Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi muhtarlıklardan alınmaktadır. İstenen şartları sağlayan, aylık geliri dönemin muhtaçlık sınırının altında olan kişiler başvuru yapabilmektedirler. Muhtaçlık belgesi ile beraber, muhtaç durumda olan kişiler yardım yapan kurumların yardımlarından daha avantajlı veya öncelikli olarak yararlanabilmektedirler.

Fakirlik belgesi almak isteyen kişiler duruma göre evlerinde ziyaret edebilmektedir. Ayrıca verdikleri beyanların doğru olup olmadığı da araştırılabilmektedir.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Muhtaçlık belgesi almak isteyenlerin, ikametgahlarının olduğu muhtarlıklara giderek fakirlik belgesi almak istediklerini söylemeleri gerekmektedir. Eğer muhtaçlık belgesi alacak olan kişinin yaşadığı bölgede muhtarlık yok ise; bu durumda ikamet ettiği bölgenin yerel yönetimine giderek belgeyi alabilmektedir.

Sadece fakirlik belgesi alım şartlarını sağlayan ve maddi durumu muhtaçlık sınırının altında olan kişilere verilen bir belgedir. Muhtarlıklardan alınan bazı belgelerde muhtarlıklar tarafından ücret talep edilebilmektedir. Ancak fakirlik belgesi zaten maddi durumu kötü olan kişilere verildiği için bu belgeyi talep eden kişilerden muhtarlıklar evrak parası isteyememektedirler.

Bunun yanı sıra, muhtarlıkların tek seferlik verdiği yardımlardan da bu belge ile yararlanılabilmektedir.

Fakirlik Belgesi Alabilmek İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Muhtaçlık belgesi için istenen belgeler aşağıda sıralanmıştır:

 • Muhtaçlık belgesi talep eden kişilerden kimlik belgesi istenmektedir.
 • Kişinin öğrenci olması durumunda, öğrenci belgesi de kendisinden talep edilebilmektedir. Bazen küçük yerlerde muhtarlar, mahalle halkını çok iyi tanıyabilmektedirler. Bu gibi durumlarda muhtar kişiden kimlik belgesi veya öğrenci belgesi talep etmeyebilmektedir.
 • Muhtardan alınacak olan fakirlik belgesi başvuru formu gerekmektedir ve bu form doldurulmalıdır.

Muhtaç Aylığı (Maaşı) Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

PTT Yardım Parası Ödemesi Sorgulama

Fakirlik Belgesi Talep Formu Nereden Alınabilir?

Hem muhtarlıklardan hem de e-devlet sisteminden fakirlik belgesi talep formu alınabilmesi mümkün olmaktadır. Muhtarlıktan alınıp doldurulması, muhtarlıkta geçirilecek olan süreyi arttırmaktadır. Kişinin e-devlet üzerinden formun çıktısını aldıktan sonra direkt gerekli tüm belgeler ile muhtarlığa gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Bunun için https://www.turkiye.gov.tr adresine girildikten sonra hizmetler menüsünden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır. Başvuru ve formlar bölümünden de fakirlik belgesi talep formuna tıklanmalıdır. Ardındanf form indirilmelidir ve çıktısı alınmalıdır.

Fakirlik Belgesi Alabilmek İçin Sağlanması Gereken Şartlar

Muhtaçlık belgesi koşulları aşağıda verilmiştir:

 • 18 yaşını doldurmuş olanlar fakirlik kağıdı alabilmektedirler. 18 yaşından küçükler haneden sorumlu olmadıkları için fakirlik belgesi de alamamaktadırlar.
 • Sigortalı olarak bir işte çalışanlara muhtaçlık belgesi verilmemektedir.
 • Fakirlik belgesi almak isteyenlerin üzerlerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün veya aracın olmaması gerekmektedir.
 • Fakirlik kağıdı başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması ve verilen bilgilerde de herhangi bir yanlışlığın olmaması gerekmektedir.
 • İkamet edilen adresin, başvuru yapılan muhtarlığın sınırları içerisinde olması gerekmektedir.

Fakirlik Belgesi Alma Süreci Nasıldır?

Muhtaçlık belgesi almak için kimlik belgesi ile beraber muhtarlığa gidilmelidir. Ardından kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün olup olmadığı sorgulanmaktadır. Sigortalı olup olmadığı araştırılmaktadır. Muhtarın kişinin fakirlik belgesi almak için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığını anlayabilmek için ev ziyareti yapabilme hakkı da bulunmaktadır.

Başvuru esnasında doldurulması gereken fakirlik belgesi talep formu doldurulduktan sonra muhtara onaylatılmalıdır. Muhtaçlık belgesi konusunda tam yetki muhtarlara aittir. Bu yüzden muhtarlığın uygun görmesi durumunda, bu işlemlerden sonra fakirlik belgesi verilmektedir.

Fakirlik Belgesinin Kullanılabileceği Yerler

Muhtaçlık belgesinin kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

 • Muhtaçlık maaşı almak isteyenlerden başvuru esnasında fakirlik belgesi talep edilmektedir.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün verdiği yardımlara başvuru yapacak olanlardan muhtaçlık belgesi talep edilmektedir.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin yardımlarından yararlanmak için muhtaçlık belgesi sahibi olunmalıdır.
 • Belediyeler maddi zorluklar yaşayan kişilere kira ve yakacak yardımı vermektedir. Bunun için de fakirlik belgesi talep etmektedirler.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yardımlarına başvuru yapabilmek için muhtaçlık belgesi gerekmektedir.

Fakirlik Belgesinin Avantajları Nelerdir?

Muhtaçlık belgesinin yararları aşağıda belirtilmiştir:

 • Devletin muhtaç kişilere sağladığı sosyal yardım imkanlarından yararlanılabilmesini sağlamaktadır. Bu belgeye sahip olan kişilerin devlet kurumlarından talep ettikleri yardımlar için devamlı olarak gelir testi yaptırmaları veya denetlenmeleri gerekmemektedir. Kişinin direkt olarak maddi yardıma ihtiyacının olduğunun kanıtı olarak kabul edilmektedir.
 • Muhtaçlık belgesi olanlar yardım başvurularında öncelikli olmaktadırlar. Bu sayede başvurularının olumlu sonuçlanabilme ihtimalleri de artmaktadır.
 • Yardım başvurularının değerlendirildiği süreç, muhtaçlık belgesi olanlarda daha kısa olmaktadır.
 • Birden fazla yardım alınabilmesine zemin hazırlayabilmektedir. Örneğin; bir kurumdan kira yardımı alınıyor ise, fakirlik belgesi olması durumunda gıda yardımı da alınabilmektedir.
 • Fakirlik belgesine sahip olan ailenin %40 ve üzerinde engel oranına sahip bir bireyi var ise; bu durumda alınabilecek olan yardım tutarı daha fazla olabilmektedir.

Öğrenciler Fakirlik Belgesi Başvurusu

Muhtaçlık belgesi için öğrenciler, öğrenci belgeleri ile başvuru yapabilmektedirler. Çeşitli kurumlara yaptıkları burs başvurularının olumlu sonuçlanması ve burs alabilmeleri için fakirlik kağıdı avantaj sağlamaktadır.

Öğrencinin eğitim gördüğü şehirde ikamet etmesi gerekmektedir. Bu yüzden fakirlik kağıdı almadan önce ikametgahını okuduğu şehre aldırması yararına olmaktadır.

Öğrenciler Fakirlik Belgelerini Hangi Alanlarda Kullanabilmektedirler?

Muhtaçlık belgesinin öğrencilere fayda sağladığı alanlar aşağıdaki gibidir:

 • Okulunu donduracak olan öğrenciler; sebep olarak maddi durumunun yetersizliğini göstererek, çalışma zorunluluğu olduğunu söyleyerek okullarını dondurabilmektedirler. Bunun için öğrenciden kanıt istenmektedir. Öğrenci ise; sağlık raporu ve fakirlik belgesi ile durumu ispatlayabilmektedir.
 • Kaymakamlıktan burs almak isteyenlerin, başvuru esnasında fakirlik belgesi sunması gerekmektedir. Bu durumda öğrenciler sene içerisinde bir kere 800 TL burs verilmektedir. Ayrıca muhtaçlık belgesi ile beraber sağlık raporu da başvuruda sunulmalıdır.
 • Üniversite öğrencilerinin yemek bursu alabilmeleri için muhtaçlık belgesine ihtiyaçları bulunmaktadır. Her üniversite olmasa da çoğu üniversite bu belgeyi talep etmektedir.
 • Belediyelerin verdikleri öğrenci burslarını almak isteyen öğrenciler, muhtaçlık belgesine sahip olmalılardır.

Öğrenciler Fakirlik Belgesi Alabilmek İçin Hangi Koşulları

Öğrencilere muhtaçlık belgesi verebilmek için istenen şartlar şunlardır:

 • Dönemin asgari ücretinin üçte birinden daha az tutarda gelire sahip olan öğrenciler fakirlik belgesi alabilmektedirler.
 • Sigortalı olarak bir işte çalışmayan öğrencilere fakirlik kağıdı verilmektedir.
 • Fakirlik belgesi almak isteyen öğrencilerin üzerlerine kayıtlı herhangi bir mal varlığı olmamalıdır.

Fakirlik Belgesinin Belirli Bir Süresi Var Mıdır?

Muhtaçlık belgesi alırken başvuru sahiplerini belgeyi neden istediklerini bildirmektedirler. Dolayısı ile kişinin amacına göre fakirlik belgesi verilmektedir. Belge düzenlenirken üzerinde bulunan tarihe bakılarak, süre dolana kadar belge kullanılmalıdır. Öğrencilere verilen fakirlik belgesi ise, öğrenciliklerini noktalayana kadar geçerli olmaktadır.

Fakirlik Belgesinin Geçerliliğini Kaybettiği Durumlar

Muhtaçlık belgesi alanların, belgelerinin geçerliliğini kaybetme sebeplerinden aşağıda bahsedilmiştir:

 • Fakirlik belgesi alan öğrenciler, okulu bitirdiklerinde aldıkları belge geçerliliğini yitirmektedir.
 • Muhtaçlık belgesi sahibi eğer sigortalı olarak bir işte çalışmaya başlar ise, bu durumda belgeyi kullanamamaktadır.
 • Haksız yere fakirlik kağıdı aldığı tespit edilen kişilerin belgelerinin geçerliliği iptal edilmektedir.
 • Fakirlik belgesi ile başvuru yapılan yardımların kötüye kullanılması durumunda belge geçerliliğini yitirmektedir.
 • Muhtaçlık belgesindeki muhtar imzasında şaibe bulunması durumunda, belge iptal edilmektedir.

Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Fakirlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Muhtaç Asker Ailesi Para Yardımı Başvurusu

İlgili Makaleler

8 Yorum
 1. Yardlm almak istiyorum yardlm ederseniz çok sevinirim çok iktiyaclm var eşim ceza evinden yeni geldi iktiyaclm var yardlma iktiyaclm var yardlmcl olunrsa sevinirim kirada oturuyorum 4çocuğum var bir beş aylk

 2. Benim maddi durumum yok ben eşimden ayrıldım bana bakacak kimsem yok sizden maddi destek talep ediyorum

 3. Benim maddi durumum yok ben eşimden ayrıldım bana bakacak kimsem yok sizden maddi destek talep ediyorum

 4. Benim dürt çocuğum var kıredi borcumuz var kocamın çalışmıyor bana yardım edin allah rızası için

  1. Benim 4çocuğum var üç tanesi okula gidiyor birbuçuk yaşında bebeğim var ona bez alamıyorum süt alamıyorum kocam doğru dürüst çalışmıyor kıredi borcumuz var kocamın çalışmıyor bana yardım edin allah rızası için önce allahtan sonra devletimizden yardım istiyorum

  2. Benim 4çocuğum var üç tanesi okula gidiyor birbuçuk yaşında bebeğim var ona bez alamıyorum süt alamıyorum kocam doğru dürüst çalışmıyor kıredi borcumuz var kocamın çalışmıyor bana yardım edin allah rızası için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu