Sosyal Yardım Platformu

2018 Genç Girişimci Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

06.12.2018
2018 Genç Girişimci Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Genç girişimci kredisi almak, planladıkları girişimi hayata geçirebilmek açısında oldukça büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde 1990 yılından bu yana faaliyet gösteren KOSGEB, genç girişimciler ve KOBİ’ler için oldukça büyük destekler vermektedir. KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için bazı şartlara uygunluk sağlamanız gerekmektedir. Şartlara uygunluk sağlayan her KOBİ ve girişimciler destekler için başvuruda bulunabilirler.

KOSGEB Genç Girişimci Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Genç girişimciler için KOSGEB destek programı, maddi olarak hem geri ödemeli hem de hibe şeklinde verilmektedir. KOSGEB başvuru şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • KOBİ ve girişimcilerin en 18 yaşında ve T.C vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Hali hazırda kurulu KOBİ’ler başvuruda bulunabilirken, yeni girişimcilerin başvuruda bulunabilmesi için işletmesini fiilen açmış olması gerekmektedir.
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin tamamlanmış ve Girişimcilik Sertifikasının alınmış olması gerekmektedir.
 • Girişimcilik Sertifikası alınmadan yalnızca İŞGEM ’de yer alan KOBİ’ler başvuruda bulunabilmektedir.
 • KOBİ ya da girişimcinin iş planının KOSGEB desteklenen sektörler listesinde yer alan ve NACE koda sahip olan iş kollarından biriyle başvuruda bulunması gerekmektedir. NACE kodu olmayan bir iş kolu için KOSGEB 2018 başvurusu yapılamamaktadır.

KOSGEB Destek Oranları Neye Göre Belirlenir?

KOSGEB girişimcilik destek programında verilecek olan kredi ya da hibelerin oranları bölgelere göre değişiklik göstermektedir. 1. ve 2. bölgede yer alan bir bölgeden başvuru yapıldığında, hibe ve kredi desteği %60’a kadar verilmektedir. Başvuru sahibi kadın girişimci, engelli girişimci, gazi ya da birinci dereceden şehit yakını ise bu oran %80’e çıkmaktadır.

Başvuru yapılan bölge, 3., 4., 5. ya da 6. bölgede yer alıyorsa o zaman destek oranı %70’e çıkmaktadır. Başvuru sahibi engelli girişimci, kadın girişimci, birinci dereceden şehit yakını ya da gazi ise bu oran %90 olarak uygulanmaktadır. Bölgeler KOSGEB tarafından belirlenen kriterlere göre ayrılmış ve listelenmiştir. Güncel listeye KOSGEB resmî web sitesini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

KOSGEB NACE Kod Nedir?

KOSGEB tarafından belirlenen desteklenen sektörler listesinde, desteklenecek sektörler ve alt kollarının isim ve kodları yer almaktadır. Her iş kolunun kendine özel bir kodu bulunmaktadır. Bu koda NACE kod denilmektedir. Başvuruda bulunmak ve KOSGEB desteklerini almak istediğiniz sektör ya da iş kolu bu listede bulunmuyorsa, başvurunuz reddedilecektir. NACE kodlar için örnekler şu şekildedir;

 • İnşaat sektörü KOSGEB desteklenen sektörler listesinde yer almaktadır. İş kollarından bazıları ve NACE kodları şu şekildedir;
  • Bina İnşaatı – NACE kodu: 41
  • İnşaat Projelerinin Geliştirilmesi – NACE kodu: 41.1
  • İkamet Amaçlı Ahşap Binaların İnşaatı – NACE kodu: 41.20.05
  • Havaalanı Pisti İnşaatı – Nace kodu: 42.11.03

NACE kodlar ile ilgili güncel liste KOSGEB resmi web sitesinde bulunmaktadır. Listeyi incelemek için https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/DesteklenenSektor adresini ziyaret edebilirsiniz.

KOSGEB Genç Girişimci Kredisi Ne Kadar Verilmektedir?

Girişimcilik Destek Programı kapsamında 150 bin TL’ye kadar destek verilmektedir. Programın amacı; istihdam sorunlarına çözüm bulmak, girişimciliğin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması, başarılı işletmelerin kurulması ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak şeklinde sıralanabilmektedir. Yeni girişimci desteğinin unsurları şu şekildedir;

 • İşletme kuruluş desteği olarak 2 bin TL geri ödemesiz olarak verilmektedir.
 • Kuruluş döneminde ihtiyaç olan makine, teçhizat, ofis donanım, yazılım gibi maliyetler için geri ödemesiz olarak 18 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Bu desteğin alınabilmesi için işletme kuruluş tarihi itibariyle 24 ay içerisinde alınmış olması gerekmektedir.
 • İşletme giderleri için verilen destek ise; en fazla 24 ay boyunca, aylık 5 bin TL’yi geçmeyecek şekilde toplam 30 bin TL’ye kadar ödenmektedir. Bu destek de hibe olarak verilmekte olup işletmeye aydan aya ödenmektedir.
 • KOSGEB kredi 2018 yılında teminat karşılığı olarak 100 bin TL’ye kadar verilmektedir. Sabit yatırım desteği adı altında verilen bu kredi için işletmeye 24 ay içerisinde alınmış olan teçhizat, makine ya da yazılım teminat olarak gösterilmelidir.

Genç girişimci kredisi ve destek programı KOSGEB 2018 hibe tutarı 50 bin TL’ye kadar, geri ödemeli kredi tutarı ise 100 bin TL’ye kadar olacak şekilde verilmektedir. Bu desteklerin

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB girişimcilik eğitimi uygulamalı olarak verilmektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi, KOSGEB tarafından ücretsiz olarak verilmekte olup herkese açıktır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi için duyurular www.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Eğitimler farklı illerde farklı zamanlarda yapılmaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi için başvurunuzu E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-uygulamal-giriimcilik-eitimi-bavurusu-2727 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Eğitimler için son başvuru tarihi, başvurmak istediğiniz eğitimin başlangıç tarihinden 5 gün öncesi olarak belirlenmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse; eğitimin başlangıç tarihi 08.11.2018 ise eğitim için son başvuru tarihi ve saati 02.11.2018 saat 23.59’a kadar olacaktır. Başvurunuzu E-Devlet üzerinden yapacağınız için kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmalısınız. Şifreniz yoksa PTT şubelerine uğrayarak, 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.

Uygulamalı girişimcilik eğitimi, 2018 KOSGEB desteklerine başvuruda bulunabilmek için zorunludur. Eğitim sonrasında verilen Girişimcilik Sertifikası ile KOSGEB desteklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Bu eğitimlerin verilme amacı;

 • Yeni ve genç girişimcilerin için iş kurma, işi yürütebilme gibi konularsa bilgi sahibi olmaları,
 • Girişimcilerin işlerini yürütürken kendi üzerlerine düşen sorumluluk ve görevleri bilmesi,
 • Girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirebileceği iş planlarını yapabilecek bilgiye sahip olmaları, deneyim edinmeleri

KOSGEB Genç Girişimci Desteğine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB kayıt ve başvuruları için öncelikle şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminizi aldıktan ve işletmenizi açtıktan sonra başvuru için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Öncelikle kosgeb.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sayfa sağ üst köşede yer alan e-Hizmetler menüsüne tıklamalısınız.
 • Akabinde açılan sayfada ‘KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayınız’ yazan kutucuğa tıklamanız gerekmektedir.
 • İşletme kayıt için vereceğiniz beyanlarda yanlış bilgi kullanmamanız gerektiği ile ilgili uyarıların altında bulunan Başvur kutucuğuna tıklamalısınız.
 • Ardından açılan sayfada işletmeniz ile ilgili bilgileri (vergi dairesi, bulunduğu, vergi numarası vb.) girdikten sonra kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • KOSGEB veri tabanı kayıt işleminiz tamamlandıktan sonra, KOBİ beyannamesi doldurmanız gerekmektedir.
 • KOBİ beyannamesi doldurabilmek için yine KOSGEB resmî web sitesinin sağ üst köşesinde yer alan e-Hizmetler menüsüne giriş yapmalısınız.
 • Açılan sayfada KOBİ Beyanname vermek/güncellemek için tıklayanız yazan kutucuğa tıklamanız gerekmektedir.
 • Tıklamayı yaptığınızda sayfa sizi otomatikman E-Devlet kapısına yönlendirecektir. E-Devlet kimlik doğrulamanızı yaptıktan sonra beyannamenizi doldurarak gönderebilirsiniz.
 • İlgili uzman kişiler KOBİ beyannamenizi inceleyip, KOBİ vasıflarına sahip olduğunuzu onayladıktan sonra desteklere başvuru için size en yakın KOSGEB müdürlüğüne gidebilirsiniz.
 • KOSGEB desteklerine başvuracağınız girişimcilik konusu ile ilgili ayrıntılı bir iş planı hazırlamanız istenecektir. Bu iş planını nasıl hazırlayacağınızın ayrıntıları Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminde öğretilmektedir.
 • İş planınızı hazırlayıp, sizden istenen evrakları teslim ettikten sonra dosyanız incelemeye alınacaktır. En fazla iki ay içerisinde sonuçlar açıklanmakta olup destek oranınız kadar ödemeler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.