Sosyal Yardım Platformu

Fiili Hizmet Süresi Nasıl Hesaplanır?

Fiili Hizmet Süresi Nasıl Hesaplanır?

A- Fiili Hizmet Süresi Zammı Nedir?

Yıpranma payı olarak da bilinen filli hizmet süresi, 4-a ve 4-c sigortalı çalışanlardan, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nca 5510 sayılı 40.maddesinde bu işleri yapanların maruz kaldıkları riskler doğrultusunda 360 güne denk gelen karşılık ve aynı madde içerisinde belirtilen gün sayısının uzun vadeli sigorta uygulamasında kişinin prim ödeme süresine eklenmesi, fiili hizmet süresi zammı demektir.

Vadeli sigorta kodları yıl içerisinde 60 günden az çalışılan süreye orantılı olarak prim süresine eklenir. 40.maddesinin 13. sırasında bulunan TSK ve 14. sırasında bulunan EGM ve MİT çalışanları için 8 yıl diğer çalışanlar içinse 5 yılı geçmemek üzere çalışma süresince hesaplanan ve faydalanması gereken fiili hizmet süresi zammı vadeli sigorta kodları uygulamasınca prim ödeme günü sayısına eklenmektedir.

Yine 40. maddenin 18 sıralamasında Türkiye Büyük Millet Meclisi yasama ve dışarıdan atanmış olan bakanlar için 3 yılı doldurmamak kaidesiyle tamamı diğer sigortalar için yarısı ise emeklilik yaşından yararlanır. 10. sırasında ise yer altında yapılan işler, maden ocakları, kanalizasyon ve tünel yapımı işleri gibi işlerde çalışanlar ise süre sınırı uygulanmamaktadır. Yaş indiriminden faydalanabilmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışanları hariç, 10. sırada bulunanların en az 1800 gün diğer sigortalılar içinse 3600 gün çalışması gerekmektedir.

B- Fiili Hizmet Süresi Zammı Belge Türleri

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 5510 sayısı 40.maddesinde; fiili hizmet süresi zammı kapsamındaki tüm işler ve çalıştıkları sürelere göre faydalanabilecekleri hizmetler belirtilmiştir. Aynı zamanda işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumlarına verdikleri aylık prim hizmet belgelerinde aynı madde de bulunmakta ve belgeler iş yerlerine göre değişim göstermektedir.

C- Fiili Hizmet Süresi Zammından Kimler Faydalanamaz?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 5510 sayısı 40.maddesinde sayılmış olan işlerden herhangi birinde çalışmayan kişiler bu fiili hizmet süresi zammından faydalanamaz. Bu madde kapsamınca kontrol, denetim, idareciliğin gerektirdiği süreklilik gerektirmeyen kısa süreli çalışanlar, fiili hizmet süresi kapsamındaki işleri yapmadıkları taktirde işin sadece yönetim kısmını yapan ya da teknolojiden faydalanarak işin daha kolay bir hal alması gibi durumlarda zararlı faktörler bulunmadığından dolayı fiili hizmet süresi zammından faydalanamazlar.

D- Fiili Hizmet Süresi Zammından Yararlanma Şartları

Fiili hizmet süresi kapsamında, 40. maddede belirtilen işler ile bu işlerde fiilen çalışılması ve söz konusu olan risklere maruz kalmış olması gerekmektedir. Bu durumda;

 • Kısa Vadeli sigorta ile çalışanlar
 • Sosyal güvenlik destek primine tabi olanlar
 • İş yerlerinde çalıştıkları halde söz konusu olan işleri fiilen yapmayanlar
 • Söz konusu olan işleri yaptıkları halde iş yerleri fiili hizmet zammı kapsamına girmeyenler
 • Kontrol, denetim, idareciliğin gerektirdiği süreklilik gerektirmeyen kısa süreli çalışanlar
 • Yalnızca işlerin yönetim kısmında bulunanlar
 • Söz konusu işler yapıldığı halde işlerin otomasyon ya da teknoloji kullanılarak yapılması, gibi sebeplerde riske maruz kalmayan kişiler fiili hizmet süresi zammı kapsamından dışarıda tutulmaktadır.

E- Fiili Hizmet Süresi Zammında Yapılan Değişiklikler

Fiili hizmet süresi zammın kapsamında ikincil mevzuat düzenlemelerinde bulunan iş yerlerinde çalışacak sigortalıların, çalışmaları gereken günlerin bazı günlerinde kapsam dışı işlerde geçen sürelerin, fiilen çalışmayanların ve riske maruz kalmayanların Ulusal Bayramlar ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun’un 2429 sayılı belirtilen tatil günleri, yıllık izin, ücretli ve ücretsiz izin, raporlu izin, eğitim ve kurs süreleri fiili hizmet süresi zammının dışında tutulmaya başlanmıştır.

Fiili hizmet süresi nasıl hesaplanır? diye arama motorlarına yazdığınızda tatil sürelerini bu değişiklikten sonra hesaba katmamanız gerekmektedir. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunca görüşülmekte olan Torba Kanunu ile ve bu kanunda yapılan düzenlemelerin yasal olması halinde yer altında çalışan kişilerin fiili hizmet süresi zammından yararlandırılacak olmaları, dönem içerisinde kalan tüm tatillerin fiili hizmet süresine ekleneceği belirtilmiştir.

F- Fiili Hizmet Süresi Zammı Prim Tutarı

Zam uygulaması kapsamında çalışan kişilerin; normal çalışma sürelerine belirli süreler eklenmesi ya da emeklilik yaşından indirim yapması durumunda, erken emekli olmalarında avantaj sağlanırken bunun prim yükü ise iş verenlere eklenmiştir. Bu sebepten dolayı fiili hizmet süresi zammı uygulanan işlerde %20 oranında normal malullük ve 60 gün sayısı eklenecek işlerde 1 puan, 90 günlük işlerde 1,5 puan ve 180 günlük işlerde 3 puan eklenerek bu ilave primlerin tamamı işverenler tarafından ödenmek durumundadır.

G- Fiili Hizmet Süresi Zammı Nasıl Hesaplanır?

İş yerlerinde Radyasyona maruz kalan kişiler fiili hizmet zammı adı altında aylık ve yıllık olmak üzere, 5434 sayılı kanununca 1 Ekim 2008 yılından itibaren önce memurların yıllık yatmaktadır. Yıllık izin, hafta sonları, resmî tatiller, hastalık izinleri gün sayısından düşülerek örneğin, 2018 yılında çalışma günü sayınız 264,5 gün ise, 30 gün yıllık izinden 20 günü kullandığınız varsayılarak 246,5-30-20=196,5 gün. Röntgen teknisyenini varsayarsak günde 7 saat çalışmasından dolayı 196,5 gün x7= 1375,5 saat yapmaktadır. 1375,5 /8×90/ 360 olarak hesaplandığında 42,98 fiili hizmet günü sayısını elde etmekteyiz. Böylece en fazla ödenecek gün sayısı 57 gün olmaktadır. Eğer bu hesaplama size zor geliyor ise, yukarıda belirttiğimiz tatil ve izin günlerini çıkararak, internette Fiili hizmet süresi nasıl hesaplanır? diye yazdığınızda çıkan siteler üzerinden hesaplamanızı kolayca yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Elvan dedi ki:

  Merhaba yer altında 1202 günüm var, emeklilikte yaş indirimi için 1800 gün yer altında çalışma şartı olduğunu biliyorum. fakat fiili hizmet süresinden yararlanmak için yani her 360 gün için 90 veya 180 gün almak için çalıştığım süre yeterli değil mi?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   10. sırasında ise yer altında yapılan işler, maden ocakları, kanalizasyon ve tünel yapımı işleri gibi işlerde çalışanlar için süre sınırı uygulanmamaktadır. Yaş indiriminden faydalanabilmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışanları hariç, 10. sırada bulunanların en az 1800 gün diğer sigortalılar içinse 3600 gün çalışması gerekmektedir.

 2. Hüseyin dedi ki:

  Fiili Hizmet Günleri; İşe Başlangıç Tarihinden İtibaren mi Geri Geriye Çeker, Yoksa Yaştan mı Geriye Çeker…Veya Toplam Pirimimize Eklenir mi ? (Emekli Olurken Fiili Hizmetin Ne Gibi Faydası Var ? Ayrıntıları İle Bilgilendirirseniz Sevinirim…)Bunları Yasa İle, Kanun İle Açıklar Ve İzah Ederseniz Memnun Olurum…Şimdiden Vereceğiniz Bilgiler İçin Saygılar Sunarım…22.07.2019

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   3/8/2018 tarihinden itibaren insan sağlığına ilişkin işlerde 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında çalışan sigortalılardan ilgili kanunlarına göre sağlık meslek mensubu sayılmak ve insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışmak şartıyla bu kapsamda geçen sürelerinin her 360 günü için 60 gün fiili hizmet süresi zammı beş yılı geçmemek üzere toplam prim ödeme gün sayılarına eklenecektir. Söz konusu işlerde en az 3600 gün çalışılması halinde ise toplam prim ödeme gün sayısına ilave edilen fiili hizmet süresi zammının yarısı emeklilik yaş hadlerinden indirilecektir.

 3. Mevlut oflaz dedi ki:

  Merhaba 25.04.1969 dogumluyum 26.11.1990 tarihinde askerlik baslangicim var 18 ay askerlik hizmetimi borclandiim 17.10.1993 /17.10.2009 yılları arasında silahli kuvvetlerde 16 yıl uzman çavuş olarak calistim 2015/ 2017 yıllarında 1259 gün 4a hizmetim 28 günde istege bagli bagkur var 1440 gun(4yil) fiili hizmet sürem var ne zaman emekli olabilirim tesekur ederim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   vermiş olduğunuz bilgilere göre 3 yıl 9 ay sonra emekli olabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz SGK il müdürlüğüne giderek kurum kayıtlarını teyit ettiriniz.

 4. Ferhat dedi ki:

  Doğum tarihim 14.11.1981
  Sigorta başlangıç tarihi 03.03.2003
  Sigorta sürem 7389 gün
  Askerlik başlangıç tarihi 21.08.2001
  Askerlik bitiş tarihi 21.02.2003
  Teşekkür ederim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda emeklilik tarihiniz 14.11.2041 yılında gözükmektedir. Askerlik süresini ödeme yaparak emekliliğinizi, askerlik süreniz kadar öne çekme imkanınız mevcuttur. SGK İlçe müdürlüğüne giderek hesaplatma yapabilirsiniz.

 5. Ferhat dedi ki:

  Hesaplama yapabilmeniz için hangi bilgileri vermem lazım

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Doğum tarihiniz, sigorta başlangıç tarihiniz, kaç gün sigortanız mevcut ve askerlik başlangıç ve bitiş tarihleriniz.

 6. Ferhat dedi ki:

  İyi günler 03.03.2003 yılında uzman çavuş olarak TSK da çalışmaya başladım askerlik borçlanması yapmadım (550 gün) 1981 doğumluyum emeklilik tarihim ne zamandır teşekkür ederim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Vermiş olduğunuz bilgiler eksiktir. Hesaplama yapılamaz.

 7. Tülin dedi ki:

  IYI GÜNLER. 2001 YILINDA DEVLET MEMURU OLARAK İŞE BAŞLADIM. 1978 DOĞUMLUYUM. 6700 PRIM GÜNÜ ÇALIŞMA SÜREM VE ÇALIŞTIĞIM DÖNEMDE ALDIĞIM TANI VE TEDAVI NEDEN ÖYLE %40 MALULIYETIM VAR. NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM BILGI VERIRSENIZ SEVINIRIM

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca memurun çalışmaya başladıktan sonra çalışma gücündeki kayıp oranının;
   % 40 ila % 49 arasında olduğu kararı verilen memurlar için ise, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
   malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla herhangi bir yaş grubunu tamamlama şartı aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanılır.

 8. Metin Göksenin dedi ki:

  Mrb. 6.5.1996 da polis olarak işe başladım. 23.4.1998 askere gittim 24.10.1999 da askerlikten döndüm ve 10.11.1999 da tekrar polis olarak çalışmaya başladım 2002 yılında askerlik borçlanmami yaptım ve ödedim 23.6.2017 gününe kadar polis olarak çalıştım.calismam gereken süreyi tamamladım ve polislikten ayrıldım toplamda 9363 pirim günüm var. Ne zaman maaş alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, polis ve askerlerde yıpranma payı ile yaş indirimi süreleri dikkate alındığında 52 yaşınızda maaş almaya başlarsınız.