Bilgi Arşivi

2020 Fulbright Bursu Başvurusu, Şartları, Ne Kadar?

Amerika Birleşik Devletleri kapsamında, en köklü burs programlarından bir tanesi sayılan Fulbright bursları, sadece başarılı öğrencilerin kullanımına uygun şekilde tasarlanmıştır. Geçmişten bugüne birçok ülkede burs desteği sağlayan Fulbright, eğitimini Amerika’da tamamlamak isteyen öğrencileri hedef almaktadır. Amerika’da eğitim alan öğrencilerin, maddi giderlerine destek olmayı hedefleyen Fulbright burs programı, yüksek lisans ve farklı doktora eğitimlerinde kullanıma sunulacaktır. Alanında uzmanlık kazanmak isteyen öğrenciler, Fulbright burslarına başvuru yapabilirler. Fulbright bursları hakkında detaylı bilgi almak için yazı içerisindeki başlıklar incelenebilir ve yazı üzerinden, başvuru adımları takip edilebilir.

Fulbright Bursunun Genel Özellikleri Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletlerinde yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler, Fulbright burslarına başvuru yapabilirler. Öğrencilerin tüm maddi ihtiyaçları için bütçe ayıran Fulbright burs programları, öğrencilere iş ve staj ayrıcalığı da sunmaktadır. Öğrencilerin düzenli eğitim alması ve alanlarında uzmanlık edinecekleri işlerde göreve başlaması için çalışmalar yürüten Fulbright burs programı, verdiği bursları tamamen hibe etmekte ve geri ödeme talep etmemektedir. Fulbright bursları, öğrencilere bir tam eğitim öğretim yılı boyunca ödenmektedir. Meslek yüksek okulu alanında eğitimine devam eden öğrenciler, Fulbright burs programı kapsamında maddi destek talep edebilirler. Birbirinden farklı burs programını bir arada toplayan Fulbright, öğrencilerin eğitim hayatındaki tüm ihtiyaçlarında gerekli desteği sunacaktır.

Fulbright Burs Programının Başvuru Şartları Nelerdir?

Fulbright burslarına başvuru yapmak için gerekli görülen koşullar, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:
 • Öğrencilerin yüksek lisans derecesine geçmiş olması ya da en geç temmuz ayında, yüksek lisans hakkının elde edilmesi şart koşulmuştur.
 • Herhangi bir lisans programını tamamlayan ya da en geç temmuz ayında, lisans programını tamamlayacak olan öğrenciler, burs programına dahil olabilirler.
 • Lisans programının son iki yılı içerisinde bulunan öğrenciler, burs başvurusu yapabilirler.
 • Mezuniyet süresince, en az 3.50 not ortalamasına sahip olunmalıdır. 100 puanlık ortalama sistemi üzerinden, en az 88,33 not ortalamasına sahip olmak gerekmektedir.
 • Lisans ya da sonrasındaki bütünleşik doktora programlarında okuyan öğrencilerin, yüksek lisans kurallarının tamamına uyması gerekmektedir.
 • TOEFL İBT sıralamasında en az 75 alınması gerekirken, akademik IELTS puanının en az 6 olması şart koşulmuştur.

Öğrencilerin, eğitimlerine Amerika’da devam etmesi gerekmektedir. Adayların program öncesindeki son 1 yılını, tam zamanlı mesleklerde çalışarak geçirmesi gerekir. ABD burs programına gidildiği süreye kadar, çalışmaya devam edilmelidir.

Fulbright Burs Programı Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Fulbright burs programı için gerekli görülen evraklar, aşağıdaki listede belirtilmektedir:

 • Fulbright başvuru paketi kontrol listesi örnekleri
 • Ek bilgilere dair form örnekleri
 • Fulbright online başvuru formu
 • Tamamlanan programlara dair diplomaların resmi kopyaları
 • Devam eden bölümler adına fakülteden alınan İngilizce öğrenci belgesi
 • Mevcuttaki okulun tüm not geçmişini beyan eden transkript örnekleri
 • TOFL iBT ve Akademik IELTS sınavlarının sonuçlarını gösteren belgeler
 • İngilizce hazırlanan detaylı özgeçmiş
 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Güncel vesikalık fotoğraf

Belirtilen evraklar tamamlandıktan sonra, başvuru formunda beyan edilen kuruma teslim edilmelidir.

Fulbright Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fulbright burs programının başvurusu için online işlem yapılmaktadır. Fulbright burs başvurusu için gerekli görülen işlemler, aşağıda sırasıyla ele alınmıştır:

 • https://fulbright.org.tr/burs/3/Y%C3%BCksek-Lisans-Bursu bağlantı adresi kullanılarak, burs başvuru sayfasına erişim sağlanmalıdır.
 • Burs başvuru tarihleri içerisinde, sayfada yer alan formların doldurulması ve burs başvurusunun yapılması yeterli olacaktır.
Bulbright Burs Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

Burs başvuru paketinin içerisinde olması gereken bilgiler, sayfadaki başlıklarda detaylıca açıklanmıştır. Burs başvuru paketi hazırlandıktan sonra, Ankara ofisi üzerinden Fulbright başvurusu tamamlanabilir.

İBB Bursu Başvurusu, Şartları, Ne Kadar?

Jean Monnet Bursu Başvurusu, Şartları, Ne Kadar?

NEF Bursu Başvurusu, Şartları, Ne Kadar?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu