Emeklilik

Garanti Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası’ndan zorunlu bireysel emeklilik iptali sisteme geçtikten sonraki 2 ay içerisinde yapılmalıdır. Garanti Bankası zorunlu bireysel emeklilik iptali için izlenmesi gereken adımlar ise:

 • Garanti Bankası aracılığı ise bireysel emeklilik sistemine geçmiş olan vatandaşların bankayı arayarak iptal talebinde bulunması gerekmektedir.
 • Garanti Bankası online bankacılık aracılığı ile bireysel emeklilik sistemi iptal başvurusu yapılabilir.
 • Garanti Bankası şubesi üzerinden iptal talebi oluşturulabilir.
 • İptal talebinin oluşturulmasından sonra bir ay içinde alınan tutar kişinin hesabına iade edilecektir. Ancak iade edilen tutarda devlet katkı payı kesintisi yapılacaktır.

Garanti Otomatik Bireysel Sistemden Ayrılma Nasıl Yapılır?

Garanti BES’ten ayrılma için üç yöntem bulunmaktadır. Bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak için:

 • Garanti Bankası müşteri temsilcisi ile BES sisteminden ayrılmak mümkündür. Bunun için 444 0 336 numarası üzerinden katılım sisteminden ayrılmak mümkündür. Bunun için çağrı merkezi sabah 10 ve akşam 5 arası aranabilmektedir.
 • Garanti Bankası internet bankacılığı aracılığı ile bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak mümkündür. Bunun için sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Bunun için ‘’Sözleşmeden Ayrılma’’ kısmına tıklanması gerekmektedir.
 • Üçüncü yöntem ise Garanti Bankası emeklilik mobil sistemidir. Mobil bankacılık aracılığı ile sistemden ayrılmak için Garanti Bankası uygulamasının telefonlara indirilmesi gerekmektedir. Bu adımlardan sonra ‘’Sözleşmeden Ayrılma’’ kısmı üzerinden BES iptali yapılabilmektedir.

Garanti Bankası BES İptalinden Sonra Kesinti Olur mu?

Garanti Bankası bireysel emeklilik iptali ve kesinti işlemleri yasalar kapsamında düzenlenmiştir. Buna göre otomatik olarak BES sistemine katıldıktan sonra 2 ay içerisinde iptal talebi oluşturan müşteriler için tüm katkı payı aynı ay yatmaktadır. Ancak sistemden 3 sene içinde ayrılan vatandaşların devlet katkı payı alması mümkün değildir. Bu aşamada ne kadar kesinti yapılacağı, vatandaşa yatan devlet katkısına göre belirlenmektedir. Devlet katkısı yüzde 25 olmaktadır. Şayet kesinti 200 TL ise devlet katkısı 50 TL olacaktır. Vatandaş sistemden çıkarken yalnızca maaş üzerinden kesilen tutar geri ödenmektedir.

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik İptalinde Ne Kadar Devlet Desteği Alınır?

Garanti Bankası bireysel emeklilik iptali için katkı payı sistemde 3 sene kalan vatandaşlara verilmektedir. Ancak 3 sene önceden sistemden ayrılan vatandaşların devlet katkısı alması söz konusu değildir. Buna göre devlet katkısı alma şartları:

 • Bireysel emeklilik sisteminden 3 sene dolmadan ayrılan vatandaşlara devlet desteği verilmemektedir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde 3 sene ve 6 sene arasında kalan vatandaşların iptal etmesi durumunda yalnızca yüzde 15 oranında destek verilmektedir.
 • Bireysel emeklilik için 10 seneyi tamamlayan vatandaşlar devlet katkı payının yüzde 60’ını almaktadır.

Cayma durumunda devlet katkı payının tamamının alınması mümkün değildir. Katkı payının yüzde yüzünü almak için 10 sene boyunca ödeme yapmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra 56 yaşının dolması gerekmektedir.

Garanti Bankası Zorunlu Emeklilik Sistemi Kimleri Kapsar?

Garanti Bankası için zorunlu emeklilik sistemi 45 yaşından küçük olan vatandaşlar için yapılmaktadır. 45 yaşından küçük olan kamu ve özel sektör çalışanları zorunlu ve otomatik emeklilik sistemine alınmaktadır. Bunun yanı sıra sisteme alınan vatandaşlar Türk vatandaşı olmalıdır. Yabancı vatandaşların sisteme katılması durumunda yüzde 25’lik devlet katkısı yapılmamaktadır. Garanti Bankası zorunlu bireysel emeklilik iptali yapan vatandaşlar için sisteme yeniden girmesi durumunda devlet katkı payından yararlanamaz. Bunun dışında zorunlu bireysel emeklilik sistemi bin TL devlet katkısı sağlamaktadır. 2 aylık süreçte sistemden ayrılmayan vatandaşlar için bin TL devlet katkısı verilmektedir. Bu katkıdan faydalanmak için sistemde kalmak yeterli olacaktır.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Kaçtır?

Bireysel emeklilik için devlet katkısı yüzde 25 olmaktadır. Vatandaşların maaşından kesilen miktarların yüzde 25’i de devlet tarafından verilmektedir.  Örnek olarak vatandaşın maaşından 200 TL kesinti yapılıyorsa, devlet katkısı 50 TL olmaktadır. Bunun dışında vatandaşın sistemden çıkması halinde devlet katkı payı kesintiye uğramaktadır. Buna göre devlet katkısı:

 • Aylık 150 TL ödeme yapıldığında devlet katkısı 37.50 TL olmaktadır. Senelik devlet katkısı ise 450 TL olarak belirlenmiştir.
 • Aylık katkı payı 300 TL ise devlet katkı tutarı 75 TL olmaktadır. Senelik devlet katkısı ise 900 TL olmaktadır.
 • Aylık katkı payı tutarı 600 TL ise devlet katkısı 150 TL olmaktadır. Senelik devlet katkısı ise 1800 TL olarak belirlenmiştir.
 • Aylık katkı payı 900 TL ise devlet katkısı 225 TL olmaktadır. Senelik devlet katkı payı tutarı ise 27 Bin TL olarak belirlenmiştir.
 • Aylık katkı payı tutarları 25 Bin 58 TL ise devlet katkısı 639,6 TL olmaktadır. Senelik katkı payı ise 7675,2 TL olarak belirlenmiştir.

Devlet katkısı almak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Bunun yanında TC vatandaşı olmak gerekmektedir. Çalışmayan vatandaşlar ve mavi kart sahipleri de bireysel emeklilik sisteminden faydalanabilmektedir.

Devlet Katkı Payı Ne Zaman Alınır?

Devlet katkı payını almak  için belirli bir süre sistemde kalmak gerekmektedir. 10 sene sistemde kalan ve 56 yaşını dolduran vatandaşlar katkı payının yüzde yüzünü bu şartların tamamlanmasından sonra yatacaktır. Buna göre devlet katkı payı için hak ediş süresi ise:

 • İlk 3 sene boyunca sistemden çıkan vatandaşlar, devlet katkı payı alamamaktadır.
 • Üçüncü senenin sonunda sistemden çıkan vatandaşlar devlet katkı payının yüzde 15’ini almaktadır.
 • Sistemde 6 sene kalan vatandaşlar devlet katkı payının yalnızca yüzde 35’ini almaktadır.
 • On sene boyunca sistemde kalan ancak 56 yaşını doldurmamış olan vatandaşlar katkı payının yüzde 60’ını almaya hak kazanmaktadır.
 • Emeklilik için tüm şartları sağlayan vatandaşlar, devlet katkı payının yüzde yüzünü almaktadır. Bunun için 56 yaşını doldurmak ve 10 sene sistemde kalmak gerekmektedir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Maaştan Ne Kadar Kesilir?

Bireysel emeklilikte maaş kesintisi kişinin aldığı brüt maaşa göre hesaplanmaktadır. Garanti Bankası zorunlu bireysel emeklilik maaş kesintisi yüzde 3 olarak belirlenmiştir. Maaş kesintisi otomatik olarak yapılmaktadır. Maaşın yüzde 3’lük kısmı emeklilik katkı payı olarak çekilmektedir. Şayet vatandaşın brüt maaşı 5 Bin TL ise bu tutarın yüzde 3’ü 150 TL olarak kesilmektedir. Bunun dışında Garanti Bankası tarafından kabul edilen en düşük tutar 50 TL olmaktadır. Ancak birikim için bir üst limit bulunmamaktadır. Otomatik kesinti dışında vatandaş daha yüksek bir tutar ödemeyi de talep edebilir. Bu durumda devlet katkı payı da artacaktır.

Bireysel Emeklilik Katkı Payı Limiti Kaçtır?

Bireysel emeklilik için katkı payı tutarında en düşük limit 50 TL olmaktadır. Ancak üst limit bulunmamaktadır. Talep eden vatandaşlar, daha yüksek maaş kesintisi talebinde bulunabilir. Bu durumda devlet katkısı da otomatik olarak artacaktır. Özellikle çocuklu aileler için geleceği yönelik birikim yapmak isteyen kişiler bu yöntemi tercih etmektedir. Garanti Bankası zorunlu bireysel emeklilik iptali durumunda devlet katkı payı alınması söz konusu değildir. Bu durumda vatandaşlar, yeniden sisteme girebilse de tekrar devlet katkı payı alma haklarını kaybedecektir.

Otomatik BES ’ten Nasıl Çıkılır?

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Ve Başvuru Şartları

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu