2023 Güncel Gazi Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2023 Yılı gazi maaşı, belirli harplerden sağ dönen askerlere verilen bir şeref ödemesidir. Şeref aylığı olarak da adlandırılan gazi maaşı, kişinin vefatına kadar verilmeye devam eder. kişinin katıldığı harbe göre alacağı maaşta değişiklik olabilir. Ancak gazi maaşına her yıl, asgari ücret oranında zam yapılır. Gazi maaşının alınmasının bir sonucu olarak, sosyal desteklerden de yararlanmanın sağlanması gerekir. Gazi maaşı sayesinde kişilerin diğer yardım ve haklardan da yararlanması sağlanmış olunur.

Gazi Maaşı Kimlere Verilir?

Gazi maaşı alabilecek kişiler şunlardır:

 • Milli mücadelede yer almış ve İstiklal Madalyası’na sahip kişiler
 • 1950- 1953 yılları arasında yaşanan Kore Savaşı’nda bulunmuş gaziler
 • 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nı yaşamış gaziler
 • Vatani görev sırasında yaralanmış kişiler
 • Harp malulleri

Gazi Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır?

Gazi maaşına başvuru yapmak için kişilerin yapmaları gereken, Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Müdürlüğü’ne başvuru yapmaktır. Buraya, savaşa katıldıklarına dair belgelerle yapacakları başvuru ile gazi maaşından yararlanılabilir.

2023 Yılı Gazi Maaşları Ne Kadar Oldu ?

2023 yılı gazi maaşının hesaplanması sırasında enflasyon farkı dikkate alınmaktadır. Memur maaşlarına ilişkin bütçe kanunu katsayısı dikkate alınarak yapılacak hesaplamada, bütçe kanununda belirtilen miktarla memur maaşı katsayısı çarpılır.

Güncel Gazi Maaşları 2023;

  • 2023 Gazi Maaşları : 4.750 TL
  • 15 Temmuz Gazi Maaşları : 4.250 – 4.750 TL
  • 6. Derece Doğu Gazi Maaşları : 4.250 TL
  • Kıbrıs Gazisi Maaşları : 900 TL
  • Kore Gazisi Maaşları : 900 TL

Yukarı da belirtilen gazi maaşları, ortalama maaşları olmaktır. Gazilerimizin rütbelerine göre maaş tutarlarında değişiklik olacaktır.

Gazinin Vefatı Durumunda Gazi Maaşına Ne Olur?

Gazinin vefat etmesi halinde gazinin eşi, gazi maaşından yararlanmaktadır. Kişinin yaşarken aldığı gazi maaşının %75’i, gazinin eşine bağlanmaktadır. Ancak gazi maaşının çocuklara bağlanması söz konusu olamaz. Bu maaştan sadece eş yararlanabilmektedir.

Sosyal Güvencesi Olan Gazilere Ne Kadar Gazi Maaşı Bağlanır?

Sosyal güvencenin olması durumunda gazi maaşları, bütçe kanunu katsayısı belirlenerek hesaplanmaktadır. Bu kanun kapsamına alınan gazi  maaşları, aylık olarak ödenir. Sosyal güvencesi olanlar için 5750 sayılı gösterge rakamı dikkate alınarak maaş hesaplaması yapılmaktadır.

Sosyal Güvencesi Olmayanlara Ne Kadar Gazi Maaşı Bağlanır?

Sosyal güvencenin olmaması durumunda kişilere 30 günlük net asgari ücret tutarı ödenmektedir. Bu yıl belirlenen 2.825 TL tutarındaki asgari ücret, 30 günlük net tutar şeklinde ayarlanarak kişilerle paylaşılır. Ayarlanan gazi maaşı miktarı, aylık olarak gazilere aktarılır.

Gazi Maaşı Alanlar Sağlık Alanında Hangi Hizmetlerden Avantajlı Yararlanırlar?

Gazi maaşı alınması durumunda, gazinin 25 yaş altındaki çocukları tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlandırılır. Özel hastanelerde yapılacak işlemlerde gazi ve ailesi söz konusu ise sevk şartı aranmaz. Ayrıca gazi ve ailesi muayene ücreti ödemez. Bu kişilerden ilave olarak herhangi bir ücret talep edilmez. Ayrıca sigortaya tabi olmayan diş teli gibi işlemlerde de herhangi bir ücret ödemezler. Özel hastanelerde muayene ücreti de istenmez.

Gazi Maaşı Alanlar Ulaşım Alanında Hangi Hizmetlerden Avantajlı Yararlanırlar?

Gazi maaşı alanların yararlanacakları ulaşım hizmetleri, şehir içi belediye otobüslerini kapsamaktadır. Gaziler ve eşleri, demir yollarının yurt içi hatlarında, denizcilik işletmelerinin iç hatlarında, belediye ve belediye şirketleri tarafından görevlendirilen araçlarda herhangi bir ücret ödemezler. Aynı zamanda çıkaracakları gazi kartı ile yurt içi uçuşlarda hava yolu şirketlerinden de indirim talep edebilmektedirler. Toplu taşıma araçlarının şehir içi olmak kaydıyla, tamamında ücretsiz seyahat edebilirler.

Gazi Maaşı Alanlar Askeri Okula Giriş Alanında Hangi Hizmetlerden Avantajlı Yararlanırlar?

Gazi maaşı alanların çocukları, eğer askeri okullara gitmek istiyorlarsa ve giriş şartlarını yerine getiriyorlarsa, ek puan ve kontenjan ile okula alımları sağlanır. Giriş koşullarını sağlayan ve puan barajından çok düşmeyen öğrenciler için ek puan avantajı da sağlanır. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları aracılığıyla ilk defa devlet memurluğuna atanacak gazi yakınları, ek puanlarla avantajlı konuma getirilmektedir. Kişilerin babalarının gazi olduğuna dair bir belge ile başvuru yapması durumunda,sınavda aldıkları puanın %10’u kadar ek puan alması sağlanmaktadır.

Gazi Maaşı Alanların Yakınları Eğitim Alanında Hangi Hizmetlerden Avantajlı Yararlanırlar?

Gazi maaşı alanların yakınları, eğitimde bulundukları basamağa en uygun avantajlardan yararlanmaktadır. Eğer gazinin çocuğu ilkokul seviyesinde ise, ikamet adresi dikkate alınmadan istediği okula kayıt yaptırması sağlanır. Ayrıca her kayıtta istenen A4 kağıdı gibi okul gereksinimleri, gazi çocuklarından istenmez. Okul aile birliğine bağış yapma zorunlulukları da bulunmayan gazi çocukları, aynı zamanda okul için herhangi bir puan alma zorunluluğunda da değildir. Bunun yanında ortaöğretim düzeyinde ve lisede de herhangi bir puan zorunluluğu olmadan istedikleri okula kayıtlarını yaptırabilirler. Ancak bu avantaj, sadece büyükşehir olarak sayılan 16 ilde geçerlidir. bu 16 ilde puan şartı aranmaksızın gazi çocukları, istedikleri temel liseye kayıtlarını yaptırabilir.

Gazi çocukları, devlet yurtlarından ücretsiz olarak yararlandırılır. Gazi belgesi ile yapılacak başvurularda gazi çocuklarına öncelik verilerek asıllardan giriş yapmaları sağlanır. Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarda yapılacak başvurularda gerekli belgelerle önceliğin düzenlenmesi sağlanarak gazi çocuklarına oda verilir. Ayrıca üniversite öğrencilerine verilen kredi ve burslarda da gazi çocuklarına öncelik sağlanmaktadır.

Gazi Maaşı Alanlar Fatura Ödemeleri Alanında Hangi Hizmetlerden Avantajlı Yararlanırlar?

Gazi maaşı alanlar, fatura ödemelerinde de avantajlı konumdadır. Gazinin yaşadığı konutta tüketilen elektrik, %40 indirimli olarak ödenmektedir.  Bu avantajdan yararlanmak için kişilerin gazi tanıtım kart ve belgeleri ile birlikte Elektrik Dağıtım A.Ş’e başvurmaları gerekmektedir. Gerekli belgeler içerisinde ikametgah da yer alır. bunlarla birlikte yapılacak başvuru sayesinde kişiler, elektrik faturalarını indirimli olarak öder. Ayrıca başvuru sonrasında her yıl Ocak ayında kişilerin başvurularını güncellemeleri gerekmektedir.

Su  faturalarında da indirim söz konusu olmaktadır. Her belediye, gazilerin ikamet adresi olan konutlar için farklı indirim miktarları belirlemiştir. %50’den az indirim yapılması yasal değildir. Bu nedenle en az %50 olmak üzere her belediye gazilerin konutları için su faturalarında indirim yapmaktadır. Bunun için kişilerin, gazi tanıtım kartı, nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi ile birlikte belediyelere başvuru yapması gerekmektedir.

Gazi Maaşı Alanlar Özel Kurum Alanında Hangi Hizmetlerden Avantajlı Yararlanırlar?

Gazi maaşı alanların yararlanacakları özel kurumlar şu şekildedir:

 • İkamet adresi dışındaki misafirhanelerden ücretsiz yararlanma hakkı bulunmaktadır.
 • Gaziler, eşleri ve çocukları, sosyal tesislerden ücretsiz yararlanır.
 • Spor müsabakalarından Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait müsabakalara ücretsiz giriş hakkı bulunmaktadır.
 • Gaziler ve gazi yakınları, devlet tiyatrolarına herhangi bir ücret ödemek zorunda değildir.
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait olan müzelerden ücretsiz istifade ederler.
 • Diyanet İşleri Balkanlığı tarafından gazi ve yakınları için her yıl Hac ibadetinde ayrı kontenjan ayrılmaktadır.
 • Gazi kartlarının yanlarında olması şartıyla, tüm otoparklardan ücretsiz yararlanırlar.
 • Türk Hava Yolları tarafından gazilere yurt içi seyahatlerde %20, yurt dışında %40 indirim sağlanmaktadır.
 • Şehit yakınları ile gazilerin tüm PTT işlemlerinde %10 indirim sağlanmaktadır.

Bu avantajlar, kişilerin gazi olması durumunda sağlanmaktadır. Gazi olunması durumunda ayrıca, gazi çocuklarına okudukları süre boyunca burs avantajı sağlanır. Sadece gazi ve şehit yakınlarına sağlanan burs desteklerinden de böylelikle yararlanılabilir. Gazi maaşı alanlar ile ailelerine sağlanan avantajlar bu şekildedir.

Şehit Yakınlarına ve Gazilere Yapılan Yardımlar

Askerlik Borçlanması Sorgulama Nasıl Yapılır?

Asker Çocuğu Yardımı nedir?

Muhtaç Asker Ailesi Para Yardımı Başvurusu

İlgili Makaleler

Bir Yorum
 1. selam. askere gitmeden önce sağlık sorunum yoktu. askerlik için yapılan muayenelerimde de sorun yoktu. sağlıklıydım . acemi birliğinde 3 ay sağlıklı tamamladım. usta birliğine teslim olduktan 2 ay sonra 1998 yılında doğuda askerdeyken ender görülen ağır kas hastalığına yakalandım. hava değişimleri ameliyat derken askerliğe elverişli değildir diye rapor aldım ve terhis belgemde de askerliğe elverişli değildir yazıyor. o zamanki hava değişimleri raporlarını konulan teşhisleri ameliyat raporlarını hala saklarım. şimdi devletten aldığım & 60 lık engelli raporum var. yıllardır çalışamıyorum sağlık sorunları yüzünden. ailem bakıyor. malülen emekli de olamıyorum. askerden önce hiç bir sağlık sorunum yoktu. sonuçta bu ağır kas hastalığına askerde yakalandım.
  müraacat etsem beni gazi yapıp maaşa bağlarlar mı. tesekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu