Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Güncelleme Tarihi: 09.08.2018
gss-basvuru

Genel sağlık sigortası başvurusu, gelir testi ile birlikte yapılmaktadır. Öncelikle olarak bilinmesi gereken ise aylık hane gelirinizin ödeyeceğiniz aylık sigorta rakamını değiştireceğidir. Daha detaylı bir şekilde anlatacak olursak, hane geliriniz 5.000 TL ise ödeyeceğiniz rakam farklı, hane geliriniz 1.400 TL ise ödeyeceğiniz rakam farklıdır.

Genel sağlık sigortası başvurusu için ikametgah adresinizin doğru olması gerekmektedir. İkametgahınız bir başka adreste görünüyor ise o evde şuan yaşayan kişilerin gelirleri hane gelirinizi yükseltecektir. Bu nedenle doğru ve net bilgiler vermeniz gerekmektedir. Eğer ikametgah adresiniz farklı bir yerde görünüyor ise öncelikle nüfus müdürlüğünden ikametgah adres kaydınızı güncellemeniz gerekmektedir.

GSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel sağlık sigortası başvurusu genellikle kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler bölümüne yapılmaktadır. Bu bölümden size verilen başvuru formunu doldurduğunuzda ve teslim ettiğinizde başvurunuz tamamlanmış olacaktır. Genel sağlık sigortası başvuru formu örneğini görmek için tıklayınız.

Başvurunun ardından yetkililer incelemeleri tamamlayarak, genel sağlık sigortası olarak ödeyeceğiniz prim tutarını belirleyecektir. Başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını ise E-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Genel sağlık sigortası başvurusu sorgulamak için tıklayınız.

gss-basvuru

gss-basvuru

İkametgah Adresi Nasıl Güncellenir?

İkametgah adresinizi bir yerden başka bir yere almak için o adresin belirtildiği ve adınıza düzenlenmiş bir fatura örneği bulunması gerekmektedir. Eğer adınıza kayıtlı bir fatura yok ise yanınızda kira kontratı ile birlikte ev sahibi ya da o binada ikamet eden birini götürmeniz gerekmektedir. Sosyalyardimlasma.net olarak bizlerin tavsiyesi ise su faturanızı üzerinize almak olacaktır. Doğalgaz ve elektrik teminatlarına göre daha az bir depozito parası ödeyeceğiniz su faturasını üzerinize alma işlemi, hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Benzer İçerik:  Akbank Çölyak Ödemesi Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası Başvuru Formu Nasıl Hazırlanır?

Su faturasını ya da diğer faturalardan birini üzerinize almak içinse, taşındığınız evin Deprem sigortasının yapılmış olması gerekmektedir. Eğer deprem sigortası yapılmamış ise üzerinize yeni fatura almanız mümkün değildir. Deprem sigortasının yanı sıra kira kontratı yeterli olacaktır. Su faturasını üzerinize aldıktan sonra size verilen sözleşme ile ikametgah adresinizi hızlı bir şekilde güncelleyebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası Minimum Ödeme Tutarı

Genel sağlık sigortası başvurusu sırasında ödeme yapılması gereken rakam da belli olmaktadır. Eğer ek bir geliriniz yoksa bu durumda minimum ödeme tutarı üzerinden genel sağlık sigortası ödemenizi başlatabilirsiniz. 2018 yılı mart ayı itibari ile 61 TL olarak belirlenmiştir. Eğer ailenizin geliri biraz daha yüksek ise bu rakamda artacaktır. Genel sağlık sigortası ödemenizi en yakın PTT şubesinden ay sonuna kadar yapmanız gerekmektedir.

Bazı durumlarda hastanede sigortanız görünmeyebilir. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda sigortanız olmadığını ve genel sağlık sigortası hizmetinden faydalandığınızı belirtmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede sigortalılarda olduğu gibi sağlık hizmetlerinden faydalanabilir, ilaçlarınızı alabilirsiniz.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 3,50.
Loading...

14 Yorumlar
 1. 9 Ocak 2019
  • 15 Ocak 2019
 2. 25 Aralık 2018
  • 28 Aralık 2018
 3. 25 Aralık 2018
  • 29 Aralık 2018
 4. 27 Kasım 2018
  • 27 Kasım 2018
 5. 20 Kasım 2018
  • 21 Kasım 2018
 6. 30 Ekim 2018
  • 30 Ekim 2018
 7. 25 Mayıs 2018
  • 26 Mayıs 2018

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir