Sosyal Yardım Platformu

2019 Güncel Gazi Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

2019 Güncel Gazi Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

2019 Gazi maaşı ne kadar, nasıl alınır ; belirli koşullara bağlı olarak muharebe sırasında yara alan askerler için mümkün olmaktadır. Gazi maaşları vatani görevleri sırasında zarar gören kişilerin hayatlarını daha kolay şekilde sürdürebilmeleri amacıyla verilmektedir. Verilen maaşın yanı sıra gaziler için birçok haklar verilmekte ve hayatlarının kolaylaşabilmesi için farklı imkânlar tanınmaktadır.

2019 yılında gaziler için verilen maaşlarla ilgili detaylı bilgiye yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Gazi Maaşı Kimlere Bağlanır?

Ülkemizde gazi maaşı alınabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Ülkemizde kimler gazi maaşı alabilir sorusunun cevabı ise şu şekilde verilebilmektedir;

 • Millî mücadeleye katılmış ve kendilerine İstiklal Madalyası verilmiş olan Türk Vatandaşlarına gazi maaşları bağlanmaktadır.
 • 1950 ile 1953 yılları arasında Kore’de fiilen savaşa katılış olan Türk Vatandaşlarına Kore Gazisi maaşları bağlanmaktadır.
 • 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtında fiilen görevli bulunan Türk Vatandaşlarına Kıbrıs Gazileri maaşları bağlanmaktadır.

Gazi Maaşları

Belirtilen maddeler dahilinde vatan hizmetinde bulunan vatandaşlar hayatta oldukları süre boyunca her yıl devletten gazi maaşlarını almaktadırlar. Gazilere bağlanan aylık tutarları bütçe kanunu ile tespit edilen memur maaş katsayısı ile çarpılarak bulunmakta ve hak sahiplerine her ay gazi maaşı ödeneği olarak ödenmektedir.

İstiklal Savaşı, Kıbrıs Barış Harekâtı ve Kore Savaşı gazilerinin vefat etmesi durumunda aldıkları maaşların %75 oranındaki kısmı dul kalan eşlerine aylık olarak bağlanmaktadır.

Şehit Yakınları ve Gaziler İçin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şehit yakınları ve gaziler için maaş başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne yapılmalıdır. Başvuru sırasında bazı evrakların temin edilmesi ve başvuru sırasında teslim edilmesi gerekmektedir. İstenen belgeler hazırlandıktan sonra SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne gidilerek dosyanın teslimi ile başvuru tamamlanmaktadır.

Genel Müdürlük Ankara’da bulunduğu için Ankara’da bulunmayan kişiler başvurusunu dosyayı Ankara’ya göndererek yapabilmektedir. Dosyanın gönderilmesi gereken adres ise şu şekildedir;

 • Mithat Paşa Caddesi, No:7 Kızılay/ ANKARA

Şehit Yakınları ve Gaziler İçin Maaş Başvurusunda İstenen Evraklar

Şehit yakınları ve gazilerin maaş başvurusu yapabilmesi için dosya hazırlaması gerekmektedir. Bu dosya içerisinde bulunması gereken gazi maaşı gerekli evraklar listesi şu şekildedir;

 • Gaziler için yapılacak başvurularda temin edilmesi gereken evraklar;
  • Gazi maaşı başvuru dilekçesi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Şehit yakınları için yapılacak başvurularda temin edilmesi gereken evraklar;
  • Maaş başvuru dilekçesi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf

Gazilerin maaş başvurusu öncesinde bağlı bulunduğu askerlik şubesine giderek OBİM numarasını ve askerlik künye kaydını alması gerekir. Başvuru ile ilgili ve temin edilmesi gereken evraklarla ilgili detaylı bilgi alınabilmesi için Alo 170’i arayabilirsiniz. Alo 170 aranarak gazi maaşı 2019 yılı ile ilgili tüm detaylı ve doğru bilgiye ulaşmak mümkün olacaktır.

Çalışmayan ve Başka Geliri Bulunmayan Gazilerin Maaşları Nasıl Yükseltilir?

Maaş almaya hak kazanan Kıbrıs Barış Harekâtı, İstiklal Savaşı ve Kore Savaşı gazilerinin, herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumundan maaş almaması ve çalışmıyor olması durumunda 30 günlük net asgari tutarı ödenmektedir. Gazi maaşı alan kişiler sağlanan bu ödenek tutarından gazi maaşı alan eşlerde yararlanmaktadır. Gazilerin dul olan eşlerinin herhangi bir gelir sahibi olmamaları durumunda 30 günlük net asgari ücretin %75 oranı ödenir.

Aylık oranının asgari ücret net tutarına yükseltmesini sağlamak için yapılacak başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına yapılmalıdır. Başvuru sırasında;

 • Gazinin kendisinden istenen gelir ve aylık alınmadığına dair taahhütname
 • Vefat eden gazinin eşinden istenen gelir ve aylık almadığına dair taahhütname istenmektedir.

Gazilere ve Eşlerine Sağlanan Seyahat Hakları

Gazi olan vatandaşların kendilerine ve eşlerine sağlanan ücretsiz seyahat hakları şunlardır;

 • Devlet Demiryolları yurtiçi hatlarında yapılan seyahatler,
 • Deniz yolları şehir hatlarında yapılan seyahatler,
 • Belediyeler ve belediyeler tarafından kurulan şirketlerin şehir içi toplu taşıma araçlarında yapılan seyahatler,
 • Belediyelerin yetki verdiği özel şahıslara ait şehir içi toplu taşıma araçlarında yapılan seyahatler şeklinde sıralanmaktadır.

İstiklal Savaşı, Kıbrıs Barış Harekâtı ve Kore Savaşı gazilerinin kendileri ve eşleri belirtilen seyahat haklarından yararlanarak ücretsiz seyahat kartı ile seyahat edebilirler. Ücretsiz seyahat kartı almak için yapılacak başvuruların Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına yapılması gerekir.

Gazilere ve Eşlerine Sağlanan Diğer Haklar

İstiklal Savaşı, Kıbrıs Barış Harekâtı ve Kore Savaşı gazilerinin kendilerinin ve eşlerinin yararlandığı diğer haklar şunlardır;

 • Resmi sağlık kurum ve kuruluşlarında ya da kurum ve kuruluşlar tarafından sevk edildikleri özel sağlık kurumlarında görecekleri tedavilerin tüm ilaç ve diğer tedavi masrafları karşılanmaktadır. Gazilerden ve eşlerinden görecekleri tedavilerde herhangi bir şekilde katılım payı ve fark talep edilmemektedir. Bedelsiz tedavi hakkından yararlanmak için bu kapsamda verilen sağlık karneleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir.
 • Belediye meclisi tarafından belirlenen ücret üzerinden su faturaları ödemeleri sağlanmaktadır. Belediyeler tarafından tahakkuk edilen su ücretinin %50 indirim oranın geçmeyecek şekilde olası gerekir. Hak sahiplerinin indirimli su kullanım hakkından yararlanmaları için ikamet etmekte oldukları yerdeki belediye başkanlığına istenen belgeleri temin ederek müracaatta bulunmaları gerekir.

Kimler Harp Malulü Maaşı Alırlar

Harp malulü olan kişiler yasalarla belirlenmiş olup belirlenen bu kişiler harp malulü sayılmakta ve harp malulü aylığı almaya hak kazanmaktadırlar. Harp malullerinden kimlerin harp malulü aylığı aldığı şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Uzman jandarmalara sahip oldukları rütbenin bir üst rütbesinin aynı kademesinden,
 • Yarbay hariç subaylar ve astsubaylara yarbay rütbesine kadar bir üst rütbenin aynı kademesinden,
 • Albaylara kıdemli albay,
 • Kıdemli albay ile general ve amirallere bir üst rütbeden,
 • Sivil iştirakçilere bulundukları derecenin bir üst kademesi üzerinden vazife malulü aylığı bağlanmaktadır.
 • Harp malulü olan erbaş ve erler ile TSK tarafından görevlendirilmiş olan sivil görevlilere öğrenim durumlarına göre devlet memurları kanununda tespit edilmiş olan giriş derece ve kademesinin bir üst derecesinin üzerindeki aynı kademesinden,
 • Eğitim görmemiş olanlara aynı maluliyet derecesinde vazife malulü olanlara ilkokulu bitirmiş iştirakçiye bağlanan derece ve kademesinin bir üst derecesindeki kademenin aynı derecesinden,
 • Devlet memuriyeti yapanlara memuriyet dere3cesi kazanma hakkı olarak kendilerine uygulanan hakkın bir üst kademe ve derecesinden vazife malullüğü aylığı bağlanmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumunun sağladığı hakların detaylı bilgilerini SGK Gazi Maaşı Sorgulama adresine girerek online olarak öğrenmek mümkün olmaktadır.

Kimler Vazife Malulü Maaşı Alırlar

Emekli Sandığı ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunlarına göre;

 • Subay ve astsubay
 • Uzman jandarma ve sivil memurlar
 • Uzman erbaş ve erlerin

Vazife malullüğünü gerektirecek şekilde vefat etmeleri durumunda vazife malullüğü maaşı bağlanmaktadır. Belirtilen kişilerin Vazife malullüğünü gerektirecek şekilde hayatlarını kaybetmeleri durumunda;

 • Hizmet süreleri 30 yıla kadar ya da 10.800 güne kadar olanlara 30 yıl hizmet yapmış gibi sayılarak
 • Hizmet süresi 30 yıldan fazla olanlara fiili ve itibari hizmet süreleri toplamı üzerinden vazife malullüğü maaşı bağlanmaktadır.

Bağlanan maaşlar erbaş ve erlerin öğrenim durumlarına göre hesaplanmaktadır. Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların ise hizmet süresi ve malullük dereceleri üzerinden hesaplanmaktadır.

Gardiyan Maaşları Ne Kadar ?

Kaymakam Maaşları Ne Kadar ?

İŞKUR Maaşları Ne Kadar?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM