Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Genel sağlık sigortası borç sorgulama işleminden önce genel sağlık sigortası hakkında biraz bilgi verelim. Türkiye’de 2012 yılından itibaren kısaca GSS olarak bilinen zorunlu genel sağlık sigortası sistemine geçiş yapıldı. Her Türk vatandaşı da bu sisteme otomatik olarak dahil edildi. Bu durum sigortası olmayanların rahat bir şekilde hastanelere giderek sağlık harcamalarından yararlanmasını sağlamak için yapıldığı açıklandı. Ancak üç farklı kategoride bulunan GSS için öncelikle gelir testi yaptırmanız gerektiği açıklandı.

Yüksek, orta ve zayıf olarak üçe ayrılan sonuca göre aylık belirli bir bedel ödemeniz istendi yada herhangi bir ücrete tabi olmadan sisteme dahil olmanız sağlandı. İlk etapta bir süre kafa karışıklığı yaşanmış olsa da belirli bir süre sonunda sistem tam olarak işlemeye başladı.

TC Kimlik ile Borç Sorgulama

İnsanların otomatik olarak borçlanması ile birlikte kafa karışıklığını gidermek için e-devlet sistemi üzerinden kendi borcunuzu kolay bir şekilde sorgulama şansı vatandaşlara sunuldu. Sorguyu yapabilmeniz için TC kimlik numaranız ile birlikte siteye giriş yapmanız gerekiyor. Ardından GSS borç sorgulamasının yapıldığı ekrana giriş yapmalısınız. Rahatça tek bir tuşa basarak borcunuzu öğrenebilirsiniz. Tabi bazı durumlarda özellikle gelir testi yaptırmayanlar için bu borç bazen gözükmemektedir.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK Gelir Testi Başvuru ve Aşamaları

Ayrıca askerlik dönemlerinde ve okul dönemlerinde borçlu gözükenlerinde bu sayede borç fazlası çıkabiliyor. Bunu gidermek için yaşadığınız şehirde ki SGK müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Bu sistemle sorgulama yapabileceğiniz gibi aynı zamanda SGK üzerinden de sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

SGK Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu sitesine girerek de borcunuzu öğrenme hakkınız var. Online olarak sunulan tahsilat ekranını öncelikle açmanız şarttır. Ardından sorgu türünü seçmeli, diğer ödemeleri kısmına tıklayarak sorgu tipini GSS primi olarak belirlemelisiniz. Bu ekranda işlem için TC kimlik numaranızı yazmanız gerekiyor. Son olarak genel sağlık sigortası borç sorgulama linkine tıklamalısınız. Kısa bir beklemenin ardından eğer bir borcunuz varsa karşınıza gelecektir. Bu ekranda detaylı bir şekilde faiz tutarı ve ne kadar süredir ödeme yapmadığınızda ortaya çıkacaktır.

Borcunuzun hemen sağ tarafında bulunan ödeme yap butonuna tıklayarak borcunuzu internet üzerinden ödeme şansınız olacaktır. Tabi bu tamamıyla size kalmış bir durumdur. Ödemediğiniz taktirde herhangi bir yasal zorunluluğu şuan için bulunmuyor. Gelecekte bu durumla ilgili de bir düzenleme yapılıp yapılmayacağını hepimiz göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu