Bilgi Arşivi

Gelir Testi Sonucu Sorgulama

Devlet ülkemizde birçok nokta da vatandaşlarına maddi yardım yapmaktadır. Genelde yapılan bu yardımlar da öncelik, olması gerektiği gibi muhtaç insanlara verilmek istenmektedir. Ancak yine de bazı kötü niyetli kimseler bu noktada sistemi kandırmak için başvurularda bulunmaktadır. Bunun önüne geçilebilmesi için gelir testi yaptırılması şart koşulmaktadır. Yapılan testin ne şekilde sonuçlandığını görmek için gelir testi sonucu sorgulama yapmalısınız. Bu sorgulama işleminin nasıl yapıldığı ve gelir testi başvurusunun nasıl yapılması gerektiğini sizlere aktarmaya çalışacağız. Sizde bu sayede kendi testinizi nasıl yaptırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Gelir Testi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir testi insanların maddi durumları hakkında başvuru yaparken yalan konuşmalarının önüne geçmek için istenmektedir. Gelir testi Kaymakamlıklar içinde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma bölümünde yapılmaktadır. Buraya gerekli başvuru yapılarak test yapılır. Testin yapılması bir gün içinde ya da kurumun yoğunluğuna göre iki günde tamamlanabilir. Gelir testini istenilen noktalar ise şunlardır; 65 yaş üstü aylığı alanlar, GSS ödemesi, işsizlik ödeneği, harp aylığı ve daha birçok yardım için bu test istenmektedir.

Test basit bir şekilde yapıldıktan sonra o kişinin gerçekten istediği maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığını rahatlıkla öğrenme şansınız vardır. Üzerine herhangi bir taşınmaz ya da taşınır mal olup olmadığı ve düzenli gelirinin olup olmadığına bakılmaktadır.

Gelir testi başvurusu 2017 yılında çıkarılan bir yönetmelik ile birlikte herkesten istenmemektedir. Bu durum değişikliği bazı işlemlerin daha hızlı yapılmasına yardımcı olmaktadır. Sorgulama sonucunu başvuru yapmış olduğunuz  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından öğrenebilirsiniz. Gelir testinin önemi ile amaçlanan yardımın doğru insanlara verilmesini sağlamaktır. Özellikle GSS ödemeleri için bu sorgu çok önemlidir. Dört farklı gelir türü burada görünmektedir. 0-300 TL arasında olanlar en düşük limite dahil olanlardır. Herhangi bir ödeme yapmak zorunda kalmazlar.

G1 içinde olanlar 295 ve 886 TL arasında olanlardır, G2 geliri 886 TL ile 1.773 TL arasında olanlar ve G3 geliri olan 1773 TL üzerinde geride sahip olanları kapsamaktadır. Bu limitlerin farklı durumlara göre hepsinin bir anlamı bulunmaktadır. Bu talep edilen yardıma göre gerekli kurum tarafından incelenmektedir.

Gelir testi sorgulama sadece başvurunuzu yaptığınız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Başvurunuzun değerlendirilmesi tamamlandığında hangi grup içerisinde yer aldığınızı öğrenebilirsiniz. Bunun dışında yeni ya da farklı bir sorgulama yöntemi bulunmamaktadır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Gelir testi yaptım yazın. Ve bugün hastaneye gittim sosyal güvencemiz yok dediler. Bu için ne yapmam gerekir.

    1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gelir testinin son durumunu ve yapılan işlem hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu