Bilgi Arşivi

Genel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Genel sağlık sigortası başvurusu için faydalanacak kişinin bizzat başvurması işlemlerin hızlı halledilmesine yardımcı olmaktadır. Genel sağlık sigortası başvurusu için en yakın Sosyal Sigortalar Müdürlüğü’ne gitmeniz ve başvuru için gerekli aşamaları gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Yapılacak başvurunun ardından hemen aktif olan genel sağlık sigortası ile hemen hastaneye gidebilirsiniz. Genel sağlık sigortası ile tüm devlet hastanelerinde ücretsiz muayene olmanız ve eczanelerden sigortalı kişilerin aldığı fiyatlar üzerinden ilaç almanız mümkündür.

Genel Sağlık Sigortası

Genel sağlık sigortası, özellikle geliri düşük olan ve sigortalı ya da Bağkur’lu olarak çalışmayanları kapsayan bir devlet hizmetidir. Genel sağlık sigortasından isteyen her birey başvuru yapması halinde ve belirlenen ücreti ödemesi halinde faydalanabilmektedir. Genel sağlık sigortası ile devlete ait sağlık kuruluşlarından (hastaneler, sağlık ocakları) hizmet almak mümkündür.

Genel Sağlık Sigortası En Düşük Aylık Ücreti Ne Kadar?

Genel sağlık sigortası en düşük aylık ücreti 61 TL olarak belirlenmiştir. Eğer genel sağlık sigortası için ücret ödeyemeyecek durumdaysanız, öncelikle gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Gelir testi Sosyal yardımlaşma ve dayanışma birimlerinde yapılmaktadır. İkamet adresinize en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma merkezini internetten öğrenebilirsiniz. Buraya gittiğinizde sizlerden bir form doldurmanız istenecektir. Bu form içerisinde hanede yaşayan kişilerin gelirleri baz alınacak, varsa üzerinize ya da üzerlerine olan taşınmazlar değerlendirmeye dahil edilecektir. Yapılacak olan değerlendirme sonucunda eğer ödeme gücünüzün olmadığı belirlenirse, ücretsiz olarak genel sağlık sigortasından faydalanabileceksiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvuru ve Şartları

Gelir testinde üzerinize kayıtlı bir taşınmaz görünürse ya da hane gelirin belirlenen tutarın üzerinde ise bu durumda ücretli olarak genel sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Aynı gün içerisinde sağlık hizmetlerinden faydalanmak isterseniz, direk olarak sigorta müdürlüğüne giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

gss
gss

Genel Sağlık Sigortası Ödemeleri Ne Zaman?

Genel sağlık sigortası ödemeleri her ay PTT şubelerinden ödenmektedir. İçinde bulunulan ayın sonunda ödenen genel sağlık sigortası bedelinin ödenmemesi halinde ise sağlık hizmetleri durdurulabilir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için ödemelerinizi en geç ay sonuna kadar yapmaya özen göstermelisiniz.

Genel Sağlık Sigortası Borcu Silinir Mi?

Genel sağlık sigortası, çalışmayan her birey için otomatik olarak başlatılmıştı. Durum böyle olunca bir çok kişinin bilmediği borçları ortaya çıktı. Öyle ki üniversitede okuyan öğrenciler bile böyle bir borç ile karşı karşıya kaldı. Ancak bu borçlar yapılan itiraz ile birlikte silinmektedir. Özellikle öğrencilere yansıtılan genel sağlık sigortası borçları, öğrenci belgesi ile birlikte başvurulması halinde silinmektedir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu