Sosyal Yardım Platformu

2019 Güncel Gardiyan İnfaz Koruma Memuru Maaşları Ne Kadar ?

2019 Güncel Gardiyan İnfaz Koruma Memuru Maaşları Ne Kadar ?

İKM gardiyan ilk maaşları 2019 senesinde yeniden düzenlenmiştir. Özellikle infaz koruma memuru olmak isteyen ya da göreve yeni başlayan kişiler tarafından en merak edilen soruların başında gelmektedir. Adalet Bakanlığı özellikle son yıllarda kadrolu ve sözleşmeli olarak çok sayıda gardiyan alımı yapmaktadır. Eş ve çocuk yardımı da bu sebeple de gardiyan olmayı planlayan kişileri ilgilendiren konulardan biri olmaktadır.

Türkiye’nin her tarafında mevcut olan Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifecleri Genel Müdürlüğü bünyesinde cezaevlerinde görev almak üzere birçok gardiyan alınmaktadır.

Gardiyan personelleri; mahkumlar ile ilgilenmek için görevlendirilmektedir. Cezaevlerinin düzenini gardiyanlar sağlamaktadır. Türkiye’de genel olarak cezaevi sayısı yetersiz olabilmektedir. Bundan dolayı da yeni cezaevleri yapılmaktadır.

Bundan dolayı da her sene belirli sayıda gardiyan infaz koruma memuru alımı yapılmaktadır.

Bundan dolayı da Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü CTE binlerce kişiyi gardiyan olarak işe almaktadır. Bu noktada kişiler en çok maaş konusu merak etmektedir.

2019 Gardiyan Maaşları Oranları

Cezaevi infaz koruma memuru maaşları 2019 senesinde yeniden düzenlenmiştir. Özellikle 15 Temmuz tarihinde meydana gelen darbe girişimleri neticesinde cezaevlerinin oldukça dolması sebebiyle gardiyan ihtiyaçları da oldukça artmıştır. Cezaevinde çalışan memurların maaşları ise:

 • Yeni başlayan sözleşmeli mübaşir maaşı 2019: 2.950 TL
 • Yeni başlayan sözleşmeli zabıt katibi maaşı 2019: 3.020 TL
 • Yeni başlayan sözleşmeli infaz koruma memuru maaşı 2019: 3.045 TL
 • Yeni başlayan sözleşmeli cezaevi şoför maaşı 2019: 2.850 TL
 • Yeni başlayan sözleşmeli cezaevi aşçısı maaşı 2019: 2.880 TL

Adalet Bakanlığı tarafından en çok ihtiyaç duyulan ve istihdam edilen kadrolar arasında da gardiyanlar, infaz koruma memurluğu bulunmaktadır. Bundan dolayı da 2019 senesinde maaşlarda ciddi bir iyileştirme yapılmıştır. Gardiyan atamaları, diğer devlet kurumlarında olduğu gibi 4B olarak ve kadrolu şekilde 4C yapılmaktadır. Atamalar da KPSS puanları ön plana çıkmaktadır.

Kadrolu gardiyan maaşları ve sözleşmeli gardiyan maaşları da buna göre belirlenmektedir. 2019 senesinde gardiyan maaşlarında yüzde 4 oranında bir zam yapılmıştır. Bu zam oranlarında ise enflasyon oranları dikkate alınmaktadır. Bundan dolayı da tüm memurların maaşında toplanda yüzde 10,69 oranında zam yapılmıştır.

Buna göre işe yeni başlayan gardiyanların maaşları ise 3.375 TL olarak belirlenmiştir.

İnfaz Memurlarının Maaşları 2019 Senesinde Ne Kadar Oldu?

İKM maaş hesaplama yapılırken her senenin enflasyon oranları dikkate alınmaktadır. Enflasyon oranlarına göre tüm memurların maaşlarında belirli oranda iyileştirmeler yapılmaktadır. 2019 senesinde gardiyanlar için yapılan iyileştirmeler neticesinde gardiyanların maaşları 3.375 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu orana çocuk ve eş yardımları eklenmemiştir.

Ek ödemeler ile beraber gardiyanların maaşları yükselmiştir. Yeni başlayanlar için bu gardiyan tutarı, her sene artmaktadır. Bunun yanı sıra evli ve çocuklu olan kişilere de eş ve çocuk yardımı için ek ödemeler de yapılmaktadır. Bu noktada yapılan 2019 senesi zammı ile beraber eş ve çocuk yardımı ise:

 • Çalışmayan eş için yardım parası ise 2019 senesinde 251.68 TL iken, 278,58 TL olarak iyileştirilmiştir.
 • 6 yaşından küçük çocuğu olanlar için yardım parası ise 58,98 TL iken 65,28 TL olarak iyileştirilmiştir.
 • 6 yaşından büyük çocuklar için çocuk yardım parası ise 29,49 TL iken 32,64 TL olarak iyileştirilmiştir.

Evli olan ve eşi çalışmayan, çocuğu 6 yaşından küçük olan gardiyanlar toplamda 409,14 TL almaktadır. Bu ek ödemeler de maaşa eklenmektedir. Memurlar bu noktada ek ödemeler ile beraber görev yaptıkları yıla göre de zam almaktadır.Bu noktada tüm memurlar görev yaptıkları yılın yanı sıra her grev yılı için 1 kademe ve görev yaptıkları her 3 yıl için de 1 derece almaktadır. Bu noktada maaş da buna göre artmaktadır.

Cezaevi İnfaz Koruma Memuru Maaşları Hesaplama

İKM maaş hesaplama yaparken memurun görev yaptığı süre ve kademesi belirleyici olmaktadır. Şayet memur 4 yıllık lisans mezunu bir infaz koruma memuru ise bu noktada 9. Derece ve 1. Kademeden göreve başlamaktadır. Bu noktada sen her kademe ve derece de ilerler. Bu noktada da maaşlar daha da yükselir.

Kadrolu olarak görev alan infaz koruma memurları 657 sayılı olan Devlet Memurları Kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. Bundan dolayı da gardiyan maaşları da her sene 2 kere zam almaktadır.

Gardiyan maaşlarına enflasyon oranlarına göre zam yapılmaktadır. Gardiyanlar genel itibari ile 4’lü vardiya şekline göre görev almaktadır. Personel durumlarına ve cezaevi yoğunluklarına göre vardiyada görev alan kişi sayısı belirlenir. Bu noktada:

 • vardiya grubu 12 saat nöbet başında olup 24 saat dinlenir. (gündüz 08:00 – 20:00 arası)
 • vardiya grubu 12 saat nöbet başında olup 48 saat dinlenir. (gece 20:00 – 08:00 arası
 • vardiya grubu 12 saat nöbet başında olup 24 saat dinlenir. (gündüz 08:00 – 20:00 arası)
 • vardiya grubu 12 saat nöbet başında olup 48 saat dinlenir. (gece 20:00 – 08:00 arası)

Bu noktada maaşlar da ek ödemeler olmadan, 2.019 TL ve 3.330 TL olarak değişmektedir. Kişilerin sözleşmeli ya da kadrolu olması maaşları etkilemektedir.

İnfaz Koruma Memurlarına 2019 Senesinde Yapılan Zam Oranları

İnfaz koruma memuru maaş iyileştirmesi her sene 2 defa yapılmaktadır. Tüm memurlara yapıldığı gibi enflasyon oranlarına göre gardiyan maaşları da iyileştirilmektedir. 2019 Temmuz ayında da maaş iyileştirilmeleri enflasyon oranlarına göre yapılacaktır. Bundan dolayı da Temmuz ayında yeni maaşlar da açıklanacaktır.

Bu noktada maaşlar gardiyan görevlisinin evli olup olmamasına ve çocuk sahibi olup olmamasına göre değişmektedir.  İnfaz Koruma Memurları maaşları enflasyon oranlarına göre 2019 Ocak ayı itibariyle iyileştirilmiştir.

Bu noktada gardiyanlara toplamda %10,69 zam uygulandı. Bu zamlar ile beraber bekar ya da evli olmasına göre değişmektedir. Bu noktada 2019 senesinde gardiyan maaşları 3375 TL olmuştur.

Sözleşmeli 4/b’li olarak gardiyanlık yapan memurların maaşları mezuniyet durumuna göre belirlenmektedir. Bu noktada maaşlar:

 • Lise mezunu olan gardiyanlar ise: 13. Derece 2.850 TL almaktadır,
 • Ön lisans mezunu olan gardiyanlar ise: 10. Derece 2.950 TL almaktadır,
 • Lisans mezunu olan gardiyanlar ise: 9. Derece 3.050 Tl almaktadır.

Sözleşmeli Gardiyan Maaşları 2019 Senesinde Ne Kadar Oldu?

Sözleşmeli infaz koruma memuru maaşları forum sitelerinde ve internette en çok merak edilen konulardan biri olmaktadır. İnfaz koruma memuru maaşları sözleşmeli görevliler için daha düşüş olmaktadır. Kadrolu çalışanların yanı sıra sözleşmeli çalışan gardiyanlara da ihtiyaç duyan Adalet Bakanlığı bu noktada oldukça fazla sayıda alım yapmaktadır.

Kadrolu infaz koruma memuru maaşları, kadrolu olan görevlilerden 100 TL kadar daha düşüktür. Buna göre sözleşmeli olarak görev alan infaz koruma memuru maaşlar başlangıç için 3.330 TL olarak belirlenmiştir.

Bu noktada emeklilik için de maaşlardan kesinti yapılabilmektedir. 2019 senesinin Temmuz ayında da maaşlara zam yapılacaktır. Bu zam oranları da enflasyona göre belirlenecektir.

Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Maaşları Ne Kadar ?

Psikolog Maaşları Ne Kadar ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM