Sosyal Yardım Platformu

Genel Sağlık Sigortası Başvuru Formu Nasıl Hazırlanır?

Genel Sağlık Sigortası Başvuru Formu Nasıl Hazırlanır?

Genel sağlık sigortası başvurusu için öncelikle bir test hazırlanır. Bu test için gerekli işlemler yapıldıktan sonra belirlenmiş evraklar tamamlandıktan sonra başvuru formu hazırlanmış olur. Genel sağlık sigortası çok üstünde durulması gereken bir konudur. Çünkü hem sağlık hizmetlerinden yararlanmak için gerekli hem de yapılmadığı takdirde yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu yüzden  bu konudan size ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğim.

Genel Sağlık Sigortası  İçin Gelir Testi Nedir?

Öncelikle gelir testi bu başvuru formu için birinci gerekçedir buda ne kadar önemli bir yerde olduğunu göstermektedir. Gelir testi kimin ne kadar prim ödeyeceğine kimin ödemeyeceğine kimin ne kadar geliri olduğuna bakılan bir tür test şeklinde evraktır. Bu testin yapılabilmesi için kaymakamlıklara gidilmesi gerekmektedir.

Kaymakamlıklar da belirli şartlar aranmadığı için istediğiniz size en yakın olan kaymakamlığa gidebilirsiniz. Daha sonra kaymakamlıktan bu alacak ve bilgilerinizi doğruluğu açık şekilde belirteceksiniz ki sonradan sizlere problem olacak durumlarla karşılaşmayın. Evraklarda gerekli tüm bilgiler doldurulur. Peki bu tüm bilgiler nedir? Maddi gelir ve giderler, çocuklar ve aile nüfusu, çalıştığınız iş ve geliriniz gibi birçok bilgiler sorgulanmaktadır.

Evrakları doldurup gerekli imzayı altına atarak bilgilerin doğruluğunu teyit ediyorsunuz. Bu hususta kesinlikle yanlış veya yalan bilgi vermeyiniz. Devleti kandırmaktan yalan beyanda bulunmaktan başınıza daha büyük dertler açılabilir.

genel saglik sigortasi basvurusu

genel saglik sigortasi basvurusu

Genel Sağlık Sigortası  Başvuru Formu İçin Gerekli Evraklar

  • Mahalle muhtarlığından alınan ikametgah adresi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • yeşil kart ve bakmakla yükümlü olduklarına dair belge
  • Gelir Testi (doldurulmuş ve imzalı şekilde)

SGK Gelir Testi Başvuru ve Aşamaları

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası Başvuru Formu Nasıl Hazırlanır?

Genel sağlık sigortası başvuru formu hazırlanışını şu şekilde anlatabilirim:

Belgeleri yani evraklar bir araya toplandıktan sonra başvuru formunu tamamen hazırlamış haldeyiz. Şimdi evrakların hepsini dosyalayıp Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma derneğine doğru gidiyoruz.

Sosyal dayanışma vakfı genelde kaymakamlık bünyesinde bulunan binalarda yer almaktadır. En yakın ilçe kaymakamlığa gittikten sonra Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma vakfına giriyoruz ve evrakları teslim ediyoruz. Buradan sonrası primin çıkacağı süreyi bekleyecek süre belirlendikten sonra artık Genel Sağlık Sigortası’na sahip olmak için sadece kontrollerin yapılmasını bekliyorsunuz. Daha sonra priminiz  gelir testinize göre belirlenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.