Sosyal Yardım Platformu

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel sağlık sigortası başvurusu, gelir testi ile birlikte yapılmaktadır. Öncelikle olarak bilinmesi gereken ise aylık hane gelirinizin ödeyeceğiniz aylık sigorta rakamını değiştireceğidir. Daha detaylı bir şekilde anlatacak olursak, hane geliriniz 5.000 TL ise ödeyeceğiniz rakam farklı, hane geliriniz 1.400 TL ise ödeyeceğiniz rakam farklıdır.

Genel sağlık sigortası başvurusu için ikametgah adresinizin doğru olması gerekmektedir. İkametgahınız bir başka adreste görünüyor ise o evde şuan yaşayan kişilerin gelirleri hane gelirinizi yükseltecektir. Bu nedenle doğru ve net bilgiler vermeniz gerekmektedir. Eğer ikametgah adresiniz farklı bir yerde görünüyor ise öncelikle nüfus müdürlüğünden ikametgah adres kaydınızı güncellemeniz gerekmektedir.

GSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel sağlık sigortası başvurusu genellikle kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler bölümüne yapılmaktadır. Bu bölümden size verilen başvuru formunu doldurduğunuzda ve teslim ettiğinizde başvurunuz tamamlanmış olacaktır. Genel sağlık sigortası başvuru formu örneğini görmek için tıklayınız.

Başvurunun ardından yetkililer incelemeleri tamamlayarak, genel sağlık sigortası olarak ödeyeceğiniz prim tutarını belirleyecektir. Başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını ise E-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Genel sağlık sigortası başvurusu sorgulamak için tıklayınız.

gss-basvuru

gss-basvuru

İkametgah Adresi Nasıl Güncellenir?

İkametgah adresinizi bir yerden başka bir yere almak için o adresin belirtildiği ve adınıza düzenlenmiş bir fatura örneği bulunması gerekmektedir. Eğer adınıza kayıtlı bir fatura yok ise yanınızda kira kontratı ile birlikte ev sahibi ya da o binada ikamet eden birini götürmeniz gerekmektedir. Sosyalyardimlasma.net olarak bizlerin tavsiyesi ise su faturanızı üzerinize almak olacaktır. Doğalgaz ve elektrik teminatlarına göre daha az bir depozito parası ödeyeceğiniz su faturasını üzerinize alma işlemi, hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Başvuru Formu Nasıl Hazırlanır?

Su faturasını ya da diğer faturalardan birini üzerinize almak içinse, taşındığınız evin Deprem sigortasının yapılmış olması gerekmektedir. Eğer deprem sigortası yapılmamış ise üzerinize yeni fatura almanız mümkün değildir. Deprem sigortasının yanı sıra kira kontratı yeterli olacaktır. Su faturasını üzerinize aldıktan sonra size verilen sözleşme ile ikametgah adresinizi hızlı bir şekilde güncelleyebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası Minimum Ödeme Tutarı

Genel sağlık sigortası başvurusu sırasında ödeme yapılması gereken rakam da belli olmaktadır. Eğer ek bir geliriniz yoksa bu durumda minimum ödeme tutarı üzerinden genel sağlık sigortası ödemenizi başlatabilirsiniz. 2018 yılı mart ayı itibari ile 61 TL olarak belirlenmiştir. Eğer ailenizin geliri biraz daha yüksek ise bu rakamda artacaktır. Genel sağlık sigortası ödemenizi en yakın PTT şubesinden ay sonuna kadar yapmanız gerekmektedir.

Bazı durumlarda hastanede sigortanız görünmeyebilir. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda sigortanız olmadığını ve genel sağlık sigortası hizmetinden faydalandığınızı belirtmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede sigortalılarda olduğu gibi sağlık hizmetlerinden faydalanabilir, ilaçlarınızı alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. Pembe dedi ki:

  Merhaba ben gss indan yararlaniyordum bugun hastaneye gittim ve sigortam olmadigini soylediler ve kaymakamliga gittim gelir testi icin basvurdum ama esimin üstüne bi kac parca tarla cikiyo acaba yararlanabilirmiyim yine

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gelir testi yapılırken başka kurumların da raporu isteniyor. Gelir testi için başvurunuzu yapın kurumlardan gelecek rapora göre karar verilir.

 2. Ceren dal dedi ki:

  Merhaba ben daha once hic genel sigorta ve iste bagli sigortaya basvuru yaadim fakat bugun basvurmak icin gitin borcum cikti ned3n bu borc cikti daha once hic sigortali olmadim halde borc cikti

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilgili kanun uygulaması başlayınca gelir testi yaptırmayanlara GSS başlatıldı. GSS primleri ödenmediği için tarafınıza borç olarak yansıtılıyor.

 3. Çaylar dedi ki:

  Merhaba, ben yurt dışından malülen emekliyim Türkiye ye yerleştim Ve yurt dışında ve Türkiye de hiç bir sosyal güvencem yok, GSS yaptırabilirmiyim. Saygılar.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, GSS için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

 4. Tuncay ala dedi ki:

  Selam gss sigortasından yararlanmak istiyorum başvuru İçin artık gelir testi gerekli olmadığını ve sadece SGK dan yapılan başvuru ile prim yatırılıp sigorta aktif olacağı bilgisine ulaştım doğrumudur yoksa eskisi gibi kaymakamlık muhtarlık gibi yerlerden sonramı SGK’ya gidilecek?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edip gelir testi yaptırdıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edebilirsiniz.

 5. Kezban Çetin dedi ki:

  Merhaba kardeşim kaza geçirdi ve bacağı kırık fizik tedavi ve ilaçlarını karşılamak için bı sağlık güvencesi yok onun adına başvuru yapma yada kolay bı yol varmıdır ? Birde başvuru için gerekli evraklar nedir bilgi verebilirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edip gelir testi yaptırılması gerekiyor. Vakıftan alacağınız formu kardeşiniz doldurup imzaladıktan sonra tekrar teslim edebilirsiniz.

 6. Hatice dedi ki:

  40 yaşımda evli 1 cocuk annesiyim işyerimden çocuğum için ayrıldım ,emeklilik günüm doldu 54 yaşımı bekliyorum. Fakat eşimin sigortası olmadıgı için devletimizin sağlık hizmetinden yararlanamıyoruz. Sorum şu; Ben kendi adıma gss yaptırabilirmiyim? Yaptırdığımda çocuğum ve eşim yararlanabiliyormu? Gss oldugunda emekliliğimle ilgi bir sorun oluşuyormu? Çalışmadığım için en fazla ödemem ne kadar çıkar? Tesekkürler şimdiden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, GSS’yi ailece yaptırabilirsiniz. Yapılan araştırma sonrasında prim çıkabilir de çıkmayabilir de. GSS’li olduğunuzda sağlıktan ailece yararlanabilirsiniz. Ayrıca emekliliğiniz için bir problem olmaz. 54 yaşınıza geldiğinizde de emekli olabilirsiniz.

 7. Neşe dedi ki:

  Kardesim midesinden dolayi yemek yiyemiyor sadece siviyla besleniyor ssk si yok asiri kilo kaybindan dolayi surekli yatiyor ayaga kalkmakta zorlaniyor tedavi olabilmesi icin gss yaptrmak istiyoruz fakat kaymakamliga gidebilecek durumu ve hali yok bu isi nasil halledebiluriz netten basvuru yapabiliyomuyuz

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   İlgili kaymakamlık ile görüşün. Engelli kapsamında ilgili birimler size ulaşacaktır.