Sosyal Yardım Platformu

2019 Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar

2019 Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar

2019 Fakirlik maaşına başvurulması herhangi bir geliri olmayan muhtaç ve yetimlere gelir kaynağı olması bakımından önemli yardımlar arasındadır. Sosyal devlet anlayışı gereği devlet yardımları çeşitlenmiş herhangi bir geliri olmayan engelli ve muhtaç vatandaşlara devlet yardımı kapsamında aylık verilmeye başlanmıştır. Devlet tarafından düzenli olarak ihtiyaç sahiplerine ödenen muhtaç aylığı veya bilinen adıyla fakir aylığı gerekli şartların taşınması ve ilgili kamu kuruluşlarına başvurulması halinde vatandaşlarımız tarafından kolayca alınabilmektedir.

Fakirlik Maaşı Nedir?

Ülkemizde hiç geliri olmayan ya da dar gelirli olan vatandaşlara yönelik pek çok hizmet verilmektedir. Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak ortaya çıkan bu yardımlar gıda, kömür, barınma gibi temel ihtiyaçların devlet ve kamu kurumlarından karşılanması şeklinde olabileceği gibi nakdi yardım şeklinde ihtiyaç sahiplerine aylık ödeme yapılması şeklinde de gerçekleştirilmektedir.

Toplumda fakir aylığı olarak da bilinen muhtaç maaşı toplumsal dengenin sağlanması ve devlet imkanlarının muhtaç ailelere de ulaştırılması temelinde yapılan nakdi yardımların kapsamındadır. Fakir aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahiplerine bağlanmakta ve her ay düzenli olarak ödeme yapılmaktadır. Diğer yardım türlerinden farklı olarak fakirlik aylığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından değil Vakıflar Genel Müdürlüğü çatısı altında organize edilmektedir.

Fakirlik Maaşı Alabilmek İçin Hangi Şartları Taşımak Gerekir?

Fakirlik maaşı alabilmek için toplumun farklı kesimlerinin ihtiyaçlarına uygun olan şartlar belirlenmiştir. Muhtaç maaşı alabilmek için öncelikle müracaat edecek kişinin herhangi bir maaşının bulunması şartı aranmaktadır. Dul maaşı, yetim aylığı gibi farklı maaş türlerinin kişiye daha önce bağlanmış olması fakirlik maaşının alınmasına engel teşkil etmektedir.

Fakirlik maaşı alabilmek için diğer şart ise herhangi bir gelirinin bulunmaması gerekmektedir. Geliri olmakla birlikte başvuru sahibinin aylık toplam geliri muhtaçlık sınırının altında ise yine fakirlik maaşına başvuru yapabilecektir. 2019 yılında muhtaçlık sınırı net asgari ücretin üçte biri olarak belirlenmektedir. 2019 yılı net asgari ücretinin 1829 lira olduğu düşünüldüğünde aylık geliri bu tutarın üçte biri yani 609 TL’nin altında olan kişiler diğer şartları da sağlamaları halinde fakirlik maaşı alabilirler.

Fakirlik maaşının alınmasında müracaat sahibinin gelir getirici taşınır veya taşınmazının bulunması da engel oluşturmakla birlikte bu menkul veya gayrimenkullerden elde edilen aylık kazanç muhtaçlık sınırının altında ise fakirlik maaşı bağlanabilmektedir.

Fakirlik maaşına 18 yaşını doldurmamış anne ve babasını kaybetmiş kimseler başvurabilmekle birlikte en az %40 engelli olan vatandaşlarda yukarıdaki şartları taşımaları halinde başvuru yapabilmektedir. Fakirlik maaşı internet başvurusu şeklinde olabileceği gibi muhtaç kimsenin yerleşim yerinin bulunduğu il ve ilçelerdeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait kamu kuruluşlarına da yapılabilmektedir. Ayrıca devlet tarafından veya kanunla bakım altına alınmış olmak fakirlik maaşının alınmasına engel olan faktörler arasındadır.

Fakirlik Maaşı Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Muhtaç aylığı veya fakirlik maaşı olarak bilinen maaş alınması talepleri gerekli evrakların temin edilmesiyle birlikte müracaat sahibinin bulunduğu yerleşim yerindeki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. Vakıflar genel müdürlüğü fakirlik maaşı başvurusu belgesine yerleşim yerinin bulunduğu yerdeki şubelerden ulaşılabileceği gibi genel müdürlüğün resmi internet sitesinde bulunan hayır hizmetleri satırınının altındaki muhtaç aylığı bilgilendirme sayfasından

 • Muhtaç aylığı (yetim) başvuru formları,
 • Muhtaç aylığı (engelli) başvuru formları

İndirerek bu belgeleri doldurabilir, ardından ister posta yoluyla isterseniz de şahsi olarak bu belgeleri ikametinizin bulunduğu yerdeki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne teslim ederek muhtaç aylığı başvurusunu tamamlayabilirsiniz.

Muhtaç Aylığı Alabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fakirlik maaşı alabilmek için çok fazla belgeye ihtiyaç yoktur. Muhtaç yaşlı aylığı başvuru formu veya kişinin durumuna göre engelli, yetim başvuru formunun doldurulması ve engellilik durumu varsa bu durumu belgeleyen özrün belirlendiği sağlık kurulu raporunun bu forma eklenmesi muhtaç aylığı başvurusu için yeterlidir. Şahsi yapılacak müracaatlarda herhangi bir sorun yaşamamak adına kişinin kimlik kartının yanında olması da faydalı olacaktır.

Muhtaç aylığı başvuru formunda kişinin kimlik bilgileri, adresi, telefonu gibi bilgilerle birlikte kişinin gelir durumu, engellilik oranı gibi bilgiler istenmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin muhtaç olup olmadığının kontrol edilebilmesi için aydınlatma beyan formu ve şahsi rıza beyanı alınarak gerekli kamu sektörü bilgileriyle şahıs bilgilerinin karşılaştırılmasına ve sağlık hizmetlerinin kişiye ulaştırılmasına dair onay alınmaktadır.

2019 Yılında Fakirlik Maaşı Ne Kadardır?

Her yıl yapılan zamlarla birlikte fakirlik maaşı değişmektedir. Muhtaç aylığı ne kadar 2019 da oldukça merak edilmektedir. 1 Ocak 2019 itibarıyla muhtaç aylığı kişi başı 817,67 TL olarak belirlenmiş olup muhtaç aylığı almayı hak eden kimselere bu tutar aylık olarak ödenmektedir. Memur maaş zam oranında meydana gelen zam artış oranları Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen fakirlik maaşının artışında dikkate alınan bir husustur.

E-Devlet Üzerinden Muhtaç Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Muhtaç aylığı başvuru durumu ve kişinin kendisinin ya da bakmakla yükümlü olunan çocuklarının yardım alıp almadığı e-Devlet üzerinden hızlı bir şekilde görüntülenebilmektedir. Kamu kurumlarına kolay erişim imkanı sunan e-Devlet altyapısı kurumlara gitmeden işlemlerinin takip edilmesi ve istenilen bilgilere etkin bir şekilde ulaşılmasına imkan vermektedir. E-Devlet üzerinden fakirlik maaşı sorgulaması yapmak için öncelikle e-Devlete giriş yapabilecek şifrenin alınması gerekir. E-Devlete giriş yapmaya olanak tanıyan birçok yöntem olmakla birlikte en sık kullanılan yöntemlerden olan PTT aracılığı ile 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi alarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Muhtaç aylığı başvuru sorgulama www.turkiye.gov.tr resmi internet adresi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Resmi internet sitesine giriş yapıldıktan sonra T.C. kimlik bilgisi ve e-Devlet şifresiyle sisteme giriş yapılır. Sisteme giriş yapılmasının akabinde ana ekranda bulunan;

 • Kurumlar,
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Kişi Yardım Bilgisi Sorgulama

Seçenekleri tek tek seçilerek sorgulama sayfasına erişim sağlanabilir. Sorgulama sayfasında sorgu kişinin kendisi için mi yapılacak yoksa çocuğu için mi olacak tercih kısmı bulunmaktadır. Bu tercihler arasından size uygun olanı işaretleyerek Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen hayır hizmetlerinden (eğitim yardımı, muhtaç aylığı) yararlanıp yararlanılamadığı kontrol edilebilmektedir.

Muhtaç Aylığı Ne Zaman ve Nereye Yatırılmaktadır?

Muhtaç aylığı başvuruları olumlu sonuçlananlar fakirlik maaşı ne zaman yatar ve nereye yatar gibi sorulara yanıt aramaktadırlar. Öncelikle muhtaç aylığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen 2022 sayılı kanun kapsamında ödenen maaşlardan farklıdır. Diğer maaşlar 3 ayda bir ödenmekle birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik maaşı aylık olarak ödenmektedir. Ayın kaçınca bu maaşın ödeneceği bölge müdürlüğünün inisiyatifine bırakılmış olup genellikle maaş ayının ilk 10 gününde muhtaç aylıkları kişinin hesabına yatırılmaktadır.

Muhtaç aylığının nereye yatırılacağı konusunda da ilden ile bölgeden bölgede farklılıklar söz konusudur. Genellikle Ziraat Bankası’na maaş hesabı açılarak alınabilecek muhtaç aylığı bankaların bulunmadığı küçük ilçelerde PTT aracılığıyla da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Fakirlik maaş başvurusunun gerekli şartlarının taşınması halinde herhangi bir duraksamaya gerek kalmadan ilgili kurum yetkilileri muhtaçlık başvurusunda bulunan kimseyle irtibata geçerek fakirlik maaşının ne şekilde çekilebileceği hakkında bilgi vermektedir.

Çocuk Parası Yardımı Nasıl Alınır?

Yaşlılık Aylığı ve Başvuru Şartları

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 151 YORUM
 1. Ayşe dedi ki:

  Merhaba.Annemin yüzde altmış engelli raporu var.babam emekli maaşı aliyor ama borca kesiliyor. Ellerinde 400 lira maaş kalıyor. İşsiz birde oğulları var.muhtaçtır maaşı alabilirlermi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız emekli iken anneniz muhtaçlık maaşı alamaz

 2. sebahat dedi ki:

  46 yasımdayım 3 çocuk okutuyorum biri üniversiteye gidiyor diğerleri 7. sınıfı okuyorlar eşimden boşandım nafaka almıyorum kiradayımzor geçiniyorum sosyal yardımlaşmaya başvurdum çalışabilecek durumdasiniz diyerek onaylamadılar bir tekstilde lışıyorum 400 tl haftalığım var bunu yetiremiyorum destek olarak 100 tllik aylık market kartım var bir de 150 civarı eğitim parasından yararlanıyorum 1100 tl kiram var ve çok zor geçiniyorum ne yapmalıyım?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eğitim yardımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 3. Adnan karakaş dedi ki:

  Merhaba benim sorum.yurtdışında yaşayan ve hiçbir geliri olmayan türk vatandaşı Türkiye den sosyal yardım alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Türkiye’de ikamet edenler alabilir

 4. Zumrut dedi ki:

  Merhaba, 3 aylık bebeğim var ve eşimle ayrıldık boşanma aşamasindayiz. Muhtaç ayligi icin basvurdum vakiflar genel müdürlugu ; oğlum icin 1 senelik yardımı uygun görmüş e devlette öyle yaziyor Şubat’ın 21’inde bu yazilmis hesap acitrdim gerekli herseyi yaptim ama hesaba para yatmadi muhtac ayligi sorguladigimda almamaktadir yaziyor neden ? Sizce ne zaman yatar onaylandiysa şayet?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çocuğunuz için onaylanmış yardım sizin adınıza görünmez. Aynı zamanda hesap numarasını da kuruma bildirmeniz gerekmektedir.

 5. Tuğba dedi ki:

  Merhaba ben ocak ta 500 lira yardım parası aldim eşim asker de ama asker maaşı değil halkbanktan hesap açtım ama gecen ay yatmadı bu maas kaç ayda bir veriliyor acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, asker eşlerine maaş aylık ödeniyor

 6. Eda Üstün dedi ki:

  Merhaba üniversite mezunuyum 2 senedir işsizim annemde sigortalı bir işte çalıştı şuan işsiz kardeşim üniversiteye hazırlanıyor babamın emekli maaşı var fakirlik maaşından yararlanmak istiyoruz ama yakın bir zamanda babama ait olan bir arsa satıldı araba aldı bu fakirlik maaşından yararlanamayacağımızı biliyorum her hangi bir yardımdan yararlanabiliyor muyuz bunu öğrenmek istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız emekli iken siz sosyal yardım alamazsınız. Fakat kardeşiniz eğitim yardımı için müracaat edebilir

 7. Aynur bakır dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben fakirlik maaşından yararlanmak istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve posta ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne gönderin

 8. Asli dedi ki:

  Hem vakiflar genel müdürlüğünden hemde sydv den nakdi yardim alinabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sürekli olarak muhtaçlık aylığı veriliyor. Muhtaçlık aylığı alırken başka yardım verilmiyor. Birinin tercih edilmesi gerekmektedir.

 9. Merve cetin dedi ki:

  16 ve 10 yasinda 2 cocugum var. Buyuk oglum acik lise ve ciraklikda okuyor. Kucuk oglum 4 sinifda. Esimden bosandim ve nafaka almıyorum. Kirada oturuyorum. Calismiyorum.
  Vakiflar mudurlugunden muhtac ayligi
  Sydv dan da nakdi yardim alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz. Muhtaçlık aylığınız onaylanırsa SYDV yardımı alamazsınız. Birini tercih etmeniz gerekmektedir.

 10. Fazlı Karagüney dedi ki:

  Merhaba 45 yaşında erkek işsizim evli ve iki çocuğum var okula gidiyorlar ekonomik sıkıntı yaşıyoruz geçinemiyoruz yardım alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 11. Tuba dedi ki:

  merhablar kaynim.icin sorucaktim.ben kaynim 45 yaslarinda ve calisamiyor ve maasi yok anne babasi sag fakat kayinoederim tek emekli maasiyla.kirada geciniyorlar kaynim sosyal guvenceside de yok maas baglanir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kaynınızın engel durumu var ise engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek oradan alacağı rapor ile maaş başvurusu yapabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı başvurusu da yapabilir. Komisyon onay verirse muhtaçlık aylığı alabilir

 12. Elif dedi ki:

  Merhaba eşimde bende işsizim fakirlik maaşı alabilir miyim ve aynı anda hem işsizlik hem fakirlik maaşı alabilirmiyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İşsizlik maaşı alıyorsanız fakirlik maaşı talebinde bulunamazsınız. Bulunsanız dahi herhangi bir ödenek bağlanmaz.

 13. Senem dedi ki:

  Merhaba ben 4 senedir boşandim. 5 kızımla beraber yaşıyorum daha küçükler ve çok zorlanıyorum kira yardımı için ve diğer yardımlar için nereye basvurmam qerek yardımcı olursanız sevinirim . İstanbul da ikamet ediyorum onları bırakıp çalışamıyorum…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek dul aylığı başvurusu yapabilirsiniz. Yada Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 14. Ayşe dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde 3 aylık çoçuğum var kiradayız bana yardım verirlermi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın yüksek ihtimalle onaylanır

 15. Mehmet dedi ki:

  Merhaba 28 yaşinda calismiyom uzerimde hicbisey yok maas vb hic bisey yok babam yok herhangi bi sosyal guvencemde yok fakirlik maasi alabilirmiyim peki

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvurunuzu yapın. Komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 16. ayşe dedi ki:

  dul bir bayanım.çocugumu fakirlik korkusuyla kasten dusurdum.yani çocuğum yok.babam çok zengin ama 1tl bile harçlık vermiyor.çalışayım dedim ama iş bulamıyorum.evde patik örüp satmak gibi getirisi nerdeyse ayda 10tl yi bile bulmayan işler yapıyorum inş.sosyal guvencem var ama hasta olsam hastaneye bile goturmuyor babam(mesela gozumde gorme kaybı basladı,hastaneye gidelim deyince kavga ettik).evde adam akıllı bir ısıtıcı bile yakmıyor koca kış.babamla kalmakdayım ama gecen gun hayatımda ilk kez 20tl borç istedim.bugune kadar bir defa bile para istememistim.sırf bunu buyuttude olay etti,evlatlıktan bile red edecek haddeye vardı.ses kayıtlarını aldım kavga esnasında.yoksa kimse inanmazdı belki bu dedigime.devletten el harçlıgı bari alayım istedim ama sadece engellilere ve 18yasından kucuk yetimlere fakirlik maaşı varmış galiba.ayrıca sosyal guvencesi olanlara hiç yokmuş.acaba başka bir devlet desteği olma ihtimali varmı benim şartlarımda olan için?mesela kimisi benim durumumda olmasına ragmen 400tl devlet destegi aldıgını yazmış.bunları nasıl sağlamış olabilirler bi yol gosterebilirmisiniz acaba?

 17. Hilal dedi ki:

  Merhabalar 1 yasında bir oglum var esimle bosanma sureci içerisindeyiz ailemin evinde kaliyorum suanda mahkememiz hala devam etmekte ve ailemin durumu iyi degil babam seker hastası kardesim dısarıdan okumaya calısıyo parası anca okuluna gidiyor bende calişamıyorum cocugum kucuk annem rahatsız herhangi bir sigortamız yok bizde faydalanabilirmiyiz nereye basvurmamız gerekiyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtaç aylığı veya fakirlik maaşı olarak bilinen maaş alınması talepleri gerekli evrakların temin edilmesiyle birlikte müracaat sahibinin bulunduğu yerleşim yerindeki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne yapılmaktadır.

 18. Nazmiye dedi ki:

  Ben 47 yaşındayım 9 yıl oldu boşandım hiç bişey yok üzerimde rahatsız olduğum için çalışamıyorum iki kızım okuyor sosyal dayanışma vakfından 400 TL alıyorum fakat kira yı anca veriyorum ve fakirlik maaşından faydalana bilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, fakirlik maaşı yada dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

 19. Ahmet dedi ki:

  Merhaba benim eşim cezaevinden denetimli serbestlik ile yeni çıktı herhangi bir gelirim yardimim bulunmuyor eşim kamuda ücretsiz çalışıyor öğleden sonrada seminere gidiyor gece ev çıkış yasağı var oğlum 45 gün sonra askere gidiyor bir kızım okuyor sosyal yardımlaşmaya başvuruda bulundum ama kabul edilmedi neyapmaliyim yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına müracaat ederek durumunuzu anlatabilirsiniz. İkinci olarak oğlunuz Askerlik Şubesinden sevk belgesini aldığında asker ailesi maaşı için müracaat edebilirsiniz.

 20. Buse dedi ki:

  3 aylık kızımla birlikte yaşıyorum kızım küçük olduğu için çalışamıyorum ev temizliğine gidiyorum bazen kirayı anca ödüyorum eve bisey kalmıyor elde para yetmiyor 20 yaşındayım, eşim yok çocuk da zaten benim üzerime kayıtlı. Herhangi bi yardımdan faydalanabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurarak Vakıflar Genel Müdürlüğüne posta ile gönderip muhtaçlık aylığı başvurunda bulunabilirsiniz.
   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

  2. Ünzile dedi ki:

   Şuan sen aile sosyal politikalardan her ay maaşta alabilirsin kızına 2 ayda bır sosyal yardımlaşmadan saglık parasıda alabılirsın muhtaçlık aylığıda alabilirsin gıda yardımı yakacak ve kira yardımıda alabılırsın cünku cocugun cok kucuk çalısamican belgelenebilir heryere başvur belediyedende sosyal yardım başvurusu yapmalısın her ay o karta limit yuklerler market alışverişini yada faturalarınıda ödersin

  3. misafir dedi ki:

   merhaba,, tam olarak nasil yardimci olabilirim. mailden ulasabilirsiniz.

 21. Gökhan dedi ki:

  Merhaba ben 1993 senesinde trafik kazası geçirmiştim sol dizden yukarısına platin taktılar uzun zaman sonra yavaş yavaş kendime gelmeye başladım ama ayağındaki platin bana engel oluyor ailemde o zamanlar doktordan rapor almak akıllarına gelmedi 2008 de hepatit b hastalığım ortaya çıktı ilaç kullanıyorum helede girdim bana yüzde 30 verdi biz dört kişiyiz aile olarak anne baba ve iki erkek çocuk babam emekli maaşı var sadece oturduğumuz ev kendimize ait müracat etsem bana maaş bağlarlar mı teşekkür ederim…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli maaşı için müracaatınızı yapın yüksek ihtimalle onaylanır

 22. Deniz dedi ki:

  Merhaba benim tanıdıgım 50 yasınsa bır bayan var koyde baskasının evınde tek yasıyor 3 cocugu evlı ve 1 cogugu hapıs bakanı yok,maddı gelırı yok.devlete her ay dılekce verım 200 tl alıyor bu da ne gıdasına ne de elektırık,suyuna yetıyor.evıne gelıp baktıklarında evındekı esyalara gore yardım belırlıyorlar. Her ay duzenlı aylık alması ıcın nasıl basvuru yapması gereklı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldursun ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndererek fakirlik maaşı başvurusunda bulunsun.

 23. Deniz dedi ki:

  Tanıdıgım 50 yasında maddı hıcbır gelırı yok, uzerıne mal varlıgı yok.koyde oturuyor oturdugu ev bıle baskasının 3 cocugu var evlı ve hıcbır desteklerı yok bır oglu hapıs kadın.devlet dılekceyle ayda 200 tl verıyor.aydan aya aylık alma ımkanı varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne fakirlik maaşı başvurusunda bulunsun.

 24. Sema dedi ki:

  Merhabalar. Eşimle boşanma aşamasındayız. İki çocuğumla birlikte onun adına olan evde kalıyoruz. Sosyal güvencemiz ve herhangi bi gelirimiz Yok. Belediyeye başvuruda bulunsam yararlanabilir miyiz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, belediye yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 25. ahmet dedi ki:

  merhaba ben 24 yasındayım annemle birlite yaşıyoruz kirada annem babamdan kalan maaşı alıyor bende yeşil kartlıyım ben yetim aylığından yararlanabilirmiyim. iş arıyorum iş bulamıyorum hiç bir yerde.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, erkeklerin 18 yaşından sonra yetim maaşı alabilmesi için öğrenci olması gerekmektedir.

 26. OSMAN dedi ki:

  SİGORTAM YOK İŞSSİZLİK MAAŞI ALDIM 8 AY ŞİMDİ SON BULDU 3 ÇOCUK OKULA GİDİYOR FAKİRLİK MAAŞI ALABİLİRMİYİM İŞİM YOK ..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne posta yoluyla göndererek muhtaçlık aylığı başvurunuzu yapabilirsiniz.

 27. Nuriye dedi ki:

  Merhabalar, 23 Yaşındaki Kız kuzenimin annesi vefat etmiştir. Üvey annesi nedeniyle babası ile de görüşemediğinden tek başına kirada yaşamaktadır. Maaşı asgari ücret olup, aylık ona kalan para ortalama 200 TL dir. Sosyal yardım hakkı var mı? Var ise nereye müracaat etmeli?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı olanlara sosyal yardım verilmiyor. Yardım alma şansı bulunmaz ama Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yinede şansını deneyebilir.

 28. davut dedi ki:

  Merhaba iş bulamıyorum işsizim 5 aylık bebeğim var eşimle ve bebeğime birlikte yıkık bi Bodrum katında yaşamaya çalışıyoruz benim annem ve babam yok eşiminde yok herhangi bir mal varlığımız da yok zor durumdayız ne yapmam gerekiyor nereye başvuru yapayım lütfen yardımcı olun

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne gönderin.

   2- Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yada gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 29. İmam dedi ki:

  Babam 54 yaşında başına tuğla düştü tansiyonu var ve bel fıtığı var ayrıca çalışmıyor yardım alabilir miyiz üzerinde herhangi bir ev de yok araçta yok aynı zamanda yeşil karlı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, fakirlik maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Gıda ve sağlık yardımında da bulunabilirsiniz.

 30. Nilüfer dedi ki:

  Merhabalar ; 1 yasında bebeğim var çalışmıyorum ve eşimde çalışmıyor ben anneme tasındım o da annesine boşanma olmadı ama henüz fakirlik maaşı yardımı alabilirmiyim? İkametgahım eşinin ailesinin evi annesi ve babası emekli onların gelirine göre mi araştırılır

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikametiniz nerdeyse araştırma ona göre yapılır.

 31. seher dedi ki:

  merhaba esim 1800maas alıyor evimiz kira 900 biri 4 biri 10aylik 2cocugumuz var gecinemiyoruz biz herhangi bir yardım alabilirmiyiz ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Yardım talebi başvurunuzu Kaymakamlık Makamına yaparsanız net değil ama komisyon olumlu yönde karar verebilir.

 32. seher dedi ki:

  merhaba eşim 1800 maas alıyor ama ayin 1inde 1000 alıyor ve 15inde 800 kira 900 ve biri 4yasinda biri 10aylik 2kizimiz var bi durumda biz herhangi bir yardım alabilirmiyiz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Fakat Kaymakamlık Makamına müracaat ederseniz komisyon olumlu karar verirse alırsınız

 33. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben 2 yıllık evlıyım 3 aykık bebegım var esyalarım depoda kirası bırıktıgı için toplu odeme yapıp alamıyoruz 1 yıldır evsızız orda burda kalarak yasıyoruz sımdı ise gecıcı olarak kaynanam gillr kalıyoruz esım işe basladıgı için ikametgahı buraya alırdık ama ben bebek oldugu için calısamıyorum bu maas yardımı ev bireylerinin genel gelırınemı bakıyor yoksa esım ve benım gelirimemı esım ailesının evınde kalıyoruz ama maddi manevi destek veren yok

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ailede sigortalı çalışan olunca muhtaçlık maaşı alamazsınız. Gelir durumunda ise ailede kişi başına düşen gelir üzerinden hesaplanıyor. Örneğin ailede sadece baba çalışıyorsa babanın aldığı maaş ailedeki kişi sayısına bölünerek hesaplanıyor.

 34. Fatih dedi ki:

  Selamlar ben 100/41 raporluyum yeni engelli ayligim bağlandı evim kira kalp ve hipertansiyon hastası olduğum için çalışamıyorum fakirlik maaşı yada diğer adıyla muhtaç aylığı alabilir miyim vakifa sordum böyle bir aylık olmadığını söylediler aldığım engelli maaşının bu olduğunu söylediler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli maaşı alırken aynı zamanda muhtaçlık aylığı alamazsınız

 35. Kader dedi ki:

  Mrb benim eşim iş bulamıyor 2 tane çocuğum var bez sut Yicek alamıyoruz çok zorlanıyoruz hiçbir gelir yok babası flnda destek çıkmıyor bizden ayrı yaşıyorlar ztn yeşil kartliyim bende alabilrmiyim fakirlik maasi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, geliri düşük olan herkes fakirlik için müracaat edebilir. Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne gönderin.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/fakirlik-maasi-basvuru-sartlari-ve-gerekli-evraklar

 36. Sinem dedi ki:

  Mrb eşim işsiz biz de yararlanabilirmiyiz işsizşik maşı bu ay son

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, iş bulamazsanız müracaat edebilirsiniz.

 37. Yeliz dedi ki:

  Merhaba eşim işsiz iş bulamıyor başka hiç bir yerden de gelirimiz yok iki tane küçük cocugum var bez süt alamıyorum muhtaç durumdayız evim kira yardımdan yararlanabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.Ayrıca market ihtiyaçlarınız için de sosyal kart talebinde bulunabilirsiniz.

 38. Hatice dedi ki:

  Merhaba ben evli ablamda kalıyorum ailem burda deil kendim çalışıp kendi ihtiyaclarimi karşıladım hep bu sene hastanede 3gun staj yapiorm bu sebepten iş basvuralarim reddediliyor tam zamanlı istiyorlar staj paralari hala yatmadı sorduğumuz zaman bize net birşey söylenmiyor belki yatmaz kriz var gibisinden şeyler söylüyorlar stajerlerin yemeklerini de kestiler hiç bir yerden bı gelirim yok ablamda kalıyorum ama onlardan bı destek görmüyorum evlerinde kalıyorum başka türlü yük olamam ama kendi ihtiyaclarim icim paraya ihtiyacım var sed maaşı yada muhtaçlik maaşına basvursam olumlu sonuç alirmiyim cimere yazdım ama reddedilmiş sebebi ne bilmiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 39. Mehmet dedi ki:

  Merhaba 28 yaşındayım yeşil kartliyim herhangi bir gelirim yok annemle beraber yaşıyorum ve annem babamdan kalan emekli maasini alıyor bu durumda ben de fakirlik maaşı alabilir miyim ??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın fakirlik maaşını alma ihtimaliniz yüksek yeşil kartlı olduğunuz için

 40. DOHAGUNGORMUS dedi ki:

  MERHABA
  BNİM ANNEM DUL 61 YAŞINDA EVİ KİRA
  HİÇ BİR YERDEN GELİRİ YOK
  MÜDÜRLÜĞUNE MURACAAT ETTİ ÇEVİRDİLER KAPIDAN İLLA 18 ALTINDA BİR YETİM ÇOCOĞUN YADA ENGELLİ BİR ÇOCUĞUN OLMASI GEREKİYOR DEDİLER
  DOĞRU MU

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz fakir maaşına başvuru yapmak için Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldursun ve posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndersin. Ayrıca anneniz 2 ayda bir 550TL olarak verilen dul aylığına da müracaat edebilir.

 41. Ramazan dedi ki:

  Merhaba ben 26 yasinda evli bir erkegim esim hamile babamla ayni evde kaliyoruz ancak babamin ve annemin hicbir geliri yok iki aileyede ben bakiorm ev kira yaslari 50 60 arasi iste bulamiolar .Birakipta gidemiorm onlari fakirlik maasi alamazlarmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anne ve babanız muhtaçlık maaşı için Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesindeki formu indirip doldursunlar ve posta ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndersinler.

 42. Sezen dedi ki:

  Merhaba eşim aylardır iş bulamıyor ben 7 aylık hamileyim ve hiçbir gelirimiz yok daha önceleri bir şekilde ailelerimiz kiramızı ve giderlerimizi karşılıyorlardı ama artık onlarda yardım edemiyor. Başvuru yaptığımızda bu maaşa hak kazanırmıyız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, müracaatınızı yapın. Eğer şartlarınız 2022 Sayılı Kanunda tanımlanan şartlara uygunsa alabilirsiniz.

 43. Yeliz dedi ki:

  Merhaba babam 61 yaşında hiç bir sosyal güvencesi yok maaşı yok üzerine hiç birşeyi yok fakirlik maaşı alabilirmi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız başvurunu yapsın, dediğiniz durumlarda babanız muhtaçlık aylığı alabilir, şunu söyleyelim son kararı verecek olan komisyondur

 44. Umut Yucel dedi ki:

  Merhaba ben 2022 maasi aliyorum ve tek gelirimde bu baska bir iste calisamiyorum esim fakirlik maasi alabilirmi yardimci olurmusunuz tesekkurler simdideen..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Eşiniz de müracaat etsin, durumu uygun bulunursa alabilir.

 45. Umut Yucel dedi ki:

  Merhaba ben 2022 maasi aliyorum ve tek gelirimde bu baska bir iste calisamiyorum esim fakirlik maasi alabilirmi yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Eşinizde müracaat etsin maaş için. Yapılacak gelir testi sonucunda kişi başı geliriniz düşükse alabilir.

  2. Neşat dedi ki:

   Mrb vakıflar genel müdürlüğü adresi tam olarak bu şekilde mi. Herhangi bi bir şehir veya mah. Vs değil oylemi

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Milli Müdafa Cad. No : 20 Kızılay / ANKARA
   0 (312) 415 50 00 (10-Hat)

 46. Hakan dedi ki:

  Ailesi kirada ve sadece yetim maaşı ile geçiniyor.Kendisi ise üniversite mezunu ve 29 yaşında hiçbir geliri ve raporu yok.Bu kişi fakirlik maaşı alabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmesi halinde 2022 Sayılı Kanun kapsamında gerekli araştırmalar neticesinde durumuna göre yardımlar yapılıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurunuzu yapabilirsiniz.

 47. Galip dedi ki:

  Bende 100 40 engelim var hiçbir gelirim yok muhtaç aylığına başvurdum çıkarmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Karar mercii yetkili kurumların eğer sizden evraklarınızı tam olarak verdiyseniz büyük ihtimal muhtaç aylığı almaya hak kazanırsınız

 48. Sultan solmaz dedi ki:

  Evlenip ayrildim 3 tane cocugum var ailrmin yaninda kaliyorum ve calismama izin vermiyorlar cocuklarima kaynanam bakiyor çankırıda ve ailemin bana maddi anlamda yardımı yok çankırıya da gidemiyorum cocuklari görmeye maddi durumum olmadigindan rn kucuk cocugumun velayeti bende ama ailem yanima aldirmiyorlar 1 senedir görmüyorum cocuklarimi gormeye gitmek icin fakirlik maaşı alma şansım varmi lutfen yardim edin bana..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Fakirlik maaşının bir şartı da herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilere verilmesidir.
   Başvurunuzu yapın, yapılacak olan incelemenin ardından şartlarınız uygun olduğu tespit edilirse alabilirsiniiz
   https://www.sosyalyardimlasma.net/fakirlik-maasi-basvuru-sartlari-ve-gerekli-evraklar

 49. ilknur dedi ki:

  Merhaba şeker hastasıyım insülin kullanıyorum ve belimde fıtıkvar çalışamıyorum nelerden yararlanabiliriz evimin işini bile rahat yapamıyorum eşim bitek çalışıyo hayat şartları okadar zorki 1.kişinin çalışmasınla geçim çok zor evimiz kira

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına, belediyeye Sosyal Yardım Kartı için başvuru yapabilirsiniz

 50. Emine dedi ki:

  Ben esimden ayrildim tek yasiyorum ist da bir kizim var 10 yasinda fakat kizim samsunda annemin yaninda kaliyor ben calismiyorum gunluk islere gidiyorum is oldukca kiradayim ve yardim istiyorum.lutfen banada elinizi uzatin