Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

GSS başvurusu özellikle sağlık konusunda meydana gelen riskler karşısında kişilerin kendini korumasına ve güvence altına almasına yardım eden bir hizmettir. Çalışmayan kişilerin sağlık sorunu yaşadıkları durumlarda, devlet hastanelerinde muayene ve tedavi olabilmeleri için oldukça önemli olan Genel Sağlık Sigortası 2020 senesinde de zorunlu olmuştur. Genel Sağlık Sigortası; Türkiye Cumhuriyeti kapsamında yaşayan tüm vatandaşların yararlandığı haklardan biridir.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında yararlanan kişiler:

 • Hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişiler,
 • Herhangi bir işte çalışmayan kişiler,
 • SSK ve Emekli Sandığı primlerini ödemeyen kişiler,
 • Ülkede yaşayan yabancı uyruklu kişiler olmaktadır.

GSS için 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir. Fakat kişinin sigorta girişi 18 yaşının altında ise ve çalışmıyorlarsa, sigortalı değillerse, belirli ücretler ödeyerek, yeniden bu hizmetten faydalanabilirler.

E-Devlet’den GSS Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Genel Sağlık Sigortası başvurusu için bazı belgeleri toplamak gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası için gerekli belgeler ise:

 • Genel Sağlık Sigortası için sosyal hizmetler formu doldurulmalıdır.
 • Başvuru sahibine ait ikametgah adresi gerekmektedir.
 • Başvuru sahiplerinin form üzerindeki gerekli yerleri doldurması gerekmektedir. Ardından imzalatmak için vergi dairesine başvurması gerekmektedir.
 • İmzaların toplanmasından sonra yarım kapalı olan dosyaya koyulan belgeler ile beraber Kaymakamlık binasına başvurulmalı ve belgeler teslim edilmelidir.
 • Talep edilen belgelerin eksiksiz ve tam olması oldukça önem teşkil eder. Başvuru yapıldıktan sonra yetkililer, kişinin ikamet adresine ziyaret etmektedir. Ardından gelir testi yapılır.
 • Yetkili kişi incelemelerini tamamladıktan sonra başvuru sonuçlarını kişilere bildirir.

GSS Başvuru Formu

Genel Sağlık Sigortası için başvuru formu sosyal hizmetler üzerinden alınabilir. Başvuru formu doldurduktan sonra gelir testi yapılmaktadır. Gelir testi; aylık ödeme tutarlarının hesaplanması ve hane içerisine giren toplam gelirlere göre yapılmaktadır.

Bu durumu belirlemek için ise yetkililer, kişinin yaşadığı konuma giderek, gelir testi yapar. Yapılan gelir testi neticesinde, ödenmesi gereken prim tutarları belirlenmektedir.

Bunun yanı sıra gelir testine tabi tutulmadan, sigortalı olan kişilerin ödenmemiş prim borçları bulunuyorsa;

 • Prim borcu sahiplerinin birikmiş olan GSS prim borçlarının 12 aylık süre zarfında ödemesi talep edilmektedir.
 • Peşin ödeme için süre geçmiş ise faiz uygulaması yapılmayarak yalnızca ana tutarın ödenmesi sağlanacaktır.
 • Prim borç tutarlarının ödenmeyeceği durumlarda ise kişi gelir testine girer, gelir durumunu beyan eder.
 • Gelir test neticesinde eğer aile içindeki kişilerin kişi başı gelirleri, asgari ücretin üçte birinden daha az ise kişinin borcu ödenmeyecektir. Borç silinecektir.

Genel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır 

GSS yaptırmak özellikle başvuru dahilinde yapılmaktadır. Prim ödeme tutarları 2023 senesinde 150,29 TL olmuştur. Bazı vatandaşlar ise gelir durumlarına göre bu haktan ücretsiz olarak faydalanabilmektedir. Devlet tarafından aranılan özelliklere uyum gösteren kişilerin prim borçları ise devlet tarafından ödenmektedir.

Bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanmak için:

 • Kişilerin Genel Sağlık Sigortasının devlet tarafından ödenmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • 18 yaşın altındaki çocuklar bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanmaktadır.
 • Sosyal güvencesi olmayan kişilerin eğer gelir düzeyleri sigorta ücretinin üçte birinden daha az ise herhangi ücret ödemezler.

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

GSS borçları sorgulama işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden kolayca yapabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaparak, Genel Sağlık Sigortası borçlarının sorgulamasını tamamlayabilirsiniz.

Bunun için:

 • E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • E-devlet şifreniz yoksa, herhangi bir PTT şubesi üzerinden e-devlet şifresi satın alabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Sigortalar kurumu aracılığı ile online olarak tahsilat işlemlerine giriş yapabilir ve borç sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra GSS borç sorgulama sistemlerinin tamamını yapabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası borçların peşin ya da taksitli şekilde ödenmesini sağlamaktadır. Özellikle yukarıda bahsedilen durumlara uyulması sayesinde, prim borçlarının devlet tarafından da ödenmesi mümkün olmaktadır. 60 dönem gecikmesi halinde; prim borç sahiplerinin sağlık hizmetleri sekteye uğrayacaktır.

Genel Sağlık Sigortası için Gerekli Belgeler Nelerdir?

GSS gerekli belgeler prim ücretlerinin doğru belirlenmesi ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için oldukça önem teşkil etmektedir. 18 yaş üzerinde olan ve herhangi bir yerde çalışmayan kişilerin genel sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. Bu sayede olası durumlarda muayene ve tedavi hizmetlerinden faydalanabilirler.

Başvuru için gerekli belgeler ise:

 • Öncelikli olarak Sosyal Hizmetler aracılığı ile GSS başvuru formu almak gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Formdaki yerlerin doldurulması ve imzalanması için Vergi Dairesi’ne başvurulması gerekir.
 • Ardından tüm bu bilgiler Kaymakamlık binasında yer alan Sosyal Hizmet birimine teslim edilmesi gerekmektedir.

Bu bilgilerin doğru ve eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Başvurunun yapılmasından sonra yetkili kişiler, bahsedilen ikamet adresine başvuru yaparak, gelir testini yaparak, ödenmesi gereken prim tutarlarını hesaplamaktadır. Bundan dolayı da ikametgah adresinin doğru olması gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Prim Ödemeleri Ne Kadar?

GSS prim ödemeleri fiyatları hanenin gelir durumuna göre değişmektedir. Bunun belirlenmesi için ikametgah adresine giderek gerekli olan gelir testleri yapılmaktadır. Eğer kişi aylık 53.33 TL ödemeyi kabul ederse, herhangi bir gelir testi yaptırmasına gerek kalmamaktadır. Genel Sağlık Sigortası için uygulanan ücretler, her ayın sonunda en yakın PTT şubesi üzerinden yapılabilmektedir.

Bunun yanı sıra eğer vatandaş gelir testine girmemiş ise ve prim borcunu ödememiş ise birikmiş olan prim borçlarını en düşük prim ücreti üzerinden hesaplanarak 12 aylık süreç içerisinde peşin ya da taksitli olarak ödemek durumunda olacaktır.. Taksit ya da peşin yapılan ödemelerde faiz alınmamaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama İşlemleri

GSS borç sorgulama online olarak e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemi dışında, SGK’nın online tahsilat sitesi üzerinden de giriş yapılarak borcun sorgulanması yapılabilmektedir.

Bunun için yapmanız gerekenler:

 • SGK’nın online tahsilat sitesi aracılığı ile borcunuzu sorgulayabilirsiniz. SGK sitesine giriş yaptıktan sonra kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir.
 • Ardından gelen sayfa üzerinden sorgu tipi kısmına GSS prim borcu yazmanız gerekmektedir.
 • Ardından TC kimlik numaranız ile GSS borç işlemlerinin tamamını sorgulayabilirsiniz.
 • Eğer borcunuzun ödeme süresi 60 dönemi geçmiş ise sağlık hizmeti kesintiye uğramaktadır.

Sisteme giriş yapmak için e-devlet sistemine şifre girmeniz gerekmektedir. Şifreyi herhangi bir PTT şubesi üzerinden 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz.

16 Yorum
 1. Merhaba ben gss indan yararlaniyordum bugun hastaneye gittim ve sigortam olmadigini soylediler ve kaymakamliga gittim gelir testi icin basvurdum ama esimin üstüne bi kac parca tarla cikiyo acaba yararlanabilirmiyim yine

  1. Merhaba, gelir testi yapılırken başka kurumların da raporu isteniyor. Gelir testi için başvurunuzu yapın kurumlardan gelecek rapora göre karar verilir.

 2. GSS testi kalkmadı mı?ödemek isteyenler başvuru yapmadan standart minimum rakam ödemeyecekler mi?

  1. Merhaba
   Genel Sağlık Sigortası’ndan (GSS) faydalanmak isteyen vatandaşlar için yeni bir değişiklik yürürlüğe girdi. 53 TL bedelle sağlık güvencesi olmayan vatandaşların tüm sağlık hizmetlerinden faydalanabileceği açıklanırken,GSS prim borçları ise devlet tarafından karşılanacak. 1 Nisan itibariyle yürürlüğe geçen sistem, gelir testi zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor.

 3. Merhaba ben daha once hic genel sigorta ve iste bagli sigortaya basvuru yaadim fakat bugun basvurmak icin gitin borcum cikti ned3n bu borc cikti daha once hic sigortali olmadim halde borc cikti

  1. Merhaba, ilgili kanun uygulaması başlayınca gelir testi yaptırmayanlara GSS başlatıldı. GSS primleri ödenmediği için tarafınıza borç olarak yansıtılıyor.

 4. Merhaba, ben yurt dışından malülen emekliyim Türkiye ye yerleştim Ve yurt dışında ve Türkiye de hiç bir sosyal güvencem yok, GSS yaptırabilirmiyim. Saygılar.

  1. Merhaba, GSS için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

 5. Selam gss sigortasından yararlanmak istiyorum başvuru İçin artık gelir testi gerekli olmadığını ve sadece SGK dan yapılan başvuru ile prim yatırılıp sigorta aktif olacağı bilgisine ulaştım doğrumudur yoksa eskisi gibi kaymakamlık muhtarlık gibi yerlerden sonramı SGK’ya gidilecek?

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edip gelir testi yaptırdıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edebilirsiniz.

 6. Merhaba kardeşim kaza geçirdi ve bacağı kırık fizik tedavi ve ilaçlarını karşılamak için bı sağlık güvencesi yok onun adına başvuru yapma yada kolay bı yol varmıdır ? Birde başvuru için gerekli evraklar nedir bilgi verebilirmisiniz

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edip gelir testi yaptırılması gerekiyor. Vakıftan alacağınız formu kardeşiniz doldurup imzaladıktan sonra tekrar teslim edebilirsiniz.

 7. 40 yaşımda evli 1 cocuk annesiyim işyerimden çocuğum için ayrıldım ,emeklilik günüm doldu 54 yaşımı bekliyorum. Fakat eşimin sigortası olmadıgı için devletimizin sağlık hizmetinden yararlanamıyoruz. Sorum şu; Ben kendi adıma gss yaptırabilirmiyim? Yaptırdığımda çocuğum ve eşim yararlanabiliyormu? Gss oldugunda emekliliğimle ilgi bir sorun oluşuyormu? Çalışmadığım için en fazla ödemem ne kadar çıkar? Tesekkürler şimdiden

  1. Merhaba, GSS’yi ailece yaptırabilirsiniz. Yapılan araştırma sonrasında prim çıkabilir de çıkmayabilir de. GSS’li olduğunuzda sağlıktan ailece yararlanabilirsiniz. Ayrıca emekliliğiniz için bir problem olmaz. 54 yaşınıza geldiğinizde de emekli olabilirsiniz.

 8. Kardesim midesinden dolayi yemek yiyemiyor sadece siviyla besleniyor ssk si yok asiri kilo kaybindan dolayi surekli yatiyor ayaga kalkmakta zorlaniyor tedavi olabilmesi icin gss yaptrmak istiyoruz fakat kaymakamliga gidebilecek durumu ve hali yok bu isi nasil halledebiluriz netten basvuru yapabiliyomuyuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu