Bilgi Arşivi

2020 Genç Girişimci Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

2020 genç girişimci kredisi almak konusu son zamanlarda sık sık gündeme gelmektedir. Devlet tarafından genç yaşta girişimcilik alanında kariyer hedefleyen ve bu doğrultuda adım atan bireyleri desteklemek adına genç girişimci kredisi verilmektedir. Genç girişimci kredileri diğer kredilere göre alanıyla ilgili daha büyük avantajlara sahip bir kredi çeşididir. Bu nedenle özellikle genç yaşta girişimcilik adına bir şeyler yapan ve hayata geçirmek için desteğe ihtiyaç duyan bireylerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Genç Girişimcilik Kredisi Nedir?

KOSGEB Girişimcilik Kredisi kurum tarafından verilmekte olan girişimcilik kurslarına katılmış ve bu kursları başarıyla tamamlamış olan bireylere verilmektedir. Bireyler kursları başarıyla tamamladıklarına dair kurumdan aldıkları sertifikalarla birlikte genç girişimci kredisi başvurusunda bulunabilirler. Başvuru sırasında bireylerin iş planları belirlenmiş ve teorik adımların tamamen atılmış olması gerekmektedir.

Genç Girişimcilik Kursu Nedir?

KOSGEB Girişimcilik Kursu küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı tarafından sunulan, yine bu ölçekteki işletmelerin girişimcilik alanındaki hareketlerini destekleyen kursun adıdır. KOSGEB girişimcilik kursunda bireylerin kendi işlerini kurmalarının önünü açmak hedeflenmektedir.

Genç girişimcilik kursu küçük ve orta büyüklükte işletme sahibi olan bireylere işlerini efektif biçimde yürütme, mevcut işlerini büyütme konularında destek olmakta ve bu işletmelerin yurtdışına açılmalarına dahi destek olmaktadır. Bunların yanı sıra bireylerin hayalini kurdukları işleri gerçekleştirebilmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak için gerekli olan bilgi birikimine sahip olmalarına da yardımcı olmaktadır. Bu yol haritasında bütün bu desteklerin yanı sıra bireylerin atması gereken adımlar ve almaları gereken sorumluluklar da belirlenerek bireylerin hayalini kurdukları işi kurma ve yönetmelerine destek olunmaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu eğitim şekli geçmiş yıllarda örgün öğretim şeklinde sunulmaktayken 2020 yılına geçişle birlikte uzaktan eğitim sisteminden yararlanılmaya başlanmıştır. Eğitimler iki ana kolda yürütülmektedir. Bu kollar geleneksel girişimcilik eğitimi ve ileri düzey girişimcilik eğitimidir. Geleneksel girişimcilik eğitimi daha geniş bir saha ve etki alanına sahipken ileri düzey girişimcilik eğitimi genellikle üretim temelli işletmeleri baz almaktadır ve bu işletmelerin işleyiş sistemlerine destek vermek amaçlıdır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Katılım Şartları Nelerdir?

Genç Girişimcilik Kursu’na katılmak için öncelikle sistem üzerinden başvurunun yapılması gerekmektedir. Başvuru kurumun internet sitesi aracılığıyla yapılabileceği gibi e-devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirilebilir. Başvuru sırasında bireylerin başka bir kurumda çalışmıyor olması gerekmektedir. Bireyin başka bir kurumda sigortasının devam ettiğinin saptanması durumunda başvuru direkt olarak geçersiz kabul edilir. Bunun yanı sıra bireyin bir işletmede ortaklığının bulunması başvuruyu olumsuz yönde etkilemez.

KOSGEB girişimcilik kursuna katılımda belirtilen şartlar dışında 18 yaşını doldurmuş olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şartı da bulunmaktadır. Kursa katılım için taban yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Başvuruda bulunacak olan bireylerin en az ilkokul mezunu olmaları gerekmektedir. Bu şartları karşılayan bireyler kursa başvuruda bulunabilir. Başvurular kurul tarafından değerlendirildikten sonra katılmaya hak kazanan bireyler kurum tarafından bilgilendirilir.

KOSGEB Genç Girişimcilik Kursuna Nasıl Başvurulur?

KOSGEB Girişimcilik Kursuna başvurmak için bireylerin bulunduğu il ve ilçelerdeki merkezlere müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu merkezler işlemleri bizzat gerçekleştirdikleri gibi bazı kurumları da bu bağlamda yetkilendirmektedirler. Yetkilendirilen kurumlar üniversiteler ve belediye binaları olabilmektedir. Bireyler, istenen evraklarla birlikte bu merkezlerden ve yetkili kurumlardan başvurularını bizzat gerçekleştirebilirler. Bireyler çalışmıyor veya işsizse başvurularını yapacakları kurum İş-Kur’ dur.

KOSGEB girişimcilik kursu taleplerin fazlalığı ve hitap ettiği sahanın ülke ekonomisindeki etkisinin çok önemli olması sebebiyle kurumların kursiyer seçiminde hassas davrandığı bir kurs haline gelmektedir. Bireylerin de bu bağlamda gereken hassasiyeti göstermesi, ekonomik anlamda büyük bir önem arz etmekte olan bu desteğin sağlıklı biçimde verilebilmesi ve işletmeler tarafından karşılık bulabilmesi açısından önemlidir.

Hangi Bankalar Genç Girişimcilik Kredisi Verir?

KOBİ Kredisi alınabilecek bankalar bir hayli fazladır. Günümüzde kullanımı yaygın olduğundan bu hizmeti veren bankaların sayısı da fazladır. Bu bağlamda genç girişimci kredisi temin edilebilecek bankalardan bazıları şunlardır:

 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Vakıfbank
 • Yapı kredi
 • İNG Bank

KOBİ kredisi almak isteyen bireyler bu bankalarla görüşüp kendi bütçelerine uygun olan kredi paketlerinden birini seçebilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, devlet tarafından sağlanan KOBİ kredisi desteğiyle, bazı bankalardan temin edilebilecek olan ticari ihtiyaç kredisinin özellik ve geri ödeme kolaylığı bakımından farklı olduğudur. Aynı şekilde yine devletin krediye sağlamış olduğu destek payı da farklılık göstermektedir. Bu yüzden kredi alınırken bu detaylar dikkatlice incelenmelidir.

KOBİ Kredisi Başvurusu Nedir?

KOBİ kredisine başvurmak için banka tarafından talep edilen belgelerin kredi almak isteyen birey tarafından sağlanması istenmektedir.

KOBİ kredisi almak için gerekli olan belgeler şu şekildedir:

 • Kredi alacak kişinin nüfus cüzdanı veya ehliyetinin örneği
 • İşletmeye ait vergi levhası örneği
 • Oda kaydı bulunuyorsa oda kayıt beyannamesi
 • İşletme yıllık finansal tablo ve bilançoları
 • Teminat olarak gösterilen taşınmazların tapu örnekleri
 • Ticaret sicil gazetesi örneği
 • Noter imzası sirkülerinin kopyaları

KOBİ Kredisi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

KOBİ Kredisi alınabilecek koşullar ve bankanın verdiği kredilerin özellikleri her banka için farklı olabilmektedir. Bazı bankalar ve bu bankalardan KOBİ kredisi almak için yapılması gerekenler çeşitlilik gösterdiğinden özelliklerin her banka için ayrı ayrı belirtilmesi gerekir.

İş Bankası KOBİ Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Türkiye İş Bankası’ndan alınacak KOBİ kredisinin özellikleri şunlardır:

 • İşletme boyutuna göre limit hesaplaması yapılmaktadır.
 • 36 aylık vade seçeneği mevcuttur.
 • Aylık ortalama %0,98 faiz seçeneği vardır.
 • Kredinin tahsisi için 540 TL alınmaktadır.
 • 000 TL değerinde kredi alınabilir.

Garanti KOBİ Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Garanti Bankası alınacak KOBİ kredisi özellikleri şu şekildedir:

 • Kredi üst limiti standart olarak 75.000 TL’dir.
 • İşletme boyutuna göre bu standart limit değişebilir.
 • 60 ay vade seçeneği mevcuttur.
 • Geri ödeme aylık standart tutarlar üzerinden yapılır.

İNG BANK KOBİ Kredisi Özellikleri Nelerdir?

İNG Bank aracılığıyla alınacak KOBİ kredisi özellikleri şunlardır:

 • Kredi alt limiti olarak 50.000 TL belirlenmiştir.
 • Belirlenen standart faiz oranı %0,99’dur.
 • 36 ay vade seçeneği mevcuttur.
 • Geri ödemeler aylık olarak belirlenen tutarda yapılır.

Genç Girişimcilik Kredisi Nasıl Alınır?

Genç girişimcilerden gerekli şart ve adımları tamamlamış olan bireyler iş yapmak istedikleri sektöre ve şartlarına göre farklı destek paketlerine yönlendirilirler. Kurul tarafından kredi onaylandıktan sonra bireyler iş yerlerini açmak veya işlerini büyütmek için ihtiyaç duydukları kredileri kurumun anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla temin edebilmektedir.

Genç Girişimcilik Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Genç girişimcilik hakkında yanlış bilinen bazı konular bulunmaktadır. Bu nedenle bireyler bankalara veya KOSGEB’e başvuru yaptıkları veya yapmaya çalıştıkları esnada bazı problemlerle karşılaşırlar. Öncelikle genç girişimci kredisinin belirli bir yaş sınırı şartı barındırdığı bilinmelidir. Bununla birlikte yapılan veya yapılacak işin resmiyeti ve gerekli şartların sağlanması da kredinin tahsili açısından büyük önem arz eder. Bireyler bu krediden faydalanabilmek için belirli yaş sınırı içerisinde girişimcilik adına bazı adımlar atmış olmalıdır.

KOSGEB Maaş Desteği Ve Başvuru Şartları Nelerdir ?

KOSGEB Hibe Kredi Başvuru ve Şartları Nelerdir ?

KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Alınır ve Şartları

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu