Sosyal Yardım Platformu

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar 2018

25.12.2017
Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar 2018

Fakirlik Maaşı

Sosyal Devlet anlayışı ile yönetilen bir ülke olduğumuzu düşünürsek herkesin refah seviyesinin aynı olması gerektiğini varsayabiliriz. Ama maalesef bazı şartlar bu imkânı sağlamıyor. İşte tam bu noktada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ve belediyelere çok iş düşüyor. Bu süreçte her insanın eşit olması gerektiğine inanarak destek amaçlı bir para yardımı yapılıyor ve bu yardım ile Sosyal Devlet anlayışını yerine getirilmiş oluyor. 

Fakirlik Maaşı Nedir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ve belediyelerin yaptığı birçok yardım çeşidi vardır bunlardan biri de nakdi yardımdır. Nedir bu nakdi yardım? Muhtaç insanların ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı her ay verilen bir Muhtaçlık Maaşı olsa da halk arasında ki adı “Fakirlik Maaşı” şeklindedir. Durum böyle olunca da başlıkta bu şekilde belirtilirse daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşılır düşüncesi ile sizlere bu yazıyı bu şekilde hazırladım.

Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir?

Fakirlik maaşı adından da anlaşılacağı gibi geçimini sağlayamayacak halde olan gariban, kimsesiz, ihtiyaç sahibi, muhtaç insanlara verilir.

fakirlik maasi

fakirlik maasi

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü bu sorunun cevabını daha net bir ifade ile şu şekilde sıralandırmıştır:

Devlet tarafından bağlanmış maaşı olmayan (dul, yetim maaşı vb.)

Herhangi bir geliri olmayan veya aylık toplam geliri muhtaçlık sınırı altında olan

Yüzde 40 ve üzeri iş gücü kaybı olan engelli

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan

Anne ve babası ölmüş 18 yaşından küçük çocuklara

Benzer İçerik:  2019 Yaşlılık Aylığı ve Başvuru Şartları

Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış kişilere fakirlik maaşı alır.

Fakirlik Maaşı Ne Kadardır ?

İnsanlarımızın her zaman olduğu gibi en çok üstünde kurduğu kısım olan soru “Fakirlik Maaşı Ne Kadardır?” sorusudur. Bu durumu da yine Vakıflar Genel Müdürlüğü şu şekilde bir açıklama getirmiştir:

2017 muhtaç aylığı 643,05 TL

2018 yılı için maalesef henüz bir açıklama gelmemiştir.

Böyle bir resmi açıklama geldiği gibi onu da yazıma ekleyeceğiniz konusunda kesinlikle şüpheniz olmasın.

Fakirlik Maaşı Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fakirlik maaşı için başvuru formunun doldurulması eğer herhangi bir engel durumu varsa engelini belirten sağlık raporunu da yanına koyup durumu belirtmesi ve formu posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne şahsen yollaması yeterli olacaktır. Bunun haricinde Vakıflar Genel Müdürlüğü sitesinden de aynı şekilde başvuru yapılabilmektedir.

Fakirlik Maaşı Nereden Alınır?

Fakirlik maaşı hak doğduktan sonra PTT veya Ziraat Bankası aracılığı ile maaşlar yatar. Ve en yakın PTT veya Ziraat Bankası’dan  maaşlar alınır.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar Süre alınır?

Maaşlar hazırlanan evraklara göre düzenlendiği için ihtiyaç sahibinin durumuna konumuna göre herhangi bir engel teşkil edecek durum olmadığı sürece her ay alınır.

Fakirlik Maaşı Sorgulama

Https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresine tıklayıp tıkladıktan sonra açılan sayfada bilgileri gerekli yerlere girerek giriş yapabilirsiniz. . E-Devlet girişi için T.C kimlik numarası, şifresi için de PTT’den şifre alarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Yazımda gerekli bilgileri başlıklar ve kısa cümleler halinde size açıklamaya çalıştım umarım faydalı bir bilgilendirme olur. Evraklarınızı doğru bir şekilde hazırladığınız sürece incelemeler sonucu karar verilip gerekli adımlar atılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 76 YORUM
 1. Tuba dedi ki:

  merhablar kaynim.icin sorucaktim.ben kaynim 45 yaslarinda ve calisamiyor ve maasi yok anne babasi sag fakat kayinoederim tek emekli maasiyla.kirada geciniyorlar kaynim sosyal guvenceside de yok maas baglanir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kaynınızın engel durumu var ise engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek oradan alacağı rapor ile maaş başvurusu yapabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı başvurusu da yapabilir. Komisyon onay verirse muhtaçlık aylığı alabilir

 2. Senem dedi ki:

  Merhaba ben 4 senedir boşandim. 5 kızımla beraber yaşıyorum daha küçükler ve çok zorlanıyorum kira yardımı için ve diğer yardımlar için nereye basvurmam qerek yardımcı olursanız sevinirim . İstanbul da ikamet ediyorum onları bırakıp çalışamıyorum…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek dul aylığı başvurusu yapabilirsiniz. Yada Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 3. Ayşe dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde 3 aylık çoçuğum var kiradayız bana yardım verirlermi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın yüksek ihtimalle onaylanır

 4. Mehmet dedi ki:

  Merhaba 28 yaşinda calismiyom uzerimde hicbisey yok maas vb hic bisey yok babam yok herhangi bi sosyal guvencemde yok fakirlik maasi alabilirmiyim peki

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvurunuzu yapın. Komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 5. Nazmiye dedi ki:

  Ben 47 yaşındayım 9 yıl oldu boşandım hiç bişey yok üzerimde rahatsız olduğum için çalışamıyorum iki kızım okuyor sosyal dayanışma vakfından 400 TL alıyorum fakat kira yı anca veriyorum ve fakirlik maaşından faydalana bilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, fakirlik maaşı yada dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

 6. Ahmet dedi ki:

  Merhaba benim eşim cezaevinden denetimli serbestlik ile yeni çıktı herhangi bir gelirim yardimim bulunmuyor eşim kamuda ücretsiz çalışıyor öğleden sonrada seminere gidiyor gece ev çıkış yasağı var oğlum 45 gün sonra askere gidiyor bir kızım okuyor sosyal yardımlaşmaya başvuruda bulundum ama kabul edilmedi neyapmaliyim yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına müracaat ederek durumunuzu anlatabilirsiniz. İkinci olarak oğlunuz Askerlik Şubesinden sevk belgesini aldığında asker ailesi maaşı için müracaat edebilirsiniz.

 7. Buse dedi ki:

  3 aylık kızımla birlikte yaşıyorum kızım küçük olduğu için çalışamıyorum ev temizliğine gidiyorum bazen kirayı anca ödüyorum eve bisey kalmıyor elde para yetmiyor 20 yaşındayım, eşim yok çocuk da zaten benim üzerime kayıtlı. Herhangi bi yardımdan faydalanabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurarak Vakıflar Genel Müdürlüğüne posta ile gönderip muhtaçlık aylığı başvurunda bulunabilirsiniz.
   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

  2. Ünzile dedi ki:

   Şuan sen aile sosyal politikalardan her ay maaşta alabilirsin kızına 2 ayda bır sosyal yardımlaşmadan saglık parasıda alabılirsın muhtaçlık aylığıda alabilirsin gıda yardımı yakacak ve kira yardımıda alabılırsın cünku cocugun cok kucuk çalısamican belgelenebilir heryere başvur belediyedende sosyal yardım başvurusu yapmalısın her ay o karta limit yuklerler market alışverişini yada faturalarınıda ödersin

 8. Gökhan dedi ki:

  Merhaba ben 1993 senesinde trafik kazası geçirmiştim sol dizden yukarısına platin taktılar uzun zaman sonra yavaş yavaş kendime gelmeye başladım ama ayağındaki platin bana engel oluyor ailemde o zamanlar doktordan rapor almak akıllarına gelmedi 2008 de hepatit b hastalığım ortaya çıktı ilaç kullanıyorum helede girdim bana yüzde 30 verdi biz dört kişiyiz aile olarak anne baba ve iki erkek çocuk babam emekli maaşı var sadece oturduğumuz ev kendimize ait müracat etsem bana maaş bağlarlar mı teşekkür ederim…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli maaşı için müracaatınızı yapın yüksek ihtimalle onaylanır

 9. Deniz dedi ki:

  Merhaba benim tanıdıgım 50 yasınsa bır bayan var koyde baskasının evınde tek yasıyor 3 cocugu evlı ve 1 cogugu hapıs bakanı yok,maddı gelırı yok.devlete her ay dılekce verım 200 tl alıyor bu da ne gıdasına ne de elektırık,suyuna yetıyor.evıne gelıp baktıklarında evındekı esyalara gore yardım belırlıyorlar. Her ay duzenlı aylık alması ıcın nasıl basvuru yapması gereklı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldursun ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndererek fakirlik maaşı başvurusunda bulunsun.

 10. Deniz dedi ki:

  Tanıdıgım 50 yasında maddı hıcbır gelırı yok, uzerıne mal varlıgı yok.koyde oturuyor oturdugu ev bıle baskasının 3 cocugu var evlı ve hıcbır desteklerı yok bır oglu hapıs kadın.devlet dılekceyle ayda 200 tl verıyor.aydan aya aylık alma ımkanı varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne fakirlik maaşı başvurusunda bulunsun.

 11. Sema dedi ki:

  Merhabalar. Eşimle boşanma aşamasındayız. İki çocuğumla birlikte onun adına olan evde kalıyoruz. Sosyal güvencemiz ve herhangi bi gelirimiz Yok. Belediyeye başvuruda bulunsam yararlanabilir miyiz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, belediye yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 12. ahmet dedi ki:

  merhaba ben 24 yasındayım annemle birlite yaşıyoruz kirada annem babamdan kalan maaşı alıyor bende yeşil kartlıyım ben yetim aylığından yararlanabilirmiyim. iş arıyorum iş bulamıyorum hiç bir yerde.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, erkeklerin 18 yaşından sonra yetim maaşı alabilmesi için öğrenci olması gerekmektedir.

 13. OSMAN dedi ki:

  SİGORTAM YOK İŞSSİZLİK MAAŞI ALDIM 8 AY ŞİMDİ SON BULDU 3 ÇOCUK OKULA GİDİYOR FAKİRLİK MAAŞI ALABİLİRMİYİM İŞİM YOK ..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne posta yoluyla göndererek muhtaçlık aylığı başvurunuzu yapabilirsiniz.

 14. Nuriye dedi ki:

  Merhabalar, 23 Yaşındaki Kız kuzenimin annesi vefat etmiştir. Üvey annesi nedeniyle babası ile de görüşemediğinden tek başına kirada yaşamaktadır. Maaşı asgari ücret olup, aylık ona kalan para ortalama 200 TL dir. Sosyal yardım hakkı var mı? Var ise nereye müracaat etmeli?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı olanlara sosyal yardım verilmiyor. Yardım alma şansı bulunmaz ama Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yinede şansını deneyebilir.

 15. davut dedi ki:

  Merhaba iş bulamıyorum işsizim 5 aylık bebeğim var eşimle ve bebeğime birlikte yıkık bi Bodrum katında yaşamaya çalışıyoruz benim annem ve babam yok eşiminde yok herhangi bir mal varlığımız da yok zor durumdayız ne yapmam gerekiyor nereye başvuru yapayım lütfen yardımcı olun

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne gönderin.

   2- Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yada gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 16. İmam dedi ki:

  Babam 54 yaşında başına tuğla düştü tansiyonu var ve bel fıtığı var ayrıca çalışmıyor yardım alabilir miyiz üzerinde herhangi bir ev de yok araçta yok aynı zamanda yeşil karlı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, fakirlik maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Gıda ve sağlık yardımında da bulunabilirsiniz.

 17. Nilüfer dedi ki:

  Merhabalar ; 1 yasında bebeğim var çalışmıyorum ve eşimde çalışmıyor ben anneme tasındım o da annesine boşanma olmadı ama henüz fakirlik maaşı yardımı alabilirmiyim? İkametgahım eşinin ailesinin evi annesi ve babası emekli onların gelirine göre mi araştırılır

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikametiniz nerdeyse araştırma ona göre yapılır.

 18. seher dedi ki:

  merhaba esim 1800maas alıyor evimiz kira 900 biri 4 biri 10aylik 2cocugumuz var gecinemiyoruz biz herhangi bir yardım alabilirmiyiz ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Yardım talebi başvurunuzu Kaymakamlık Makamına yaparsanız net değil ama komisyon olumlu yönde karar verebilir.

 19. seher dedi ki:

  merhaba eşim 1800 maas alıyor ama ayin 1inde 1000 alıyor ve 15inde 800 kira 900 ve biri 4yasinda biri 10aylik 2kizimiz var bi durumda biz herhangi bir yardım alabilirmiyiz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Fakat Kaymakamlık Makamına müracaat ederseniz komisyon olumlu karar verirse alırsınız

 20. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben 2 yıllık evlıyım 3 aykık bebegım var esyalarım depoda kirası bırıktıgı için toplu odeme yapıp alamıyoruz 1 yıldır evsızız orda burda kalarak yasıyoruz sımdı ise gecıcı olarak kaynanam gillr kalıyoruz esım işe basladıgı için ikametgahı buraya alırdık ama ben bebek oldugu için calısamıyorum bu maas yardımı ev bireylerinin genel gelırınemı bakıyor yoksa esım ve benım gelirimemı esım ailesının evınde kalıyoruz ama maddi manevi destek veren yok

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ailede sigortalı çalışan olunca muhtaçlık maaşı alamazsınız. Gelir durumunda ise ailede kişi başına düşen gelir üzerinden hesaplanıyor. Örneğin ailede sadece baba çalışıyorsa babanın aldığı maaş ailedeki kişi sayısına bölünerek hesaplanıyor.

 21. Fatih dedi ki:

  Selamlar ben 100/41 raporluyum yeni engelli ayligim bağlandı evim kira kalp ve hipertansiyon hastası olduğum için çalışamıyorum fakirlik maaşı yada diğer adıyla muhtaç aylığı alabilir miyim vakifa sordum böyle bir aylık olmadığını söylediler aldığım engelli maaşının bu olduğunu söylediler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli maaşı alırken aynı zamanda muhtaçlık aylığı alamazsınız

 22. Kader dedi ki:

  Mrb benim eşim iş bulamıyor 2 tane çocuğum var bez sut Yicek alamıyoruz çok zorlanıyoruz hiçbir gelir yok babası flnda destek çıkmıyor bizden ayrı yaşıyorlar ztn yeşil kartliyim bende alabilrmiyim fakirlik maasi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, geliri düşük olan herkes fakirlik için müracaat edebilir. Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne gönderin.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/fakirlik-maasi-basvuru-sartlari-ve-gerekli-evraklar

 23. Sinem dedi ki:

  Mrb eşim işsiz biz de yararlanabilirmiyiz işsizşik maşı bu ay son

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, iş bulamazsanız müracaat edebilirsiniz.

 24. Yeliz dedi ki:

  Merhaba eşim işsiz iş bulamıyor başka hiç bir yerden de gelirimiz yok iki tane küçük cocugum var bez süt alamıyorum muhtaç durumdayız evim kira yardımdan yararlanabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.Ayrıca market ihtiyaçlarınız için de sosyal kart talebinde bulunabilirsiniz.

 25. Hatice dedi ki:

  Merhaba ben evli ablamda kalıyorum ailem burda deil kendim çalışıp kendi ihtiyaclarimi karşıladım hep bu sene hastanede 3gun staj yapiorm bu sebepten iş basvuralarim reddediliyor tam zamanlı istiyorlar staj paralari hala yatmadı sorduğumuz zaman bize net birşey söylenmiyor belki yatmaz kriz var gibisinden şeyler söylüyorlar stajerlerin yemeklerini de kestiler hiç bir yerden bı gelirim yok ablamda kalıyorum ama onlardan bı destek görmüyorum evlerinde kalıyorum başka türlü yük olamam ama kendi ihtiyaclarim icim paraya ihtiyacım var sed maaşı yada muhtaçlik maaşına basvursam olumlu sonuç alirmiyim cimere yazdım ama reddedilmiş sebebi ne bilmiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 26. Mehmet dedi ki:

  Merhaba 28 yaşındayım yeşil kartliyim herhangi bir gelirim yok annemle beraber yaşıyorum ve annem babamdan kalan emekli maasini alıyor bu durumda ben de fakirlik maaşı alabilir miyim ??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın fakirlik maaşını alma ihtimaliniz yüksek yeşil kartlı olduğunuz için

 27. DOHAGUNGORMUS dedi ki:

  MERHABA
  BNİM ANNEM DUL 61 YAŞINDA EVİ KİRA
  HİÇ BİR YERDEN GELİRİ YOK
  MÜDÜRLÜĞUNE MURACAAT ETTİ ÇEVİRDİLER KAPIDAN İLLA 18 ALTINDA BİR YETİM ÇOCOĞUN YADA ENGELLİ BİR ÇOCUĞUN OLMASI GEREKİYOR DEDİLER
  DOĞRU MU

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz fakir maaşına başvuru yapmak için Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldursun ve posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndersin. Ayrıca anneniz 2 ayda bir 550TL olarak verilen dul aylığına da müracaat edebilir.

 28. Ramazan dedi ki:

  Merhaba ben 26 yasinda evli bir erkegim esim hamile babamla ayni evde kaliyoruz ancak babamin ve annemin hicbir geliri yok iki aileyede ben bakiorm ev kira yaslari 50 60 arasi iste bulamiolar .Birakipta gidemiorm onlari fakirlik maasi alamazlarmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anne ve babanız muhtaçlık maaşı için Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesindeki formu indirip doldursunlar ve posta ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndersinler.

 29. Sezen dedi ki:

  Merhaba eşim aylardır iş bulamıyor ben 7 aylık hamileyim ve hiçbir gelirimiz yok daha önceleri bir şekilde ailelerimiz kiramızı ve giderlerimizi karşılıyorlardı ama artık onlarda yardım edemiyor. Başvuru yaptığımızda bu maaşa hak kazanırmıyız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, müracaatınızı yapın. Eğer şartlarınız 2022 Sayılı Kanunda tanımlanan şartlara uygunsa alabilirsiniz.

 30. Yeliz dedi ki:

  Merhaba babam 61 yaşında hiç bir sosyal güvencesi yok maaşı yok üzerine hiç birşeyi yok fakirlik maaşı alabilirmi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız başvurunu yapsın, dediğiniz durumlarda babanız muhtaçlık aylığı alabilir, şunu söyleyelim son kararı verecek olan komisyondur

 31. Umut Yucel dedi ki:

  Merhaba ben 2022 maasi aliyorum ve tek gelirimde bu baska bir iste calisamiyorum esim fakirlik maasi alabilirmi yardimci olurmusunuz tesekkurler simdideen..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Eşiniz de müracaat etsin, durumu uygun bulunursa alabilir.

 32. Umut Yucel dedi ki:

  Merhaba ben 2022 maasi aliyorum ve tek gelirimde bu baska bir iste calisamiyorum esim fakirlik maasi alabilirmi yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Eşinizde müracaat etsin maaş için. Yapılacak gelir testi sonucunda kişi başı geliriniz düşükse alabilir.

  2. Neşat dedi ki:

   Mrb vakıflar genel müdürlüğü adresi tam olarak bu şekilde mi. Herhangi bi bir şehir veya mah. Vs değil oylemi

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Milli Müdafa Cad. No : 20 Kızılay / ANKARA
   0 (312) 415 50 00 (10-Hat)

 33. Hakan dedi ki:

  Ailesi kirada ve sadece yetim maaşı ile geçiniyor.Kendisi ise üniversite mezunu ve 29 yaşında hiçbir geliri ve raporu yok.Bu kişi fakirlik maaşı alabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmesi halinde 2022 Sayılı Kanun kapsamında gerekli araştırmalar neticesinde durumuna göre yardımlar yapılıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurunuzu yapabilirsiniz.

 34. Galip dedi ki:

  Bende 100 40 engelim var hiçbir gelirim yok muhtaç aylığına başvurdum çıkarmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Karar mercii yetkili kurumların eğer sizden evraklarınızı tam olarak verdiyseniz büyük ihtimal muhtaç aylığı almaya hak kazanırsınız

 35. Sultan solmaz dedi ki:

  Evlenip ayrildim 3 tane cocugum var ailrmin yaninda kaliyorum ve calismama izin vermiyorlar cocuklarima kaynanam bakiyor çankırıda ve ailemin bana maddi anlamda yardımı yok çankırıya da gidemiyorum cocuklari görmeye maddi durumum olmadigindan rn kucuk cocugumun velayeti bende ama ailem yanima aldirmiyorlar 1 senedir görmüyorum cocuklarimi gormeye gitmek icin fakirlik maaşı alma şansım varmi lutfen yardim edin bana..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Fakirlik maaşının bir şartı da herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilere verilmesidir.
   Başvurunuzu yapın, yapılacak olan incelemenin ardından şartlarınız uygun olduğu tespit edilirse alabilirsiniiz
   https://www.sosyalyardimlasma.net/fakirlik-maasi-basvuru-sartlari-ve-gerekli-evraklar

 36. ilknur dedi ki:

  Merhaba şeker hastasıyım insülin kullanıyorum ve belimde fıtıkvar çalışamıyorum nelerden yararlanabiliriz evimin işini bile rahat yapamıyorum eşim bitek çalışıyo hayat şartları okadar zorki 1.kişinin çalışmasınla geçim çok zor evimiz kira

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına, belediyeye Sosyal Yardım Kartı için başvuru yapabilirsiniz

 37. Emine dedi ki:

  Ben esimden ayrildim tek yasiyorum ist da bir kizim var 10 yasinda fakat kizim samsunda annemin yaninda kaliyor ben calismiyorum gunluk islere gidiyorum is oldukca kiradayim ve yardim istiyorum.lutfen banada elinizi uzatin