Diğer Yardımlar

Genel Sağlık Sigortası Başvuru Formu Nasıl Hazırlanır ?

Genel Sağlık Sigortası için başvuru üslubuna uygun olarak, talep edilen bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gereken bir formdur. Gelir testi; Türkiye’de yaşayan ve maddi durumu yetersiz olan, sosyal güvencesi olmayan kişiler için yapılmaktadır. Genel Sağlık Sigortası; memurlar, Bağ-Kurlu kişiler, askerler ve 65 yaş üstü kişileri kapsamaktadır. GSS sigorta kapsamında dışında kalan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanması için tasarlanan bir hizmettir. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak ve hastanelerde muayene ve tedavi olmak isteyen vatandaşların belirli bir prim ödemesi gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanmak için aylık olarak ödenmesi gereken miktarı öğrenmek için de gelir testi yapılmaktadır. Genel olarak Genel Sağlık Sigortası için ödenmesi gereken prim ise 81 TL olarak belirlenmiştir. Şayet yapılan gelir testi neticesinde, hanede kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte biri ise, bu kişiler ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

Gelir Testi Neden Yapılır?

Gelir testi sosyal güvencesi olmayan vatandaşların devlet hastanelerinden tedavi görebilmesi için yerine getirilmesi gereken bir aşamadır. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişilerin, olası bir sağlık sorununda tedavi edilebilmesi için Genel Sağlık Sigortası yaptırması gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası, aylık düşük miktarlarda ödenen ücretler ile yapılmaktadır. Yetersiz maddi durumu olan vatandaşlar, bu hizmetten faydalanabilmektedir. Her vatandaşın ödeyeceği GSS primi farklıdır. Hanenin toplam gelir miktarına göre kişiye aylık bir GSS prim ödemesi çıkarılmaktadır. Bunun çin de gelir testi yapılmaktadır.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelir testi yaptırmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kurumlara başvurmak gerekmektedir. Vatandaşlar, vakıflarda doldurulan form ve yanlarında talep edilen diğer belgeler ile başvuru yapmaktadır. Başvuru yaparken talep edilen belgelerin eksik olmaması gerekmektedir. Bunun dışında kimlik belgesinin fotokopisi gerekmektedir. Gelir testi; sosyal güvencesi olmayan kişilere bildiri gönderilmektedir. Bu bildiriler gönderildikten sonraki bir ay içerisinde vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvuru formunu da doldurmalıdır. Başvuru formları, başvuru yapan kişi tarafından bizzat doldurulmalıdır. Verilen bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Aksi halde başvurular kabul edilmez. Özel durumları olan vatandaşların (fiziksel engel, hastalık vs.) birinci derecede akrabaları da doldurabilir. Gelir testinde verilen yanıtlar, yetkililer tarafından kontrol edilmekte ve doğruluğu teyit edilmektedir. Bundan dolayı da formda yazılan bilgilerin doğru olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulmalı?

Gelir testi formu gelir testi başvurusu yapan her vatandaşın doldurması gereken bir belgedir. Formda talep edilen bilgiler:

 • Başvuran vatandaşa ait olan isim, soyad, TC kimlik no, baba ve anne adı, doğum yeri gibi kimlik bilgilerinin eksiksiz girilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibine ve ailesine ait olan ev ve cep telefon bilgileri, yaş, cinsiyet, geçim kaynağı, eğitim bilgileri, özür ve engel durumları, hastalık bilgileri ve sosyal güvenlik bilgileri girilmelidir.
 • Başvuru sahibi hangi yardımlardan faydalanmak istediğini belgeye yazmalıdır. Bunlar gıda ve barınma yardımı dışında, eğitim yardımları ya da sağlık yardımları olabilir.
 • Başvuran kişinin ismi ve imzası eklenmelidir.
 • Başvuran vatandaşın ikamet adresi yapılmalıdır.
 • Başvuran kişinin aile ya da eşinin sosyal güvencesi hakkında bilgiler yazılmalıdır.
 • Başvuru yapan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sosyal güvence bilgileri girilmelidir.
 • Bu bilgilerin yanı sıra imza ve mühür ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ait görevlilerin imzası gerekmektedir.

Gelir Tespiti Nasıl Yapılır?

Gelir tespiti yaptırmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapmak gerekmektedir. Ardından başvuru yapan kişinin gelir durumu ve verdiği bilgilerin doğruluğu araştırılacaktır. Yapılan gelir tespitinde; hane geliri, ailenin mal varlıkları ve evin rayiç bedelleri araştırılmaktadır. Öte yandan bu gelir tespiti, hanede yaşayan tüm aile üyeleri için yapılmaktadır. Eğer, aile içerisinde yaşayan bir kişinin üzerine herhangi bir taşınır ya da taşınmaz malvarlığı bulunuyorsa, GSS’den yararlanması mümkün olmamaktadır.

Gelir Testi Sonucu Nasıl Sorgulanır?

Gelir testi sorgulama işlemleri için e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Sorgulama işlemleri için:

 • E-devlet sistemine giriş yapmak için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine tıklanmalıdır.
 • Ardından kimlik doğrulamak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresini girmeniz gerekmektedir.
 • E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile beraber 2 TL karşılığında şifreyi satın alabilirsiniz.
 • E-devlet sistemine giriş yapan kişiler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Gelir Testi Sonucu Sorgulama kısmına tıklanması gerekmektedir.
 • Bu alanı ekran üzerinde bulamadıysanız, arama kısmına yazabilirsiniz.
 • Karşınıza çıkan ekran üzerinden gelir testi sonucunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Genel Sağlık Sigortası prim borç detay bilgilerinin yanı sıra ödemeniz gereken tutar ve ödenmiş olan tüm tutarlar da yazacaktır.

E-devlet üzerinden Genel Sağlık Sigortası borcunuzu sorgulamanın yanı sıra talep ettiğiniz tüm yardımlar hakkında da süreci takip edebilirsiniz.

Gelir Testi Yaptırmak Zorunlu mu?

Gelir testi yaptırmak zorunlu değildir. 2019 senesi itibari ile her vatandaş 81 TL ödeyerek Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilmektedir. Şayet kişinin aylık geliri, asgari ücretin üçte birinden az ise, gelir testi yaptırabilir ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmaya başlayabilir. Bu sayede sigorta primi ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanmak mümkündür. Gelir testi yaptırmak için kaymakamlıklara başvuru yapılması gerekmektedir. Kaymakamlığa gittikten sonra bilgilerinizin doğru olduğundan emin olmalı ve gelir testi başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgiler ise:

 • Hanenin maddi geliri ve giderleri (kira, fatura, eğitim, mutfak masrafı gelir olarak kabul edilir.)
 • Çocuklar ve ailenin toplam nüfusu (hanede yaşayan toplam kişi sayısı)
 • İş ve gelir,
 • Sosyal güvence bilgileri talep edilmektedir.

Daha sonra verdiğiniz bilgilerin doğru olduğuna dair imza atmanız gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Genel Sağlık Sigortası başvurusunda evraklar eksiksiz ve tam bir şekilde teslim edilmelidir. Talep edilen belgeler ise:

 • Mahalle muhtarlığından alabileceğiniz ikametgah belgesi,
 • Başvuru yapan vatandaşın 2 adet vesikalık fotoğrafı,
 • Yeşil kart ve vatandaşın bakmakla yükümlü olduklarına dair bir belge,
 • Doldurulmuş ve imzalı şekilde doldurulmuş gelir testi

Belgelerin eksiksiz şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma derneğine bu belgeler teslim edilmelidir.

Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarları Nasıl Hesaplanır?

GSS prim tutarı hesaplama hane içindeki toplam gelir ve gidere göre yapılmaktadır. Yapılan başvurularda, yetkililer başvuru yapan vatandaşın evine giderek gelir ve giderlerin teyidini yapmaktadır. Ardından gelir testi sonucuna göre prim tutarları hesaplanmaktadır. Buna göre:

 • Prim borcu olan vatandaşların birikmiş Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının bir sene içerisinde taksitlendirilerek ya da peşin olarak ödemeleri gerekmektedir.
 • Peşin ödemelerde dönem dönem indirim yapılmaktadır.
 • Prim borç tutarlarını ödeyemeyecek vatandaşların gelir testine başvurarak bu hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanmak için talepte bulunabilir.
 • Yapılan gelir testi neticesinde aile içerisinde kişilerin toplam geliri; asgari ücretin üçte biri olduğu anlaşılırsa, sağlık hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir.

SGK Gelir Testi Başvuru ve Aşamaları

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu