Sosyal Yardım Platformu

2019 Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar

2019 Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar

2019 Fakirlik maaşına başvurulması herhangi bir geliri olmayan muhtaç ve yetimlere gelir kaynağı olması bakımından önemli yardımlar arasındadır. Sosyal devlet anlayışı gereği devlet yardımları çeşitlenmiş herhangi bir geliri olmayan engelli ve muhtaç vatandaşlara devlet yardımı kapsamında aylık verilmeye başlanmıştır. Devlet tarafından düzenli olarak ihtiyaç sahiplerine ödenen muhtaç aylığı veya bilinen adıyla fakir aylığı gerekli şartların taşınması ve ilgili kamu kuruluşlarına başvurulması halinde vatandaşlarımız tarafından kolayca alınabilmektedir.

Fakirlik Maaşı Nedir?

Ülkemizde hiç geliri olmayan ya da dar gelirli olan vatandaşlara yönelik pek çok hizmet verilmektedir. Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak ortaya çıkan bu yardımlar gıda, kömür, barınma gibi temel ihtiyaçların devlet ve kamu kurumlarından karşılanması şeklinde olabileceği gibi nakdi yardım şeklinde ihtiyaç sahiplerine aylık ödeme yapılması şeklinde de gerçekleştirilmektedir.

Toplumda fakir aylığı olarak da bilinen muhtaç maaşı toplumsal dengenin sağlanması ve devlet imkanlarının muhtaç ailelere de ulaştırılması temelinde yapılan nakdi yardımların kapsamındadır. Fakir aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahiplerine bağlanmakta ve her ay düzenli olarak ödeme yapılmaktadır. Diğer yardım türlerinden farklı olarak fakirlik aylığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından değil Vakıflar Genel Müdürlüğü çatısı altında organize edilmektedir.

Fakirlik Maaşı Alabilmek İçin Hangi Şartları Taşımak Gerekir?

Fakirlik maaşı alabilmek için toplumun farklı kesimlerinin ihtiyaçlarına uygun olan şartlar belirlenmiştir. Muhtaç maaşı alabilmek için öncelikle müracaat edecek kişinin herhangi bir maaşının bulunması şartı aranmaktadır. Dul maaşı, yetim aylığı gibi farklı maaş türlerinin kişiye daha önce bağlanmış olması fakirlik maaşının alınmasına engel teşkil etmektedir.

Fakirlik maaşı alabilmek için diğer şart ise herhangi bir gelirinin bulunmaması gerekmektedir. Geliri olmakla birlikte başvuru sahibinin aylık toplam geliri muhtaçlık sınırının altında ise yine fakirlik maaşına başvuru yapabilecektir. 2019 yılında muhtaçlık sınırı net asgari ücretin üçte biri olarak belirlenmektedir. 2019 yılı net asgari ücretinin 1829 lira olduğu düşünüldüğünde aylık geliri bu tutarın üçte biri yani 609 TL’nin altında olan kişiler diğer şartları da sağlamaları halinde fakirlik maaşı alabilirler.

Fakirlik maaşının alınmasında müracaat sahibinin gelir getirici taşınır veya taşınmazının bulunması da engel oluşturmakla birlikte bu menkul veya gayrimenkullerden elde edilen aylık kazanç muhtaçlık sınırının altında ise fakirlik maaşı bağlanabilmektedir.

Fakirlik maaşına 18 yaşını doldurmamış anne ve babasını kaybetmiş kimseler başvurabilmekle birlikte en az %40 engelli olan vatandaşlarda yukarıdaki şartları taşımaları halinde başvuru yapabilmektedir. Fakirlik maaşı internet başvurusu şeklinde olabileceği gibi muhtaç kimsenin yerleşim yerinin bulunduğu il ve ilçelerdeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait kamu kuruluşlarına da yapılabilmektedir. Ayrıca devlet tarafından veya kanunla bakım altına alınmış olmak fakirlik maaşının alınmasına engel olan faktörler arasındadır.

Fakirlik Maaşı Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Muhtaç aylığı veya fakirlik maaşı olarak bilinen maaş alınması talepleri gerekli evrakların temin edilmesiyle birlikte müracaat sahibinin bulunduğu yerleşim yerindeki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. Vakıflar genel müdürlüğü fakirlik maaşı başvurusu belgesine yerleşim yerinin bulunduğu yerdeki şubelerden ulaşılabileceği gibi genel müdürlüğün resmi internet sitesinde bulunan hayır hizmetleri satırınının altındaki muhtaç aylığı bilgilendirme sayfasından

 • Muhtaç aylığı (yetim) başvuru formları,
 • Muhtaç aylığı (engelli) başvuru formları

İndirerek bu belgeleri doldurabilir, ardından ister posta yoluyla isterseniz de şahsi olarak bu belgeleri ikametinizin bulunduğu yerdeki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne teslim ederek muhtaç aylığı başvurusunu tamamlayabilirsiniz.

Muhtaç Aylığı Alabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fakirlik maaşı alabilmek için çok fazla belgeye ihtiyaç yoktur. Muhtaç yaşlı aylığı başvuru formu veya kişinin durumuna göre engelli, yetim başvuru formunun doldurulması ve engellilik durumu varsa bu durumu belgeleyen özrün belirlendiği sağlık kurulu raporunun bu forma eklenmesi muhtaç aylığı başvurusu için yeterlidir. Şahsi yapılacak müracaatlarda herhangi bir sorun yaşamamak adına kişinin kimlik kartının yanında olması da faydalı olacaktır.

Muhtaç aylığı başvuru formunda kişinin kimlik bilgileri, adresi, telefonu gibi bilgilerle birlikte kişinin gelir durumu, engellilik oranı gibi bilgiler istenmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin muhtaç olup olmadığının kontrol edilebilmesi için aydınlatma beyan formu ve şahsi rıza beyanı alınarak gerekli kamu sektörü bilgileriyle şahıs bilgilerinin karşılaştırılmasına ve sağlık hizmetlerinin kişiye ulaştırılmasına dair onay alınmaktadır.

2019 Yılında Fakirlik Maaşı Ne Kadardır?

Her yıl yapılan zamlarla birlikte fakirlik maaşı değişmektedir. Muhtaç aylığı ne kadar 2019 da oldukça merak edilmektedir. 1 Ocak 2019 itibarıyla muhtaç aylığı kişi başı 817,67 TL olarak belirlenmiş olup muhtaç aylığı almayı hak eden kimselere bu tutar aylık olarak ödenmektedir. Memur maaş zam oranında meydana gelen zam artış oranları Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen fakirlik maaşının artışında dikkate alınan bir husustur.

E-Devlet Üzerinden Muhtaç Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Muhtaç aylığı başvuru durumu ve kişinin kendisinin ya da bakmakla yükümlü olunan çocuklarının yardım alıp almadığı e-Devlet üzerinden hızlı bir şekilde görüntülenebilmektedir. Kamu kurumlarına kolay erişim imkanı sunan e-Devlet altyapısı kurumlara gitmeden işlemlerinin takip edilmesi ve istenilen bilgilere etkin bir şekilde ulaşılmasına imkan vermektedir. E-Devlet üzerinden fakirlik maaşı sorgulaması yapmak için öncelikle e-Devlete giriş yapabilecek şifrenin alınması gerekir. E-Devlete giriş yapmaya olanak tanıyan birçok yöntem olmakla birlikte en sık kullanılan yöntemlerden olan PTT aracılığı ile 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi alarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Muhtaç aylığı başvuru sorgulama www.turkiye.gov.tr resmi internet adresi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Resmi internet sitesine giriş yapıldıktan sonra T.C. kimlik bilgisi ve e-Devlet şifresiyle sisteme giriş yapılır. Sisteme giriş yapılmasının akabinde ana ekranda bulunan;

 • Kurumlar,
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Kişi Yardım Bilgisi Sorgulama

Seçenekleri tek tek seçilerek sorgulama sayfasına erişim sağlanabilir. Sorgulama sayfasında sorgu kişinin kendisi için mi yapılacak yoksa çocuğu için mi olacak tercih kısmı bulunmaktadır. Bu tercihler arasından size uygun olanı işaretleyerek Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen hayır hizmetlerinden (eğitim yardımı, muhtaç aylığı) yararlanıp yararlanılamadığı kontrol edilebilmektedir.

Muhtaç Aylığı Ne Zaman ve Nereye Yatırılmaktadır?

Muhtaç aylığı başvuruları olumlu sonuçlananlar fakirlik maaşı ne zaman yatar ve nereye yatar gibi sorulara yanıt aramaktadırlar. Öncelikle muhtaç aylığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen 2022 sayılı kanun kapsamında ödenen maaşlardan farklıdır. Diğer maaşlar 3 ayda bir ödenmekle birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik maaşı aylık olarak ödenmektedir. Ayın kaçınca bu maaşın ödeneceği bölge müdürlüğünün inisiyatifine bırakılmış olup genellikle maaş ayının ilk 10 gününde muhtaç aylıkları kişinin hesabına yatırılmaktadır.

Muhtaç aylığının nereye yatırılacağı konusunda da ilden ile bölgeden bölgede farklılıklar söz konusudur. Genellikle Ziraat Bankası’na maaş hesabı açılarak alınabilecek muhtaç aylığı bankaların bulunmadığı küçük ilçelerde PTT aracılığıyla da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Fakirlik maaş başvurusunun gerekli şartlarının taşınması halinde herhangi bir duraksamaya gerek kalmadan ilgili kurum yetkilileri muhtaçlık başvurusunda bulunan kimseyle irtibata geçerek fakirlik maaşının ne şekilde çekilebileceği hakkında bilgi vermektedir.

Çocuk Parası Yardımı Nasıl Alınır?

Yaşlılık Aylığı ve Başvuru Şartları

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 151 YORUM
 1. ÜMMÜHAN HANİK dedi ki:

  Merhaba ben Ümmühan eşimle 4 yıldır davadayım bir türlü bitmiyor,5 yaşında bir kızım var hiç bir gelirim yok çalışamıyorum epilepsi hastasıyım ama bu hastalıkta ne olursa olsun engelli raporu yüzde 20 geçmiyor istanbul belediyesine başvurdum alışveriş kartı verildi ama bana hiç bir şekilde yetmiyor faturaları ödeyemiyorum ve çoğu ihtiyaçlarımı gideremiyorum nereye başvurmalıyım

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 2. Menekşe dedi ki:

  Annem ve babam fakirlik maaşı alabilirlermi. Hiç gelirleri yok

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Fakirlik maaşı almak isteyen vatandaşların aşağıda yer alan alan şartlardan en az birine uyması gerekmektedir.
   Bunlar;
   – En az %40 engellilik durumu bulunma,
   – 18 yaşını doldurmadan anne ve babasını kaybetmiş olması ve bakacak bir aile üyesi veya aile dostu bulunmaması,
   – 65 yaş sınırını geçmiş olduğu halde emeklilik durumunun olmaması ve bakacak kimsesinin olmaması. Bu şartlardan en az birine sahip olan vatandaşların gelirlerinin yoksulluk sınırının altında olması şartı aranmaktadır.

 3. Hicret dedi ki:

  Merhabalar hic birsekilde gelirim yok sosyal guvencemde yok cok zor durumdayim. Eşinden bosandim velayeti bende olan bir buçuk yasinda oglum var fakirlik maasindan faydalanabilir miyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan alacağınız Muhtaçlık Belgesi ile başvuru yapabilirsiniz.

 4. İbrahim dedi ki:

  Hayırlı günler. 60 yaşında tanıdığım erkek bir kişi var. Eşi ve çocuğu yok, işsiz ve sağlığı da çalışmaya maalesef elverişli değil. Annesinin üzerine tapulu evde kalıyor. Ancak annesi bir kaç ay önce vefaat etti. Miras paylaşımı yapılmadı. Fakirlik maaşı alabilir mi. Hiçbir geliri yok ve Gerçekten çok ihtiyacı var. Çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Fakirlik maaşı için başvuru yapabilir. Gerekli değerlendirmeyi gelen görevli çalışanlar yapacaklardır.

 5. Rahime kök dedi ki:

  İyi günler ben eşimden ayrıldım şiddetli geçimsizlikten dolayı kirada oturuyorum bir kızım var mecburen çalışıyorum sigortali yasalar gereği ama maddi sıkıntı yaşıyorum başka gelirim olmadığı için nasıl bir maddi yardım alabilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kaymakamlık yardımlarına başvuru yapabilirsiniz.

 6. Hamdiye dedi ki:

  Merhaba ben 18 yaşındayım babamı trafik kazasında kaybettim annem var ve hiçbir gelirim yok kimse bana bakmıyor köyde yaşıyorum çalışma imkanı da yok fakir maaşı alabilirmiyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Fakirlik maşı için il ve ilçelerdeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait kamu kuruluşlarına başvuru yapabilirsiniz.

 7. bediha dedi ki:

  merhabalar.40 yaşındayım.üniversite mezunyum.Bekarım. İşsizim. Her hangi bir gelirim yok. Üstüme kayıtlı hiçbir şey yok. Fakirlik maaşı alabilir miyim?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvuru yapabilirsiniz.

 8. zahide dedi ki:

  merhaba eşim 2 senedir ceza evinde iki oglum var yardim alma gibi bi dururum var nereye mucaraat edebilirim lutfen yardim edin

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtaç aylığı veya fakirlik maaşı olarak bilinen maaş alınması talepleri gerekli evrakların temin edilmesiyle birlikte müracaat sahibinin bulunduğu yerleşim yerindeki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne yapılmaktadır.

 9. serin dedi ki:

  Yeşil kartliyim herhangi bi maaş alabilrmiyim esim bosandiktan sonra vefat etti halk kart alabilrmiyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtaç maaşı alabilmek için öncelikle müracaat edecek kişinin herhangi bir maaşının bulunmaması şartı aranmaktadır. Dul maaşı, yetim aylığı gibi farklı maaş türlerinin kişiye daha önce bağlanmış olması fakirlik maaşının alınmasına engel teşkil etmektedir.
   Fakirlik maaşı alabilmek için diğer şart ise herhangi bir gelirinin bulunmaması gerekmektedir. Geliri olmakla birlikte başvuru sahibinin aylık toplam geliri muhtaçlık sınırının altında ise yine fakirlik maaşına başvuru yapabilecektir.

 10. Mehmet Halil Sümer dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin vergi indiriminden emekli engelli emekliyim hayatım boyunca hiç bir sosyal yarım almadım çalışıyordum saglıgım yerindeydi çok şükür iki yıldır çalışamaz durumuna geldim 1300 TL emekli maaşı alıyorum 3 çocugum var maaşım dan başka gelirim de yok sosyal yardım alabilirmiyim şu an hiç olmadığı kadar ihtiyacım var teşekkür

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İBB sosyal yardım kartı talep edebilirsiniz. Olumlu sonuçlandığı takdirde, her ay düzenli olarak market alışverişi yapmak için ödenek kartınıza yatırılır. Muhtaçlık Belgesi aldıktan sonra yardımlardan faydalanmanız kolaylaşır. Muhtaçlık Belgesini muhtarlıktan alabilirsiniz.

 11. dilek dedi ki:

  mrb ben 10 senelik evliyim çocuğum olmuyor devlet hastanesinde tedavi guruyordum ama eşim çalışmadığı için iş olmadığı için tedavim yarıda kaldı herhangi bir gelirim bi maasimiz yok kiraciyiz acaba bize çıkarmı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Fakirlik aylığı başvuru şartları aşağıdaki gibidir.
   Herhangi bir sosyal güvencenin olmaması gerekmektedir.
   Herhangi bir yerden gelir ya da aylık alınmaması gerekmektedir.
   Mahkeme kararı ya da kanun kapsamında bakım altına alınmamış olunmalıdır.
   Başvuru sahibinin ona gelir sağlayacak taşınır ya da taşınmaz malının bulunmaması gerekmektedir.
   Başvuru sahibinin sahip olduğu malları var ise bu mallardan elde edeceği gelirin aylık ortalamasının yönetmelik kapsamında belirlenmiş olan muhtaç aylığı sınırını geçmemesi gerekmektedir.

 12. Ayse dedi ki:

  Merhaba bn çalışmıyorum.calistigim yer kaçtı.isde bulamıyorum kizim var eşimden ayriyim acaba bende alabilirmiyim.kizmi benden almazlar degilmi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Fakirlik maaşı başvurusunda bulunmak için, yetim başvuru formunun doldurulması muhtaç aylığı başvurusu için yeterlidir.

 13. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba bende fakirlik maaşı yaprdım bu ayın 3 de 400 tl aldm acaba her aymı vetiliyor bide hep 400 tl mi verilecek

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Fakirlik maaş ödemeleri her ay yapılmaktadır. Fakat maaş sorgulaması T.C. Kimlik numaranızı vererek Alo 144’e sorgulatma yapabilirsiniz.

 14. Filiz dedi ki:

  46 yaşındayım yaş dan dolayı iş yerlerinde çalışamıyorum temizliğe gidemiyorum bel fıtığından ameliyatlayım ve tekrar ameliyat olmam gerek eşim ikibinlira yada altında para getiriyor ben fakir aylığı alabilirmiyim acaba şimdiden teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Fakirlik maaşına başvuruda bulunmak için aşağıdaki koşulları taşımanız gerekmektedir.
   Herhangi bir sosyal güvencenin olmaması gerekmektedir.
   Herhangi bir yerden gelir ya da aylık alınmaması gerekmektedir.
   Mahkeme kararı ya da kanun kapsamında bakım altına alınmamış olunmalıdır.
   Başvuru sahibinin ona gelir sağlayacak taşınır ya da taşınmaz malının bulunmaması gerekmektedir.
   Başvuru sahibinin sahip olduğu malları var ise bu mallardan elde edeceği gelirin aylık ortalamasının yönetmelik kapsamında belirlenmiş olan muhtaç aylığı sınırını geçmemesi gerekmektedir.
   Muhtaç aylığı yaş sınırı çocukların için 18’dir. Muhtaç engellileri için ise yaş sınırı bulunmamaktadır.

 15. Ramazan dedi ki:

  Babam 65 yaş aylığı alıyor anneme fakirlik maaşı çıkarmı teşekkür ederim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Fakirlik maaşı alabilmek için diğer şart ise herhangi bir gelirinin bulunmaması gerekmektedir. Geliri olmakla birlikte başvuru sahibinin aylık toplam geliri muhtaçlık sınırının altında ise yine fakirlik maaşına başvuru yapabilecektir. 2019 yılında muhtaçlık sınırı net asgari ücretin üçte biri olarak belirlenmektedir. 2019 yılı net asgari ücretinin 1829 lira olduğu düşünüldüğünde aylık geliri bu tutarın üçte biri yani 609TL’nin altında olan kişiler diğer şartları da sağlamaları halinde fakirlik maaşı alabilirler.

 16. Mehmet dedi ki:

  Annem yaşlılık aylığı alıyor ama maddi durumumuz iyi değil muhtaç aylığı alabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, iki aylık birlikte verilmiyor birisini tercih etmeniz gerekir

 17. Mehmet dedi ki:

  Muhtaç aylığı nasıl alabiliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve posta ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne gönderin

 18. Fatma dedi ki:

  Merhaba Peki sosyal yardimlasmada öyle bisey yok diyo ķart olayınu sadece 2 ayda 3 ayda yardim ediliyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal kart belediyeler tarafından verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında tek seferlik hane yardımı veya maddi duruma göre süreli yardımlar yapılmaktadır

 19. Fatma dedi ki:

  Meraba alışveris kartları sinopta neden yok

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bazı belediyeler alışveriş kartı uygulaması yapmıyor

 20. Fatma dedi ki:

  Meraba yardim kartları sinopta neden yok soruyorum burda öyle bisey yok diyolar şok kartlar türkiye geneli degilmi tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bazı belediyelerde sosyal yardım kartı uygulanmıyor. Belediye yerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 21. DUYGU dedi ki:

  Merhaba kayınvalidem in sadece aylık 275 tl nafaka geliri var bunu dışında geliri yok sosyal güvencesi yok sadece oturdukları ev onun oğlu ile beraber yaşıyor devletten yardım alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal yardım alabilmek için kişi başı gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir. Nafaka geliri de olsa geliriniz düşük olduğu için başvuru yapabilirsiniz

 22. Elif26 dedi ki:

  Merhb ben 5 aylık hamileyim düşük tehlikem var calısamıyorm malesef yatmam ve istıharat etmem gerkli basından beri böyleyım eşimi işten cıkardılar iş arıyor geri dönmüyorlar gunluk bır kac kez ıse gttı ama yetmıyor ev kira krediyle evlendık ıkımızınde kredısı var zaten asgarı zor yetıyordu idare edıyorduk az az ama şimdi hıcbır gelırımız yok ne yapacagımızı bılmıyorm başvurdum muhtarlıga ücret yardım ıcın sıgortanız gozukuyor dıyor işten cıkarıldı düşmedi 6ay suruyor sanırım ama hıcbır gelıeımız yok ne yapacagız bılmıyorm basvurduk beyaz masaya yardım için fakırlık belgesıyle suraya basvurun dıye donus oldu sizce bı sonuc cıkarmı evlilikler bir cocuk yapınca bitecekmi yardım istıyoruz en azından toparlanana kadar hak yemek istemeyiz ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için müracaat edebilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına hane yardımı için tekrar başvuru yapabilirsiniz.