TL
 • Ortaöğretimde verilecek yardımlar: 730 TL
 • Yükseköğretimde verilecek destekler: 821 TL

Belirtilen eğitim düzeylerinde kişilere farklı oranlarda desteklerde bulunulur. Her ay düzenli olarak verilen bu miktarların amacı, öğrencinin okul ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.  Ailenin durumunun düzeldiği tespit edildiğinde verilen destekler kesilir. Ancak verilen miktar geri alınmaz.

Kaymakamlık Tarafından Verilen Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Kaymakamlıktan devlet yardımı almak için kişilerin yapmaları gereken, maddi durumlarının kötü olduğunu ispatlamaktır. Bunu da ancak fakirlik belgesi alarak ispatlayabilir. Kaymakamlık destekleri sadece ailenin maddi durumunun yoksulluk sınırının çok altında olması durumunda verilir. bu yardımlar yakacak, yiyecek ve barınma desteklerinden oluşur. Fakirlik maaşına benzer düşük miktarlı bir maaş da kaymakamlık aracılığıyla verilebilmektedir. Çalışamayan, ailesine bakamayan kişiler, bu yardımlara başvuru yapabilir. Bu kişilerin taşınır veya taşınmaz, herhangi bir mülkünün olmaması gerekmektedir.

Kira  İçin Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Kira adıyla devlet desteği almak için kişilerin kentsel dönüşüm kapsamında evlerini kaybetmeleri gerekmektedir. kişilerin hiçbir sosyal güvencesinin olmaması durumunda da yaşadıkları evden atılmamaları için devlet eliyle kiralarının ödenmesi sağlanmaktadır. Kişilerin kira yardımından yararlanması için aylık gelirin ev içinde asgari ücretin altında olması gerekmektedir. bu yardımdan yararlanmak için vatandaşların bulundukların illerdeki Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir. daha sonra bu başvurular bakanlığa iletilir ve  sonuçlanması beklenir. Başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler, yapılacak kira yardımından, açacakları hesap üzerinden  kira yardımına ulaşabilir. Kira yardımı, aylık olarak 600 TL ve altında verilir. bunun için kişilerin evi geçindiremeyecek durumda olmaları gerekir. Çalışabilecek durumda olan ailelerde bu yardım verilmez.

Yoksullara Devlet Kira Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır

Fakirlik Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Fakirlik maaşından yararlanmak için Sosyal Hizmetler, kaymakamlık veya il valiliği birimlerinden birine başvurmaları yeterli olacaktır. Başvurunun onay alması durumunda kişilere fakirlik dosyası açılır. Her ay düzenli olarak bağlanan bu maaş, bazı belgelerle kişilere ulaşmaktadır. Şartların taşınması için en önemli özellik, kişilerin gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olmalarıdır. Kişiler, bu yardımdan yararlanabilmek için aylık olarak asgari ücretin altında bir gelir seviyesine sahip olmalıdır.

Muhtaç Asker Ailesi Para Yardımı Başvurusu

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Fakirlik Maaşına Başvuru İçin Hangi Belgeler İstenir?

Fakirlik maaşına başvuru belgeleri şu şekildedir:

 • Fakirlik maaşına yapılan başvuruda muhatabın, herhangi bir sosyal güvencesinin olmadığına dair belge gereklidir.
 • Gelir getiren veya getirmeyen hiçbir taşınmaza sahip olmamalıdır. Bunu gösteren resmi bir belgeye sahip olmalıdır.
 • Annesi veya babası olmayan çocuğun varlığında, çocuğun özelliğini belirten belge gerekmektedir.
 • Evde engelli çocuk varlığında, engele ilişkin sağlık kurul raporu gerekmektedir.
 • Kişinin aylık gelirini gösteren belge alınmalıdır.

Bahsedilen şartların karşılanması durumunda kişinin belgelerini tamamlayıp başvurusunu yapması gerekmektedir.

Belediye Tarafından Yapılan Devlet Yardımlarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Belediyelerden alınabilecek yardımlar, il ve ilçe başkanlıkları tarafından verilmektedir. Bu konuda yapılacak başvuruda kişilerin gelir belgesi, fakirlik belgesi, kimlik belgesi gibi belgelerini yanında getirmeleri gerekmektedir.  ailenin geçimini sağlamakta zorlandığına, evde okumakta olan çocuklar olduğuna ilişkin ifade verilmesi durumunda yardımlardan yararlanma ihtimali artacaktır. Bazı belediyeler, kişilerin evlerine görevli kişileri göndermektedir. Bu incelemelerde ailenin evinde gerçekten yarımda ihtiyaç duydukları anlaşılırsa, yardımlardan yararlanmaları sağlanmaktadır. Kişilerin bu desteklerden yararlanması için dilekçede de ailelerini geçindiremediklerini beyan etmeleri gerekir. Başvuru formunun yanında dilekçe yazılarak devlet yardımlarından yararlanılabilir.

Belediye Hangi Alanlarda Devlet Yardımı Yapar?

Belediyelerin yardımda bulundukları konular şunlardır:

 • gıda,
 • yakacak,
 • giyim,
 • eğitim,
 • sağlık

Bu yardımlardan yararlanılması durumunda kişilerin durumunu düzeltmesi beklenir. Durumu düzelen ailelerin yardımları kesilir. Ancak kişilerden, aldıkları yardımlar geri istenmez. Bunların yanında kişilere verilen yardımlara dönem dönem artış yapılır. 1 seferlik yardımlar da kişilere verilmektedir. Bu yardımlar arasında yer alan süt ve çocuk paraları, tek seferliğine de olsa fakir ailelere yardımcı olma aracılığıyla onlara ulaştırılmaktadır.

Fakir Ailelere Nakit Olarak Yapılan Devlet Yardımları Nelerdir?

Fakir ailelere yapılan nakdi yardımlar şu şekildedir:

 • Yakacak yardımı nakit olarak verilir.
 • Dul maaşları, devlet yardımları kapsamında nakit olarak verilir.
 • Engellilerin aldıkları maaşlar, engellilere bakan kişilerin aldıkları bakıcı maaşları gibi ek maaşlar da devlet yardımları kapsamında verilir.
 • Gıda yardımına başvuru yapılması durumunda, ailenin market alışverişi için  yapacağı harcama kişilere teslim edilir.
 • Barınma yardımı nakit olarak kişilere ulaştırılır.
 • Çocuk sağlık yardımı, olası hastalık durumunda kullanılmak üzere kişilere nakit olarak ulaştırılır.

Fakir Ailelere Yapılan Devlet Yardımlarının Miktarı Nedir?

Fakir ailelere yapılan yardımların miktarı şu şekilde düzenlenmiştir:

 • Yakacak yardımı: 500 kilo kömür
 • Eşi vefat eden kadınlar için dul maaşı: 250 TL
 • Engelliler için maaş: 261 TL
 • Gıda başvurusunda verilecek miktar: 274 TL
 • Çocuk bakımı ve sağlığı yardımı: 30 TL
 • Üniversite öğrencileri için verilen yardım:200 TL
 • 65 yaş ve üzeri bireyin evde bulunması durumunda: 250 TL
 • 18 yaşın altındaki her birey için: 261 TL

Bahsedilen maaşlar aylık olarak verilmektedir. Kişilerin, maaşların durumuna göre PTT üzerinden açacakları hesap ile maaşlara erişimi sağlanır. Bahsedilen devlet yardımları, kişilere nakit olarak ulaştırılır.

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu